Zdrowie

Dbasz o swoje zdrowie i wagę? Uważaj, w tych produktach schował się cukier – nie daj się złapać!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 sierpnia 2016
cukier
Fot. iStock / Nicolas McComber
 

Nie od dziś wiadomo, że cukier ma realny wpływ nie tylko na wagę, ale na funkcjonowanie całego organizmu. Jednak cukier cukrowi jest nierówny i należy to jasno rozgraniczyć. Istnieje rozdział na cukry proste (w słodyczach i słodkich napojach, wytworzone w procesie rafinacji np. buraka cukrowego) i cukry złożone (w ziarnach zbóż, kaszach, orzechach, warzywach). Te drugie nie tylko dają energię do funkcjonowania organizmu, ale przy okazji w naturalnych produktach dostarczamy sobie innych, cennych składników odżywczych.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z negatywnego wpływu rafinowanego cukru na cały organizm więc staramy się go ograniczyć. Niestety, cukier dodawany jest do takich produktów, o których trudno pomyśleć, że mogą mieć coś z nim wspólnego. Warto się temu przyjrzeć, tym bardziej że biały cukier ściśle związany jest z występowaniem próchnicy zębów, nadwagi, problemów z cukrzycą typu 2, obniżeniem odporności, upośledzeniem pracy serca, wątroby i nerek. Na początku XX wieku, niemiecki biochemik Otto Heinrich Warburg udowodnił, że metabolizm nowotworów złośliwych jest uzależniony w znacznym stopniu od spożycia glukozy.

Normy spożycia cukru 

Ze względu na swoje niechlubne działanie, w 2014 r. WHO zaleciło, aby ilość cukru, zmniejszyć z 10-procentowego zapotrzebowania energetycznego do 5%. Zalecana przez specjalistów ilość wynosi 5 łyżeczek (20g) dla przeciętnej kobiety o prawidłowej masie ciała, 6 łyżeczek (24g) dla przeciętnego mężczyzny o prawidłowej masie i tylko 3 łyżeczki (12g) dla dzieci. Obecnie wiele dzieci tylko na śniadanie zjada 2-3 razy więcej cukru niż określają to zalecenia!

cukier

Fot. iStok / tycoon751

Czytaj etykiety 

To najlepiej pozwoli oszacować ci, ile faktycznie zjadasz cukru w ciągu dnia. Zapewne są to ilości o wiele większe niż sama siebie o to podejrzewasz, skoro cukier zjadasz pod postacią np. glukozy, sacharozy, fruktozy, melasy, inwertyny, maltodekstryny, maltozy, dekstrozy czy laktozy. Źródeł cukru jest bardzo wiele i można je znaleźć daleko poza obrębem tak oczywistych produktów, jak słodycze czy gazowane napoje.

Uwaga, tu też znajdziesz cukier!

1. Produkty mleczne

Właśnie produkty mleczne są wyjątkowo bogato podsypywane cukrem. Np. jogurt, który uchodzi za lekką przekąskę, w małym kubeczku może zawierać aż 4 łyżeczki cukru. Podobnie rzecz ma się z owocowymi maślankami i kefirami, choć w nich cukru jest odrobinę mniej, bo 10-15 g/100 g. Cukier, podobnie jak tłuszcz jest nośnikiem smaku i aromatu, należy więc spodziewać się jego obecności w produktach typu serki homogenizowane, śmietanka do kawy, smakowe mleka.

2. Produkty typu „light”

Te z pozoru zdrowe produkty kryją w sobie pułapkę słodyczy. Mały batonik musli o masie 40 g dostarcza aż 15 g cukru, czyli 3 łyżeczki. Przeciętna porcja płatków śniadaniowych typu „fit”30 g, to około dwie łyżki, zawierające 1,5 g nasyconych kwasów tłuszczowych, 13 g cukrów i 1,7 g błonnika.

3. Gotowe sosy i ketchup

W ich składzie znajdziesz nie tylko duże ilości soli i tłuszczu, ale również cukru. W jednej łyżeczce ketchupu jest go aż 3,4 g, a w sosach aż do 10% zawartości produktu. Sos spaghetti w słoiku o masie 350 g zawiera aż 10 łyżeczek cukru, a sos czosnkowy 6 łyżeczek.

