Go to content

Płaczliwość, zaparcia i spadek libido to tylko ułamek „przyjemności” przed okresem. Co jeszcze w pakiecie dla kobiet ma PMS i jak sobie z tym radzić?

Objawy PMS
Fot. iStock

Objawy PMS potrafią dać w kość wielu kobietom. I to tak bardzo, że czasem aż trudno wstać z łóżka i nawet drobnostka potrafi wzruszyć do łez lub wyprowadzić z równowagi. Oczywiście nie każda z nas tak ma, ale nie da się przemilczeć faktu, że zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka ogrom kobiet i nie jest to dla nich sprzyjający czas. Jakie objawy ma PMS i jak sobie z nimi radzić?

Czym jest PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego)?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS (ang. Premenstrual Syndrome) jest zespołem objawów fizycznych i/lub psychicznych oraz emocjonalnych, które zazwyczaj występują na kilka dni przed końcem cyklu miesiączkowego. Aby mówić o PMS, objawy muszą pojawiać się regularnie w każdym cyklu. Równie ważne jest wykluczenie istnienia chorób, które mogą wywoływać dolegliwości mylone z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Istnieje prawdopodobieństwo, że tendencja do PMS jest dziedziczna.

Istnieje nieformalny podział specyficznych objawów występujących przed miesiączką, na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD). Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne obserwuje się u około 3–5% kobiet w wieku reprodukcyjnym i dotyczą odczuwania dolegliwości psychicznych.

Objawy PMS

Fot. iStock/Objawy PMS

Objawy PMS — przyczyny dolegliwości 

Na występowanie objawów PMS wpływa poziom progesteronu oddziałującego na pracę jajników, oraz estradiolu wpływającego na serotoninę i kwas gamma aminomasłowy (GABA), będące neuroprzekaźnikami. Objawy PMS charakterystyczne są dla kobiet w wieku rozrodczym, nie odnotowuje się ich natomiast w trakcie ciąży, oraz u dziewczynek przed okresem dojrzewania i pań po menopauzie. Objawy PMS w najbardziej dokuczliwy sposób dotykają kobiety w 2. i 3. dekadzie życia. Częściej skarżą się na nie kobiety cierpiące z powodu nadwagi, prowadzące bierny tryb życia. Z kolei rzadkością jest PMS u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Statystyki określają, że u ok. 75% kobiet występują różne dolegliwości, natomiast u około 40% z nich obserwuje się pełnoobjawowy PMS. Ryzyko wystąpienia PMS zwiększa także:

  • przewlekły stres;
  • niewłaściwa dieta, z dużą ilością soli;
  • nadużywanie alkoholu,
  • wypijanie dużej ilości kawy (kofeina);
  • palenie tytoniu.

Objawy PMS 

Objawy PMS bywają różnorodne, praktyczne u każdej kobiety mogą występować w innym natężeniu. Dotyczą zarówno strony  fizycznej, jak i psychicznej. Według badaczy zarejestrowano ok. 150 różnych objawów towarzyszących PMS.

Objawy PMS

Fot. iStock/Objawy PMS

Objawy PMS natury psychicznej:

W przebiegu PMS mogą pojawiać się:

  • zmienne nastroje,
  • irytacja,
  • złość,
  • apatia,
  • uczucie przytłoczenia,
  • tendencja do łez,
  • odczuwanie głębokiego smutku,
  • stany depresyjne,
  • obniżenie poczucia własnej wartości,
  • problemy ze snem.

Objawy PMS — dolegliwości fizykalne

Do objawów fizykalnych PMS zaliczamy:

Jak łagodzić objawy PMS?

Objawy PMS potrafią być bardzo dokuczliwe, do tego stopnia, że utrudniają normalne funkcjonowanie już na kilka dni przed miesiączką. Na szczęście jest kilka sposobów na łagodzenie objawów PMS, z których warto skorzystać. Każdy organizm może zareagować na poszczególne z nich inaczej, dlatego nie ma innego wyjścia, jak samodzielnie sprawdzić ich skuteczność.

Objawy PMS

Fot. iStock/Objawy PMS

Właściwa aktywność i odpoczynek

U wielu kobiet miarkowana aktywność fizyczna łagodzi przykre objawy PMS, dzięki zwiększaniu wydzielania endorfin w organizmie. Endorfiny chronią przed konsekwencjami podwyższonego stężenia kortyzolu (hormonu stresu). Wyrzut endorfin po ćwiczeniach poprawia nastrój, dodaje energii, uodparnia na ból. Szczególnie służą na początek dziedziny takie jak: pływanie, stretching, czy joga.

Poza czasem na umiarkowaną aktywność fizyczną znajdź również czas na ulubioną formę relaksu. Odstresuj się i zwolnij, poświęć sobie czas. Nadmiar stresu pogłębia dokuczliwe objawy i obniża samopoczucie. Odpowiednio długi sen nie tylko dobrze wpływa na wygląd, ale pozwala na nabranie sił na cały dzień.

Zmiany w diecie

Przy problemach z PMS warto zrezygnować z palenia tytoniu, ograniczyć alkohol, colę i kawę. Trzeba również przyjrzeć się diecie, szczególnie ilości spożywanej soli. To właśnie zatrzymuje wodę w organizmie, przez co powstają dokuczliwe obrzęki. Poleca się moczopędne owoce i warzywa, takie jak: ogórek, seler naciowy, natka pietruszki, arbuz, melon czy ananas. Bardzo pomocna w usuwaniu obrzęków jest herbatka z pokrzywy oraz skrzypu polnego.

Jeśli objawy PMS to problemy trawienne i zdjęcia, konieczne są dalsze zmiany w diecie. Przede wszystkim należy wykluczyć z niej produkty wzdymające (np. fasola, kapusta, brukselka, cebula, śliwki, mleko, sery pleśniowe). Aby pozbyć się wzdęć, można pomóc sobie dostępnymi bez recepty preparatami z simetikonem i dimetikonem, oraz herbatką z kopru włoskiego. Delikatny masaż brzucha może być doskonałym pomysłem na złagodzenie  bólu brzucha i pozbycia się gazów.

Pomoc z apteki

Składniki takie jak magnez, witamina D, witamina B6, omega-3 łagodzą objawy PMS, co potwierdzają różne badania. Czasem wprowadzenie zmian do samej diety nie rozwiązuje problemu i trzeba sięgnąć po preparaty z apteki. Ważne, by zawierały one:

  • Witaminę D na dobre samopoczucie.
  • Witaminę B6 wpływającą na właściwy poziom estrogenów jak i progesteronu.
  • Magnez dla dobrej pracy układu nerwowego.
  • Kwasy omega-3  na nerwowość, odczuwanie lęku, problemy z koncentracją, bóle głowy.
  • Olej z nasion wiesiołka łagodzący objawy PMS, co również potwierdziły badania.
  • Dziurawiec jako zioło lecznicze w przebiegu PMS.

Objawy PMS można łagodzić również przez zastosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, co zazwyczaj polecane jest pacjentkom w danym czasie nieplanującym zajścia w ciążę. O tej możliwości warto porozmawiać na wizycie w gabinecie ginekologicznym.


źródło:  www.mp.pl