Go to content

10 symptomów nowotworu, których nie powinnaś ignorować

Fot. iStock / FatCamera

Objawy, o których mowa, są o tyle „niebezpieczne”, że bardzo łatwo je przeoczyć lub zbagatelizować. Pamiętajmy, że w profilaktyce nowotworów najważniejsza jest uważna obserwacja własnego organizmu oraz świadomość. Nie igrajmy ze swoim zdrowiem i bezpieczeństwem – lepiej dmuchać na zimne, niż walczyć z ciężką chorobą.

10 symptomów nowotworu, których nie powinnaś ignorować

1. Permanentne zmęczenie

Uczucie zmęczenia może być związane ze stresem, złą dietą, brakiem odpowiedniej ilości snu, ale również ze zmianami nowotworowymi. Zarówno rak okrężnicy, jak i białaczka mogą generować ten właśnie objaw. Jeśli jesteś zmęczony – bardziej niż zwykle lub przez dłuższy czas, zgłoś się do lekarza.

2. Znaczący i nagły spadek wagi

Jeśli zauważysz u siebie nagłą utratę wagi i nie masz na to żadnego wytłumaczenia, może istnieć ku temu poważny i niepokojący powód. Większość nowotworów powoduje, że w pewnym momencie mocno tracimy na wadze, pilnuj więc tych kilogramów.

3. Uporczywy, stały ból

Stały ból, który pozornie nie ma przyczyny, może być oznaką raka, zwłaszcza jeśli nie uśmierzają go zwykłe środki przeciwbólowe. W zależności od tego, gdzie lokalizujesz ból, może to być objaw guza mózgu, odbytnicy, jajnika lub raka okrężnicy.

4. Zgrubienia, guzy

Jeśli znajdziesz wyraźnie wyczuwalne zgrubienie pod skórą koniecznie udaj się do lekarza, by zbadać tę zmianę.

5. Częsta gorączka

Rak wpływa na układ odpornościowy. Jeśli miewasz regularną gorączkę, bez powodu, powinieneś wiedzieć, że wzrost temperatury jest powszechny w późniejszych stadiach niektórych nowotworów, ale pojawia się również we wczesnym stadium raka krwi, w tym chłoniaka i białaczki.

6. Znamiona 

Miej oko na wszelkie nietypowe i nowe piegi, plamki lub brodawki na ciele, zwłaszcza jeśli zmienią one rozmiar lub kolor.

7. Pernamentny kaszel

Jeśli tygodniami dręczy cię uporczywy kaszel, może to być coś więcej niż zwykłe przeziębienie. Jeśli powoduje on ból klatce piersiowej, plecach lub ramionach – nie bagatelizuj tego objawu.

8. Zmiany w rytmie wypróżniania

Coraz częstsze chodzenie do toalety w celu oddania moczu lub wypróżnienia może być oznaką raka. Równie niepokojące są częsta biegunka i zaparcia.

9. Problemy z przełykaniem

Jeśli masz problemy z połykaniem lub masz problemy z niestrawnością, mogą to być objawy nowotworu żołądka, przełyku lub raka gardła.

10. Inne – krwawienie, opuchlizna

Objawy raka prostaty obejmują ból podczas oddawania moczu lub krew w moczu. Jeśli zaczniesz kaszleć krwią, jest to bardzo niepokojący symptom. Nie bagatelizuj również  opuchlizny  stóp i ogólnych zmiany w wyglądzie lub samopoczuciu.


Na podstawie: activefeel.com