Go to content

10 sprytnych sposobów, by każdego dnia „uciąć” 500 kalorii i schudnąć bez diety

Tak, dieta kojarzy się z wielkimi wyrzeczeniami, przeliczaniem kalorii i godzinami spędzonymi na siłowni. Bo przecież trudno jest osiągnąć rewelacyjne efekty i spadek masy ciała, zagryzając pączka i oglądając ćwiczenia w telewizji z perspektywy kanapy. 

Nie musisz jednak zamykać lodówki na klucz i od razu mieszkać na siłowni. Aktywność fizyczną wprowadź stopniowo, bo twoje ciało będzie ci za to wdzięczne. A zamiast restrykcyjnej diety, szczególnie gdy cierpisz z powodu słomianego zapału, wprowadź sprytne sposoby, które pozwolą ci pozbyć się nawet 500 niechcianych kalorii, bez uszczerbku dla smaku potraw. Żadnej suchej sałaty i jedynie gotowanych na parze warzyw. Dzięki kilku sztuczkom będziesz miała szansę nie tylko zgubić kilka kilogramów, ale przede wszystkim trwale zmienisz złe nawyki, które powodowały przybieranie na wadze. Małe zmiany mają wielkie znaczenie.


 

źródło: polki.plwww.farmacjaija.pl

Fot. iStock / eclipse_images

1/10 Odchudź kawę

Jeśli jesteś niepoprawną miłośniczką osłodzonej kawy ze śmietanką, spróbuj odrobinkę odchudzić swój ukochany napój. Nie musisz od razu przerzucać się na małą czarną, ale wiedz, że bezkofeinowa nie zawiera ani jednej kalorii, mała filiżanka espresso to jakieś 5kcal, a duża filiżanka latte to aż 210 kcal. Jeśli nie chcesz pić samej czarnej, zmniejsz ilość cukru, zastąp go słodzikiem i zamiast śmietanki czy tłustego mleka, postaw na to o obniżonej zawartości tłuszczu.

Fot. iStock / yulkapopkova

2/10 Uważaj na dressing do sałaty

Sałatę jedz na zdrowie, ale zamiast keksu majonezu czy gotowego dressingu do sałat, dodaj lekki jogurt lub oliwę z oliwek i przyprawy. Na takiej zamianie nie ubędzie smaku, za to kalorii owszem — nawet do 100 kcal.

Fot. iStock

3/10 Używaj oleju kokosowego

Jeśli jesteś miłośniczką smażeniny, twoja talia nie ma lekkiego życia. Poza tym, że powinnaś uważać na rodzaj i jakość smażonego mięsa, zwróć uwagę na produkt, na którym smażysz. Dla zdrowia i szczupłej sylwetki zamień tłuszcz zwierzęcy lub zwykły olej roślinny na olej kokosowy z pierwszego tłoczenia.

Pomaga on w chudnięciu, ponieważ zawiera MTC  (kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha) i zwalnia perystaltykę jelit, wydłużając czas przebywania pokarmu w przewodzie pokarmowym. A to zwiększa ilość wchłanianych składników odżywczych i powoduje uczucie sytości.

Badania pokazały, że regularne spożywanie 15-30 g MCT, zwiększa zużycie energii o 5%. Przekłada się to na ok. 120 kalorii każdego dnia.

Fot. iStock

4/10 Oddzielaj skórę od mięsa

To kolejny sposób na odchudzenie mięsnych potraw, bez wyrzucania mięsa z menu. Jedząc drób, oddzielaj mięso od skóry, a dzięki temu na 200-gramowej porcji mięsa wyrzucisz aż 100 kalorii. Dodatkowo np. smażonego kurczaka odsącz z tłuszczu na papierowym ręczniku kuchennym, dzięki temu pozbędziesz się nawet kolejnych 100 kcal.

przyprawy Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/przyprawy-zio%C5%82a-%C5%BCywno%C5%9Bci-pieprz-1106447/”target="_blank">diapicard</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n\n

5/10 Dodawaj ostre przyprawy

I to nie tylko do obiadu. Naukowcy z Purdue University w West Lafayette ustalili, że ludzie, którzy dodawali do posiłku 1/2 łyżeczki czerwonego pieprzu zjadali ok. 60 kcal mniej w następnym posiłku. Podobne działanie ma papryczka chili i inne przyprawy.

