Go to content

Oczy wiele mówią o zdrowiu. Co wyczytasz ze swoich?

Fot. iStock/boggy22

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Okazuje się, że nie tylko. Mogą równie wiele zdradzić na temat naszego zdrowia. Oto kilka przykładów zmian w obrębie powiek i gałek ocznych, które powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty. Jeśli wiesz, czego szukać. Uda ci się samodzielnie dostrzec pewne nieprawidłowości. W niektórych wypadkach sztuczne łzy lub krótka drzemka nie wystarczą. 

Białe plamki

Jeżeli zamiast okularów nosisz szkła kontaktowe i jednocześnie zauważyłaś u siebie białe plamki na rogówce (mowa o tej przezroczystej błonce), bardzo możliwe, że zmagasz się z infekcją. Bakterie i zarazki mogą szybko mnożyć się pod soczewką kontaktową, jeśli nie stosuje się odpowiednich zasad higieny. Konieczna jest wizyta u okulisty.

Drganie powieki

To dość częste zjawisko. Może być spowodowane stresem i przemęczeniem, a także niedoborem magnezu. Jest bardzo uciążliwe i powoduje dyskomfort. U niektórych osób drganie jest tak intensywne, że zauważają je także inne osoby. Warto zadbać o sen i rozpocząć suplementację. Jeśli drganie mimo to wraca, konieczna może być wizyta u okulisty lub neurologa.

Niewyraźne widzenie

Problemy z ostrością z reguły świadczą o tym, że potrzebujesz okularów. Nie oznacza to jednak, że twoje oczy powinny zostać dokładnie zbadane. Rozmazany obraz może sygnalizować nie tylko problemy z samym okiem (zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej), ale także może być oznaką poważniejszej choroby przewlekłej np. cukrzycy. Jeśli skarżysz się na niewyraźne widzenie, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad.

Biały pierścień

Jeśli wokół rogówki zauważyłaś biały pierścień, warto odwiedzić nie tylko okulistę, ale także internistę, który zleci badanie poziomu cholesterolu we krwi. Chociaż zmiana ta najczęściej wynika ze starości, zdarza się, że chodzi właśnie o cholesterol, wyjaśnia Natasha Herz, rzecznik prasowy „American Academy of Ophthalmology”.

Wysokie ciśnienie

Oprócz zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób serca i udaru mózgu, nieleczone nadciśnienie może także uszkadzać naczynia krwionośne, znajdujące się w siatkówce oka. Skutków nie zobaczysz w lustrze, ale okulista w trakcie badania już tak. Możesz nawet nie wiedzieć, że zmagasz się z nadciśnieniem, dlatego nie bagatelizuj słów okulisty, gdy namawia cię na wizytę u internisty lub kardiologa.

Alergia

Swędzące, zaczerwienione oczy i powieki mogą świadczyć o alergii. Często występuje także suchość oka. Uczucie dyskomfortu nasila się, gdy dodatkowo pocieramy oczy. Po pierwsze, dodatkowo podrażniany oczy i skórę wokół nich. Po drugie, pocieranie suchej skóry przyspiesza powstawanie zmarszczek w wyniku rozciągania.

Drobne niteczki

Zdarza ci się widzieć drobne niteczki, które zmieniają swoje położenie, w zależności od ruchów gałki ocznej? Mogą to być tzw. „męty”, które pojawiają się w ciele szklistym oka. Najczęściej widać je, gdy patrzymy na jasny punkt – niebo, sufit, śnieg, ekran komputera. Najczęściej są to włókna kolagenowe. Choć można z tym żyć, warto udać się na konsultację okulistyczną. Lekarz oceni zmiany w ciele szklistym i zadecyduje, czy konieczne jest ich usuwanie.

Przemęczenie

Opuchnięte powieki i przekrwione oczy nie muszą świadczyć o infekcji lub alergii. Najczęściej objawy te mówią o przemęczeniu i niewyspaniu. Jeśli sen pomaga, nic złego się nie dzieje.

Żółtaczka

Jeżeli białka oczu przybierają odcień starej kartki papieru, najprawdopodobniej chorujesz na żółtaczkę. Może się też okazać, że chodzi o stan zapalny wątroby, spowodowany nadmiernym spożyciem alkoholu lub doszło do zatkania dróg żółciowych. Jeśli zauważysz, że twoje oczy żółkną, musisz pilnie skonsultować się z lekarzem.

Łzawienie oczu

Suchość oczu najczęściej kojarzy nam się z uczuciem pieczenia. Tymczasem intensywne łzawienie również może być tym spowodowane. Kanaliki łzowe próbują nawilżyć wysuszone spojówki i dlatego produkują łzy. Jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem lub telewizorem, możesz zmagać się z problemem suchego oka. W aptece dostaniesz specjalne krople nawilżające.

Pęknięte naczynia krwionośne

Jeśli dostrzegasz u siebie wyraźne, czerwone nitki, najprawdopodobniej powstały w wyniku przemęczenia. Czasem jednak zdarza się, że naczynie krwionośne pęknie podczas kaszlu lub wysiłku fizycznego.

Źródło: Good House Keeping