Lifestyle

9 nawyków, które mogą powodować bóle głowy

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2018
Fot. iStock/Vertigo3d
Następny

Ból głowy jest ostatnią „przyjemnością”, o której marzymy. Zaczyna się z reguły niewinnie, delikatnym pulsowaniem w jednym miejscu, uczuciem ucisku, aby następnie objąć część lub całą głowę i spowodować złe samopoczucie. Zazwyczaj wystarczy uchylić okno i pooddychać świeżym powietrzem lub uciąć sobie krótką drzemkę, a czasem jest tak, że jedynie sięgnięcie po leki przynosi ukojenie w bólu.

Na bóle głowy skarży się większość z nas, ale u różnych osób mogą go powodować  zupełnie inne czynniki. Świadomość tego, co powoduje problemy, pozwala uniknąć problemu  oraz dobrać odpowiednie leczenie.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że sami działamy na naszą szkodę. Nie zawsze powodem bólu głowy jest niskie ciśnienie czy zarwana noc.

9 nawyków, które mogą powodować bóle głowy

1. Życie w stresie

Tak, nawet to może być nawykiem! Jeżeli na co dzień funkcjonujemy na wysokich obrotach, bardzo często w weekend nie potrafimy usiąść, odpocząć, zrelaksować się. Odczuwanie konieczności natychmiastowego, intensywnego działania powoduje ból głowy, bo przecież organizm buntuje się, dając wyraźny sygnał, że potrzebuje odpoczynku.

2. Zaglądanie do smartfona

Problemem są nie tylko smartfony, ale tablety, laptopy, komputery stacjonarne, które uzależniają w sposób bardzo wyraźny. Większość z nas nie wyobraża sobie godziny, aby machinalnie nie sięgnąć do telefonu komórkowego sprawdzając, co słychać na profilach portali społecznościowych. Bardzo często jest tak, że niewinne zerknięcie przeradza się w dłuższe posiedzenie przy ekranie. Sumując, nawet powyżej 5 godzin dziennie promieniowania i światła bijącego od monitorów, powoduje bóle głowy, które są naturalną konsekwencją przeciążenia mózgu.

3. Zła dieta

Nawyk podjadania śmieciowych przekąsek, dieta uboga w witaminy i mikroelementy, negatywnie odbija się nie tylko na funkcjonowaniu ciała, ale również na mózgu. Mózg potrzebuje doskonałego paliwa, aby mógł skutecznie działać. Jeżeli ktoś funduje sobie dietę złożoną z niezdrowych produktów, trudno, aby wszystko działało bez zarzutu. Winą za problemy można obarczyć także pewne pokarmy, takie jak czekolada, nabiał oraz alkohol, które są najczęstszymi wyzwalaczami bólu głowy.

4. Przebywanie w hałasie

Przebywanie w hałasie powoduje ból głowy i to nie jest coś nowego. Najczęściej sami fundujemy sobie problemy, bo wracając na przykład z pracy do domu natychmiast włączamy telewizor, radio, aby tylko coś nam towarzyszyło, brzęczało. Nasze uszy cały czas atakują bodźce, więc mózg ma prawo buntować się przeciwko nim, sygnalizując nadmiar bólem głowy.

5. Sięganie po leki

Nawet przyjmowanie leków może powodować w skutkach ubocznych bóle głowy. Warto czytać ulotki informacyjne dołączone do lekarstw, żeby uniknąć nieprzyjemności. Jeżeli zauważysz związek pomiędzy lekami, które przyjmujesz, a bólem głowy, warto skonsultować się z lekarzem, aby zmienić lek.

5. Garbienie się i zła postawa

Najczęściej garbimy się, zajmujemy pozycje dla wygody w zapadających się w fotelach czy miękkich łóżkach, co może powodować nadmierne obciążenie mięśni, bóle kręgosłupa. Krzywiąc kręgosłup możemy wpływać na wzorce oddychania, ograniczając właściwy przepływ powietrza w organizmie. Tym samym niedotleniona krew może powodować napięcia i bóle głowy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

7 powodów, przez które ludzie zapadają na depresję

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2018
Fot. iStock/Favor_of_God
Następny

Gdy nadchodzą dni, w których wszystko układa się na odwrót niż zaplanowaliśmy, czujemy się pozbawieni energii, smutni, zniechęceni do wszystkiego. Ten spadek formy, złe samopoczucie w wielu przypadkach nie mija samoistnie i przeradza się w stany depresyjne, które wymagają działania.

