Zdrowie

Zadbaj o mocne kości, to twój kapitał na przyszłość

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 kwietnia 2016
Fot. Pixabay / livrariaadventista / CC0 Public Domain
 

O dzieciach czasem mówi się, że mają stawy i kości z gumy. Maluchy często bez szwanku wychodzą z różnych upadków, potknięć, mimo iż taka sytuacja może wyglądać bardzo groźnie. Z dorosłymi jest już inaczej, w tym przypadku złamanie kości nie jest czymś niezwykłym, choć absolutnie niepożądanym. 

Na szczęście tego typu przypadkom można zapobiegać. I nie chodzi tu jedynie o nadmierną ostrożność, a raczej o troskę dotyczącą stanu naszych kości, by te mogły nam się odwdzięczyć prawidłowym funkcjonowaniem przez długie lata życia. Będzie większa szansa na uniknięcie złamań a także osteoporozy, która jak się okazuje, dotyczy coraz młodszych kobiet!

Osteoporoza nie bierze się znikąd

Jeśli jesteś kobietą w wieku 30-40 lat, myślisz zapewne ze osteoporoza (choroba szkieletu prowadząca do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie) cię nie dotyczy. Możesz się mylić, bowiem są czynniki mające olbrzymi wpływ na jej wystąpienie. Naturalnie, osteoporoza jest przypadłością wynikającą ze starzenia się układu szkieletowego. Rozwija się u kobiet po menopauzie oraz u starszych mężczyzn. Niestety jej wystąpienie można przyspieszyć nieświadomie, prowadząc niehigieniczny tryb życia. Dzieje się tak, gdy jesteśmy narażone na złą dietę, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, małą aktywność fizyczną, niedostateczną ekspozycję na światło słoneczne.

Czasem występuje w wyjątkowych przypadkach osteoporoza wtórna, jako wynik innych chorób (np. nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, przedwczesna menopauza, choroby układu pokarmowego przebiegające z zaburzeniami wchłaniania, przewlekłe zapalne choroby reumatyczne) lub stosowania niektórych leków. Ten typ osteoporozy może ujawnić się w każdym wieku.

Nie czekaj, działaj zanim zaczną się problemy

Ruszaj się. To bardzo ważne, aby mieć sprawne ciało, ponieważ wysportowane kobiety łamią kości rzadziej od pań które nie korzystają z aktywności fizycznej. Ruch wspiera proces tworzenia się masy kostnej i zapobiega jej ubytkom. A to oznacza mocniejsze kości, oraz większą sprawność i mniej upadków które mogą doprowadzić do złamań. Najlepszy będzie umiarkowany ruch, który nie narazi nas na kontuzje.

Stosuj odpowiednią dietę. Jeśli do organizmu dostarczana jest duża ilość wapnia, kości przez cały czas mają szanse odbudowywać ubytki w swojej strukturze.  Aby wapnia w diecie nie zabrakło, należy spożywać więcej nabiału, będącego doskonałym jego źródłem. Jeśli jesteś na diecie, wybierz zamiast odtłuszczonego mleka i sera (czyli 0%), te z obniżoną wartością tłuszczu (czyli np. 1-2% zamiast 3,2%), które mają taką samą zawartość wapnia jak produkty pełnotłuste. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy, zamiast surowego mleka, spożywaj jogurt, kefir i maślankę. Te produkty pozbawione są laktozy i nie powodują przykrych sensacji żołądkowych. Jedz także sardynki i szprotki razem z ośćmi, serwuj na obiady brokuły, kapustę, fasolę, natkę pietruszki, szczypior. Nie unikaj słońca, by w twojej skórze mogła powstać witamina D3, która jest niezwykle potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia. Bądź ostrożna z piciem w dużych ilościach kawy i herbaty, które zwiększają wydalanie wapnia z moczem.

Porzuć nałogi. Tu mowa szczególnie o papierosach, których palenie powoduje nadejście kilka lat wcześniej menopauzy. Na skutek tego, zanika estrogenowa ochrona kości a stąd już blisko do początków osteoporozy. Wystrzegaj się również nadmiaru alkoholu, który zaburza produkcję witaminy D.

Suplementacja rozwiąże problem słabych kości

Niestety, czasem wszystkie te zaniedbania, na które już sobie pozwoliłyśmy latami, nie ustąpią przy pomocy wprowadzenia odpowiedniej diety i ruchu. To dobry początek zmian, jednak aby efekt był bardziej trwały, należy sięgnąć po specjalne suplementy.

W przypadku kości, w grę wchodzi dwie niezwykle istotne witaminy – witamina D, której wpływ na zdrowe kości jest szeroko znany, oraz witamina K, której właściwości zostały poznane niedawno.

