Go to content

6 chorób, których objawem jest zmęczenie

Najczęściej machamy na nasze samopoczucie ręką, popijając kolejną kawę lub napój energetyczny. Niestety efekt pobudzenia pojawia się na kilka chwil, a my do domu wracamy marząc, by trafić prosto do łóżka.

To, co wydaje się być zwykłym zmęczeniem bywa sygnałem, że z naszym zdrowiem nie dzieje się najlepiej. Brak energii i ochota na sen może wynikać z pewnych chorób, które mogą rozwijać się podstępnie.

źródło: www.hellozdrowie.pl

Fot. iStock / stock_colors

1/6 Anemia

W przypadku anemii organizm nie produkuje wystarczającej ilości czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny, która odpowiada za przenoszenie do komórek organizmu tlenu i składników odżywczych. Organizm jest niedożywiony, brakuje energii, mogą pojawić się problemy z wypadaniem włosów, bladość skóry, problemy z koncentracją, a następnie omdlenia. Anemia może pojawić się na skutek niedoborów żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego.

niedoczynność objawy hashimoto Fot. iStock / hoozone

2/6 Niedoczynność tarczycy

Zmęczenie może być również sygnałem problemów z tarczycą. Jeśli pojawia się również tycie, brak sił i senność, wypadanie włosów, problemy z cerą, opuchlizna na twarzy, problemy z zaparciami, uczucie marznięcia, należy udać się do endokrynologa.

Fot. iStock /Martin Dimitrov

3/6 Zespół chronicznego zmęczenia (CFS)

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) jest schorzeniem, które wymusza obniżenie poziomu dotychczasowej aktywności życiowej. Najczęściej dotyka kobiety w przedziale wiekowym 20-40 lat. O CFS można mówić, gdy chory cierpi z przynajmniej 4 z poniższych objawów, przynajmniej od pół roku:

• osłabienie przy wysiłku lub bez wysiłku,
• fizyczne i psychiczne zmęczenie doprowadzające do długotrwałego, ekstremalnego wyczerpania i chorób,
• złe samopoczucie,
• problemy ze snem,
• bóle stawów,
• bóle mięśni,
• bóle głowy,
• częste bóle gardła,
• powiększone węzły chłonne.

Fot. iStock/vgajic

4/6 Cukrzyca

W Polsce na cukrzycę typu 2 chorych jest ponad 3,1 miliona Polaków (10,6% dorosłej populacji), a przewiduje się, że będzie ich jeszcze więcej. Co gorsze, najczęściej pacjenci trafiają do lekarza, gdy choroba jest już zaawansowana. Zmęczenie może być jednym z objawów cukrzycy, może pojawić się suchość w ustach i wzmożone pragnienie, chudnięcie. Takie sygnały wymagają konsultacji lekarskiej.

Fot. Istock/Geber86

5/6 Bezdech senny

Bezdech senny (OBS) to wielokrotne epizody zatrzymania oddychania lub jego spłycenia w czasie snu. Pojawia się u zdrowych osób, ale jeśli epizod trwa dłużej niż 10 sekund, negatywnie wpływa na samopoczucie. W konsekwencji częstych bezdechów pojawia się zmęczenie, gdy normalny sen nie jest możliwy, oraz zaburzenia koncentracji.

Fot. iStock/artpipi

6/6 Niedoczynność kory nadnerczy

Niedoczynność kory nadnerczy polega na zaburzeniu produkcji odpowiedniej ilości kortyzolu, które z kolei wpływa na reakcje na stres fizyczny i psychiczny, ciśnienie tętnicze, stężenie glukozy we krwi. W konsekwencji pojawia się zmęczenie, zawroty głowy, utrata masy ciała, bóle brzucha, nudności, biegunka, zmiana koloru skóry. Nie można tych sygnałów ignorować.