Go to content

Melon – pyszny, orzeźwiający i zdrowy. Dlaczego warto siegać po niego nie tylko latem?

Melon - odmiany, właściwości, wykorzystanie
Fot. iStock

Melon szczególne triumfy święci latem, podczas upałów. Jest pyszny, słodki, bardzo dobrze chłodzi i nawadnia organizm, dlatego jego popularność latem nie dziwi. Melon ma także inne zalety, o których warto wiedzieć. Co kryje się w jego miąższu, jakie ma właściwości odżywcze i jak wpływa na zdrowie ?

Melon — słodkie warzywo

Melon to w rzeczywistości warzywo, gatunek ogórka z jadalnym owocem. Znany od starożytności, w XV wieku trafił na stoły europejskie, gdzie szybko zyskał na popularności. Dwa wieki później trafił do Polski, na stoły najbogatszej szlachty. Obecnie melon jest łatwodostępny w sklepach oraz uprawiany także w przydomowych ogródkach.

Najczęściej dostępne odmiany melona

Melon ma wiele odmian, które mogą różnić się od siebie kształtem, rozmiarem, ale także słodkością i ilością soku w miąższu. Do najbardziej popularnych odmian melona zaliczamy:

  • melon miodowy (żółty) — posiada intensywnie żółte zabarwienie skórki i jasny delikatnie zielonkawy miąższ i podłużny kształt;
  • melon Galia —  określany mianem siatkowatego, ponieważ jego żółtobrązowa skórka wygląda, jakby była pokryta siateczką. Miąższ jest jasny, o widocznie zielonkawym zabarwieniu. Melon Galia posiada widocznie owalny kształt;
  • melon kasaba — okrągły o gładkiej, żółtej skórce. Dojrzałe okazy charakteryzują się białym i bardzo słodkim miąższem;  
  • melon kantalupa — rzadziej spotykany, o kulistym kształcie i wyraźnie pomarańczowym miąższu. Jego skórka ma kolor zielony, jest niejednolita, bywa pokryta guzkami i delikatnymi włoskami.
Melon - odmiany, właściwości, wykorzystanie

Fot. iStock

Melon — wartości odżywcze, witaminy, kcal

Melony, w zależności od odmiany, mogą się od siebie różnic nieznacznie zawartością witamin i minerałów. Każdy z nich jest jednak wartościowy dla zdrowia. Ogółem melony zawierają przede wszystkim wodę – aż 90 %, cukry (6-15%), w tym błonnik, a także białko i tłuszcze.

Melon zawiera bogactwo witamin: C, A, D, P,  z grupy B, oraz składników mineralnych, takich jak: magnez, cynk, fosfor, potas, żelazo, wapń czy też jod. Nie brakuje w nim polifenoli, które chronią organizm przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz negatywnym wpływem wolnych rodników.

Melon, mimo sporej zawartości cukrów, nie sjest kaloryczny. Przeciętnie w 100 g melona znajduje się ok. 34 kalorii (kcal). Ma jednak wysoki indeks glikemiczny, równy 60, więc nie jest zalecany w diecie osób cierpiących na cukrzycę.

Melon — właściwości dla zdrowia

Chroni przed rozwojem nowotworów

Melon może być cennym elementem diety przeciwnowotworowej. Obecność błonnika oraz antyoksydantów sprawia, że ma działanie przeciwzapalne, czyli chroni przed rozwojem stanów zapalnych oraz tworzeniu się nowotworów.

Chroni układ sercowo-naczyniowy

Melon obfituje w potas, który wpływa na regulację ciśnienia tętniczego. Odpowiednia ilość potasu w diecie chroni przed nadciśnieniem, natomiast witamina K zapobiega zlepianiu się trombocytów (płytek krwi) i obniża ryzyko tworzenia się zakrzepów. To pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru czy zawału serca. Karotenoidy obecne w melonach chronią również przed rozwojem miażdżycy.

Melon - odmiany, właściwości, wykorzystanie

Fot. iStock

Wspiera pracę nerek

Melony zawierają dużą ilość wody, dzięki działają oczyszczająco i moczopędnie, pobudzając pracę nerek. Spożywanie melonów polecane jest osobom cierpiącym na obrzęki.

Poprawia trawienie

W melonie znajdziemy błonnik, który jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia i wypróżnienia. Błonnik sprawia, że organizm lepiej radzi sobie ze wchłanianiem składników odżywczych, oraz sprzyja dobrych bakteriom jelitowym. Wywołuje również szybsze i dłużej trwające uczucie sytości.

Koi nerwy 

Melony dostarczają witaminy z grupy B, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wpływają one na poprawę koncentracji i nastroju, wpływają na lepszy sen, ułatwiają zasypianie.

Odżywia skórę

Melony to źródło witaminy C, niezbędnej do wytwarzania kolagenu, witaminy A i E, oraz beta-karotenu. Obecne w miąższu antyoksydanty wpływają na zahamowanie procesu przedwczesnego starzenia się skóry oraz jej ochronę przed uszkodzeniami przez promienie słoneczne.

Melon — kto powinien uważać na niego?

Te smaczne i zdrowe warzywa nie są polecane każdemu. Unikać ich powinny przede wszystkim diabetycy, ze względu na dużą zawartość cukrów i wysoki indeks glikemiczny. Ostrożnie do diety powinny korzystać z nich osoby cierpiące na biegunki i wzdęcia. Melony mogą wywoływać alergie krzyżowe u osób uczulonych na pyłki traw.

Melon - odmiany, właściwości, wykorzystanie

Fot. iStock

Melon w kuchni

Melon zazwyczaj serwowany jest na surowo, po przekrojeniu na pół i wydrążeniu miąższu. A to nie jedyna opcja na to pyszne warzywo. Można go również grillować, świetnie sprawdzi się w sałatkach, deserach, drinkach czy koktajlach. Można przygotować z niego pyszną domową konfiturę. Stanowi ciekawy dodatek do czerwonego, wytrawnego wina, owoców morza, czy też do szynki parmeńskiej długo dojrzewającej.

Przepis na smoothie z melona i ogórka

Składniki:

  • 1 ogórek
  • 1/2 melona
  • sok z 1/2 limonki  (cytryny)
  • 2 łyżeczki miodu

Przygotowanie:

Melon wydrąż i obierz, pokrój na mniejsze części, wrzuć do kielicha blendera. Obierz i pokrój na mniejsze części ogórek i dorzuć do melona razem z sokiem z limonki i miodem. Zblenduj wszystko na gładką masę.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl, dietetycy.org.pl