Go to content

4 powody, by bez wyrzutów sumienia sięgać po masło orzechowe

Fot. iStock/martinedoucet

Masło orzechowe kojarzy się przede wszystkim z bombą kaloryczną, która wyjątkowo niszczycielsko działa na kobiecą sylwetkę. Mało kto nie lubi tego smarowidła, choć najczęściej sięgamy po nie rzadko i w dodatku z wyrzutami sumienia. Jak się okazuje, nie taki diabeł straszny, jak go malują i nawet rzeczona kaloryczna pułapka ma kilka zalet dla zdrowia.

Jak wiadomo, masło orzechowe powstaje z prażonych w wysokiej temperaturze orzechów, najczęściej ziemnych. Owszem, orzechy są bardzo kaloryczne, ale zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji, takich jak kwasy oleinowe, roślinne białko, potas, magnez, witamina E i błonnik. By masło orzechowe było najzdrowsze, powinno być pozbawione cukru oraz soli i składać się wyłącznie z przetartych orzechów z minimalnym dodatkiem oleju roślinnego.

Fot. iStock/AlexPro9500

Fot. iStock/AlexPro9500

4 powody, które sprawią, że bez wyrzutów sumienia zaczniesz sięgać po masło orzechowe

1. Ochrona dla serca

Kwasy oleinowe obniżają poziom cholesterolu we krwi, przez co zapobiegają miażdżycy i chorobom układu krwionośnego. Naukowcy z Harvard Medical School w USA udowodnili, że spożywanie masła orzechowego pięć razy w tygodniu może prawie o 50% obniżyć ryzyko wystąpienia zawału serca.

2. Więcej dobrej energii

Orzechy dostarczają organizmowi kalorycznej, ale zdrowej energii z witaminami. Kanapka z dobrym masłem orzechowym jest znacznie lepszym źródłem energii od przegryzionego w naprędce batonika.

3. Lepsza koncentracja

Orzechy należą do najbogatszych źródeł roślinnych omega-3, które wspierają ogólny stan zdrowia mózgu. Obecność witaminy B niweluje problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju, zawroty głowy, problemy ze snem, uczucie zmęczenia.

4. Uzupełnia niedobory białka

Białko jest podstawowym budulcem organizmu, a szczególnie osoby na diecie wegetariańskiej mogą mieć problemy z niedoborem tego składnika. Duża zawartość roślinnego białka w maśle orzechowym pozwala uzupełnić braki.

źródło: www.fit.pl