Zdrowie

Dieta dobrych kalorii. Na niej nie będziesz ani głodna, ani zła

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 grudnia 2018
Fot. iStock/Georgijevic
 

Trzymanie się diety nie każdemu sprawia wielką radość. Rzadko cieszy fakt, że cały czas trzeba pilnować kalorii, ograniczać ilość i rodzaj pożywienia. Nie wolno jeść wielu produktów, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności. A jeśli na domiar złego, gdy sięgamy po kolejną „dietę cud”, efekty bywają różne.

Inaczej mogłoby być w przypadku diety zakrojonej na miarę każdego z osobna. Żeby zjeść zdrowo, ale smacznie, i bez kalkulatora w ręku, tracąc przy tym niechciane kilogramy. Być może dieta dobrych kalorii, która nie jest żadną nowością, ale cały czas ma wielu zwolenników, będzie tym rozwiązaniem, którego akurat poszukujesz?

Dobre i złe kalorie

Podział kalorii na grupę dobrych i złych wynika z ich pochodzenia.  Dr Philip Lipetz, który opracował zasady diety dobych kalorii zauważył, że wpływają one na zahamowanie odczuwania głodu w momencie, gdy organizm nie potrzebuje jeszcze kolejnej porcji pożywienia. Złe kalorie powodują szybsze odczuwanie głodu i podjadanie, które niweczy efekty odchudzania.  Dobre kalorie pochodzą przede wszystkim z produktów o niskim indeksie glikemicznym, sycą i nie powodują odkładnia zbędnego tłuszczu. To głównie węglowodany złożone, które dodatkowo dostarczają potrzebnej nam energii. Złe kalorie to te pochodzące z tłuszczów i cukru, które dostarczają szybkiej energii, ale też wzmagają apetyt.

Dieta dobrych kalorii — zasada 4:1

Dieta nie wymaga monitorowania ilości przyjmowanych kalorii, za to kładzie nacisk na ich pochodzenie. To dieta prosta i całkiem przyjemna, która nie nakłada zbyt wielu restrykcji. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie pomijać żadnych posiłków. Na śniadanie należy spożywać produkty dostarczające wyłącznie dobre kalorie. Pozostałe posiłki mogą zawierać kalorie i dobre i złe, w stosunku 4:1. Przekąski powinny zawierać wyłącznie dobre kalorie — najlepiej w postaci owoców.

Co jeść, a czego unikać?

Szukając dobrych kalorii należy sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak: np. chleb żytni i pełnoziarnisty, makarony, płatki owsiane, mięso kurczaków i indyków (bez skóry), chude produkty nabiałowe, owoce morza i ryby (bez łososi hodowlanych i śledzi), świeże warzywa i nieprzejrzałe owoce, rośliny strączkowe.

Przygotowując posiłki należy unikać: tłuszczów nasyconych (kiełbas, parówek, pasztetu, podrobów, śmietany powyżej 12 proc. tłuszczu), łączenia w jednym posiłku białka zwierzęcego z węglowodanami, rozgotowanych produktów zawierających węglowodany (ryżu czy makaronu), zbyt dojrzałych owoców, produktów przetworzonych, słodkich przekąsek, konserw, fruktozy, alkoholu i palenia papierosów przed posiłkiem.

Zwolennicy diety dobrych kalorii twierdzą, że stosując się do zasad i jedząc takie same porcje jak zawsze,  można stracić na wadze od 0,5 do 1 kg tygodniowo.

źródło: magazyn-kuchnia.pl ,  polki.pl


Zdrowie

Cała Polska programuje! – wstąp do „Klubu Młodego Programisty”!

Redakcja
Redakcja
7 grudnia 2018
Fot. iStock/mediaphotos
 

Od października w 16 miastach działają Kluby Młodego Programisty – punkty warsztatowe, w których odbywają się bezpłatne zajęcia z programowania. Tylko w pierwszym miesiącu frekwencja na zajęciach przekroczyła 10 tysięcy osób!

