Go to content

Śniadanko – słodzianko, czyli cukier jest wszędzie – nawet w tych produktach, o których byście nie pomyśleli!

Kiedyś głoszono, że cukier krzepi i namawiano do jego konsumpcji – dla zdrowia, oczywiście! Dziś już wiemy, że to bujdy na resorach i prędzej doczekamy się szerszych spodni i problemów z (nad)wagą, próchnicy, cukrzycy i osłabienia odporności, niż korzyści zdrowotnych. A przecież słodkie tak nam smakuje i nieziemsko kusi, a producenci żywności cukier lubią – w czystej formie lub pod postacią różnych słodzideł, typu syrop glukozowo – fruktozowy, który brzmi kiepsko i tak też oddziałuje na nasz organizm. Dziś prześwietlamy produkty, które często lądują na naszych talerzach w porze śniadania – to podobno najważniejszy posiłek dnia, ale czy najsłodszy?

Fot. iStok / tycoon751

1/12 Skąd wiadomo ile jest cukru?

Każdy produkt spożywczy ma na swoim opakowaniu tabelę zawartości odżywczych. Jeśli interesuje nas zawartość cukru w danym artykule, musimy odnaleźć kategorię „węglowodany” oraz wyróżnioną niżej rubrykę „w tym cukry” – tutaj właśnie producent podaje zawartość cukrów prostych, czyli tych, których powinniśmy unikać. Przyjmuje się, że 10 g lub więcej węglowodanów oznacza wysoką zawartość cukru, pomiędzy 2 g a 10 g to średnią ilość, a 2 g lub mniej to niska zawartości cukru. Dla lepszego zobrazowania wystarczy zapamiętać, że 1 łyżeczka cukru to 5 g, a potem przeliczyć sobie podane liczby na łyżeczki.

fot. archiwum prywatne

2/12 Do smarowania pieczywa

Dżem malinowy niskosłodzony

No przecież samo zdrowie, dżem owocowy! Szkoda tylko, że owoców jedynie 35 procent, za to cukru 33 g na 100 g produktu, czyli niema 7 łyżeczek!

Krem wedlowski

Wiadomo, że to produkt słodki i nikt się nie łudzi, że pochodzi z działu ze zdrową żywnością, ale czy wiecie ile ma cukru? W 100 g to aż 10 łyżeczek!

Nutella

Cukier na pierwszym miejscu w składzie znalazł się nie bez powodu – 100 g produkty zawiera aż 56,8 g cukru, czyli ponad 11 łyżeczek! To tak, jakby do cukiernicy dosypać kakao, wlać olej palmowy i wymieszać. Smacznego?

fot. archiwum prywatne

3/12 Kakao rozpuszczalne

Kakao Nesquik

W 100 g Nesquika znajdziemy aż 74 g cukru! WOW, niemal 15 łyżeczek! Można zatem śmiało powiedzieć, że to cukier z dodatkiem kakao dla koloru.

Kakao Puchatek

To kakao w porcji 20 g+ 200 ml mleka 2% to 26 g cukru na dzień dobry, czyli ponad 5 łyżeczek.

fot. archiwum prywatne

4/12 Mleko czekoladowe

Mullermilch czekoladowy

Nie macie czasu na zrobienie sobie kakao w domu, więc kupujecie gotowca? 100 ml tego mlecznego napoju to 11, 7 g cukru, ale przecież butelka jest niemal cztery razy większa, a zatem wypijając całą dostarczamy sobie ponad 46 g, czyli około 9 łyżeczek cukru.

Mleko czekoladowe MU

9,7 g na 100 ml mleka, czyli niemal dwie łyżeczki cukru. Biorąc pod uwagę wielkość kartonika (250 ml), po wypiciu całego dostarczamy sobie 5 łyżeczek cukru.

fot. archiwum prywatne

5/12 Płatki śniadaniowe

Nesquik

Macie bzika na punkcie Nesquika? 😉 Te czekoladowe kuleczki są pysznie słodkie – nic dziwnego, w końcu  1 porcja (30 g) to 7,5 g cukru, a jeśli dolejemy do tego 125 ml mleka (czyli ok. pół szklanki) to podbijamy tę liczbę do 13,3 g.

