Zdrowie

Dbasz o figurę? Unikaj 7 „tuczących” owoców

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2017
Fot. iStock / anandaBGD
 

Mogłoby się wydawać, że owoce i warzywa to idealny składnik każdej diety, szczególnie tej odchudzającej. Pyszne, zdrowe, pełne witamin i cennych składników, polecane są na wyciskane soki, musy, przygotowane na parze lub surowe. Do tego niskokaloryczne i wyjątkowo łaskawe dla zdrowia i urody. Ale czy na pewno? 

Wbrew pozorom i niekwestionowanym zaletom, nie wszystkie owoce polecane są, gdy walczymy o szczuplejszą figurę. Co prawda, każdy z nich zawiera błonnik, który fantastycznie wpływa na układ trawienny i zmniejszenie uczucia głodu, jednak są owoce, które aż kipią cukrem. Skądinąd zdrowsza od  rafinowanego cukru fruktoza, nie tuczy tak bardzo, jak np. sacharoza, ale jej nadmiar nie pomoże zrzucić wagi, a nawet spowoduje jej wzrost.

Lista najbardziej kalorycznych owoców

1. Banany – 95 kcal/100g

Im dojrzalszy banan, tym bardziej kaloryczny. W 100 g banana (przeciętny owoc waży ok. 150 g), znajduje się około 16 g cukru, czyli 2 i 3/4 kostki. Duży banan jest tak samo kaloryczny, jak rurka z kremem.

2. Winogrona – 69 kcal/100g 

Pół kilograma kilograma winogron ma więcej kalorii niż pączek i pół tabliczki czekolady. A gdy zasiada się do winogron, często jedzone są do oporu, przez wzgląd na lekki smak i wodnisty miąższ. Jeszcze gorzej jest z rodzynkami – 100 g rodzynek zawiera 300 kcal, a pół kilograma – już 1500 kcal.

3. Mango – 67 kcal/100g

Mango to pyszny i bardzo odżywczy owoc, którego również nie poleca się jeść bez umiaru. Owoc mango jest spory, więc jeśli wybierasz owoc o wadze 250 g, zjadasz razem z nim aż 175 kalorii.

4. Czereśnie – 61 kcal/100g

Sezonowość czereśni powoduje, że gdy się pojawią, zjadamy je wręcz bez ograniczeń. A słodkie czereśnie pobudzają apetyt i powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, powodując magazynowanie nieprzerobionej energii w ramach tłuszczyku na ciele.

5. Aronia – 57 kcal/100g

Trudno jeść aronię na surowo, z powodu jej cierpkiego smaku, więc najczęściej spożywa się ją przetworzoną, z dużą ilością białego cukru. Nawet jako zdrowy dodatek do herbaty czy galaretka, nie należy ona do dietetycznych.

6. Kiwi – 56 kcal/100g

Może się wydawać, że kaloryczność tej bomby witaminowej w kiwi nikomu nie zagraża. Jednak biorąc pod uwagę to, że mało kto poprzestaje na jednym owocu, tych kalorii pochłaniamy o wiele więcej, zupełnie nieświadomie.

7. Gruszki – 54 kcal/100g

Gruszki są mniej popularne od jabłek, ale równie zdrowe. Należy tylko uważać, by nie jeść zbyt dojrzałych, ze względu na ich kaloryczność. Im bardziej dojrzała gruszka, tym mniej kwasów organicznych i błonnika, a więcej fruktozy.

Owoce są niezwykle istotne dla zdrowia, więc nawet na diecie nie można z nich zupełnie rezygnować, a najlepiej ograniczyć ich ilość do 300 g dziennie. Warto jeść więcej warzyw, które mają o wiele mniej cukru lub wybierać owoce mniej słodkie lub kwaskowate — one mają mniejszą zawartość fruktozy.

