Zdrowie

Otyłość, cukrzyca i choroby autoimmunologiczne, to efekty niedoboru wit. D3. Sprawdź, co robić, by ci jej nie zabrakło

Redakcja
Redakcja
13 czerwca 2017
Fot. iStock / JohanJK
 

Witamina D3 jest jedną z najważniejszych dla organizmu witamin. Mimo tego, że potrafimy samodzielnie wytworzyć tę witaminę w kontakcie skóry z promieniami słonecznymi, jej niedobory są powszechne. Uciekając przed słońcem w obawie przez nowotworami skóry, szczelnie smarujemy się kremami z wysokimi filtrami i uciekamy w cień. 

Najbardziej narażone na niedobory są niemowlęta karmione piersią, osoby starsze, osoby, które mają ograniczoną ekspozycję na słońce, osoby z ciemniejszą skórę, chorzy na zapalenie jelit i osób z nadwagą lub otyłością, które rzadziej wychodzą na słońce.

Prawidłowa ilość witaminy D3 jest niezbędna do wchłaniania wapnia i fosforu, które budują kości. Gdy jej brakuje, pojawia się osteoporoza u dorosłych, a u dzieci krzywica. Inne problemy wynikające z niedoborów witaminy D3, to:

 • skłonności do infekcji i chorób na tle autoagresji, takimi jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca typu 1,
 • zwiększona częstość zachorowań na nowotwory złośliwe – przede wszystkim piersi, jelita grubego, prostaty i nerek,
 • cukrzyca typu 2,
 • zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, takimi jak zawały serca i udary mózgu.

Sposoby skutecznej suplementacji witaminy D3

1. 30 minut opalania bez ochrony z wysokim filtrem

W naszej szerokości geograficznej kąt padania promieni słonecznych w miesiącach jesienno-zimowych jest zbyt mały do wystarczającej produkcji witaminy D3. Za to wiosna i lato to idealny czas, by uzbroić organizm z tę witaminę poprzez kontakt ze słońcem. W obawie przed nowotworami skóry i procesami starzenia uciekamy ze słońca, a wystarczy pobyć na słońcu bez kremu z wysokim filtrem, od 5 do 30 minut między 10.00 rano i 15.00 po południu, co najmniej dwa razy w tygodniu.

Fot. iStock / Warchi

Fot. iStock / Warchi

Jeśli masz ciemniejszą karnację, skóra zawiera więcej melaniny i być może musisz poświęcić więcej czasu na słońcu, aby uzyskać odpowiednią ilość witaminy D. W takim przypadku poświęć 10-40 minut na słońcu między 10.00 rano i 15.00 po południu na najmniej dwa razy w tygodniu lub 15 minut trzy razy w tygodniu. Po upływie tego czasu zastosuj krem do opalania o co najmniej SPF 8 lub wyższy na odsłoniętej skórze. Promieniowanie jest filtrowane przez szkło, które ogranicza docierającą do skóry ilość promieni UVB, dlatego opalanie za oknem nie da pożądanego efektu. Solarium również nie pomaga w wytwarzaniu witaminy D3 w organizmie, za to naraża na wystąpienie nowotworów skóry i przedwczesnego starzenia.

2. Suplementacja z zewnątrz

Naturalne źródła witaminy D (ryby morskie, jajka, ser żółty, mleko), ze względu na ograniczone możliwości ich spożywania, nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na witaminę D. Decyzję o suplementacji warto skonsultować z lekarzem, ponieważ jej przedawkowanie może powodować brak łaknienia, utrata masy ciała i problemy z sercem. Należy również sprawdzić, jakie jest zalecane spożycie witaminy D w diecie, która waha się w zależności od wieku i stanu zdrowia:

 • 0 – 12 miesięcy, 400 IU witaminy D/dobę,
 • 1–18 lat, 600 -1000 IU/dobę
 • 18- 65. rż, 800-2000 IU/dobę
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią, dawka 1500–2000 IU/dobę, co najmniej od II trymestru ciąży.

Lekarze najczęściej zalecają przyjmowanie dawki 1000 j.m.

Należy wiedzieć, że witamina D może oddziaływać negatywnie na działanie niektórych leków, a leki mogą zaburzać zdolność organizmu do wchłaniania suplementu.


