Zdrowie

9 oznak nietolerancji glutenu, które większość ludzi ignoruje

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
nietolerancja glutenu
Fot. iStock/SolStock
 

Wiele osób przechodzi profilaktycznie na dietę bezglutenową, aby uniknąć możliwych kłopotów ze zdrowiem. Gluten, czyli białko występujące w nasionach pszenicy, żyta i jęczmienia, może być przyczyną specyficznych chorób. Należą do nich m.in.: celiakia (schorzenie autoimmunologiczne) polegająca na trwałej nietolerancji glutenu, alergia na gluten i nadwrażliwość.

Drastyczne rozwiązanie nie jest jednak dobre, ponieważ brakuje dowodów potwierdzających korzyści dla wyeliminowania glutenu z diety, jeśli dana osoba nie cierpi na nietolerancję lub celiakię. W takim przypadku istnieje ryzyko niedoborów żelaza, wapnia i błonnika w organizmie.

Zamiast wyrzucać na ślepo gluten z diety, lepiej poznać oznaki jego nietolerancji, które powinny każdego zaalarmować. Dopiero gdy zaistnieją ku temu podstawy, można — po konsultacji lekarskiej — decydować o konieczności przejścia na dietę wykluczającą gluten.

9 oznak nietolerancji glutenu

1. Problemy z trawieniem

To chyba pierwszy objaw, który nakazuje rozważać nietolerancję glutenu przez organizm. Problemy z gazami, wzdęcia, zaparcia lub biegunki powinny skłonić do podjęcia diagnostyki.

2. Kiepskie samopoczucie

Częste wahania nastroju mogą występować u osób z nadwrażliwością na gluten. Niestabilne samopoczucie, „mgła mózgowa„, odczuwanie przygnębienia, niepokoju lub tzw. dołki emocjonalne mogą wynikać właśnie z nietolerancji pokarmowej.

3. Niedoskonałości skóry

Nietolerancja glutenu może powodować upośledzenie wchłaniania przez jelita ważnych substancji odżywczych. To z kolei prowadzić do problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, wyprysk i opryszczkowe zapalenie skóry.

4. Ból stawów

Istnieje podejrzenie, że nietolerancja glutenu może powodować bóle kolan, reumatoidalne zapalanie stawów, i inne problemy układu ruchu.

5. Problemy z zębami

Naukowcy badają związek między nietolerancją glutenu a  zapaleniem jamy ustnej oraz języka. Wiele osób z nadwrażliwością na gluten może mieć problemy z zębami spowodowane brakiem wapnia, na skutek jego złego wchłaniania.

6. Zmęczenie

Wiele osób z nietolerancją glutenu cierpi z powodu zmęczenia. Powoduje je niedobór substancji odżywczych oraz stan zapalny w organizmie.

7. Migreny

Badania  pokazały, że nietolerancja glutenu przy diecie bogatej w to białko, może wywołać intensywne bóle głowy i migreny z powodu stanu zapalnego w układzie nerwowym.

8. Anemia

Gluten może powodować m.in. biegunkę, wymioty, objawy zespołu jelita drażliwego i upośledzone wchłanianie składników odżywczych. W związku z tym, objawami nietolerancji tego białka może być anemia (niedobór żelaza, witaminy B12), a także skłonność do siniaków i krwawienia.

9. Choroby autoimmunologiczne

Spożywanie glutenu przy jego nietolerancji może spowodować nieprawidłową reakcję obronną organizmu. Ciało uczy się, że jest atakowane i musi się bronić, i w rezultacie mogą rozwinąć się inne choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, łuszczyca, zapalenie stawów.

Jeśli pacjent zauważa u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów, powinien zgłosić się do lekarza. Specjalista zaleci pod kontrolą wykluczenie glutenu z diety, a następnie obserwację  po ponownym jego wprowadzeniu podczas stosowania diety bezglutenowej.

Nadwrażliwość na gluten rozpoznaje się, jeśli badania diagnostyczne wykluczyły celiakię oraz alergię na gluten, oraz przy braku zaniku kosmków jelitowych, gdy spożycie glutenu powoduje niepożądane objawy u pacjenta. Dopiero wtedy zyskuje się pewność co do zasadności wykluczenia tego białka z diety.

