Zdrowie

7 przyczyn zawrotów głowy. Kiedy powinny naprawdę zaniepokoić?

Redakcja
Redakcja
6 grudnia 2017
Fot. iStock/kieferpix
 

Odczucia towarzyszące zawrotom głowy nie należą do najprzyjemniejszych. Problem z utrzymaniem równowagi, uczucie kołysania czy wirowania otoczenia może wynikać np. z niegroźnego zmęczenia czy zbyt gwałtownego podniesienia się. Jeśli pojawiają się często, mogą mieć poważniejsze przyczyny, którym trzeba przyjrzeć się im baczniej.

Czym jest ten problem?

Zawroty głowy są częstą przypadłością, która dotyka 20-30% populacji, najczęściej kobiety oraz osoby starsze. Niełatwo jest zdefiniować w jeden sposób problem, ponieważ różne osoby mogą odczuwać zawroty inaczej. Może to być złudzenie ruchu (wirowania, kołysania, unoszenia), bez zewnętrznej przyczyny ruchu. W drugim rodzaju zawrotów głowy towarzyszy złudzenie niestabilności, niepewności chodu, braku równowagi, obawy przed upadkiem. Są one skutkiem zaburzeń bardzo złożonego układu błędnikowego, który przewodzi do mózgu bodźce słuchowe oraz przekazuje informacje o położeniu, równowadze ciała. Mogą im towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności, niekiedy wymioty, szumy w uszach, pogorszenie słuchu, bladość, pocenie się. Przyczyny zawrotów głowy mogę być różne, a niektóre wymagają konsultacji specjalisty.

7 przyczyn zawrotów głowy wymagających kontroli lekarza

1. Choroby ucha zewnętrznego i środkowego

Przyczyną zawrotów głowy mogą być problemy takie jak zapalenie trąbki słuchowej, nagromadzenie woszczyny czy ucisk spowodowany ciałem obcym.

2. Niedociśnienie tętnicze

Niska wartość ciśnienia tętniczego jest częstą przyczyną kłopotów. Najczęściej pojawia się  po nagłym przyjęciu pozycji stojącej, np. po wstaniu z łóżka lub krzesła.

3.  Hipoglikemia

Zbyt niski poziom glukozy we krwi, który jest często spotykany u osób cierpiących na cukrzycę, również powoduje zawroty głowy. Glukoza jest głównym źródłem energii dla mózgu i przy spadku jej poziomu, mózg funkcjonuje gorzej.

4. Niewydolność układu krążenia

Słabe krążenie krwi dostarczającej tlen i składniki odżywcze do narządów zaburza pracę mózgu. Zawroty głowy mogą wynikać też ze zmian miażdżycowych w naczyniach w mózgu.

5. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego

Ucisk na tętnice kręgowe po urazach kręgosłupa szyjnego mogą powodować zawroty.

6. Choroby ucha wewnętrznego

Uszkodzenie ucha wewnętrznego lub nerwu przedsionkowo- ślimakowego np. w chorobie Meniere`a, zapaleniu nerwu przedsionkowo-ślimakowego, choroby lokomocyjnej czy na skutek urazu lub toksycznego działania leków, może być przyczyną prawdziwych zawrotów głowy.

7. Choroby neurologiczne

Uszkodzenie niektórych części mózgu i móżdżku odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej równowagi odpowiada za zawroty głowy. Mogą one wynikać z przebytego udaru mózgu, guzów móżdżku, padaczki, migreny czy też chorób demielinizacyjnych (stwardnienie rozsiane).

Fizjologiczne zawroty głowy nie powinny budzić niepokoju. Do wizyty u lekarza powinny skłonić zawroty głowy, które pojawiają się bez przyczyny, „znikąd”, szczególnie gdy towarzyszy im  ból głowy, nudności, wymioty, problemy z widzeniem, ze słuchem, poruszaniem się, drętwienie kończyn, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem i inne.