4. Pieczywo paczkowane

Cukier znajdziemy w pieczywie tostowym, chałce, bułkach maślanych, rogalach, nawet w pumperniklu. Zawartość cukrów zależna jest od ilości tych związków w mące oraz od ilości cukru dodanego w trakcie pieczenia. W różnych rodzajach pieczywa pszennego ich zawartość może sięgać nawet 60%, podczas gdy w pieczywie żytnim jest niższa, co i tak warto sprawdzić na etykiecie. Nie wspominając już o tym, ile cukru znajdziesz w słodkich wypiekach ciastkarskich.

cukier

Fot. iStock / gilaxia

5. Przetwory w puszkach

Wiele z nich w składzie zawiera cukry, stosowane do wydłużenia okresu przydatności produktów do spożycia. Np. zupa pomidorowa w puszce zawiera prawie 4 łyżeczki (15 g). Podobnie dzieje się w przypadku owoców, ponieważ syrop, w którym są one zanurzone to rozpuszczony w wodzie cukier.

6. Płatki śniadaniowe

Najzdrowsze są płatki owsiane, ale nie są zbyt popularną propozycją na śniadanie. O wiele częściej na stołach pojawia się produkt reklamowany jako pyszny i zdrowy, bo stworzony ze zbóż czy kukurydzy. Jednak dedykowane dzieciom i dorosłym płatki śniadaniowe zawierają dużo cukru – nawet do 30%. W orientacyjnym przeliczeniu daje to cztery-pięć łyżeczek cukru na porcję. Szczególnie słodkie są kolorowe mieszanki zawierające cukier, syropy i kandyzowane owoce.

7. Koktajle smoothie

Gotowe smoothie zawierają spore ilości cukrów, barwników i aromatów. W małym gotowym koktajlu bananowo-jagodowy dosypano aż 15 łyżeczek cukru (60g)!


źródło: www.ekologia.pldietetycy.org.plwww.pro-test.pl


Zdrowie

Konferencja dla Kobiet „Dobrze mi”. Już 10 września w Warszawie

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Zapraszam Cię na cieszącą się ogromnym powodzeniem konferencję, na której kobiety zawsze odnajdują inspirację, motywację, wsparcie i siłę do zmian.

Tu nikt nie mówi, że nie masz prawa, nie nadajesz się, jesteś egoistką, jesteś niewystarczająco dobra, nie poradzisz sobie i że w głowie Ci się poprzewracało, bo od życia chcesz więcej…

logo Dobrze miTu się dowiesz, że jest dokładnie odwrotnie.

Tu otrzymasz narzędzia i moc do kreowania swojego wymarzonego i spełnionego własnego świata.

Możesz a nawet musisz zadbać o to, aby było Ci życiu dobrze, bo nikt inny tego za Ciebie nie zrobi…

* kłopoty ze zdrowiem..

* brak siły i energii do działania

* przytłaczające Cię problemy i emocje

* cierpienie z powodu przeszłych wydarzeń

* problemy finansowe

* brak perspektyw finansowych

* poczucie beznadziei… ?

Przyjdź na Konferencję dla Kobiet „Dobrze mi” 10 września w Warszawie.

plakat

Tutaj:

* wyciszysz się

* poprawisz swoje samopoczucie i zyskasz więcej energii

* poczujesz, że masz większy wpływ na swoje życie

* dowiesz się, jak żyć bardziej świadomie w zdrowiu, spełnieniu, dostatku

* i jak zadbać o siebie finansowo

W trakcie spotkania:

* przyjrzysz się swojej wewnętrznej przestrzeni

* zobaczysz na czym polega umiejętność uważnej obserwacji pojawiających się myśli i emocji

* zauważysz, co przybliża Cię do bycia w pełni sobą

* zobaczysz jak empatia i uważność mogą być pomocne w osiąganiu Twoich celów

* dowiesz się czy i jak pamięć komórkowa ma wpływ na Twoje dzisiejsze problemy

* otrzymasz wiedzę, jak zadbać o siebie finansowo i narzędzia do tego.