Wszystko to, co musisz wiedzieć o witaminie K!

Przez wiele lat witaminie K przypisywano wyłącznie rolę w procesie krzepnięcia krwi, ponieważ, utrzymuje na odpowiednim poziomie czynniki warunkujące prawidłową krzepliwość krwi. Ale to nie wszystko. W naszym organizmie wapń jest niezbędny dla zachowania zdrowia, ale jego nieprawidłowy metabolizm może prowadzić do zaburzeń takich jak osteoporoza i choroby sercowo-naczyniowe. Okazuje się, że kluczowym czynnikiem regulującym ten pierwiastek (Ca) w organizmie jest witamina K2.

Trzeba wiedzieć, że witamina K to nie jest nazwa jednego związku, a co najmniej trzech głównych: witaminy K1 (fitomenadion), K2 (menachinon) i K3 (menadion). Ze względu na różnice w budowie chemicznej witaminy te cechują się zupełnie inną aktywnością biologiczną, skutecznością i biodostępnością, wpływając na ich funkcjonowanie w organizmie. Najbardziej pożądana i skuteczna jest witamina K2, będąca związkiem tworzonym głównie przez bakterie w produktach fermentowanych takich jak sery, jogurty, kefiry, kapusta kiszona.

Udowodniono, że ta witamina jest ważna nie tylko ze względu na prawidłową krzepliwość krwi, ale także jest ważna dla zdrowia układu krążenia. Przyjmowanie witaminy K2 może nie tylko powstrzymywać, ale też cofnąć proces zwapnienia tętnic.

Przeprowadzono kilka badań klinicznych, po których stwierdzono, że witamina K1 zmniejsza ubytek masy kostnej o 35% w grupie kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Natomiast przy zażywaniu witaminy K2 w okresie 3 letnim, wykazano, że witamina K2 całkowicie zapobiega utracie wytrzymałości kości u kobiet w wieku okołomenopauzalnym!

Ponadto niedobór witaminy K2 może doprowadzić do uszkodzenia funkcji kognitywnych mózgu, suplementacja z kolei może zapobiegać lub przynajmniej opóźniać wystąpienie Alzheimer´a.

Uzupełniaj braki witaminy K, nie tylko przy osteoporozie, ale także gdy występuje:

– przyjmowanie wysokich dawek witaminy D3 i Ca

– osteoporoza, osteopenia

– miażdżyca i choroby układu krążenia

– wiek > 50 roku życia

– wiek okołomenopauzalny

Suplement diety F-VIT K2 MK-7 zadba o mocne kości i zdrowy układ krwionośny 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

F-VIT K2 MK-7 zawiera witaminę K2 MK-7 oraz inulinę (z korzenia cykorii) w formie proszku, wyprodukowanego z użyciem składników roślinnych bez dodatku soi. Suplement diety nie zawiera substancji wypełniających, konserwantów, barwników, słodzików oraz charakteryzuje się bardzo wysoką przyswajalnością. Sposób podania jest prosty i wygodny – wystarczy wsypać 1 porcję (1 płaska miarka) do naczynia a następnie dodać 200 ml wody lub innego napoju i wymieszać, spożywając 1 raz dziennie w trakcie posiłku. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To wystarczy, by dobrze zadbać o mocne kości i zapobiec wizji przyszłości z bólem i ograniczoną sprawnością.


 

Wpis powstał we współpracy z firmą FORMEDS


Zdrowie

Mała zmiana, wielki uśmiech. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #5 [25.04]

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
25 kwietnia 2016
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain
 

Dziś wyzwanie bardzo kobiece. Zapleć włosy w warkocz! Jaki? Wybieraj do woli, jeśli masz więcej czasu zaszalej.

My zapraszamy na bloga Hair by Jul, gdzie znajdziecie co nieco o rodzajach warkoczy. A jeśli macie krótkie włosy – nic straconego, zróbcie dziś coś innego podczas ich układania. Przedziałek na druga stronę, a może zaczesane do tyłu? Bawcie się nimi tak, by dodały wam pewności siebie. Bo nic tak nie odświeża jak drobna zmiana!

Zajrzyjcie tutaj: Warkocze – ponadczasowe, uniwersalne, kobiece – co o nich wiesz?Warkocze - ponadczasowe, uniwersalne, kobiece - co o nich wiesz?

 

To jak, zadbacie dziś o swoje fryzury? Piszcie koniecznie w komentarzach!