źródło:  www.mp.pl,  www.powerofpositivity.com bonavita.pl 


Zdrowie

5 skutków toksycznego związku, które odciskają na duszy głębokie piętno

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
Fot. iStock/_Magnolija_
 

Niełatwo jest ułożyć sobie na nowo codzienność po rozpadzie związku. Szczególnie długoletnie relacje uczą pewnych schematów i zależności. To niesamowicie trudna sprawa przejść z jednej znanej strony na drugą. A im lepszy był związek, tym trudniej jest pogodzić się z jego upadkiem. 

Nie oznacza to jednak, że po zakończeniu toksycznej relacji łatwiej jest układać na nowo życie. Emocjonalne nadużycia zostawiają głębokie rany, które wywracają świat do góry nogami. Funkcjonowanie po złym związku może być trudne, ponieważ oznacza konieczność odłączenia się od pewnych schematów, zrozumienia, że można żyć inaczej. To zawsze wymaga oczyszczenia głowy i nauczenia się zupełnie innego działania. Tymczasem są rzeczy, które szczególnie zapadają w głowę po trudnym, toksycznym związku.

5 skutków toksycznego związku, które odciskają piętno

1. Nie wiadomo, czym jest miłość

Określenie na nowo definicji miłości nie jest łatwe, tym bardziej po doświadczeniu, że samo uczucie nie jest rzeczą wystarczającą do szczęścia. Lęki, smutek czy żal powodują, że trzeba na nowo zdefiniować to, co zostało wypaczone. Po czasie kontroli czy manipulacji, kobieta może czuć się niepewna, bezwartościowa, niezdatna do działania na swoją korzyść. Jedyne, za co można w takim związku podziękować partnerowi to to, że doskonale wiadomo, czego nie można nazwać w przyszłości miłością.

2. Trudno jest zaufać

Zainwestowanie emocji w toksyczny związek powoduje, że próba zaufania kolejnej osobie może być bardzo trudna i czasochłonna. W dodatku tu tkwi pewne niebezpieczeństwo, ponieważ gdy tylko przychodzi odrobina normalności, łapiemy się tego licząc, że możliwe jest lepsze życie, że tak już po prostu będzie. Tymczasem spokój nie trwa długo, kończy się farsa a psychiczny terror rozpoczyna się od nowa. To może rzutować na uporczywe trzymanie się złego związku, bo sami kwestionujemy to, co jest dobre a co złe, dostosowujemy się do rzeczywistości. W kolejnej relacji złamanie tego schematu może być bardzo trudne i zajmować wiele czasu.

3. Spada samoocena

Słuchając rzeczy negatywnych, obelg, złośliwości, samoocena pikuje w dół. Gdy kobieta godzi się ze wszystkimi okropnymi rzeczami, które zostały zasiane w jej głowie, przyjmuje, że tak jest. To kaleczy duszę i rzutuje na jakość kolejnego związku.

4. Zagubienie 

Po zakończeniu związku mogą nastąpić wątpliwości, że tak będzie lepiej. Pojawia się żal i tęsknota, choć rozum podpowiada, że to nas niszczyło. Mimo odzyskania wolności, trudno jest wyobrazić sobie lepszą drogę. W przypadku uzależnienia od relacji pojawia się obawa, czy uda się znaleźć szczęście bez tej osoby. Z pewnością będzie to trudne, ale w takich sytuacjach warto pójść trudną ścieżką, aby stworzyć szczęśliwszą przyszłość.

5. Negowanie prawa do szczęścia

Po rozpadzie toksycznego związku trudno jest uwierzyć w prawo do szczęścia. Zaczynamy zadowalać się czymkolwiek innym, negując własną wartość. Braku wiary w siebie i innych ludzi nie pozwala osiągnąć ani szczęścia, ani satysfakcji.