Nasza konferencja to pierwszy w Polsce projekt biorący na tapet to, po co żyjemy – czyli szczęście, dobre samopoczucie i spełnienie w życiu. Sukces połączony z harmonią. Jest to inspirujące, interaktywne wydarzenie dla kobiet, które chcą podnieść jakość swojego życia, zadbać o ciało i ducha, poczuć w sobie moc do działania, przełamać stereotypy. Unikalne połączenie wiedzy, motywacji i inspiracji przekazywanej przez najwyższej klasy coachów, specjalistów od samorozwoju, związków, autorów książek, ludzi sukcesu.

****

Konferencja dla Kobiet „Dobrze mi”

www.dobrzemi.com.pl

KIEDY: 10 września – sobota

GODZINY: 10.00 – 15.00

GDZIE: Golden Floor Sky – Millenium Plaza
Al. Jerozolimskie 123 A (przy Placu Zawiszy) Warszawa
Piętro 15 sala nr 14

WIĘCEJ INFORMACJI: www.dobrzemi.com.pl

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

TWOJA INWESTYCJA

69 zł 1 osoba – cena promocyjna do piątku 2 września – później cena rośnie do 89 zł.

120 zł 2 osoby – cena promocyjna do piątku 2 września – , później cena rośnie do 160 zł.

Możesz kupić bilet na http://www.dobrzemi.com.pl

****

PROGRAM:

10.00 – 10.30 – Rejestracja

10.30 – 10.35 – Powitanie Uczestniczek

10.35 – 11.20 – Z cyklu „Jej historia” – „Nie bój się zmiany. Moja droga z korporacji do blogowania” – Renata Driscoll

11.20 -11.30 – Networking

11.30 -12.15 – „Poczuj siebie tu i teraz” – Agnieszka Szczepaniak

12.15 – 12.25 – Networking

12.25 – 13.10 -„Jakie historie opowiada Twoje ciało? – o podróżach w głąb siebie” – Małgorzata Bęben

13.10 – 13.35 – Przerwa/Networking

13.35 – 14.20 – „Kobieta i pieniądze” – Dominika Nawrocka

14.20 – 14.30 – Networking

14.30 – 15.00 – Podsumowanie i Zakończenie

Możesz kupić bilet na http://www.dobrzemi.com.pl

****

PRELEGENCI:

RENATA DRISCOLL – doświadczona manager, certyfikowana project manager i praktyk biznesu. Poza tym dusza artystyczna, miłośniczka piękna i dobrego stylu. Ciągle się rozwija i podejmuje nowe wyzwania. Z pasji do komunikacji i social mediów pisze dwujęzycznego bloga lifestyle dla kobiet 40+ „Prosperity by Renata” www.prosperitybyrenata.com. Przesłanie jej bloga: „Chciałabym żeby wszystkie kobiety uwierzyły, że dojrzałość jest piękna, kolorowa, intrygująca i sexy! A wszystko zaczyna się w naszej głowie…”.

AGNIESZKA SZCZEPANIAK – Zen Coach, terapeuta TSR, praktyk Soul Body Fusion, twórca terazcoach.pl. Z wykształcenia politolog. Ukończyła również Zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim w kierunku Rozwój Potencjału Społecznego Firmy oraz studia podyplomowe z zakresu Rozwoju Kompetencji Pracowników na Akademii Leona Koźmińskiego.

Od ponad 12 lat działa w biznesie wspierając ludzi i procesy w zakresie sprzedaży, rekrutacji i szkoleń.

Idee biznesowe, które są jej bliskie to przede wszystkim koncepcja pracy na mocnych stronach, która mocno czerpie z wewnętrznych zasobów oraz przekonanie, że to co jest sprzyjające w rozwoju to budowanie takich sytuacji, które biorą pod uwagę potencjał i możliwości ludzi.

