Kuchnia Zdrowie

Sprawdź, które zioła i przyprawy przyspieszą przemianę materii i ułatwią chudnięcie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 maja 2016
Fot. iStock / Central IT Alliance
 

Podczas walki o szczupłą sylwetkę, wytaczamy ciężkie działa – ćwiczymy, wprowadzamy dietę, wyliczamy kalorie. Bywa, że sięgamy po mniej lub bardziej sprawdzone suplementy diety, które mają dodatkowo podkręcić nasz metabolizm i spalanie niechcianego tłuszczu. Wprowadzając zmiany na tych płaszczyznach, zajrzyj koniecznie do szafki z przyprawami. 

Jak się okazuje, przyprawy mają nie tylko cudowną właściwość podkreślania smaku potraw, ale również dobrze wpływają na proces trawienia pokarmów i mają dobroczynny wpływ na rozruszanie metabolizmu naszego organizmu. Najlepsze przyprawy są oczywiście świeże, hodowane na parapetach naszych kuchni. Jednak jeśli nie masz możliwości założenia mini szkółki zielarskiej, śmiało korzystaj z gotowych przypraw.

Warto mieć w kuchni te zioła i przyprawy

1. Bazylia

Ta roślina o charakterystycznym aromacie wspomaga trawienie pokarmów( szczególnie białek i tłuszczy), zwiększając wydzielanie soku żołądkowego. Ułatwia także przyswajanie składników pokarmowych oraz działa rozkurczowo, łagodząc kłopoty trawienne.

 Fot. Pixabay / jackmac34 / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / jackmac34 / CC0 Public Domain

2. Oregano

Wspiera działanie soków trawiennych,  produkcję śliny, śluzu, potu, moczu i żółci. Posiada także właściwości bakteriobójcze oraz przeciwskurczowe dla układu pokarmowego, zapobiega fermentacji pokarmów w żołądku.

 Fot. Pixabay / ariesa66 / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / ariesa66 / CC0 Public Domain

3. Imbir

Ten aromatyczny korzeń rozgrzewa organizm od środka, przyspiesza przemianę materii. Wspomaga wydzielanie soku żołądkowego oraz poprawia pracę jelit.

Fot. Pixabay / Ajale / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Ajale / CC0 Public Domain

4. Kolendra

Pomaga w trawieniu oraz działa rozkurczowo na układ pokarmowy.

Fot. Pixabay / tlarussa / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / tlarussa / CC0 Public Domain

5. Koper

Działa rozkurczowo, łagodzi uczucie głodu. Usprawniają pracę jelit oraz eliminuje wzdęcia.

Fot. Pixabay / steinchen / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / steinchen / CC0 Public Domain

6. Kminek

Usprawnia proces trawienia zwiększając wydzielanie żółci  i kwasu żołądkowego, pobudza przemianę materii. Wspiera pracę nerek, dzięki temu organizm nie zatrzymuje wody.

Fot. Pixabay / tpsdave / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / tpsdave / CC0 Public Domain

7. Papryka

Pobudza żołądek do wydzielania soków trawiennych, działa moczopędnie. Zawiera zawiera witaminy: A, B, C, E, K, PP.

 Fot. Pixabay / Devanath / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Devanath / CC0 Public Domain

8. Tymianek

Tymianek przyspiesza procesy trawienne i pobudza żołądek do pracy, szczególnie gdy musi on poradzić sobie z tłustymi pokarmami. Zapobiega wzdęciom, oraz nadmiernej fermentacji w układzie pokarmowym.

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

9. Pieprz

Przyspiesza wydzielanie soku żołądkowego i tym samym trawienie pokarmów.  Spożywany w większych ilościach może wykazywać działanie przeczyszczające. Pieprz wspiera wątrobę w prawidłowym działaniu, wspomagając w strawienie tłuszczów. Obecna w pieprzu piperyna likwiduje tkankę tłuszczową oraz wzmacnia układ odpornościowy.