źródło: neurologia.mp.plzdrowie.flink.pl


Zdrowie

Jak domowym sposobem zrobić cukrową depilację?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 grudnia 2017
Jak zrobić wosk cukrowy w domu
Fot. iStock / puhhha
 

Po co golić nogi maszynką, skoro w domu można zrobić własny wosk cukrowy? Golenie sprawia, że mamy podrażnioną skórę i wrastające włoski. Do tego daje efekty na kilka dni – w najlepszej opcji. Z drugiej strony można iść do kosmetyczki, ale czy nie lepiej wydać pieniądze na coś innego niż depilacja, którą możemy zrobić same? 

Jeśli choć raz zdecydowałaś się na depilację cukrowym woskiem, to wiesz, że jest ona bardzo delikatna dla skóry. Wszystko co naturalne nie powoduje podrażnień.

Jak zrobić wosk cukrowy w domu

Składniki:

2 szklanki białego cukru
1/4 szklanki soku z cytryny
1/4 szklanki wody
Jak widać, wszystkie składniki są w 100% naturalne i prawdopodobnie już je masz w swojej kuchni.

Przygotowanie:

W średniej wielkości garnku wymieszaj drewnianą łyżką wszystkie składniki. Postaw naczynie na dużym ogniu i poczekaj aż całość się spieni. Następnie zmniejsz gaz i stale mieszaj – nie przestawaj mieszać, w przeciwnym razie mieszanka stwardnieje i będziesz musiała zacząć od początku. Gotuj całość (mieszając!) do momentu uzyskania złotego koloru. Powinno to trwać od 5 do 10 minut. Zdejmij garnek z ognia, odczekaj pięć minut, następnie mieszankę umieść w lodówce, mieszanka musi się schłodzić. Jej konsystencja powinna być gęsta, ale plastyczna.

Po schłodzeniu za pomocą drewnianej łyżki, łopatki, a nawet rąk niewielką ilość wosku cukrowego weź z miski i dłońmi ukształtuj kulkę. Rozpłaszcz ją w miejscu, które chcesz wydepilować. Możesz też położyć wosk w postaci pasków. Pocieraj dłońmi przez chwilę, a następnie weź głęboki oddech i koniec wosku pociągnij szybkim ruchem w kierunku przeciwnym do rosnących włosków. Jeden kawałek możesz użyć trzy a nawet cztery razy. Wosk możesz stosować na dowolnej części ciała. Efekt depilacji powinien utrzymywać się nawet do kilku tygodni.


 

źródło: styletips101.com


Zdrowie

Depresja.10 rzeczy, które zrozumieją jedynie osoby cierpiące z jej powodu

Redakcja
Redakcja
6 grudnia 2017
Fot. iStock / IBushuev

Depresja zapadła w świadomość przeciętnego człowieka, jako choroba, która sprawia, że osoba nią dotknięta od razu zamienia się w chodzący smutek, zamykający się w bezpiecznych czterech ścianach swojego domu. Precyzujemy ją w określony sposób, choć może mieć wiele różnych obliczy. 

Na tę chorobę cierpi kilkanaście procent populacji osób dorosłych i u każdego objawy mogą wyglądać inaczej. Wiele osób zakłada maskę, pozoruje normalność i funkcjonuje nie okazując po sobie, że coś trawi ich duszę. Ból fizyczny jest łatwiejszy do zlokalizowania i przeciwdziałania, emocje są polem, na którym często toczy się niewidziana walka.

Kto tego nie dotknął, nigdy tego nie zrozumie…

Bez względu na to, jaki rodzaj depresji dotyczy osoby cierpiącej z jej powodu, powaga sytuacji jest w każdym przypadku podobna. Depresja okrada z radości życia, pozbawia rzeczy, które czynią nas szczęśliwymi i zadowolonymi. Osoby zdrowe mogą nie rozumieć tego, co dzieje się z chorym. W dodatku udzielają nieproszeni rad na wyrost, licząc na to, że one popchną do oczekiwanego działania. Jednak depresja to nie kaprys, to nie cecha podobna lenistwu czy nieporadności życiowej. Aby to lepiej zrozumieć, trzeba zrozumieć, w jaki sposób postrzegają świat osoby dotknięte depresją.