Akcja „Bądź piękna każdego dnia”

Do 18 maja będziemy codziennie umieszczać dla was wpisy dotyczące urodowych wyzwań. Będziemy was namawiać do odrobiny szaleństwa, do zadbania o to, by wasza uroda była tej wiosny widoczna w wyjątkowy sposób.

Co trzeba zrobić? Pod codziennym wpisem dotyczącym naszej akcji zamieść komentarz, w którym napiszesz, co takiego dzisiaj zrobiłaś dla swojej urody. Najciekawsze z komentarzy zostaną nagrodzone.


A poniżej na zachętę przypominamy o wyjątkowych nagrodach ufundowanych przez BaByliss.

Depilator IPL

Depilator IPL BaByliss | Akcja "Bądź piękna każdego dnia"

Mat. prasowe

Prostownicę 

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Lokówkę

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Czas trwania: 20.04.2016 – 18.05.2016. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 27.05.2016

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wyzwania w naszej akcji


Zdrowie

23 rzeczy, które każda kobieta powinna przestać robić, by zacząć żyć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 kwietnia 2016
23 rzeczy, które każda kobieta powinna przestać robić, by zacząć żyć
Fot. iStock / PeopleImages

W życiu nakładamy na siebie tyle ograniczeń, że przychodzi moment, kiedy zaczynamy się dusić. Brak nam przestrzeni, wolności, luzu… A przecież nie od dziś wiadomo, że największymi wrogami bywamy dla siebie by same. Wbrew sobie i swoim możliwościom dążymy do perfekcji i staramy się zadowolić wszystkich wokół. Zapominamy jak to jest zadbać o siebie. Nic straconego. Kochane! Najwyższa pora przestać:

1. Przepraszać (cały czas i bez wyraźnego powodu)

Badania wykazały, że kobiety mówią „przepraszam” o wiele częściej niż mężczyźni…Jasne, jeśli popełnisz błąd, weź za to odpowiedzialność. Ale ciągle obwinianie się za byle błahostki i poczucie winy z byle powodu wyrządza nam wiele krzywdy. Takiej, która zostają na długo.

2. Mówić „tak” (cały czas)

„Tak, umówię się z Tobą na kawę, nawet jeśli jestem w takim stanie emocjonalnym i fizycznym, że marzę jedynie o miękkiej poduszce, albo innej formie relaksu w domowym zaciszu.” „Tak, pomogę ci z twoim projektem nawet jeśli jestem zawalona robotą.” „Tak, porozmawiam z twoją żoną o waszych problemach choć to zupełnie nie moja sprawa i pewnie jeszcze na tym stracę”. Przestań mówić „tak”, kiedy myślisz: „nie, ratunku”. Ludzie szanują tych, którzy potrafią stawiać granice.

3. Odmawiać sobie samej

Mnóstwo kobiet traci czas zastanawiając się nad tym, czy powinny coś zrobić „tylko dla siebie” czy nie (bo przecież: dzieci, mąż, pies i kot…). Nie pozwól by twoja niepewność decydowała za ciebie. Ty też JESTEŚ WAŻNA.

4. Traktować jedzenie jak swojego wroga

To częsty przekaz jaki otrzymujemy: twoją wartością jest wygląd. Nasze włosy POWINNY być gładkie albo perfekcyjnie zakręcone, makijaż jednocześnie naturalny (naturalny makijaż?!) i kuszący, a ciała szczupłe. Próbując osiągnąć „niemożliwe”, traktujemy jedzenie jak kolejne narzędzie kontroli a nie coś, z czego można czerpać przyjemność i energię.

5. Krytykować swoje ciało (głośno lub tylko w myślach)

Nic z dobrego z tego nie wyniknie, jedynie stracisz jeszcze więcej we własnych oczach i zdołujesz się niemiłosiernie. Kochaj siebie, kochaj swoje ciało! Musi ci jeszcze długo służyć – daj mu miłość.

6. Czuć się niewygodnie odnosząc zawodowy sukces

Kobiety mają tendencję do umniejszania swoich osiągnięć i uznawania je bardziej za wynik zbiegu okoliczności niż zasłużony efekt ciężkiej pracy, wiedzy i umiejętności. Jeśli odniosłaś zawodowy sukces, widocznie zasłużyłaś na to.

7. Obsesyjnie usuwać z portali społecznościowych zdjęcia, na których wyglądasz nie tak, jakbyś chciała

Wydaje ci się, że każde zdjęcie, które przedstawia twoje ciało w odrobinę gorszym świetle to osobista katastrofa? Nie przywiązuj do tego takiej wagi, wyluzuj i nabierz dystansu. Jesteś CZŁOWIEKIEM, zdarza ci się (częściej niż myślisz) zrobić głupią minę.

