Go to content

Dieta bez tłuszczu wcale nie jest taka zdrowa, jak ci się wydaje

Czy dieta bez tłuszczu jest zdrowa?
Fot. iStock / Casarsa

Jesteś na diecie, lub planujesz na nią przejść? Jeśli tak, to od razu pozbądź się myśli, że należy całkowicie pozbyć się z jadłospisu tłuszczu. Jego brak szkodzi bardziej, w przeciwieństwie do umiarkowanego spożycia.Dieta bez tłuszczu wcale nie jest świetnym pomysłem! Dlaczego?

Choć nadmiar tłuszczu w pożywieniu faktycznie wpływa na powstawanie chorób i otyłości, ludzki organizm potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania.

Czy dieta bez tłuszczu jest zdrowa?

Każdy tłuszcz, roślinny i zwierzęcy, dostarcza skoncentrowanej energii, pokrywając aż 35% dziennego zapotrzebowania na nią, co pomaga chronić organizm przed zimnem. Oczywiście lepiej dla zdrowia zamienić tłuszcze zwierzęce, obfitujący w zły cholesterol, na zawierające cenne składniki tłuszcze roślinne. W nich znajdują się cenne dla zdrowia kwasy oleinowego, linolowego (omega-6) i linolenowego (omega-3). Tych nienasyconych kwasów tłuszczowych organizm potrzebuje do dobrej pracy serca i funkcjonowania układu krwionośnego, pracy nerek, kondycji skóry. Są niezbędne do produkcji rożnych enzymów i hormonów, wpływają na przemiany metaboliczne w organizmie.

Ponieważ sami nie jesteśmy w stanie ich wytworzyć, trzeba dostarczyć je do organizmu. Akurat w tej materii przoduje nasz swojski i do tej pory bardzo niedoceniany olej rzepakowy. Poza tym oleje roślinne, są dobrym źródłem witamin E, D3, K i A, a ich spożywanie przyczynia się do zwiększonego wchłaniania przez organizm tych rozpuszczalnych w tłuszczach witamin.

Gdzie szukać dobrych tłuszczy?

Nie tylko w oleju i oliwie, ich dobrym źródłem są również morskie ryby, orzechy. Nawet podczas diety rozsądniej jest zachować pewną ich ilość w jadłospisie, bo są wolniej trawione niż inne składniki i dają dłuższe uczucie sytości. A to z kolei nie spowoduje zbyt szybkiego uczucia głodu i podjadania między posiłkami i pomoże osiągnąć zamierzony efekt w walce o prawidłową wagę.

FB/ohmepl