Fot. Pixabay / Die_Sonja / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Die_Sonja / CC0 Public Domain

10. Gorczyca

Wspiera pracę układu trawiennego, działa moczopędnie.  Zwiera synalbinię, która sprawia, że żołądek wydziela więcej soków, a  pęczniejąc w środku, wytwarzając śluz, chroniący ścianki żołądka. Tym samym hamuje apetyt i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.

 Fot. Pixabay / Ajale / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Ajale / CC0 Public Domain

11. Curry

Curry poprawia trawienie, szczególnie wspomaga trawienie tłuszczów. Obecna w tej przyprawie kurkumina zapobiega odkładaniu się tłuszczu i powstawaniu nowych komórek tłuszczowych.

Fot. Pixabay / byrev / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / byrev / CC0 Public Domain


Kuchnia Zdrowie

O co kłócimy się najczęściej? Oczywiście, że o pierdoły

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 maja 2016
Fot. iStock/XiXinXing
 

O jakie głupoty się czasami kłócimy? No dobra, właściwie nie czasami, tylko nieustannie. Głupoty jakich mało, które, kiedy wypowiadamy je na głos – samych nas śmieszą. Ale są. Cóż, przebywać z kimś niemal 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu może każdego doprowadzić do szału, zwłaszcza, gdy w codziennych pierdołach trochę się jednak mijamy.

O co kłócimy się najczęściej?

O czytanie w myślach

Bo jak się mogłeś nie domyśleć, że akurat miałabym ochotę wyjść na kolację, zamiast robić ją w domu, albo, że dziś marzyłam o tym, żeby dostać od ciebie kwiaty, czy SMS-a w ciągu dnia. No jak mogłeś się nie wiedzieć, przecież jesteśmy razem już tyle czasu, powinieneś czytać mi w myślach i wiedzieć na co mam ochotę!

O deskę w toalecie

Którą trzaskasz wymownie, że aż wszyscy domownicy podskakują. Najpierw trzaskasz, później stwierdzasz, że nie będziesz spuszczać, niech się sam nauczy, a na końcu się poddajesz i kupujesz deskę samoopadającą, która niekoniecznie się sprawdza, bo masz zasikaną podłogę, podczas gdy on łapie deskę w trakcie sikania. Jakby nie mógł się nauczyć sikać na siedząco.

O wyrzucenie śmieci

Bo przecież od zawsze wiadomo, że wyrzucanie śmieci to męski obowiązek, od którego on się miga jak może. Możesz stawiać mu pod drzwiami, na klatce, przy butach – i tak nie zauważa, nie czuje nawet smrodu, który zaczyna się roztaczać po domu, kiedy ty uparcie próbujesz mu udowodnić, że on naprawdę o śmieciach zapomina, a nie, że to ty zrzędzisz.

O zostawione skarpetki

Skarpetki, spodnie, cokolwiek innego, ale jednak rzucone w miejscu, w którym właśnie stał. Możesz się wściekać, chować, wyrzucać, i dostawać szału, że to nic nie zmienia. Bo nie zmienia, zwłaszcza gdy patrzysz, jak kolejna para skarpetek rano jak gdyby nigdy nic leży sobie przy kanapie… Wrrrrr

O ustawienie rzeczy w lodówce

Tu akurat znam przypadki, że to on przywiązuje do tego wagę. Ona robi zakupy, z tymi siatami ciągnie się do domu mając jeszcze u boku dwójkę dzieci. Marzy, żeby wszystko pochować, nim dzieciaki rozciągną zakupy po całym domu, a tymczasem on po powrocie do pracy jak gdyby nigdy nic otwiera lodówkę, z której wszystko wyciąga i zaczyna ustawiać po swojemu… Oj jakbyś mu tę śmietanę rozbiła na głowie…

O zakupy

Bo jak nie zrobisz listy, on nigdy nie kupi tego, co powinien. A jak zrobisz listę, to i tak nie kupi tego co powinien. Jakby nie wiedział, co w domu jest, a czego nie ma.

O prowadzenie samochodu

Bo on zawsze zwraca ci uwagę, jak prowadzisz, albo ty uważasz, że on jeździ za szybko/za wolno – na pewno gorzej od ciebie. „jessssuuu już milion razy bym dojechała” wyciskasz między zębami i afera gotowa.

