Go to content

Lubisz smak jogurtu? Poznaj 7 powodów, dla których warto jeść go częściej

jogurt
Fot. Pixabay / bzwei / CC0 Public Domain

Jogurt to napój mleczny powstający na skutek fermentacji powodowanej przez żywe kultury bakterii. Dostępny w wielu wersjach i z różnymi dodatkami, zdobył wielu wielbicieli nie tylko ze względu na smak, ale i właściwości zdrowotne. Szczególnie powinny sięgać po niego osoby, które nie lubią smaku mleka lub cierpią na nietolerancję laktozy – cukru mlecznego. Jogurt z powodu pracy bakterii jest łatwiej przyswajalny od mleka.

Jogurt ma wiele zalet dla zdrowia i urody

1. Zawiera dobroczynne żywe kultury bakterii

Naturalny jogurt obfituje w bakterie probiotyczne, które osiedlają się w przewodzie pokarmowym. Tam pełnią ważne zadanie,  wytwarzając witaminę K, pomagając w pracy układu trawiennego (wspomagają trawienie, zapobiegają wzdęciom i zaparciom) a także usuwają szkodliwe mikroorganizmy.

2. Jest bogaty w witaminy

Jogurt zawiera dużą ilość fosforu, potasu, wapnia, cynku, witaminy B2 i B5, B12,  jest bogatym źródłem jodu.

3. Wzmacnia odporność

Bakterie probiotyczne aktywują limfocyty T, które zwalczają chorobotwórcze drobnoustroje, neutralizują toksyny i substancje rakotwórcze. Bakterie jogurtowe hamują rozwój szkodliwych bakterii w jelitach.

4. Służy jako kosmetyk

Jogurt jest bogaty w witaminy z grupy B, cynk, wapń i białko. Dzięki temu nadaje się do tworzenia domowych maseczek dla suchej skóry, oraz zniszczonych włosów.

jogurt


Fot. Pixabay / LeFox / CC0 Public Domain

5. Pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki

Jogurt bogaty jest w wapń, którego obecność wysyła sygnały do komórek, by ograniczyły wydzielanie mniej kortyzolu, który odpowiada za gromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha.

6. Sprzyja prawidłowemu ciśnieniu krwi

Potas obecny w jogurcie, pomaga zrównoważyć nadmiar sodu w organizmie, który przyczynia się do występowania nadciśnienia.

7. Pomaga w regeneracji organizmu po treningu

Odpowiednie proporcje białka do węglowodanów, czynią z jogurtu świetną przekąskę po treningu. Łatwo przyswajalne białko przyspiesza regenerację mięśni, a węglowodany wyrównują deficyt energetyczny.

Niestety, udowodnione działanie lecznicze mają tylko niektóre szczepy bakterii.


źródło: kuchnia.wp.pl