Go to content

4 oznaki, że tracisz mięśnie, a nie tłuszcz podczas odchudzania

Fot. iStock/Georgijevic

Przechodząc na dietę zazwyczaj skupiamy się wyłącznie na docelowej utracie wagi, nie zastanawiając się głębiej nad tym, co tak właściwe spalamy. Wydaje się, że skoro tracimy na masie, to na pewno ubywa nam tkanki tłuszczowej. A wbrew pozorom częściej od tłuszczu tracimy po prostu masę mięśniową.

Im dieta jest bardziej uboga w kalorie i składniki odżywcze, tym efekty są bardziej widoczne, ale szkodliwe i jedynie chwilowe. Wtedy poza niższą masą otrzymujemy w pakiecie pogorszenie samopoczucia, stanu zdrowia i ubytek mięśni. Dzieje się tak m.in. z powodu zbyt małej ilości białka i węglowodanów — mięśnie potrzebują określonych ilości substancji odżywczych, aby zapobiec ubytkowi tkanki mięśniowej. Przy braku wystarczającej ilości kalorii, tkanka mięśniowa przez organizm traktowana jest jako łatwo dostępne źródło energii. Mięśniom szkodzi również niedobór witaminy C, potasu, magnezu, witaminy D, a także wapnia, czego brakuje podczas restrykcyjnej diety. Jak rozpoznać, że ubywa mięśni a nie tłuszczyku?

4 oznaki, że tracisz mięśnie, a nie tłuszcz podczas odchudzania

1. Brakuje ci siły

Przy braku wystarczająco dużej ilości paliwa dla mięśni i czasu na ich regenerację podczas ćwiczeń, mięśnie się nie odbudowują. Co więcej, organizm kradnie zapasy energii własnie z mięśni, bo musi poprawnie funkcjonować.

2. Odczujesz spadek nastroju

Mózg i mięśnie wbrew pozorom są ściśle ze sobą powiązane. Mózg sam dla siebie używa około 20% kalorii, których organizm potrzebuje do swoich najbardziej podstawowych funkcji. Gdy kalorii jest zbyt mało, mózg, by się ratować, okrada z energii mięśnie, ale nawet wtedy łatwo wtedy zauważyć problemy z koncentracją i spadek nastroju.

3. Nie zauważasz progresu podczas ćwiczeń

Gdy chcesz biec szybciej czy ponosić większe ciężary, nie będziesz w stanie wycisnąć z siebie więcej. Brak siły i postępów w treningu jest jasnym znakiem, że twoje mięśnie nie są w najlepszej kondycji. Poza tym gdy mózgowi po prostu brakuje wystarczającej ilości kalorii, aby dobrze komunikować się z mięśniami i wydajność organizmu spada.

4. Chudniesz za bardzo

Nadmierna utrata masy ciała również może sygnalizować to, że na odchudzaniu ucierpiały mięśnie. Niedobory składników odżywczych nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania energetycznego i nie pozwalają na budowanie masy mięśniowej oraz utrzymanie zdrowych stawów.

źródło: www.womenshealthmag.co.ukpotreningu.pl