Go to content

Ashtanga joga – na czym polega joga klasyczna?

Joga klasyczna, inaczej ashtanga joga, dla jednych jest tylko modnym rodzajem treningu, który warto uprawiać, dla innych zaś sposobem na życie. Jednak bez względu na motywację faktem jest, że jogę uważa się za jedną z najskuteczniejszych metod zachowania równowagi wewnętrznej, z której może skorzystać absolutnie każdy bez względu na wiek czy kondycję.

Mówi się, że kto raz spróbuje, już wie, skąd bierze się jej niesłabnąca popularność. A jak jest naprawdę? Czym jest ashtanga joga i jak wpływa na życie człowieka?

Joga klasyczna – na czym polega?

Ashtanga joga wywodzi się z hinduizmu. Pierwsze wzmianki o jodze klasycznej pojawiły się już w starożytności. Jest uznawana za dyscyplinę, której celem jest rozwój duchowy człowieka oraz zachowanie zdrowia i harmonii na przestrzeni całego życia. Założenia składającej się z ośmiu stopni jogi klasycznej dotyczą przede wszystkim skoncentrowania swoich działań na lepszym poznaniu swojego ciała i umysłu, a przez to zachowania wewnętrznej równowagi.

Na każdym etapie praktyki wykonuje się ćwiczenia, które łączą w sobie proste ćwiczenia fizyczne polegające w dużej mierze na rozciąganiu ciała z ćwiczeniami mentalnymi. Zadaniem tych ostatnich jest skupienie swojej uwagi na wewnętrznej sile, które ma służyć jej wzmocnieniu, odzyskaniu życiowego wigoru, a także złagodzeniu stresu i wyciszeniu umysłu. Punktem finalnym tak rozumianej pracy nad sobą powinna być samorealizacji, zapewniająca człowiekowi szczęście.

Ashtanga joga praktykowana systematycznie potrafi w realny sposób poprawić kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Rozmaite techniki składające się z różnorodnych pozycji (asan) sprawiają, że joga bywa stosowana m.in. jako metoda relaksacyjna, sposób na redukcję napięcia mięśni i wynikającego z niego bólu, który pojawia się np. w sytuacji przeciążenia kręgosłupa.

Kto może ćwiczyć jogę klasyczną?

Joga klasyczna z założenia jest dla każdego i przez każdego może być praktykowana. Ograniczanie jej do konkretnej wiary jest błędem, gdyż traktowana jako trening nie odnosi się do żadnej z nich i może być wykonywana bez względu na wyznanie.

Joga jest uniwersalna także w odniesieniu do wieku i poziomu sprawności fizycznej. Różnorodność praktyk sprawia, że można zakres każdej z nich dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Aby zachować jednak maksimum bezpieczeństwa, ze względu na możliwość kontuzji zarówno długość praktyki, jak i jej zakres powinien być stopniowo zwiększany zgodnie ze stopniem zaawansowania.

Na miejsce treningu warto wybierać miejsce odosobnione, które sprzyja skupieniu i wywołuje pozytywne emocje. Może to być pomieszczenie w domu, a przy sprzyjającej aurze zaciszny kąt w ogrodzie, łąka lub las. Jak każda aktywność fizyczna, także joga najwięcej pozytywnych rezultatów zapewnia wtedy, kiedy jest praktykowana systematycznie.

Artykuł partnera