Do października 2020 r. przeprowadzimy w Klubach 3200 warsztatów dla ponad 40 tysięcy uczestników.  – To dla nas bardzo ważny projekt. Zlokalizowanie Klubów Młodego Programisty w 16 miastach średniej wielkości nie tylko wyrównuje szanse edukacyjne mieszkających w nich dzieci, ale również daje ich rodzicom możliwość dowiedzenia się czym jest programowanie i dlaczego warto na nie postawić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zachęcamy mieszkańców tych miast, ale i okolicznych miejscowości do udziału w zajęciach – dodaje.

Co to jest „Klub Młodego Programisty”?

Kluby Młodego Programisty zostały uruchomione przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK, na terenie całej Polski – po jednym w każdym województwie. Kluby działają w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie.

Punkty warsztatowe będą funkcjonowały przez dwa lata – do października 2020 r. W specjalnie zaaranżowanych salach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne, takie jak: tablety, zestawy robotów edukacyjnych, czy maty edukacyjne do nauki programowania, przez cały ten czas będą odbywały się bezpłatne zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę.

To co odróżnia warsztaty od innych, to fakt, że mogą brać w nich udział także… rodzice! Stawiamy nie tylko na naukę, ale i na wspólne spędzanie czasu. Dla każdej grupy wiekowej, w każdym z Klubów, zorganizowanych zostanie kilkanaście cykli warsztatów, przy czym jedna seria to 10 jednogodzinnych warsztatów, prowadzonych na czterech poziomach trudności.

Jak się zapisać na zajęcia?

Rodzic, który chce zgłosić swoje dziecko na warsztaty, powinien wejść na stronę www.klubmlodegoprogramisty.pl i wypełnić dostępny tam formularz. Ważne, by wybrać odpowiedni poziom (tj. przeznaczony dla uczniów klas 1-3 lub dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych). O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń – będą one przyjmowane do wyczerpania miejsc w danym cyklu szkoleniowym. Zgłoszenie na warsztaty musi zostać dokonane najpóźniej na dwa dni robocze przed dniem rozpoczynającym serię warsztatów. Po przesłaniu danych przez formularz zgłoszeniowy, rodzic na podany przez siebie adres email otrzyma potwierdzenie zgłoszenia, które jest jednocześnie potwierdzeniem zakwalifikowania na warsztaty.

Jaki jest cel projektu?

Otwarcie Klubów to element realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych.

Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do przybliżenia nauki programowania dzieciom i rodzicom.

– Chcemy, by dowiedzieli się, że nie jest to zajęcie dla wybranych, a świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Programowanie, poprzez zabawę, uczy logicznego myślenia. Rozwija wiele kompetencji – kreatywność, umiejętność pracy w zespole, szukanie kompromisów i optymalnych rozwiązań. Dzięki niemu dziecko nauczy się, jak zadaniowo podejść do stawianych problemów – mówi minister Marek Zagórski. – Kluby, w zależności od miasta, powstały w takich instytucjach jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki, czy świetlice. To nie przypadek. Wszystkie te miejsca, zwykle skupiają lokalne inicjatywy. I na tym nam właśnie zależy – dodaje minister cyfryzacji.

Więcej informacji na www.klubmlodegoprogramisty.pl


Zdrowie

Cały weekend w stylu randki z Greyem? Idealny świąteczny prezent dla par. Prezentownik Oh!me 2018

Oh!Prezenty
Oh!Prezenty
6 grudnia 2018

Jeśli masz dość kupowania co roku tych samych prezentów, w te święta podaruj zaproszenie do „Szampan i Sekrety”. To niezwykły apartament, stworzony specjalnie dla zakochanych par, a w szczególności dla długich związków, które znów chcą poczuć motyle w brzuchu.

Miejsce, gdzie każdy szczegół wystroju ma jedno zadanie – obudzić wasze zmysły i sprawić, że zapomnicie o codzienności. Są więc świece, których nie znajdziecie w pokojach hotelowych. Ich blask pięknie podkreśli wyjątkowość spotkania. Jest dużo miejsca i sprzęt grający, żeby podczas magicznej randki móc powoli rozbudzić wasze ciała. A co nadaje się do tego lepiej, jeśli nie uwodzący taniec?

Są płatki róż, które możecie dodać do kąpieli w romantycznej, miedzianej wannie. Jest wino lub szampan (w zależności od wykupionego pakietu) oraz patera afrodyzjaków i przekąsek. Jest łóżko z kolumnami, do których przypięte są piękne kajdanki. A nad łóżkiem dyskretnie zawieszono stylowe lustro.