źródło: www.igo-info.pl glamki.se.pl


Zdrowie

Kłamiemy wszyscy, ale to mitomani żyją kłamstwem. Rozpoznaj nałogowych oszustów

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2017
Nie daj się okłamywać. Co mówi najczęściej osoba, która kłamie?
Fot. iStock / olaser
 

Każdemu choć raz zdarzyło się powiedzieć nieprawdę czy przekręcić pewne fakty. Kłamstwa, oszustwa czy osobliwe interpretacje rzeczywistości, przytrafiają się wg statystyk od 2 do 200(!) razy dziennie. Generalnie kłamiemy wszyscy, ale niektórzy popadają wręcz w mitomanię, nie umiejąc powstrzymać się przed wypowiadaniem oczywistych kłamstw i półprawd.

Dlaczego kłamiemy?

Działamy tak z różnych powodów, w zasadzie, ile osób, tyle kłamstw i kłamstewek różnego kalibru. Kłamiemy najczęściej wtedy, gdy mamy konkretny powód — chcemy by nasze życie w rozmowie z dobrze ustawioną koleżanką wyglądało na ciekawsze, aby umniejszyć swoje przewinienia, czy zwrócić na siebie uwagę. Wymyślamy na poczekaniu niewinne kłamstewka o korku, gdy spóźniamy się do pracy, mijamy się z prawdą, gdy nie chcemy sprawić przykrości przyjaciółce, której styl ubierania, czy nowa miłość, zupełnie się nam nie podoba. Niewinne kłamstewka może nie są godne pochwały, ale pozwalają wybrnąć bez szwanku z różnych sytuacji. Ale gdy ktoś kłamie i gubi się w przedstawianych przez siebie wersjach prawdy, to jest już problemem.

Uzależnieni od kłamstw mitomani

Kłamstwa mogą uzależnić. Sytuacja staje się patologiczna, gdy kłamstwa zakorzeniają się w osobowości, wypływają z człowieka nawet wtedy, gdy nie ma żadnych korzyści z niemówienia prawdy. Co więcej, nie potrzebuje wiele czasu, kłamstwa wymyśla na poczekaniu i wypowiada je tak, jakby były czymś naturalnym, stały się wiarygodne. Taka postawa może wynikać z dzieciństwa, gdy notoryczne kłamstwa i zaprzeczenia pozwalały uciec od jakichś trudnych sytuacji. Ale patologiczne kłamanie może wynikać z zaburzeń psychicznych, np. syndrom Gansrea czy antyspołeczne zaburzenie osobowości.

Kłamców można rozpoznać

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy ktoś jest lub nie nałogowym kłamcą, możesz rozpoznać go po kilku charakterystycznych zachowaniach:

  • Bohaterstwo  Patologiczny kłamca często kreuje się na bohatera, który pomaga potrzebującym w różnych sytuacjach. jego historie są niesamowite, jakby wyjęte z filmu sensacyjnego. W dodatku często przechwala się znajomościami ze znanymi czy wpływowymi ludźmi.
  • Rola ofiary Przedstawia się w świetle cierpiętnika, któremu życie cały czas rzuca kłody pod nogi. Często mówią o różnych chorobach ich lub bliskich, nieszczęściach i porażkach, jakie ich spotykają, co po czasie staje się niewiarygodne. A wszystko po to, by wzbudzić współczucie i zwrócić na siebie uwagę.
  • Uzależnienia  Kłamcy mają często problemy z narkotykami, alkoholem czy hazardem. Kłamstwami próbują przykryć problem, ale tłumaczenia niedyspozycji i dziwnych zachowań wypadają mało przekonująco.
  • Cechy towarzyszące — Kłamcy mogą być przewrażliwieni na swoim punkcie, wykazywać agresję podczas kwestionowania ich wersji wydarzeń. Bywają zazdrośni, impulsywni oraz narcystyczni.

