Zdrowie

Czy ból brzucha może oznaczać zawał serca?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
10 września 2017
Fot. iStock
 

To pytania przewija się na forach, przy okazji obalania mitów medycznych. I jest pytaniem, które napawa nas strachem. Dlaczego się boimy? Pewnie sama świadomość, że tak łatwo możemy przegapić pierwsze sygnały śmiertelnego niebezpieczeństwa, jest wystarczającym powodem, by poczuć strach. A jak jest naprawdę. Czy „zwykły” ból brzucha może być objawem zawału serca?

Niestety tak. I właśnie dlatego ten typ zawału jest tak niebezpieczny. Bywa niediagnozowany lub rozpoznawany zbyt późno. W medycynie nazywa się to zjawisko: maską brzuszną zawału serca.

Maska brzuszna zawału serca

Cały mechanizm nietypowych dla zawału  symptomów wynika z umiejscowienia martwicy mięśnia sercowego. Maska brzuszna pojawia się najczęściej, gdy dochodzi do zawału dolnej ściany serca, czyli części sąsiadującej z przeponą i układem pokarmowy.

linia 2px„Choroby serca są 1. przyczyną zgonów wśród Polek. Codziennie na serce umiera około 250 kobiet w Polsce.Co 3 z nich umiera z powodu zawału serca. Rozpoznanie zawału u kobiet następuje średnio o 30 minut później niż u mężczyzn”.linia 2px

Ból brzucha lub nadbrzusza, objawy przypominające niestrawność – to również objawy charakterystyczny przy zawałach serca u kobiet. Choć panie chorują rzadziej od mężczyzn, rozpoznanie zawału jest u nich trudniejsze. Wśród samych kobiet choroby układu krążenia są statystycznie pierwszą przyczyną zgonów.

linia 2px„Nie zawsze występują typowe bóle zamostkowe. Często są to nieswoiste objawy mogące sugerować grypę, przeziębienie lub nawet niestrawność. Mogą pojawić się bóle ramion i przedramion, karku, promieniujące do pleców lub żuchwy”.linia 2px

Miłe Panie, nie dbamy o siebie, odkładamy swoje zdrowie zbyt często na ostatni punkt listy zadań do wykonania.To powinno się zmienić. Brak regularnych wizyt okresowych i wykonywania podstawowych badań kontrolnych odbiera nam bardzo wiele. Czasem jest to szansa na życie. Przecież doskonale wiemy, że naszą kobiecą wręcz cechą jest bagatelizowanie bólu. Według badań* mimo niższego progu bólowego od mężczyzn, kobiety dużo lepiej ból znoszą – „lepiej” oznacza dłużej, potrafimy znieść w milczeniu bardzo wiele, drugie tyle z grymasem, a pomocy szukamy, gdy jest już naprawdę źle.

Bądźmy czujne, bo zawał serca nie musi dawać ostrych i ścinających z nóg objawów.

linia 2px„Niektóre kobiety podczas zawału skarżą się na bóle w nadbrzuszu. Mogą wystąpić wymioty, uczucie nagłego osłabienia i duszności oraz nagłe pojawienie się potów”.linia 2px

Jak nie dać się zwariować? Czyli, co szczególnie powinno nas zaniepokoić?

Przede wszystkim, jeśli razem z bólem brzucha pojawiają się nudności i wymioty, ból w prawym (tak! w PRAWYM, nie lewym) łuku żebrowym. Dziwny, niewytłumaczalny stan odczuwania lęku. Przy takich objawach, najsłuszniejszą decyzją jest szybka wizyta na pogotowiu.

Jakie inne, nieoczywiste objawy zawału serca mogą się pojawić u kobiet?

31-760x760

💗 NAGŁE I OGROMNE ZMĘCZENIE ORAZ UTRATA TCHU,

💗 NAGŁE NUDNOŚCI, A NAWET WYMIOTY,

💗 ZGAGA PO ZJEDZENIU JAKIEGOKOLWIEK POSIŁKU,

💗  DUSZNOŚĆ LUB SPŁYCONY ODDECH, NAWET BEZ WYSIŁKU.