Cini Minis

Wolicie cynamon? Jeśli chodzi o cukier, to nie ma tutaj różnicy – 1 porcja (30 g) to 7,5 g cukru, a po dodaniu 125 ml mleka zyskujemy 13,3 g.

Granola z czekoladą Sante

Jedna porcja (50g) to ponad dwie łyżeczki cukru. Jeśli dodamy do tego mleko, jogurt lub inne dodatki to wartość ta rośnie.

 

fot. archiwum prywatne

6/12 Płatki śniadaniowe

Crunchy owocowe Sante

Pełne ziarno owsa kusi obietnica zdrowej żywności. Tymczasem w 100 g produktu mamy aż 26 g cukru, czyli ponad 5 łyżeczek. Ups!

Corn Flakes

Płatki kukurydziane – te to muszą być zdrowsze! Cóż, jeśli za zdrowsze uważacie niemal dwie łyżeczki cukru w 100 g, to macie rację.

Owsianka Coś na ząb

No, ale owsianka to już na pewno jest zdrowa! Może ta domowa, bo tutaj mamy w jednym opakowaniu (jednej porcji) ponad dwie łyżeczki cukru.

fot. archiwum prywatne

7/12 Zamiast chleba

Rogalik 7days

Zabrakło wam w domu pieczywa, więc kupujecie na szybko rogalika? Uważajcie, bo to cukrowa bomba – 100 g tego przysmaku to ponad trzy łyżeczki cukru (17 g) i marne szanse na to, że najecie się do syta.

Bułeczki maślane

Bułeczki kuszą sporą zawartością mleka – szkoda tylko, że nikt nie wspomina o zawartości cukru. 100 g tych wypieków zawiera aż trzy łyżeczki.

 

fot. archiwum prywatne

8/12 Zamiast kanapki

BelVita śniadanie

Choć producenci próbują nas przekonać, że Bel Vita świetnie zastępuje śniadanie, to tak nie jest – z 28 g cukru w 100 g (ponad 5 łyżeczek) to zwyczajnie ciastko, dobre na deser.

Kinder Mleczna Kanapka

Mleczna kanapka zamiast zwykłej kanapki na śniadanie? Lepiej to jeszcze przemyślcie, bo jedna taka słodkość to aż 8,3 g cukrów prostych.

fot. archiwum prywatne

9/12 Coś do chleba

Śledzik na raz

Śledzik z cukrem? A owszem, z cukrem – na raz dostarczamy sobie niemal dwie łyżeczki cukru (9,3 g).

Sałatka warzywna POLSKA z groszkiem

Polska warzywną sałatką stoi i basta! Ale jak to, cukier w sałatce? A tak to – jedno takie opakowanie i mamy na koncie 1,5 łyżeczki.

 

fot. archiwum prywatne

10/12 Serki i de-serki

Serek wiejski z brzoskwinią

Serek wiejski jest zdrowy, brzoskwinia – owoc – jest zdrowa, to ich połączenie musi być dobrym pomysłem. Może w warunkach domowych, bo ten 100 g serka ze sklepu zawiera ponad dwie łyżeczki cukru.

Danio

100 g danio gruszkowego to 13,1 g cukru, a więc całe opakowanie ma ponad 3 łyżeczki. To już chyba nie serek, a deserek.

11/12 Serki i de- serki

Danonki Mega

Produkty dla dzieci powinny być zdrowsze – w końcu w trosce o najmłodszych chcemy im dawać wszystko, co najlepsze. Niestety, nasz maluch zjadając jednego Danonka pochłania przy okazji ponad dwie łyżeczki cukru. Czyżby cukier jednak krzepił?

Belriso waniliowe

100 g to niemal trzy łyżeczki cukru, a opakowanie tego mlecznego  ryżu ma aż 180 g, więc zjadamy za jednym razem ponad pięć łyżeczek.

 

fot. archiwum prywatne

12/12 Jogurty

Jogobella light malinowa

Myślisz, że light oznacza bez cukru i zdrowiej? Nic bardziej mylnego! Jeden taki kubeczek to niemal 2,5 łyżeczki cukru. Czy to na pewno wyjdzie nam na zdrowie?

Bakoma 7 zbóż z orzechami

Ponad trzy łyżeczki cukru w jednym, małym jogurcie. I na nic te zboża i orzechy, jest słodko, zdecydowania za słodko!