Obecnie w trakcie II stopnia certyfikacji Zen Coach (Tine Vindeløv, Kåre Landfald) oraz pogłębiającej praktyki łączenia coachingu z pracą z ciałem „Świadomość ciała w zen coachingu” (Hanne Pedersen).

www.terazcoach.pl oraz na Facebook: terazcoach.pl

MAŁGORZATA BĘBEN – trener emocji. Jako pierwsza i jedyna osoba w Polsce jest Certyfikowaną Trenerką Metody The Journey (Podróż) wg Brandon Bays, która służy docieraniu do emocji zablokowanych w pamięci komórkowej ciała, w celu poprawy zdrowia i komfortu bycia. Pasjonuje ją Totalna Biologia, która ułatwia zrozumienie przyczyn naszych chorób i zachowań od strony biologii i natury.

Trener rozwoju osobistego, ukończyła Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego INTRA. Od ponad 10 lat interesuje się rozwojem osobistym. Uwielbia pracować z kobietami – oferując Podróże w głąb siebie, pomaga w radzeniu sobie ze stresem, odzyskiwaniu zdrowia, poprawie relacji ze sobą i z innymi oraz w sięganiu po marzenia.

Wcześniej przez 17 lat zajmowała się komunikacją „komórek” i usług mobilnych u operatora komórkowego. Uważa, że nic w życiu nie dzieje się przypadkowo a jej osobista podróż przez życie jest tego doskonałym przykładem.

Absolwentka podyplomowych studiów Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego.

Uwielbia podróże, nie tylko te w głąb siebie.

www.podrozewsiebie.pl

DOMINIKA NAWROCKA – mama dwójki dzieci, żona, przedsiębiorca. Na koncie sporo doświadczeń związanych z pieniędzmi. Od kilku lat stale uczy się, jak nimi skutecznie zarządzać i jak je efektywnie pomnażać. Wiedzę nieprzerwanie czerpie z książek, szkoleń i własnych doświadczeń. Ma ukończone studia doktoranckie z ekonomii w Szkole Głównej Handlowej.

Autorka książki „Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet”. To wyjątkowa publikacja na temat finansów osobistych skierowana do kobiet dostępna na www.kobietaipieniadze.pl także w wersji elektronicznej (ebook i audiobook).

„Jak pokazało moje życie, a także otaczających mnie kobiet i statystyki, kobiety mają bardzo niski poziom wiedzy na temat zarządzania pieniędzmi, inwestowania i planowania swojej finansowej przyszłości. Wierzę, że kobiety mają w sobie nieograniczony potencjał do zmieniania swojego życia na lepsze, a tym samym życia ludzi wokół siebie. Jesteśmy solą tej ziemi i nie możemy o tym zapominać. Tak samo o tym, że zasługujemy na dobre, dostatnie i szczęśliwe życie”.

www.kobietaipieniądze.pl

****

Przyjdź, skorzystaj i dowiedz się, jak może być Ci w życiu dobrze!

Możesz kupić bilet na http://www.dobrzemi.com.pl

69 zł 1 osoba – cena promocyjna do piątku 2 września – później cena rośnie do 89 zł.

120 zł 2 osoby – cena promocyjna do piątku 2 września – później cena rośnie do 160 zł.


Zdrowie

Pięć oznak, że ktoś próbuje tobą manipulować. Nie daj się osaczyć!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 sierpnia 2016
Pięć oznak, że ktoś próbuje toba manipulować
Fot. iStock / Redrockschool

Nawet nie wiemy, kiedy zostajemy wciągnięci w grę pod tytułem „manipulacja”. Ktoś wykorzystuje nasze emocje, szantażuje nas, wykorzystuje relację do własnych rozgrywek, a my zdezorientowani na początku nie bardzo wiemy, o co chodzi, aż dociera do nas z podwójną siłą, że właśnie zostaliśmy zmanipulowani, użyci i wykorzystani do czyichś celów, do czyjejś potrzeby usprawiedliwienia się, przykrycia wyrzutów sumienia, pokazania się z lepszej strony niż dotychczas.

Nim będzie za późno warto się zorientować, że ktoś zaczyna nami manipulować, co nigdy nie jest proste. Jest jednak pięć charakterystycznych znaków, które powinny zwrócić naszą uwagę i obudzić czujność.

