Lifestyle

Czerwona herbata Pu-erh – dlaczego warto po nią sięgać nie tylko na diecie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 października 2020
PU-erh, herbata
fot. iStock
 

Czerwona herbata Pu-erh kojarzona jest przede wszystkim ze swoich właściwości odchudzających. Tymczasem ma ona do zaoferowania o wiele więcej, wspierając zdrowie oraz działanie mózgu. Warto wiedzieć, co skrywa w sobie czerwona herbata i czy faktycznie ma wpływ na utratę niechcianych kilogramów?

Czerwona herbata, zwana także Pu-erh, to napój, który gości u nas od dłuższego czasu. Ze względu na swój specyficzny smak i zapach nie jest lubiana przez wszystkich, ale wiele osób mimo to pija ją dla szczuplejszej sylwetki i korzyści dla zdrowia.

Czerwona herbata — jak powstaje?

Ta odmiana herbaty powstała w południowych Chinach, w regionie Pu’er, od którego zaczerpnięto jej drugą nazwę. Produkuje się ją z tego samego krzewu, co czarną herbatę, ale ze względu na sposób obróbki różnią się one od siebie. Herbata Pu-erh posiada ona czerwony kolor, intensywny zapach i dość ciężki korzenny smak. Różnica ta wynika z przeprowadzania procesu fermentacji zebranych listków herbaty tylko do momentu, gdy staną się one na końcach lekko czerwone. Po fermentacji czeka ją jeszcze leżakowanie, by powstał produkt finalny, gotowy do zaparzania.

Czerwona herbata Pu-erh - właściwości, w ciąży, parzenie

Fot. iStock/czerwona herbata

Czerwona herbata Pu-erh — właściwości dla zdrowia

W czerwonej herbacie, podobnie jak w przypadku innych herbat, znajdziemy polifenole, minerały takie jak mangan, wapń, czy fluor, oraz olejki eteryczne. Ma ona kilka ważnych właściwości dla zdrowia, o których warto pamiętać.

Pomaga w odchudzaniu 

Czerwona herbata zawiera polifenole oraz enzymy, które odgrywają ważną rolę w redukcji tkanki tłuszczowej. Poza tym wspierają produkcję soku żołądkowego, wpływają dobrze na  pracę woreczka żółciowego i ułatwiają trawienie. Wypijanie 5-6 filiżanek herbaty Pu-erh może pozytywnie wpłynąć na odchudzanie. Warunkiem jest jednak jednoczesne prowadzenie diety, oraz, w miarę możliwości, włączenie regularnej aktywności fizycznej. Samo picie herbaty nie rozwiąże problemu nadwagi.

Działa moczopędnie 

Herbata Pu-ehr działa moczopędnie, dzięki czemu wspiera usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Ponadto zapobiega i niweluje obrzęki (np. nóg).

Pomaga zapobiegać nowotworom

Duża ilość antyoksydantów (przeciwutleniaczy) chroni komórki organizmu przed uszkodzeniami i przekształcaniem się w komórki nowotworowe.

Czerwona herbata Pu-erh - właściwości, w ciąży, parzenie

Fot. iStock

Zmniejsza poziom złego cholesterolu

Czerwona herbata wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, co pomoże uniknąć ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru.

Pobudza do działania

Zawartość kofeiny w listkach czerwonej herbaty dodaje energii oraz pozwala na lepszą pracę mózgu. Poprawia koncentrację, zdolności poznawcze i pamięć, dzięki czemu nauka, czy rozwiązywanie zdań, idzie sprawniej.

Chroni przed próchnicą

Dzięki zawartości wapnia i fluoru picie czerwonej herbaty (niesłodzonej!) wzmacnia zęby i kości. Wykazuje także działanie antybakteryjne oraz zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej.

Relaksuje

Już sam fakt picia herbaty, szczególnie podczas lektury lub ciekawego filmu, jest czynnością odprężającą. Dodatkowo obecność kwasu GABA w czerwonej herbacie obniża poziom stresu i koi układ nerwowy. Ponieważ usprawnia także proces tworzenia melatoniny, gwarantuje regenerujący sen.

Czerwona herbata Pu-erh - właściwości, w ciąży, parzenie

Fot. iStock

Czerwona herbata w ciąży

Czerwona herbata w ciąży nie jest najszczęśliwszym wyborem. Duża ilość antyoksydantów w tej herbacie, przy diecie zawierającej także inne, bogate w nie produkty, może źle wpływać na rozwój dziecka. Pu-erh wykazuje właściwości moczopędne i przeczyszczające, i z tego powodu wypłukuje minerały i substancje odżywcze, które są niezbędna dla zdrowia mamy i dziecka, szczególnie żelazo i wapń. Co za tym idzie, wszytko to wpływa na rozwój maleństwa. Z tego samego względu nie poleca się sięgania po Pu-erh  osobom cierpiącym na anemię, osteoporozę zespół jelita drażliwego.

Czerwona herbata parzenie

Często pada też pytanie, jak powinno wyglądać parzenie — czerwona herbata Pu-erh wymaga zalania wodą o temperaturze 90 —96°C. Parzyć należy ją od 1 do 3 minut. Podobnie jak w przypadku zielonej herbaty, czerwona herbata pozwala na parzenie dwu, a nawet trzykrotne tego samego suszu. Zdecydowanie nie należy jej słodzić, by złagodzić jej smak. Cukier powoduje obniżenie jej zdrowotnych właściwości. Można za to parzyć ją z suszonymi owocami lub dodać plaster cytryny dla smaku. Odradza się także wypijanie jej od razu po posiłku, ponieważ negatywnie wpływa na wchłanianie żelaza. Istnieje również dzienny limit wypijanych filiżanek — nie powinno być ich więcej niż 5-6 w ciągu dnia.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl 

 


Lifestyle

7 rzeczy z powodu których nie powinnaś czuć się winna

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 października 2020
Fot. iStock

Poczucie winy, zwłaszcza nieuzasadnione, potrafi wyrządzić nam naprawdę sporą krzywdę. Tymczasem wiele z nas wychowywanych jest w poczuciu, że powinnyśmy postępować tak, by myśleć przede wszystkim o innych, a potem o sobie. Od dziecka słyszymy, że nie można być egoistą, że trzeba się dzielić, że nieładnie jest chcieć czegoś tylko dla siebie… W rezultacie dorastamy niepewne tego, czy mamy prawo zawalczyć o siebie i swoje potrzeby.

Są rzeczy, które nie powinny wpędzać cię w poczucie winy. Nie czuj się więc źle, tylko dlatego, że:

1. Robisz sobie przerwę

Potrzebujesz tego. Nikt nie jest w stanie działać długo na najwyższych obrotach. Masz prawo zwolnić, odpocząć, zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. I nie musisz się z tego nikomu tłumaczyć. Zasługujesz na to, potrzebujesz tego. „Wyłączasz” się i nie ma cię dla nikogo. Możesz uporządkować swoje myśli albo po prostu się zrelaksować.

2. Zdarza ci się powiedzieć „nie”, nie tłumacząc dlaczego

Nie wszystkim i nie za wszystko jesteś innym winna tłumaczenie. Możesz odmówić i nie czuć się winna, nie zastanawiać się, czy ktoś poczuje się tym urażony. Wszystko, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo nie

3. Zdarza ci się nie odpowiedzieć od razu

Masz prawo do czasu do namysłu, do czasu dla siebie, do zastanowienia. Nie jesteś zobowiązana do odebrania natychmiast każdego telefonu, do odpisania na każdy SMS. Nie jesteś niewolnikiem mediów społecznościowych ani kontaktów z innymi.

4. Podejmujesz życiowe wybory po swojemu

I tak naprawdę nikomu nic do tego. Nikt nie ma prawa cię krytykować albo wymagać od ciebie tego, byś żyła tak jak inni. Tylko ty wiesz, co sprawi, że będziesz szczęśliwa. To twoje życie i tylko ty jesteś za nie odpowiedzialna.

5. Kończyć toksyczne relacje

Nie czuj się winna, jeśli odcinasz od siebie ludzi, którzy są toksyczni. Twoim zadaniem jest chronić siebie, a także swoich bliskich przez relacjami i ludźmi, którzy z w jakiś sposób wam szkodzą. Zamknij drzwi, zablokuj telefon, zrzuć z siebie odpowiedzialność za czyjeś błędy.

6. Robić to, co uważasz za słuszne

Jeśli popełnisz błąd, otrzymasz ważną lekcję. Ale to twoje życie, twoje wybory i decyzje. Jeśli uważasz, że postępujesz słusznie, jeśli jesteś przekonana co do swoich decyzji, nie rezygnuj z obranej ścieżki.

7. Lubić co innego niż wszyscy

Jesteś sobą, nie zmieniaj tego. Podążaj swoją drogą, nie ulegaj modom, jeśli nie czujesz się do nich przekonana. Najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami i przekonaniami.


Zobacz także

Zrób sobie test psychologiczny. Las, klucz, urna, niedźwiedź, dom i nicość – te hasła powiedzą ci o tobie więcej, niż myślisz

Styl disco wkracza na modowe salony. DISCO GLAM by STEVE MADDEN

Sprawdź, na jakim etapie swojego życia się znajdujesz [QUIZ]

Sprawdź na jakim etapie swojego życia się znajdujesz [QUIZ]