💗 NAGŁE UDERZENIE GORĄCA, POTLIWOŚĆ LUB ZIMNE POTY.

💗 NAPAD LĘKU, NAGŁY I PRZEJMUJĄCY STRACH

💗 TRUDNY DO ZIDENTYFIKOWANIA BÓL W GÓRNEJ CZĘŚCI CIAŁA.*

Jakie inne choroby mogą objawiać się bólem brzucha?

Oczywiście nie każdy ból brzucha będzie oznaczał zawał serca, oprócz oczywistych dolegliwości ze strony układu pokarmowego,  podobne objawy mogą występować w przypadku:

STRESU – charakteryzuje się silnym uciskiem w żołądku, zazwyczaj występuje około 2 godziny po posiłku. Często powraca w nocy.

ZAPALENIE TRZUSTKI – charakteryzuje się dużym natężeniem. Ból jest nagły, silny i promieniuje do pleców.

WRZODY – ból uczucie pieczenia, wzdęcia, nadkwasota. To charakterystyczne sygnały świadczące o wrzodach. Choć stereotypowo przypisujemy winę kawie i złej diecie,bezpośrednią winę ponosi Helicobacter pylori. Domowy test na obecność tej bakterii kupisz w aptece.

Niniejszy tekst ma charakterze wyłącznie informacyjny, nie stanowi porady lekarskiej i nie może jej zastąpić. Nie uciekajcie przed lekarzami, gdy macie problem – umówcie się na wizytę!


Źródło: *sercemzkobietami.pladamed.expertporadnikzdrowie.pl, *Badania naukowców z University of Cambridge, Andrzej Szczeklik (red), Choroby wewnętrzne : stan wiedzy na rok 2010, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010,


Zdrowie

Witaj szkoło… no i się zaczęło. Jak planować, żeby nie oszaleć? Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
10 września 2017
Fot. i Stock / neirfy
 

Też spędziliście wczorajszy dzień w markecie? Albo w papierniczym, księgarni, sklepie sportowym… a tak poważnie, to w każdym z tych miejsc? Kiedy wczoraj napisaliśmy, że na jednym z blogów rozgorzała prawdziwa burza o okładki do książek, nie trzeba było czekać na waszą reakcję. Przekleństwo szkolnych przygotowań. Mało kto lubi pierwszy tydzień września. I trudno się dziwić, bo oprócz obowiązków miłych takich jak, wybór ładnych zeszytów czeka nas prawdziwa organizacyjna matura.

Jak to wszystko połapać? I co będzie dalej, kiedy miła pani wychowawczyni skończy tydzień dobroci na rozgrzewkę po wakacjach, zaczną się zadania, potem kartkówki, sprawdziany. Pod koniec miesiąca dorzucimy sobie jeszcze powodów do płaczu w poduszkę, bo zaczną się wszystko dodatkowe zajęcia: angielski, taniec, zajęcia wyrównawcze… no i jeszcze logopeda, siatkówka i wszystko to, co zazwyczaj nie stanowi zbyt dużego problemu dla naszych dzieci, tylko dla nas. Maraton odwożąco-zaprowadzający. Jak żyć – zapytacie samych siebie – jak żyć?

Jeszcze nie tak dawno część z nas modliła się o wrzesień (jeśli nie mieliście zbyt wiele szczęścia w organizacji opieki dla dzieci na wakacje), a teraz siarczyście go przeklinamy… Pani Perfekcyjna uśmiechnęłaby się szelmowsko i z uciechą zatarłaby ręce. Bo jedyny ratunek tkwi w ORGANIZACJI (tak, wiemy, że to słowo czasem powoduje ciarki na plecach, ale dziś pomyślcie o nim, jak o zastrzyku – czasem trzeba, a boli tylko przez chwileczkę 😉 ).

Każda rodzina ma swój własny sposób na ogarnięcie szkolnej rzeczywistości, a jeśli nie – oznacza to tylko tyle, że jeszcze go nie odnalazła. Dziś spróbujemy was zarazić ideą „Family Thinking”.

Czyli niczym innym , jak ułatwieniem sobie życia.

Pamiętacie, jak w dzieciństwie mama zostawiała wam kartkę z listą rzeczy do zrobienia, przypomnieniem czy krótką notką „poszłam do cioci Jadzi, powieś proszę pranie” 🙂 . Zawsze było w domu jedno miejsce, gdzie mogła czekać informacja – stół, przedpokój, lustro czy lodówka. Nie było ładnych kolorowych karteczek ani bajerów, nie było przygotowanych plannerów czy kalendarzy. Dzisiaj są 🙂 – i to jest najpiękniejsze. Bo nic tak dobrze nie działa, jak stary sprawdzony system z małą aktualizacją.

Przyglądaliście się już uważnie plannerom, które możecie wygrać w naszej akcji? No to najwyższa pora. To prawdziwe „mercedesy” do czarowania czasem!

Familiowo, to fajna polska marka, która powstała z potrzeby uratowania się przed pogrzebaniem żywcem nowymi obowiązkami. A to co jest w takich pomysłach najcenniejsze, to fakt, że naprawdę się sprawdzają. Są do bólu przetestowane przez życie i znają nas czasem lepiej od nas samych (bo przecież większość z nas spotka się z podobnymi wyzwania czy problemami w szkole). Praktyczne zestawy do planowania obowiązków w czasie – brzmi jak obietnica, prawda?

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Założeniem gadżetu jest, by układanie planów odbywało się wspólnie, dzięki czemu również dzieci czują się odpowiedzialne za przydzielone im zadania. Zobaczcie, jak wyglądają i co maja do zaoferowania.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Familiowo to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy:

  • chcą nauczyć swoje dzieci planowania,
  • chcą wspierać i motywować do działania,
  • chcą włączyć dzieci do domowych obowiązków.

A to wszystko po to, żeby mieć więcej czasu dla siebie i swojej rodziny!

Wiecie, co jest jeszcze w nich fajnego? Każdy może przejąć swoją działkę do zaplanowania – już nigdy więcej wywracania oczami pt. to twoja wina (czyt. mamo, zła matko, przez ciebie mój żywot stracił sens), że nie mam prezentu na urodziny Aśki (o których powiedziałam ci minutę temu).*

*) Z tymi prezentami, to mimo całej niezawodności plannerów, warto jednak mieć w szafie zapasowy zestaw okolicznościowy 😉

Kolejne zadanie to: napisz w komentarzu pod tym wpisem, jak ty i twoja rodzina radzicie sobie z organizacją i łapaniem tych wszystkich sznurków. Zdradzcie nam swoje triki sposoby na wczesnoszkolny ZEN 🙂 .

Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

Zadanie konkursowe

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis dotyczący naszej akcji, w którym chcemy was zachęcić do przyjrzenia się sobie, dziecku, samej też szkole z początkiem roku szkolnego, tak, aby może ten rok przejść mniej boleśnie, z minimalnym stresem? Kolejne zadanie to: napisz w komentarzu pod tym wpisem, jak ty i twoja rodzina radzicie sobie z organizacją i łapaniem tych wszystkich sznurków. Zdradzcie nam swoje triki sposoby na wczesnoszkolny ZEN 🙂 .

Wśród najbardziej aktywnych uczestników naszej akcji, wybierzemy laureatów, na których czekają nagrody.

Dodatkowo na każdego uczestnika naszej akcji czeka niespodzianka!

Dzięki uprzejmości Foot Medica, każdy kto weźmie udział w naszej zabawie i pobierze kod promocyjny, będzie mógł skorzystać z rabatu na badanie stóp dziecka/dzieci w 1 z warszawskich placówek FootMedica (ul. Ogrodowa 58 albo Wiertnicza 124). Ponadto dla mam, które skorzystają z badania stóp swoich pociech, czeka bezpłatna konsultacja podologiczna.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

KUPON RABATOWY MOŻECIE POBRAĆ TUTAJ (KLIK). Promocja obowiązuje do 7 października br..

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nagrody:

3 x voucher na zakupy w sklepie vox.pl o wartości 450 zł (każdy!)

Banner-Voucher-VOX-ohme

3 x zestaw składający się z  LAMPY WISZĄCEJ BULB i LAMPY KOMODOWEJ CORALL W KOLORZE BIAŁYM

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


logo wola

3 x voucher na zakupy w sklepie wola.pl o wartości 100 zł (każdy)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Be active colour od Woli

Aktywnie, sportowo i … modnie – oto najlepszy przepis na udany rodzinny wyjazd czy krótki wypad za miasto. Gdy już zdecydujemy o miejscu podróży warto skompletować wygodny strój. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę także na kolory naszego ubrania. To, że barwy potrafią zmienić nasz nastrój widać zwłaszcza wiosną, gdy świat rozkwita żywymi kolorami, a my czujemy przypływ sił witalnych. Właśnie dlatego firma Wola, znana z produkcji skarpet dla całej rodzinny, przygotowała serię „Be Active” i „Be Active Colour” w najmodniejszych odcieniach sezonu. Gładkie czy wzorzyste, ale zawsze kolorowe skarpetki to ważny element garderoby miłośnika aktywnego odpoczynku. Wybierane przez kolejne pokolenia kobiet – dla siebie i dla całej rodziny, są gwarancją najlepszej jakości i niezbędnego podczas podróży komfortu.


Familiowo_Logo_new

2 x zestaw PLANER DLA UCZNIA – MAGNETIC (ZESTAW)

2 x zestaw – PLANER TYGODNIOWY I MIESIĘCZNY – PLANER DUO MAGNETIC

2 x zestaw – PLANER DWUTYGODNIOWY – PLANER DWA TYGODNIE MAGNETIC

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Akcja trwa od 31.08.2017 do 30.09.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 15.10.2017 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zdrowie

„Świat jest wspaniały… ale gdy go obserwuję dłużej, to mam w głowie jedno – ten świat się pomylił”. Akcja „Napisz nam swoją historię”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
10 września 2017
Fot. iStock / csheezio

Przede wszystkim -Wszystkiego Najlepszego. Spełnienia celów, ambitnego rozwoju, wiernych czytelników, ciekawych wyzwań, imponujących wyników.

Dziękuję Wam za każdy artykuł, piszecie o ważnych sprawach, a Wasze teksty zawsze dają do myślenia. Jestem zachwycona i przyznam, że spędziłam tu już wiele godzin (moja codzienna lektura, po której czuję się lepiej).

O czym dziś chciałam napisać?

O „ja”, ” bo mi się należy”,  „mam prawo”, „ żądam”, etc.. Czyli chamstwo, prostactwo w bronieniu swoich praw i wywyższaniu swojej pozycji. Bo ja klient, bo ja złoże skargę, bo ja chce i już! Trzeba bronić swojego, żądać respektowania praw i spełniania obowiązków, ale przecież jesteśmy ludźmi i czy nie lepiej byłoby na początku poprosić? Ja wiem, rozumiem, że w przychodniach kolejki i limity- kpiny od NFZ, w sklepie zdarzy się naburmuszony pracownik, mechanik nas zachachmęci i szlak czasem trafia. Lecz- w tym wszystkim zapominamy, że każdemu należy się szacunek i każdy ma prawo popełnić błędy, mieć gorszy dzień i co najgorsze każdy z nas pracuje na to polskie marudzenie i nieprzyjemną atmosferę.

Gdy ktoś osiąga sukces zbiera skromne gratulacje, ale jak już podwija się noga- oooo to publika rośnie w siłę. Czy to normalne odczuwać satysfakcję z kogoś nieszczęścia? Wyczekiwać lub co gorsza prowokować komuś problemy? Czasem, gdy tak patrzę na ludzi to mam wrażenie, że niemal na każdym kroku czają się ludzie-osy gotowe do ataku, wyśmiewania i pomniejszania kogoś zasług. Taka dobitka… A Ci dobrzy, szczerzy chowają się w zakamarkach i boją dąć o sobie znać.