8. Porównywać swoje życie do życia innych (zwłaszcza tego wirtualnego)

Zdarzyło ci się śledzić profil byłego partnera i (nie daj Boże!) porównywać się do jego obecnej dziewczyny? Oglądasz zdjęcia znajomych z wakacji i zastanawiasz się dlaczego ty TEGO (wszystkiego) nie masz? Przypomnij sobie własne marzenia i zajmij się ich realizacją. Wyłącz komputer.

9. Pielęgnować w sobie poczucie żalu i winy

Wina i żal to dwie najbardziej szkodliwe emocje. Blokują cię na całej linii, nie pozwalając spojrzeć w przyszłość. Odpuść.

10. Nosić codziennie obcasy

To wcale nie są jedyne buty, w których twoja noga wygląda dobrze ;). No i jest jeszcze kilka innych powodów, na przykład Twój kręgosłup.

11. Oceniać inne kobiety

A zwłaszcza komentować ich życie seksualne . Żadna z nas nie zasługuje na to, by ją oceniono zależnie od tego z kim idzie do łóżka, albo w jakiś sposób wyraża swoją seksualność.

12. Zwierzać się innym ze swojego własnego życia seksualnego

Szczerze mówiąc, jesteś jedyną osobą, która ono obchodzi. A intymność raz sprzedaną trudno odzyskać…

13. Starać się być „fajna”

Nie zmuszaj się do uśmiechów, zachowań na które nie masz ochoty i które są wbrew twojej naturze. Ciągłe próby bycia „fajną” dla wszystkich skutecznie przeszkadza ci w wyrażaniu swoich prawdziwych potrzeb, pragnień i poglądów.

14. Bać się czasem ponieść emocjom

Nie ma łatwiejszego sposobu, by zdyskredytować kobietę lub jej uczucia niż oskarżenie ją o bycie „zbyt emocjonalną”. Znasz mężczyznę, który nie bywa emocjonalny?!

15. Ufać doktorowi Google

Zdarzyło ci się przeszukiwać Internet w poszukiwaniu TWOICH OBJAWÓW świńskiej grypy? Albo zdenerwować się poradą „bardzo doświadczonej matki”? Masz problem natury medycznej czy psychologicznej, zaufaj specjalistom. PRAWDZIWYM.

16. Martwić się, że nie jesteś taka … perfekcyjna

Ojej, świąteczne ozdoby nie wyszły ci takie piękne jak w poradniku DIY na kanale YouTube? Dzieci biegają w niepoprasowanych bluzeczkach? Odetchnij i nalej sobie zielonej herbaty. Dziś jakaś fajna audycja w radiu.

17. Bać się być sama

Odnalezienie (lub nie) życiowego partnera nie jest twoim najważniejszym celem, celem jest dążenie do wewnętrznej harmonii i zadowolenia z tego, kim jesteś. Paradoks polega na tym, że o te dwie ostatnie rzeczy czasem o wiele łatwiej będąc singlem.

18. Być w związku, po to by być w związku

Jeśli decydujesz się na związek, bo paraliżuje cię strach przed samotnością, to zdecydowanie nie są odpowiednie pobudki… Nic dobrego z tego nie wyjdzie.

19. Lekceważyć znaczenie odpoczynku

Naprawdę, nikt nie zginie jeśli wyłączysz telefon i wyruszysz na długi weekend.

20. Podtrzymywać toksyczne przyjaźnie

Życie jest zbyt krótkie by marnować je na ludzi, którzy sprawiają, że czujesz się jak śmieć.

21. Utrzymywać relacje, które nie są dla ciebie ważne

Wybieraj sobie starannie tych, z którymi chcesz spędzać czas i pozwól by niektóre znajomości znikały z twojego w sposób naturalny.

22. Wstydzić się

Tego, że nie wiesz, nie potrafisz, czujesz albo nie czujesz wcale. Życie jest od stawania się, ciągłych prób i popełniania błędów. Umiesz i wiesz już wszystko? Pora umierać.

23. Zakładać, że musi się udać

Bo są rzeczy, na które nie masz wpływu i już. I to też jest życie.

Pora odetchnąć i zacząć żyć. Po swojemu


Źródło: HuffingtonPost


Zobacz także

napoje

Napoje wprost stworzone dla kobiet. Dzięki nim zadbasz o swoje zdrowie i ciało

Migrena objawy - bez aury, z aurą, neurologiczne

Migrena z aurą i bez aury – jak rozpoznać jej objawy?

Przez to zdjęcie już nigdy nie użyję suszarki do rąk. OKROPNE