1. Manipulowanie innymi

Na początek zwróć uwagę na to, co dana osoba mówi o innych i jak dużo o nich mówi. Czy powtarza plotki, czy poddaje pod wątpliwość słusznych zachowań, czy cech, które warto naśladować lub podziwiać? Jeśli ktoś na wstępie podkopuje w twoich oczach opinię o innych, to warto przez chwilę się zastanowić, ile jest w tym prawdy, a ile manipulacji, by wyrobić w nas nawyk myślenia o innej osobie w dany sposób. Jeśli słyszysz, że ktoś powtarza plotki, nawet jeśli to robi w tak zwanej „dobrej wierze”, bądź ostrożna w takiej relacji. Manipulanci często uważają, że są mądrzejsi i sprytniejsi od innych.

2. Bardzo szybko są blisko

Manipulatorzy bardzo szybko zbliżają się do innych. Wykazują zainteresowanie, dzwonią, pytają, jak się czujemy, co słychać, są doskonałymi zdawałoby się słuchaczami. Nim się spostrzeżemy już nas od siebie uzależniają, od kontaktu z nimi, od rozmowy. To na początku na schlebia, cieszymy się, że ktoś interesuje się nami, martwi się, że chce z nami rozmawiać, wysłuchać, że zawsze jest na wyciągnięcie ręki. To wszystko jednak do czasu… Chcesz kogoś poznać, nie zgódź się z nim w choćby jednej sprawie, a wtedy zobaczysz, jaki jest naprawdę. To jakaś stara prawda, a jednak aktualna. Manipulator nawet, gdy twoją odmowę początkowo przyjmie z uśmiechem, to nie zapomni ci jej wypomnieć, wrócić do tego, że się z nim nie zgodziłeś. Tu akurat łatwo go rozszyfrować. Podobnie z krytyką. Mówi: „Powiedz, co robię źle”, a gdy szczerze odpowiedz, będzie do tego wracać w nieskończoność pytając, dlaczego tak sądzisz, jak mogłeś, a nie próbując wyciągnąć wniosków.

3. Bawią się emocjami

Wchodzą tylko w silne relacje. W przyjaźń na wieki, w miłość aż po grób – tak deklarują i tak pewnie czują. Wszystko po to, by łatwiej kimś manipulować kontrolować go. W końcu jak jestem twoim najlepszym przyjacielem, to musisz mi to powiedzieć, to zrobić, czy tak się zachować. Jeśli mnie kochasz, nie możesz tak myśleć, czuć… Manipulatorzy w każdej relacji uwodzą, uwodzenie opanowują do perfekcji, tak, by móc grać na czyich emocjach, wzbudzać poczucie winy w tej drugiej osobie.

4. Są niecierpliwi

Niecierpliwość to w ogóle nasza współczesna cecha, chcemy szybko i już. Ale manipulatorzy bywają skrajnie niecierpliwi, oczekują podjęcia przez ciebie decyzji na teraz, chcą natychmiastowej konfrontacji tym samym kontrolując twoje emocje i manipulujący nimi. Nie lubią czekać, nie potrafią. Chcą mieć wszystko pod kontrolą, gdy tak się nie dzieje wpadają w złość, potrafią być złośliwi, agresywni. Najlepiej nie dać się sprowokować. Powiedzieć „za chwilę”, „nie teraz, poczekaj”. To najlepszy sposób, by dać sobie oddech i zapanować nad sytuacją.

5. Wpędzają cię w poczucie winy

Manipulatorzy potrafią sprawić, że masz wyrzuty sumienia, że to tobie wydaje się, że zrobiłaś coś źle, że się nie dopasowałaś, nie spełniłaś oczekiwań, a w rzeczywistości padłaś ofiarą manipulacji. Jesteś doskonałym usprawiedliwieniem dla działań manipulatora, to ciebie zawsze wskażę jako winną wszystkiego, co się stało, samemu czując się w porządku. Jeśli czujesz, że ktoś próbuje ciebie obarczyć winą za swoje błędy – wycofaj się z tej relacji jak najszybciej, nim zostanie podkopana twoja pewność siebie i poczucie własnej wartości.


Zobacz także

Bóle kostno-stawowe udręką Polek

Chcesz wyglądać młodziej i poprawić wygląd skóry? Pomoże ci w tym indywidualny plan rewitalizacji

4 powody, by bez wyrzutów sumienia sięgać po masło orzechowe