O odkładanie rzeczy nie na swoje miejsce

Bo rzeczy w domu mają swoje określone miejsce. Określone oczywiście przez ciebie, do których przecież nietrudno się dostosować. Kluczyki ta półka, dokumenty tamta, lekarstwa górna szuflada, a ładowarki dolna. Czy naprawdę tak trudno to zapamiętać?!?

O to, że się nie kłócimy

„Kto powiedział, że się kłócę. D Y S K U T U J Ę. A że podniesionym głosem, taki mam ton. Po prostu”. No tak, w sumie po co się kłócić, jak można dyskutować.

O naczynia w zmywarce

Bo niedomyte i schowane, bo źle poukładane, bo nie wyciągnięte. Czasami zastanawiam się, czy przypadkiem ktoś nie wymyślił zmywarki tylko po to, by dostarczyć powodu do domowych kłótni.

Można by jeszcze wymieniać brudny zlew w łazience, niezakręconą tubkę pasty do zębów, nie posprzątanie po przygotowaniu posiłku, nie umytą kuchenkę. I naprawdę wiele, wiele innych, wszystko zależy od tego, na punkcie czego kto ma bzika i jak bardzo właśnie dziś chce się pokłócić.

A wy – o jakie głupoty się kłócicie?


Kuchnia Zdrowie

Skuś się na wyjątkowe książki, które poruszą wyobraźnię i głęboko zapadną w pamięć

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 maja 2016
Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

Mówi się o tym, że najlepszy czas na czytanie książek, to długie jesienne i zimowe wieczory. Fakt, wtedy aura za oknem i krótki dzień nie sprzyja aktywności na zewnątrz, a książka jest genialną alternatywą dla patrzenia w błyskający ekran telewizora. Ale wraz ze zmianą długości trwania dnia książki wcale nie znikają z półek w mieszkaniach kobiet. Która z nas, chciałaby się pozbywać tego pierwiastka naszej duszy? Przecież z treścią książek, występującymi w nich bohaterami, identyfikujemy się mocno.

Takie emocje znajdziesz tylko w książce

Książki kupujemy nie tylko, by służyły za ciekawą ozdobę do salonu i świadczyły o zamiłowaniu do intelektualnych rozrywek. Szukamy w nich prawdziwych emocji, choć często w nierzeczywistym, wykreowanym przez autora świecie. Jest to nam potrzebne, niezależnie od tego, czy do naszych rąk wpadają kryminały, romantyczne powieści, czy pełne humoru opowiadania. Najczęściej, czas na lekturę znajdujemy wieczorami, zerkając z zaniepokojeniem na tarcze zegara z myślą, czy uda nam się mimo zmęczenia zagłębić w linijki nasiąknięte tekstem. Nawet jeśli nie mamy czasu pochłonąć lektury za jednym posiedzeniem, nic nie szkodzi. Lepiej przyjemność rozłożyć na dłuższy czas i delektować się nią jak kawałkami czekolady.

Lubimy to – cisza, spokój, oderwanie od rzeczywistości. Książka to najlepszy i najtańszy bilet, w dodatku do wielokrotnego wykorzystania, dający prawo do podróży w nieznane rewiry życia. Czytajcie, poznawajcie, chłońcie emocje i zapamiętujcie wszystko to, co warte jest zapamiętania.

Masz ukochane tytuły? Cudownie. Ale daj się też porwać nowości

Zazwyczaj mamy ukochanych autorów, których czytamy w skupieniu od deski do deski. Po bliskie nam książki sięgamy nie raz, pożyczamy je znajomym, dając im ponownie życie i wracamy do nich z sentymentem. Taka stała jest fantastyczną cumą na czasy, gdy potrzebujemy wrócić myślami do bezpiecznych i dobrych dni. Bohaterowie dają nam siłę i inspirację do działań we własnym życiu. Tym bardziej szukajcie czegoś innego, niż zazwyczaj, by nie zamykać się w obrębie jednej treści, ale pozwólcie się porwać nieznanemu, ciekawemu.