Depresja siedzi głęboko w głowie i jest bardzo częstą przypadłością, która dotyka i mężczyzn i kobiety, bez względu na wiek. Niestety jej objawy bywają bardzo często ignorowane, co prowadzi do tego, że osoby na nią cierpiące pozostają ze swoim bólem, niepokojem, niechęcią życia same.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na jej rozwój i czasem trudno ustalić przyczynę zachorowania. Najczęściej jednak są to sytuacje nagłe lub długotrwałe, które odciskają się na psychice.

7 powodów, przez które ludzie zapadają na depresję 

1. Przewlekły stres

Każdy z nas ma na co dzień stresu pod dostatkiem, bo to jest naturalna część życia. Im więcej mamy zadań do wykonania i mniej czasu na relaks, tym częściej ulegamy wpływowi przewlekłego stresu. Sytuacje, które nakładają się na siebie stają się pułapką, zapętleniem. Trudno przestać myśleć o czymś, co nas każdego dnia dezorganizuje i przygniata, a nadmiar negatywnych bodźców przyspiesza rozwój depresji.

2. Negatywne myślenie

Zarówno rozdrapywanie tego, co już się stało, jak i czarnowidztwo skierowane w przyszłość, jest bardzo szkodliwe. Skupianie się na takich rzeczach, na tym, co mogłoby nie wyjść, powoduje jeszcze większy stres, który napędza depresyjne myśli. Najlepiej zakorzenić się w teraźniejszości, aby móc przestać obsesyjnie myśleć o przyszłości.

3. Problemy finansowe

Problemy finansowe są jedną z ważniejszych przyczyn popadania w depresję. Sytuacja finansowa, która ulega drastycznie w załamaniu, pociąga za sobą szereg konsekwencji. Trudno jest żyć bez pieniędzy i wcale nie łatwo jest odbić się od problemów, by znów wskoczyć na poprzedni standard życia. Bardzo często osoby, które mają problemy finansowe wpadają w pętlę zadłużenia, kredytów i pożyczek, co pogarsza sytuację i nakręca czarne myśli.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Jak przeforsować swoje zdanie w związku? Strategia dostosowana do jego znaku zodiaku

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2018
Fot. iStock/Bobex-73
Następny

Wszystkie znamy te momenty, gdy w żaden sposób nie idzie przekonać faceta do swoich racji. Wydaje nam się, że jasno komunikujemy swoje opinie i potrzeby. Już dawno porzuciłyśmy metodę „niech się domyśli”, tymczasem efektów brak. Wciąż drzemy ze sobą koty, stosujemy różne nieczyste zagrania. A problem jak był, tak jest.

Pytanie brzmi, dlaczego to wszystko nie działa? Chociaż tyle jest poradników o właściwej komunikacji w związkach, nie brakuje dobrych rad, wciąż mamy problem z tym, żeby dojść do porozumienia. Odpowiedź może być prostsza niż nam się wydaje. Wiele zależy od cech charakteru, uwarunkowanych znakiem zodiaku. Można się śmiać, że to bzdury, ale dlaczego nie spróbować, skoro już wszystko inne zawiodło? Najwyżej później się odszczeka.

Chcesz przeforsować swoje zdanie w związku? Zależy ci, żebyś w końcu była zrozumiała? Nie wiesz, jak się wyrażać i jak tłumaczyć, żeby w końcu doleciało? Skorzystaj z tego krótkiego poradnika. Masz tu gotową strategię, dostosowaną do jego znaku zodiaku.

Źródło: Bustle

Zobacz także

Miałam raka, nie mam cycków. Chcę kochać i żyć, pozwólcie mi na to

Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren

Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej – Astrid Lindgren

Zapach lata przez cały rok!