Go to content

10 subtelnych symptomów, które mogą być objawami raka. Należy na nie zwrócić uwagę

Fot. iStock / kieferpix

Rak to choroba naszych czasów, coraz częściej się o tym przekonujemy, bo dotyka naszych znajomych, sąsiadów, najbliższych i… nas samych. Lekarze powtarzają – nowotwór wykryty w miarę wcześnie może nie być dla nas zbyt groźny, jednak my, w naszym zabieganiu, przegapiamy często objawy, nie dostrzegamy ich.

Oczywiście, że nie należy wpadać w panikę i teraz z każdą najmniejszą rzeczą, która nas niepokoi, odwiedzać lekarza. Ale czasami warto przyjrzeć się uważniej swojemu organizmowi, bo kto wie, może nasze ciało daje nam subtelne sygnały, na które powinniśmy jednak zareagować, zwłaszcza, gdy niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie.

Zmęczenie

Jesteś nieustannie zmęczony, a twój stan trudno ci wyjaśnić? Kiedy zmęczenie nie pozwala ci funkcjonować zastanów się, czy dobrze sypiasz, czy może bierzesz jakieś leki, które wpływają na jakość snu. Spróbuj się zrelaksować, odpocząć i sprawdź czy wówczas zmęczenie minie.

Zmiany na skórze

Rak skóry nie zawsze wygląda brzydko i przerażająco. Czasami oznaką jest nawet mała różowa narośl, którą traktujemy jak wyprysk i próbujemy wycisnąć. Czerniak – najbardziej śmiertelny rodzaj nowotworu skóry nie musi być koniecznie pigmentowany, może także pojawiać się w dziwnych miejscach naszego ciała – w tym pod paznokciam.

Niewyjaśniona utrata masy ciała

Uważaj, gdy nagle zaczynasz chudnąć z niewyjaśnionych przyczyn. Warto to skonsultować z lekarzem. Utrata masy ciała ma miejsce najczęściej w przypadku raka trzustki, żołądka, przełyku i płuc.

Wysypka na piersiach

Monitoruj swoje piersi pod kątem zmian skórnych. Oczywiście guzy są najczęstszym objawem raka piersi, ale to nie jedyny objaw. Zmiany skórne na piersiach – w tym wysypki, podrażnienia, wgłębienia i łuskowate, czerwone lub pogrubione sutki – mogą również wskazywać na nowotwór.

Szybkie poczucie sytości

Od dłuższego czasu masz wrażenie, że zjadasz dwa kęsy posiłku i już jesteś najedzony? Może warto zajrzeć do lekarza, jeśli to uczucie nie ustępuje. Rak jajnika może być trudny do zdiagnozowania na wczesnym etapie. Jednak jednym z możliwych symptomów może być szybkie poczucie sytości.

Wzdęcia

Wzdęcia lub poczucie opuchniętego żołądka, może być objawem raka jajnika. Jeśli skarżysz się na ból miednicy lub brzucha, wzdęcia, trudności w jedzeniu, a wcześniej nie miałaś takich problemów – warto odwiedzić lekarza.

Brak apetytu

Ten objaw może być niepokojący, bo może być związany z zachorowaniem na raka okrężnicy, jajnika, żołądka lub trzustki. Jeśli masz wstręt do jedzenia przez dłuższy czas, zastanów się, czy znasz tego przyczynę?

Gorączka

Nie jest to częste, ale utrzymująca się gorączka może być wczesnym objawem niektórych nowotworów krwi. Niestety najczęściej jest to sygnał, że rak rozprzestrzenił się na inną część ciała niż tam, gdzie się rozpoczął. Gorączkę może wywoływać białaczka lub chłoniak.

Ból

Niczym niewyjaśnione i długotrwałe bóle mogą sygnalizować problem. Każdy ból nieproporcjonalny do naszej aktywności, jest czerwoną flagą. Jeśli dzisiaj pójdziesz na siłownię, a jutro będziesz mieć zakwasy – to normalne. Jeśli jednak bolą cię na przykład nogi i ten stan utrzymuje się bez konkretnej przyczyny, to warto wybrać się do lekarza.

Niedokrwistość

Niska liczba czerwonych krwinek może wskazywać na raka okrężnicy, zwłaszcza, gdy wiąże się z nią niedobór żelaza. To objawy raka okrężnicy lub odbytnicy.

Zmiany w łazience

Konkretnie chodzi o oddawanie moczu i wydalanie. Jeśli mocz ma inną barwę niż zazwyczaj, powinno nas to zaniepokoić. Podobnie, gdy w kale pojawia się krew, gdy mamy problem z biegunką i zaparciami dłużej niż kilka dni. Mogą to być objawy raka jelita grubego.

Pamiętaj: nie panikuj

Nie każdy z tych objawów jest stuprocentową oznaką raka, jednak gdy z pewnymi niedogodnościami naszego organizmu zmagamy się przez kilkanaście dni – nie jest to naturalne, nie szukajmy diagnozy u dr. Google, tylko udajmy się na wizytę do naszego lekarza.


źródło: Insider