Poradź sobie z przypadkiem mitomanii w otoczeniu: 

Nie angażuj się w kłamstwo

Nie wchodź w rolę słuchacza, który chętnie wysłuchuje tych wszystkich historii. Nie okazuj zainteresowania, dając jasno do zrozumienia, że czujesz przez skórę historię nieprawdziwą. Kłamcy zależy przede wszystkim na wciągnięciu rozmówcy w emocjonalną grę.

Upewnij się, co jest prawdą

Jeśli podejrzewasz kogoś o notoryczne kłamstwa, zwróć szczególną uwagę na to, co ona mówi i zweryfikuj te informacje. Doprecyzuj własną wiedzę, by na przyszłość albo obalić daną informację bez zbędnych tłumaczeń, albo zwyczajnie spojrzeć na to ze zdrowym dystansem. Wykaż się czujnością i stosuj zasadę ograniczonego zaufania do kłamcy.

Nie wykłócaj się

Nie angażuj się w próbę udowodnienia kłamstwa. Mitoman i tak będzie upierał się przy swoim, szczególnie gdy sam zaczyna mieszać prawdę z mitami. Może przecież być i tak, że nigdy nie dotrzesz do tego, co jest prawdą a co nie w relacji kłamcy, szkoda twojego zachodu.

Zaoferuj pomoc

Jeśli zależy ci na relacji z osobą, która ma problemy z patologicznym kłamaniem, możesz zaproponować pomoc. Mitomanię można, a nawet powinno się leczyć, dzięki zastosowaniu psychoterapii i czasem leczenia farmakologicznego. W przypadku bliskiej osoby, która zmaga się z tym problemem, okaż chęć wsparcia, ale w takim przypadku nie pozostawiaj kłamstw bez odpowiedniej reakcji. Chcąc pokazać, że nie jest tajemnicą, że ktoś kłamie, nie obawiaj się celowo przytaczać informacje sprawdzone, które uświadomią, że coś jest nie do końca tak, jak powinno.

Kłamstwo wymyślone od czasu do czasu, zazwyczaj jest nieszkodliwą praktyką. Jednak gdy pojawia się wiele razy na co dzień, może szkodzić i wywierać negatywny wpływ na otoczenie, co może mieć wiele różnych konsekwencji.

źródło: www.lifehack.orgpsychologiazycia.com

 

 


Zdrowie

7 zaskakujących dolegliwości, które możesz odczuwać podczas ciąży

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2017
Fot. iStock / momcilogv

Każda przyszła matka wie, że w czasie ciąży jej ciało ulegnie znacznym zmianom. Na wiele jest przygotowana i z wielu zdaje sobie sprawę. Jednak według naukowców, mogą pojawić się i takie, które będą niespodzianką. Choć mogą się wydawać niepokojące, to specjaliści zapewniają, że są normalne i nie ma co panikować. Zsiniała wagina to tylko jedna z nich.

Zmienia się głos

W trakcie ciąży zmienia się postawa. Nowe ułożenie kręgosłupa i miednicy może wywołać pojawienie się napięć w ciele oraz w krtani. Mogą pojawić się trudności w swobodnym wydawaniu dźwięków. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach możesz mieć problemy z kontrolowaniem oddechu podczas mówienia. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie miejsca pracy przepony oraz rozchodzące się mięśnie brzucha. Podpieranie dźwięku zostaje utrudnione, co należy uznać za najbardziej obciążający krtań czynnik.

Zachodzą zmiany w mózgu

Nie bezpodstawnie mówi, że kobieta w czasie ciąży „traci mózg”. Według badań naukowców z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie takie zmiany są długotrwałe i mogą trwać nawet kilka lat. Główne obszary, które się zmieniły, związane są z poznawaniem socjalnym oraz empatią. Zauważyli, że w czasie ciąży mózg kobiety skupia się wyłącznie na macierzyństwie.

Oprócz tego możesz dostrzec, że twoja zdolność do rozpoznawania twarzy uległa polepszeniu. Tak twierdzą naukowcy z McMaster University w Kanadzie. Jako powód podają, że kobieta w ciąży staje się szczególnie czujna wobec ludzi. Dzięki temu szybciej może dostrzec zagrożenie i ochronić się przed nim.