Uważam, że świat jest wspaniały, życie jest cudem, a karma wraca, ale gdy zatrzymam się i obserwuje dłużej to mam w głowie jedno – ten świat się pomylił…

Moja puenta- zobaczcie jak mogłoby być wspaniale gdyby każdy przeznaczał energię na ulepszaniu swojego życia ( bez innych kosztów), zamiast tracenia jej na pogarszanie życia i samopoczucia kogoś innego. I jeszcze jedno- pieniądze dobrze,  gdy są, ale nie są najważniejsze. Ludzie – nie marnujcie życia na zbieraniu rzeczy i dorabianiu się ich, lepiej kolekcjonujcie wspomnienia i pielęgnujcie więzi.

Xxxxxx

P.s. jeszcze raz Wszystkiego Najlepszego, a przede wszystkim życzę ludzi budujących i wspierających.

Akcja „Napisz nam swoją historię”

Przez cały miesiąc będziemy czekać na wasze historie pod adresem [email protected] Będzie nam niezmiernie miło, gdy zechcecie się podzielić tym, co wam w duszy gra. Co was boli, a co cieszy, kim jesteście i gdzie byście chciały być. Najciekawsze z historii opublikujemy na łamach portalu, a najlepsze z nich nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

10 x zestaw 7 dwufazowych ampułek POWER EFFECT Bi-Phase serum od KLAPP Cosmetics, idealny jako 7-dniowa intensywna kuracja

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


10 x zestaw kosmetyków Kneipp® – W HARMONII Z NATURĄ, składający się z:

Bestseller marki Kneipp®BIO-Olejek do ciała,

BioOel_100ml_Pl_hi_40

Kneipp®Balsam pod prysznic Kwiat migdała Jedwabna skóra,

BC_PSD0308Duschbalsam_Mandelbluete102_hi_40

Kneipp®Olejek do ciała Kwiat migdała Jedwabna skóra,

Hautoel_Mandel_100ml_Pl_hi_40

Kneipp®Olejek do kąpieli Kwiat migdała Jedwabna skóra,

Oelbad_Mandel_20ml_Pl_hi_40


8 x egzemplarz książki „Projekt: Związek”

To książka, która ukazuje wszystko to co ważne i poważne w naszym związku w formie komiksu. Fantastyczna lektura, w której temat najważniejszej dla nas relacji potraktowano w nietuzinkowy sposób.

projekt zwiazek druk


10 x film „Azyl” na nośniku DVD

FILMOSTRADA_logo_bez_tla

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W Polsce, w 1939 roku, Antonina Żabińska (dwukrotnie nominowana do Oscara ® Jessica Chastain) i jej mąż, z powodzeniem zarządzają warszawskim ZOO, gdzie mieszkają wraz z rodziną w idyllicznych warunkach. Jednak ich świat wali się w gruzy, gdy hitlerowcy napadają na Polskę, a oni zostają podporządkowani przybyłemu z Rzeszy zoologowi (Daniel Brühl). Dla odzyskania wszystkiego co stracili, Żabińscy ryzykują życiem, podejmując współpracę z ruchem oporu, wykorzystując klatki i sekretne tunele ZOO do ratowania ludzi przed okrucieństwem nazistów.

To jedna z takich historii, o które kino musiało się upomnieć. Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Scenariusz filmu powstał w oparciu o wstrząsającą książkę Diane Ackerman „Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo”.

O samej Antoninie mówiono, że była nie tylko piękną kobietą, ale także mądrym, dobrym, odważnym człowiekiem, który dobro innych stawiał nad własne bezpieczeństwo. W roli Antoniny zobaczymy dwukrotnie nominowaną do Oscara Jessicę Chastain. W pozostałych rolach m.in.: Johan Hendelbergh (w roli Jana Żabińskiego) i Daniel Brühl.

Czas trwania akcji: 05.09.2017 – 05.10.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na www.ohme.pl do dnia 15.10.2017.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

joga dla oczu

Joga dla oczu? Sprawdź, czy warto w ten sposób wzmacniać wzrok

Nawyki „łóżkowe” szkodliwe dla twojej skóry

mięśnie Kegla

Mięśnie Kegla. Ich ćwiczenie poprawi twój komfort życia