Go to content

Dbasz o figurę? Uważaj na 7 tuczących dodatków do sałatek i zastosuj ich zdrowe zamienniki

Przygotowując lub zamawiając gotową sałatkę liczymy na lekki posiłek. Z założenia ma to być jedzenie zdrowe, nietuczące, wręcz odświeżające po różnych przekąskach i ciężkostrawnym posiłku. Niestety, często na naszych talerzach ląduje z bomba kaloryczna ze szkodliwymi dla zdrowia dodatkami. 

Raz na jakiś czas taki grzeszek nikomu figury nie zrujnuje, ale w przypadku, gdy sięgamy po sałatki bardzo często, można się niemile zdziwić. Czy wiecie, jakie dodatki nie powinny znaleźć się w sałatkach i w jaki sposób wpływają na zdrowie i sylwetkę? Namawiamy do jedzenia warzyw każdego, jednak przestrzegamy przed 7 rodzajami tuczących produktów, które można znaleźć w większości pozornie zdrowych sałatek.


 

źródło: www.womenshealthmag.com, www.hellozdrowie.pl

Fot. iStock/vertmedia

1/7 Grzanki z białego pieczywa

Smaczne i chrupiące grzanki są częstym dodatkiem do lekkich sałatek. Nie jest to jednak najzdrowszy wybór, ponieważ białe pieczywo pozbawione jest składników odżywczych, a w dodatku podnosi poziom cukru we krwi, który szybko spada i wzmaga uczucie głodu. Lepiej wybrać grzanki z pieczywa razowego, które zawiera więcej błonnika i ważnych dla zdrowia składników.

2/7 Groszek ptysiowy

Groszek ptysiowy to kolejny po grzankach dodatek, który można znaleźć w różnego rodzaju sałatkach. Ma on wielu zwolenników ze względu na smak, jednak jego walory odżywcze są znikome. W dodatku jest bardziej kaloryczny, bo składa się z białej mąki z dodatkiem jaj, tłuszczu oraz soli. Mała garstka groszku ptysiowego to ok. 50 kcal.

Zamiast groszku sięgaj po cieciorkę (ciecierzycę), która nie tylko jest bardzo smaczna, ale również zdrowa i niskokaloryczna. Co więcej, ma niski indeks glikemiczny – 30, dzięki czemu utrzymuje stały poziom cukru i nie powoduje napadu głodu.

Fot. iStock/PeteerS

3/7 Smażona pierś z kurczaka

Kurczak w porównaniu do wieprzowiny wydaje się być lekkim mięsem, po które można sięgać bez wyrzutów sumienia. Jednak dorzucane do sałatek obsmażone w głębokim tłuszczu kawałki piersi, bywają zabójcze dla figury. Jeśli dodatkowo przed smażeniem kurczak wpada do panierki, chłonie jeszcze więcej tłuszczu, stając się bardziej ciężkostrawnym i kalorycznym. Zamiast tego warto sięgnąć po rybę (najlepiej grillowaną lub pieczoną), która jest doskonałym źródłem białka, dostarcza także witaminę D3 oraz zdrowe tłuszcze omega-3.

Fot. iSock / zeljkosantrac

4/7 Boczek

Kawałki boczku w sałatkach mają rzeszę zwolenników, ze względu na przyjemną chrupkość oraz specyficzny, wędzony aromat. Jednak tłusty boczek jest źródłem tłuszczów nasyconych, które zwiększają ryzyko chorób serca. Zamiast niego wybieraj różnego rodzaju orzechy, które doskonale zastąpią smak i chrupkość boczku, a w dodatku będą chronić serce i mózg bogactwem zdrowych kwasów tłuszczowych, białka roślinnego, błonnika, witamin (E, A, B, B1, PP), magnezu, wapnia, żelaza, fosforu, cynku, kwasu foliowego.

5/7 Majonez

Można powiedzieć, że majonez to klasyka typowo warzywnych sałatek. Wielu z nas trudno sobie wyobrazić brak majonezu w sałacie, ale trzeba pamiętać, że płaska łyżka majonezu liczy ok. 110 kcal i 12 g tłuszczu. Jest nie tylko niezdrowy, ale szkodzi figurze. Zamiast majonezu można wybrać śmietanę lub  jogurt naturalny, który ma najwięcej zalet. Obfituje on w dobre bakterie probiotyczne, dużą ilość fosforu, potasu, wapnia, cynku, witaminy Bi B5, B12, jest bogatym źródłem jodu. Jeśli sam jogurt to za mało do podbicia smaku sałatki, można dodać do niego czosnek i świeże zioła.

Fot. iStock/VeselovaElena

6/7 Gotowe sosy

Gotowe sosy mają rzeszę zwolenników ze względu na mnogość smaków. To jednak jeden z najgorszych wyborów, ponieważ są one naładowane sztucznymi dodatkami i bardzo kaloryczne. Często można w nich znaleźć cukier i sód, uwodornione oleje, konserwanty i sztuczne aromaty. Zamiast nich lepiej wykorzystać zdrowszy olej rzepakowy, lniany czy oliwę z oliwek oraz wykorzystać świeże zioła. Taka zmiana będzie równie smaczna i o wiele zdrowsza.

Fot. iStock / Eva-Katalin

7/7 Sery

Ser w sałatce to doskonałe urozmaicenie i przełamanie smaku. Dobre gatunkowo sery, w zależności od rodzaju, zawierają spore ilości fosforu i skoncentrowanego białka, witaminę D i A, witaminy z grupy B oraz łatwo przyswajalny wapń. Są jednak bardzo kaloryczne, 1/4 filiżanki startego żółtego sera to ponad 100 kcal. Ponadto do sałatek dodawane są sery kiepskiej jakości lub wręcz produkty seropodobne. Jeśli więc nie chcesz zrezygnować z tego dodatku w domowej sałatce, wybieraj ser półtłusty lub chudy twaróg.