Pojawia się nadmierne owłosienie

W związku ze zmianami hormonalnymi w czasie ciąży, możesz zauważyć zwiększone owłosienie ciała. Gęstsze włosy mogą pojawić się np. na brzuchu lub na rękach. Nie jest to powód do niepokoju, ponieważ po urodzeniu dziecka, poziom hormonów powinien wrócić do normy.

U wielu kobiet dodatkowe owłosienie pojawia się głównie na twarzy i wokół brodawek sutkowych. Zmiany powinny ustąpić do 6 miesięcy po porodzie.

Nieświeży oddech

Wiele kobiet w ciąży skarży się na nieświeży oddech, mimo tego, iż dbają o higienę jamy ustnej. W wielu przypadkach niestety wizyta u stomatologa nie pomoże, ponieważ najczęściej jest on skutkiem nadmiernego działania bakterii w jamie ustnej.

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu, mogą być także uszkodzenia dziąseł, o które w tym stanie nietrudno. W czasie ciąży pęcznieją i stają się bardzo wrażliwe. Nawet najmniejszy dotyk może spowodować krwawienie. Miękkie i obrzmiałe dziąsła mogą także tworzyć kieszonki, gdzie będzie gromadzić się ropa i pojawi się nieprzyjemny zapach z ust.

Swędząca skóra

Jednym z utrudniających życie skutków ciąży może być swędząca skóra, na której może także pojawić wysypka. Ogólnie jest to związane z rozciąganiem się ciała oraz z wydzielaniem hormonów i zmianami zachodzącymi w enzymach wątrobowych. Nie należy bagatelizować świądu, ponieważ może on mieć poważniejsze podstawy, dlatego warto udać się do specjalisty po konsultację. Jednak warto najpierw stosować kremy nawilżające i unikać czynników powodujących świąd np. gorącej wody podczas kąpieli.

Wiele kobiet może zacząć cierpieć na świąd ciężarnych. Zwykle pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Wywołują go wydzielane w tym czasie hormony, które wpływają na pracę wątroby.

Wiecznie zatkany nos

W drugim trymestrze może pojawić się nieprzyjemne uczucie wiecznie zatkanego nosa. Oddychanie jest utrudnione, możesz zacząć chrapać. Wszystkiemu winne są hormony, które rozszerzają naczynia krwionośne. Pomocne mogą okazać się krople nawilżające.

Zasiniona wagina

A co z twoją waginą? Dr Kim Clugston, specjalista w dziedzinie płodności, w wywiadzie dla Daily Mail stwierdziła, że wagina może zsinieć. Na taką zmianę wpływa przepływ krwi. Jednak spokojnie, wróci ona do swojego normalnego koloru przed porodem. Zauważyłyście u siebie taki objaw?

Ciąża to nie choroba, jednak w ciągu tych dziewięciu miesięcy twoje życie może być znacznie utrudnione. Nie masz na to wpływu, winne są hormony i naturalne reakcje ciała na zmieniający się stan. Niestety niektóre dolegliwości będą uciążliwe nie tylko dla ciebie, lecz także dla twojego otoczenia. Ale spokojnie, są to zmiany tymczasowe.


Źródło: dailymail.co.uk, dziecisawazne.pl,naukawpolsce.pap.pl


Zobacz także

Kriolipoliza

Zamiast złotej rybki – kriolipoliza. Przełomowa metoda w walce z tkanką tłuszczową

Cudowna soja wcale nie jest taka wspaniała. Komu może zaszkodzić i w jakich produktach spożywczych się ukrywa?

Cudowna soja wcale nie jest taka wspaniała. Komu może zaszkodzić i w jakich produktach spożywczych się ukrywa?

Anna Oberc straciła pracę, bo zainfekowano jej twarz gronkowcem i ma problemy z trądzikiem