Wyjście z toksycznej relacji jest bardzo trudne i obciążające. Jednak trwanie w niej przynosi jeszcze gorsze konsekwencje. Warto więc podjąć trud bolesnych zmian, by stać się silniejszą osobą, a pewnego dnia w dół drogi znaleźć kogoś, kto da prawdziwe szczęście.

źródło: themindsjournal.com 


Zdrowie

Ból mięśni. 5 przypadków, które mogą świadczyć o chorobie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
ból mięśni
Fot. iStock

Ból mięśni każdy z nas zna doskonale. Bardziej intensywny wysiłek fizyczny, kontuzje, ale i całodzienne zmęczenie, są najczęstszymi powodami problemów. Kobiety, częściej od mężczyzn, cierpią na ból szyi, barków oraz pleców. Dyskomfort dotyka nas także wówczas, gdy pojawia się grypa — gorączka, fatalne samopoczucie, ból mięśni to jej charakterystyczne objawy. 

Ale ból mięśni może być też spowodowany innymi, bardziej poważnymi czynnikami. Różnego typu choroby i schorzenia, spowodowane przez procesy zapalne, zwyrodnieniowe i neuroimmunologiczne, wpływają na pojawienie się bólu.

5 przypadków bólu mięśni, które mogą świadczyć o chorobie

1. Zapalenie wielomięśniowe (PM)

To dość rzadka choroba, która najczęściej dotyka kobiety między 30 a 50 rokiem życia. Charakterystycznym objawem jest ból i osłabienie mięśni (zwłaszcza pasa barkowego i lędźwiowego). Choroba może powodować także zapalenie skóry, zmiany w sercu, gardle, krtani, przełyku i płucach. U co czwartego chorego stwierdza się także chorobę nowotworową.

2. Infekcje bakteryjne

W przypadku stanu zapalnego skóry, infekcja może przenieść się głębiej, do mięśni. Pojawia się ból mięśni  ograniczony do jednej grupy mięśniowej, któremu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i ciepłota tej okolicy, częściej następuje wzrost temperatury ciała.

3. Niedoczynność tarczycy

Aż 80% chorych na niedoczynność tarczycy skarży się na dolegliwości bólowe ze strony mięśni. Najczęściej rejestrują u siebie osłabienie, sztywność i bóle mięśni, oraz ich skurcze. Te dolegliwości powodują problemy z chodzeniem po schodach, wstawaniem z pozycji siedzącej, wykonywaniem czynności higienicznych.

4. Borelioza i inne choroby pasożytnicze

Borelioza z Lyme (krętkowica kleszczowa), jest chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia, przenoszonych na człowieka za pośrednictwem kleszczy. Zarówno we wczesnej, jak i późnej postaci choroby mogą towarzyszyć bóle kolan, barków i stawów. Rzadziej zajęte są ścięgna oraz mięśnie. Objawy ze strony układu ruchu utrzymują się przez kilka miesięcy i wielokrotnie nawracają. Inną przyczyną bólu mięśni może być choroba pasożytnicza, na przykład włośnica lub krętkowica.

5. Fibromialgia

Na to tajemnicze schorzenie kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni. Objawy wskazujące na fibromialgię pojawiają się w 30.— 50. rż. i nie zawsze są jednoznaczne. Najczęściej pojawia się przewlekły, uogólniony ból mięśni, stawów i kręgosłupa oraz miejsca na ciele, nadwrażliwe na ucisk. Chorzy odczuwają kłucie, palenie mięśni, obrzęk stawów, a dolegliwości są bardziej nasilone rano i trwają przynajmniej 3 miesiące.

Kiedy do lekarza?

Ból mięśni powinien zaniepokoić, gdy jest silny, pulsujący, piekący i rwący, bez wyraźnej przyczyny. Jeśli nasila się z czasem i promieniuje w inne części ciała, warto skonsultować go z lekarzem.

źródło: www.mp.pl  wylecz.to www.swiat-zdrowia.pl 


Zobacz także

Angiolog - czym zajmuje się ten specjalista

Angiolog – czym się zajmuje i kiedy warto wybrać się do tego lekarza?

Życie z partnerem z borderline jest jak życie na tykającej bombie. Kiedy przestać walczyć?

Polecane soczewki kontaktowe