Przeczytacie i oceńcie same, czy czas poświęcony książce, był wart emocji jakie jej towarzyszyły.

Hanna Samson. Patyk

znak

Fot. Materiały prasowe

Wydawnictwo Znak zaproponowało w tym roku nowości, które maja szansę podbić serca czytelniczek. W nurt książek wciągających, intrygujących, wpisuje się bez wątpienia nowość autorstwa Hanny Samson „Patyk”. Historia Baśki ociera się o dramatyczne, wręcz traumatyczne wydarzenie, które w jednej chwili zmienia cały jej spokojny świat, wywracając jego porządek do góry nogami. Basia pewnego dnia zostaje brutalnie zaatakowana pod swoim domem. W następstwie próby samoobrony przed napastnikiem, śmiertelnie go rani i ucieka z miejsca zdarzenia. Morderczyni – tak siebie postrzega, musi zniknąć, z powodu groźby aresztowania. Przyparta do muru, z początku bez jasnego obrazu przyszłości, niespodziewanie gromadzi siły do działania. Wbrew pozorom, wykorzystuje tę dziwną szansę od losu na rozliczenie się z przeszłością i zrzucenie z siebie starych, niewygodnych warstw swojej dawnej osoby. Jak rozwija się ta dziwna historia kobiety zaplątanej w konsekwencje jednej chwili? Musicie przekonać się same.

Magdalena Parys. Biała Rika

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Oto kolejna książka, która zachęca do zagłębienia się w jej intrygująca treść. „Biała Rika” Magdaleny Parys proponuje czytelnikom dotknięcie tajemnicy starszej kobiety, wobec której nie potrafi przejść obojętnie jej wnuczka, Dagmara. Jest to opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach dawnej namiętności, grzechu, rozłące i pamięci. I o ludziach, którzy nigdzie nie przynależą, bo zbyt często wyjeżdżali na zawsze – i zbyt wiele musieli zapomnieć. Historia która się wydarzyła na skutek splotu minionych wydarzeń, jest bliska sercu nie tylko pokoleniu starszych kobiet. Przecież trudna przeszłość i jej tajemnice, dotykają zstępnych a rodzinne sekrety nie dają spokoju i ukojenia. Co się wydarzyło przeszło pół wieku wcześniej w rodzinie Dagmary? Jaki sekret ciąży na sercu jej babci, skąd sączą się wspomnienia, do których Rika nigdy nie odważyła się powrócić? Odpowiedzi szukajcie w tej książce.

Katarzyna Michalak. Zemsta

znak

Fot. Materiały prasowe

Katarzyna Michalak, znana jest gównie przez czytelniczki, jako autorka powieści o kobietach i dla kobiet. Tym razem warto przyjrzeć się książce „Zemsta”, która jest opowieścią o miłości, która zdarza się raz na całe życie. W jej imię zdobywasz się na największe poświęcenie, albo… stawiasz wszystko na jedną kartę… Ona ucieka przed mafijną zemstą. On gotów jest na wszystko, żeby ją uratować. Oboje stąpają po kruchym lodzie…
Marie Solay znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jej najbliżsi zostali zamordowani, a ją samą ścigają bezwzględni zabójcy. Jeśli wpadnie w ich ręce, czeka ją los gorszy od śmierci. Na ratunek dziewczynie wyrusza ktoś, kogo nigdy nawet nie spotkała. On jednak zaryzykuje życiem, by jej pomóc. To mężczyzna, który ukrywał się tak długo, że niemal zapomniał swojego imienia. Teraz gotów jest powrócić do gry… I zrobi wszystko, by się zemścić.

Emocje, próba zmierzenia się bohaterek z nieprzyjaznym światem oraz niełatwa droga do odnalezienia swojego szczęścia. Czy to może się udać? Koniecznie sprawdźcie to same!

 

 


Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Znak LITERANOVA


Zobacz także

Siostry od kuchni polecają: Cytrynowy łosoś na szpinakowej chmurce

Znaczenie koszmarów sennych – 9 najczęstszych symboli

Bolą cię różne części ciała? Ból w tych 11 punktach, to objaw zagadkowej fibromialgii