Pikantne jedzenie podkręca metabolizm i poprawia krążenie krwi, zwiększając w organizmie straty energii potrzebne do produkcji ciepła. Zmniejsza apetyt, dzięki czemu mniej tłuszczu odkłada się w organizmie.

Fot. iStock / LaraBelova

6/10 Zamień napoje na soki

Gotowe napoje z gazem lub bez, bywają podobnie kaloryczne, jak soki owocowe i warzywne. Szklanka napoju gazowanego o smaku owocowym dostarcza ok. 80 kcal, ale jest niezdrowa. Szklanka soku pomidorowego to 50 kcal, a sok marchwiowy już ok 80kcal, ale dzięki wysokiej zawartości błonnika, podkręca proces trawienny i pozwala dbać o sylwetkę. Jeśli marzysz o zrzuceniu kilka kilo, po prostu zamień i napoje i soki na wodę mineralną (0kcal) z plasterkiem cytryny (3kcal).

Fot. iStock / anandaBGD

7/10 Unikaj wysokokalorycznych owoców

Należy jeść owoce, ale nie da się tego robić bezkarnie w wielkich ilościach. Owoce mogą „tuczyć”, ponieważ niektóre z nich są bardzo kaloryczne i naprawdę niewskazane przy walce o spadek masy ciała. Jeśli masz w zwyczaju w ciągu dnia sięgać po dwa duże banany, zjadasz przy okazji nawet 250 kcal! Podobnie kaloryczne są winogrona, których z reguły zjada się za jednym posiedzeniem dużo, a pół kilograma jasnych winogron ma więcej kalorii niż pączek i pół tabliczki czekolady! Jeszcze gorzej jest z rodzynkami – 100 g rodzynek zawiera 300 kcal.

Zamiast tego, sięgaj po arbuzy 26 kcal/100g, czy truskawki 28 kcal/100g, kiwi 45 kcal/100g, ananas 46 kcal/100g.

Fot. iStock / ViewApart

8/10 Zamień drinka na lampkę wina

Co prawda nie co dzień wychodzisz do klubu, czy organizujesz imprezę dla przyjaciół, ale być może często wieczorami sięgasz po drinka na rozluźnienie czy lampkę wina do obiadu. Takie przyzwyczajenie bywa zgubne, nie tylko ze względu na widmo choroby alkoholowej. Alkohol jest kaloryczny, więc jeśli lubisz po niego sięgać, wybieraj jego lżejsze wersje, ponieważ dodatki do drinków bywają kaloryczne. W dodatku alkohol opóźnia rozkład tłuszczów przez wątrobę, wzmaga apetyt i pozbawia kontroli nad ilością pochłanianych przekąsek. Wino jest łaskawsze dla naszej figury i bezpieczniejsze dla zdrowia — kieliszek czerwonego wina to ok. 115 kcal, piwo jasne pełne ok. 250 kcal, kieliszek wódki aż 130 kcal.

Fot. iStock / knape

9/10 Nie spiesz się podczas posiłku

Szybkie pochłanianie posiłków jest zgubne dla sylwetki, ponieważ ośrodek sytości w mózgu działa z opóźnieniem. Uczucie sytości pojawia się w kilka do kilkunastu minut po spożyciu posiłku. Jedząc wolno, dajesz organizmowi czas, aby dowiedział się, że jesteś najedzona, zanim zjesz za dużo niepotrzebnych kalorii. Poza tym jedząc powoli gryziesz pokarm dokładniej, więc procesy trawienne zachodzą znacznie szybciej.

Fot. iStock / Wavebreak

10/10 Śpij więcej

O dobry i odpowiednio długi sen wcale niełatwo. A ludzie, którzy śpią zbyt mało, łatwiej przybierają na wadze. Jeśli zmienisz swoje nawyki i zaczniesz przesypiać przepisowe 7-8 godzin w nocy, odczujesz pozytywne efekty — ludzie, którzy spali zalecaną ilość godzin, spożywali w ciągu dnia 300 kalorii mniej niż ci, którzy na sen przeznaczali tylko 4 godziny na dobę.