10 rzeczy, które zrozumieją jedynie osoby cierpiące na depresję

1. Brak sił, by wstać z łóżka

Nie, to nie jest lenistwo. To bezsilność, która jest drugim imieniem depresji. Na nic dobre chęci, bo przecież jeszcze jakieś są. Brakuje sił, by wstać z łóżka, a gdy już się to uda, marzysz, by jak najszybciej do niego wrócić.

2. ​​Poczucie bezużyteczności, bezradności i beznadziei

Nie radzisz sobie ze swoim życiem i czujesz, że w takim stanie jesteś nikomu niepotrzebna. Czujesz, że nie powinnaś nic robić, bo czego się nie dotkniesz, to i tak będzie niewystarczające. Wg. siebie nie spełniasz oczekiwań własnych i bliskich tobie osób.

3. Płacz

Po prostu łzy same lecą, nie czekając na dobry moment. Smutek dominuje emocje, krępuje działanie. Czujesz się zdołowana i czujesz, że zarażasz innych swoim nieszczęściem.

4. Poczucie, że inni są lepsi

Patrzysz na siebie i wiesz, że nie jesteś wystarczająco dobra. Jesteś niepełna, wybrakowana, a inni są lepsi, bo szczęśliwi, potrafią kontrolować własne życie. Ty nie.

5. Podejrzenie, że inni są wdzięczni za to, że nie ma cię w pobliżu

Postrzegasz siebie jako ciężar, zawalidrogę. Po co komu osoba, która ma w oczach smutek i rezygnację? Czujesz, że twoje towarzystwo jest ciężarem i inni nie wiedzą, jak się przy tobie zachować.

6. Tkwienie w tym, co złe

Budzisz się rano i wiesz, że chętnie zostałabyś znów w łóżku. Nie zdążysz oczu otworzyć, a w twoim kierunku płyną niechciane myśli. Czujesz się przytłoczona, żyjesz tym.

7. Najgorsze myśli

Czasem zakrada się do twojej głowy myśl, że lepiej byłoby się nie obudzić. Pojawiają się myśli samobójcze, które bardziej przerażają twoich bliskich, niż ciebie.

8. Samotność

Samotność staje się twoją towarzyszką, bo rozumie cię najlepiej. Nie zawsze jest ona twoim wyborem. Wiele osób traci przyjaciół lub partnerów z powodu depresji. Wiele osób nie rozumie, ile bólu i cierpienia odczuwają osoby z depresją.

9. Depresja okrada z przyjemności

Hobby, które pół roku wcześniej pochłaniało cię bez reszty, staje się mało ważne. Tracisz emocjonalna równowagę i radość z życia. W zderzeniu z depresją kolory bledną, a życie staje się bez smaku. Można to zrozumieć jedynie wtedy, gdy samemu się tego dotyka.

10. Brak sił, by coś z tym zrobić

Nawet jeśli wiesz, że twoje życie nie wygląda tak, jak powinno, sama sobie nie radzisz. Nie działa zaklęcie „od jutra będę szczęśliwa”. Depresja wytrąca broń z twojej ręki i choć bardzo się starasz, czujesz, że nic więcej nie możesz z tym zrobić. Zmuszasz się do zrobienia czegokolwiek, ale efekty nie są wystarczające.

Gdy problem dotyczy ciebie, już wiesz, że pomocy specjalisty poczucie bezsensu i bezsilności wygrywa. Jeśli znasz kogoś, kto cierpi na depresję, nie lekceważ jego uczuć i zranień. Osób cierpiących z powodu depresji nie dotyczy zwykły smutek, a szereg innych emocji i objawów, które wymagają szczególnej uwagi bliskich i pomocy specjalistów. Terapia i środki farmakologiczne zalecone przez specjalistę mogą znacząco podnieść komfort życia chorego, trzeba jednak wykonać konieczną pracę, by skutecznie przyjąć pomoc.


 

źródło: thoughtcatalog.compokonajdepresje.pl, psycholog-pisze.pl


Zobacz także

Ciągłe zmęczenie i obniżona odporność? To może być grzybica organizmu

O której godzinie powinnaś chodzić spać? To zależy od twojego znaku zodiaku

Herbata, która pomaga spalić tłuszcz z brzucha. Poznaj przepis