Go to content

10 nawyków, które brzmią podejrzanie, a jednak działają na naszą korzyść

Fot. iStock/portishead1

Szukając wiedzy z zakresu zdrowego życia, stykamy się z różnymi poradami i pomysłami. Nie wszystko co wpadnie nam w oko ma sens, jednak są takie ciekawostki, które wbrew pierwszemu wrażeniu mogą przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.

Sprawdź więc, czy sama robisz jedno z poniższych rzeczy lub odwrotnie, czego nie robisz, a co mogłoby ci zdecydowanie ułatwić życie.

10 rzeczy, których zmiana zrobi dla nas dużo dobrego

1. Jedz więcej, żeby jeść mniej

Brzmi dziwnie? Zdecydowanie tak, jednak w wielu przypadkach ta zasada ma rację bytu, a dokładniej odnosi się to do ciebie, jeśli masz tendencję do zbyt częstego sięgania po małe „co nieco”. Kęs batonika, kilka czekoladowych cukierków lub ciastek, to zdradliwa przyjemność. Nawet jeśli wydaje się tobie, że zjadasz tego niewiele i nie robi to dużej różnicy dla twojego zdrowia i samopoczucia, możesz się mylić. Zamiast sięgać po małe, ale kaloryczne przekąski, sięgnij po coś większego, nasyconego białkiem, zdrowymi tłuszczami i witaminami. Lepiej zjeść więcej, ale zdrowo, niż zjadać produkty wysoko przetworzone, pełne cukru i tłuszczu. Dzięki temu dostarczysz sobie na dłużej energię i uczucie sytości, w efekcie nie będziesz podjadała i łatwiej będzie kontrolować ilość kalorii.

2. Chcesz uciąć drzemkę? Koniecznie wypij przed nią kawę

Na pierwszy rzut oka to może wydawać się zupełnie bez sensu, bo przecież pobudzająca kawa i relaksująca drzemka „stoją” po różnych stronach barykady. Jednak udowodniono, że ci, którzy piją kawę przed drzemką, mają lepsze wyniki w testach komputerowych, od tych, którzy jedynie spali 20 minut. Wynika to z faktu, że kofeina wzmaga czujność i oczyszcza organizm z adenozyny, która oddziałuje na pewne receptory w mózgu — im większy poziom adenozyny, tym wyższe zmęczenie. Paradoksalnie, kofeina działa na te same receptory co adenozyna, więc jeśli wypijemy ją przed drzemką, zacznie ona działać po ok. 20 minutach. W tym czasie z organizmu zniknie adenozyna, a kofeina nakręci organizm do pełni działania.

3. Zapomnij o energetykach, jeśli chcesz mieć energię

Napoje energetyczne zawierają nawet do 5 razy więcej kofeiny, niż poczciwa kawa, ale działają krócej i miewają skutki uboczne. Co gorsze, zawierają często taurynę pobudzającą centralny układ nerwowy i zamiast pobudzenia, możesz osiągnąć stan rozdrażnienia, złego samopoczucia. U osób pijących 500 ml napoju energetyzującego, zwiększa się ciśnienie tętnicze krwi, a poziom noradrenaliny wzrasta ponad dwukrotnie, podnosząc ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto mogą pojawić się niepokój, nadpobudliwość, agresja czy bóle głowy.

4. Jesteś zmęczona, weź się za ćwiczenia

Wydaje się, że ćwiczenia fizyczne powodują wyjątkowe zmęczenie, jednak mogą być one wybawieniem w chwili, gdy potrzebujesz zmęczenie przegonić. Po pół godziny intensywnej gimnastyki dotleniasz cały organizm, rozbudzisz się i będziesz gotowa do dalszego działania. Jeśli będziesz praktykować to każdego dnia, zyska na tym twoje samopoczucie i figura.

Fot. iStock / gregory_lee

Fot. iStock / gregory_lee

5. Zapomnij o mydle antybakteryjnym

Zamiłowanie wielu osób do czystości bywa zatrważające. Zdarza się, że chcąc ominąć choroby, dbamy o higienę aż do przesady. Życie w sterylnych warunkach zamiast gwarancji zdrowia, a czasem przynosi więcej szkody, niż pożytku. Nadużywanie antybakteryjnych mydeł tylko z pozoru chroni przed zachorowaniem. Mydło antybakteryjne wcale nie musi być bardziej skuteczne od tego zwykłego, co więcej, zawarty w nim triklosan — środek przeciwgrzybiczy i bakteriobójczy, może podnosić odporność drobnoustrojów na jego działanie.

6. Zrezygnuj z produktów typu „zero kalorii”

Produkty takie jak jogurty, serki, napoje typu „light” cieszą się dużym powodzeniem szczególnie o osób dbających o linię. Niestety ich działanie bywa zdradliwe, co udowodniły badania przeprowadzone przez szkołę Zdrowia Publicznego w Bloomberg. Okazało się, że osoby z nadwagą, które piły napoje dietetyczne, jadły więcej od tych, które piły zwykłe napoje gazowane. Często jest tak, że w produktach typu „light”, tam, gdzie usuwany jest tłuszcz, dodawane są słodziki, aby dany produkt miał konkretny smak. W takim przypadku kaloryczność danego produktu nie musi być niższa, od zwykłego.

7. Sięgaj po gorące napoje podczas upałów

Nawet jeśli wydaje się to poradą szaleńca, ma swoje uzasadnienie. Wypijając ciepłą herbatę podczas upału spowodujesz wzmożone pocenie organizmu, który w ten sposób naturalnie się wychładza. Picie zimnych napojów daje tylko tymczasową ulgę.

8. Odpuść mycie zębów od razu po zjedzeniu kwaśnych rzeczy

Mimo że mycie zębów jest zalecane po każdym posiłku, czasem jest dobrze odczekać 30-60 minut. Bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnego posiłku lepiej nie myć zębów od razu, ponieważ kwas zawarty pożywieniu oddziałuje na szkliwo zęba, a dodatkowo szczotkując zęby mechanicznie ścieramy szkliwo.

9. Spędzaj więcej czasu sama, jeśli chcesz mieć lepsze relacje z partnerem 

Zadbaj o to, by nie przebywać z partnerem przez cały czas. Gdy poświęcisz czas sobie, oddasz się sportowi, swoim pasjom, nie tylko zrobisz coś dobrego dla siebie, ale pozwolisz wam odpocząć od siebie i każde kolejne spotkanie będzie bardziej wyczekiwane i wytęsknione, nawet jeśli mieszkacie razem, niż gdybyście mieli cały czas potykać się o siebie.

10. Pij wodę, żeby pozbyć się wzdęć

Wbrew pozorom picie dużej ilości wody nie wypycha do przodu brzucha, najczęściej winne są za słabe mięśnie. Woda jest potrzebna do prawidłowego trawienia i ogólnego funkcjonowania organizmu. Gdy jej brak, układ trawienny działa wolnej i częściej zalega w nim jedzenie, powodując gazy i wzdęcia.

źródło: 5minutdlazdrowia.pl