Jest w końcu absolutnie fantastyczna Esse Chaise Black – sofa do miłości pozwalająca na pozycje, o których słyszeliście w Kamasutrze. Właściciele projektując apartament „Szampan i Sekrety” chcieli znaleźć sposób na problem, który pojawia się w wielu kochających się, stałych związkach – przygasające z czasem pożądanie.

Poszli za radą Esther Perel, która twierdzi, że wybuchy namiętności wydarzają się, gdy do relacji dodamy element tajemnicy i niepewności. Stąd pomysł na stworzenie pierwszego w Polsce Pokoju Fantazji, miejsca, które jest sceną teatralną do odegrania ról z pikantnych marzeń. W szkolnej sali, kinie, na posterunku policji czy w namiocie sułtana pełnym orientalnego przepychu – podczas takiej randki staniecie się dla siebie fascynującymi nieznajomymi i znów będziecie się uwodzić oraz flirtować jak na pierwszej randce.

A to wszystko w wysmakowanym, eleganckim i luksusowym wnętrzu. Starannie dobrane akcesoria i przebrania, realistyczne wnętrza, wysokiej jakości dodatki i obłędnie pachnące kosmetyki dają poczucie znalezienia się w wyjątkowym, tajemniczym świecie.

Najpopularniejszym wystrojem wybieranym przez Gości jest Pokój Zabaw Christiana Greya. Można w nim w bezpieczny sposób wkroczyć w świat Christiana i Any, czyli łagodnego BDSM. Na miejscu są do dyspozycji wysokiej jakości ręcznie wykonywane kajdanki i opaski na uda firmy Leather Seduction, floggery, packi, opaski do oczu, puszki do drażnienia. Fantazja oraz zostawiony w apartamencie przewodnik podpowiadają więcej pomysłów na krępowanie oraz zabawę w dominację i uległość, niż jest czasu w ciągu nocy na ich wypróbowanie.

A skoro noc to za mało – może masz ochotę na cały weekend w stylu randki z Greyem? Najnowsza oferta to trzydniowe zanurzenie się w krainę luksusu i zmysłowości. W umówionym miejscu czeka na Was limuzyna lub …odbieracie kluczyki od zjawiskowej piękności – Corvette C3 L82 i w wielkim stylu podążacie do apartamentu, gdzie czeka na Was schłodzony szampan i pierwsza noc pełna pasji. Drugiego dnia przed południem w apartamencie bierzecie udział w profesjonalnej sesji fotograficznej w klimacie zmysłowego buduaru. Do waszej wyłącznej dyspozycji jest certyfikowana beauty coach oraz utalentowana fotografka. Otrzymane zdjęcia będą niecodzienną pamiątką i utrwaleniem waszego uczucia. Natomiast po południu jest czas na prywatny kurs zmysłowego masażu. W intymnej atmosferze, przy świecach i muzyce nauczycie się dotyku, który otuli wasze ciała miłością i pozwoli wam pełniej doświadczać przyjemności. Na sprawdzanie nowych umiejętności macie całą kolejną noc.

Cena pakietu „Weekend w stylu Greya” zaczyna się od 5400 PLN.

https://www.szampanisekrety.com/weekend-w-stylu-greya/

Mat. prasowe

Natomiast nocleg możesz zarezerwować już od 600 PLN, a na hasło Oh!me18 –z dodatkowym rabatem 5% (ważny do do 30.12.2018r.).

https://www.szampanisekrety.com/

Mat. prasowe

Jeśli nie znasz daty przyjazdu, możesz wykupić elegancki Bon Prezentowy. Drukowany na złotym papierze, zapakowany w czarne pudełko przewiązane złotą wstążką będzie najbardziej kuszącym prezentem pod choinką.

Mat. prasowe

https://www.szampanisekrety.com/gwiazdka-2018/


Zobacz także

Czujesz od siebie dziwny albo nieprzyjemny zapach? Oto 7 medycznych przyczyn problemu

Czym jest elektrostymulator TENS? Poznaj TRU+

Dzień #8. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO