Zdarza się, że twoje ciało wysyła dziwne sygnały, które nie tak łatwo dopasować do jakiejś choroby. Nie czujesz się za dobrze, a kolejne próby rozwiązania zdrowotnej zagadki kończą się fiaskiem. Klasyczne badania twierdzą uparcie, że jesteś okazem zdrowia, a ty jak czułaś się marnie, tak nadal się czujesz. Nietypowe objawy chorób mogą bardzo utrudnić postawienie diagnozy.
Szukasz ratunku u okulisty z powodu suchości oczu, a twoje ciało zmaga się z reumatyzmem… Postawienie właściwego rozpoznania bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, że niektóre poważne choroby czy nowotwory mają zaskakujące i nietypowe objawy.
Nietypowe objawy chorób, które kradną czas
Bywa, że różne choroby objawiają się w bardzo nietypowy sposób, znacznie opóźniając zdiagnozowanie. Biegamy od lekarza do lekarza lub leczymy zupełnie inne przypadłości, a w tym czasie choroba podstępnie i niezauważenie się rozwija.
Nie dajmy się zwariować, ale jeśli czujesz się źle, a twój lekarz nie jest skory do szukania prawdziwej przyczyny – nie rezygnuj z szukania pomocy. Zobacz, jak w zaskakujący sposób mogą objawiać się różne popularne choroby.
Nietypowe objawy Hashimoto
Choroba Hashimoto jest bardzo podstępna i zmaga się z nią coraz więcej osób. Zazwyczaj trwa w najlepsze, nim lekarz postawi właściwą diagnozę. Zanim wystąpią typowe objawy niedoczynności tarczycy, bardzo często chory zmaga się z szeregiem, dziwnych objawów ze strony skóry, układu trawiennego czy obniżonym nastrojem. Choroba często jest diagnozowana przypadkowo. Jak jeszcze objawia się Hashimoto? Najczęstszymi, choć trudnymi do powiązania z chorobą podstawową objawami są:
- ból mięśni,
- sucha i swędząca skóra,
- suchość błon śluzowych,
- nudności,
- wymioty,
- problemy z trawieniem,
- anemia,
- podatność na zakażenie (wirusowe, bakteryjne, grzybicze, drożdżakowe),
- zmienny nastrój.
Nietypowe objawy nowotworów
Myślisz, że zmiany na skórze mogą zapowiadać tylko raka skóry czy czerniaka? Nic z tych rzeczy, niektóre nowotwory często dają skórne objawy, choć choroba zlokalizowana jest w zupełnie innym narządzie. W przypadku raka żołądka zmiany skórne wyprzedzają właściwą diagnozę aż w 20-tu proc. przypadków.
Najczęstszym objawem jest rogowacenie ciemne złośliwe, czyli ciemnobrunatne, grudkowate zmiany skórne, najczęściej zlokalizowane na karku i w okolicach pachwin. Zmiany są swędzące i nasilają się w przypadku nieleczonego nowotworu. Po usunięcia guza z czasem ustępują.
Bywa, że podobne zmiany skórne towarzyszą innym, nienowotworowym chorobom przewodu pokarmowego.
Nietypowe objawy chorób reumatycznych
Zazwyczaj objawiają się bardzo dosłownie. Bóle stawów, sztywność, ograniczenia w ruchu – pierwsze sygnały świadczące o możliwej chorobie reumatycznej. Okazuje się jednak, że istnieje całkiem sporo objawów, zupełnie nie przypominających tych „klasycznych”. Bardzo trudno powiązać je z chorobami reumatoidalnymi, a to właśnie one mogą pojawiać się wcześniej niż ból w obrębie stawów.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS):
- zlewne poty,
- rumień na kłębie dłoni,
- osutki skórne,
- przebarwienia o brązowym zabarwieniu,
- przekrwienie skóry,
- rozszerzone naczynia żylne
W przypadku zespołu Sjögrena:
- suchość śluzówek oczu,
- suchość śluzówek jamy ustnej,
- suchość sromu u kobiet,
- silny świąd skóry,
- pokrzywka,
- zmiany krwotoczne.
Nietypowe objawy choroby refleksowej żołądka
Bywa, że nietypowe objawy refluksu są mylone z chorobą wieńcową, a wszystko przez charakterystyczny ból za mostkowy. Refluks może również powodować stany zapalne i nawracające infekcje. Cofająca się treść żołądkowa powoduje wiele podrażnień i sprzyja infekcjom w obrębie układu oddechowego. Jak jeszcze manifestuje się choroba refleksowa?
- Ból w klatce piersiowej – ból jest tępy i rozchodzi się w stronę barków i szyi,
- ból w nadbrzuszu – tępy promieniujący do pleców,
- uszkodzenia szkliwa zębów,
- zapalenie dziąseł,
- podrażnienie krtani i gardła,
- objawy płucne:
- astma oskrzelowa,
- zapalenie oskrzeli,
- przewlekły, męczący kaszel,
- chrząkanie i odkrztuszanie (bardzo mylące u palaczy),
- powtarzające się zapalenia płuc.
Nietypowe objawy nerwicy i depresji
Przede wszystkim kojarzymy te choroby ze smutkiem, stresem, rezygnacja lub wewnętrznym lękiem. Okazuje się jednak, że zarówno depresja, jak i nerwica mogą dawać wiele fizycznych objawów. Jakie niepokojące sygnały wysyła ciała, gdy jego dusza jest udręczona?
- kołatanie serca,
- drętwienie rąk lub nóg,
- szybka męczliwość,
- duszności,
- częste oddawanie moczu,
- osłabienie organizmu,
- tycie lub utrata masy ciała,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- nudności,
- szumy w uszach,
- świąd skóry.
Czy jest niezawodny sposób na podstępne choroby? Na pewno nie ma gwarancji na ich uniknięcie, ale regularne badania profilaktyczne, odrobina zdrowego rozsądku i zaufanie swojej intuicji bardzo pomogą. Przede wszystkim przestańmy myśleć „tak musi być” i „samo przejdzie”, bo czasem za dziwnym dyskomfortem skrywa się walka o zdrowie i życie. Dbajcie o siebie!
Na podstawie: poradnikzdrowie.pl