 

źródło: www.wikihow.comwww.endokrynologia.net, dieta.mp.pl

 


Zdrowie

Podsumowanie akcji „Dziękuję Ci, Mamo”

Redakcja
Redakcja
13 czerwca 2017
Fot. iStock/Xesai
 

Kiedy myślimy o naszej mamie często towarzyszą nam przeróżne emocje – od zachwytu, miłości, wdzięczności, ale też do strachu, niechęci. Bo one są tak różne. Tak inne. Bywają mamami doskonałymi, przyjaciółkami, są stałą w naszym życiu, na którą zawsze możemy liczyć. Ale stają się też źródłem naszych lęków, naszego braku wiary w siebie, są synonimem walki z demonami dzieciństwa.

Jakkolwiek ich dzisiaj, z perspektywy dorosłej kobiety, często matki, nie postrzegamy, to jedno jest pewne: to mama jest jedną z najważniejszych osób w naszym życiu. To ona ma realny i bardzo silny wpływ na to, kim dzisiaj jesteśmy – nawet, gdy staramy się za wszelką cenę nie być jak ona. W naszej akcji popłynęło wiele słów – tych pięknych i tych trudnych, ale potrzebnych.

Serdecznie dziękujemy wam za wszystkie listy, za zmierzenie się ze swoimi obawami, za każde wyznanie, przebaczenie i podziękowanie. Mamy nadzieję, że już napisanie tych listów pozwoliło wam pokonać demony lub wyrazić to, co do tej pory sprawiało trudność. Głęboko wierzymy, że i dla waszych mam te listy wiele znaczyły.

Nagrody w naszej akcji wędrują do…

Laureaci:

Remington Prostownica Air Plates S7412

 1. Maria Kret
 2. Asia Antoniewska
 3. Magda Michalska
 4. Katarzyna Kocjan
 5. Kinga Czerwińska

Remington

Prostownica Air Plates posiada unikalny system podwieszanych płytek, zapewniający ich maksymalne przyleganie podczas kontaktu z włosami. Technologia Cool Touch sprawia, że nienagrzewająca się obudowa daje większą kontrolę i lepsze rezultaty. Zawierające 10 razy więcej powłoki ceramicznej* płytki Black Titanium Ceramic gładko suną po włosach, zapewniając im jedwabistą gładkość na długi czas.

S7412_-_AirPlates_Straightener

Niezbędnik marzeń sennych

 1. Sylwia Ka
 2. Agnieszka Hausmann
 3. Magdalena Świtała
 4. Beata Gardoń
 5. Ewa Leśniewska

LOGO JANPOL 10 cm_szer

Codzienne układanie się do snu wydaje się być rutynową czynnością. Ale może właśnie dlatego ciągle jesteś niewyspana? Spróbuj tej chwili dodać odrobinę przyjemnego ceremoniału. „Niezbędnik marzeń sennych” to zestaw, który uprzyjemni wieczorne układanie się do snu. Znajdziesz w nim m.in. poradnik „Twoje uśmiechnięte poranki”, inspirujące magnesy na każdy dzień tygodnia, świecę zapachową i… Przekonaj się sama 🙂

nagroda_niezbednik marzen sennych

Zestaw kosmetyków marki Lirene

 1. Bogda
 2. Wojciech Szyputa
 3. Jola Wnuk
 4. Anna Bałuta
 5. Małgorzata Kowalska

LireneKażdy z zestawów składa się z: Lirene C+ DPRO Vitamin Energy (krem na dzień, żel pod prysznic i serum) wchodzących w skład  nowoczesnej linii kosmetyków stworzonej przez Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene z myślą o potrzebach kobiecej skóry po 30. roku życia. Dzięki potrójnemu kompleksowi witamin C + DPRO + E, działa odmładzająco i wzmacniająco, skutecznie chroniąc DNA komórek i walcząc z pierwszymi oznakami starzenia

lirene

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.


Zdrowie

10 znaków świadczących o tym, że jesteś emocjonalnie uzależniona od partnera

Redakcja
Redakcja
13 czerwca 2017
Fot. iStock / jacoblund

Mówi się, że prawdziwa miłość wymaga poświęceń. Jednak w sytuacji, gdy nie wyobrażasz sobie ani chwili bez partnera i jesteś gotowa na poświęcenia najwyższej próby, bez względu na cenę, być może jesteś od niego emocjonalnie uzależniona. Nie wolno mylić tego stanu z miłością, szczególnie gdy zaczynasz żyć życiem partnera. 

Zdrowa miłość opiera się na wzajemnym zaangażowaniu i równoważeniu tego, co dajesz i co otrzymujesz od drugiej osoby. Nie zawsze bywa to wyważone i sprawiedliwe, ale zazwyczaj para dąży do współtworzenia związku partnerskiego.

Zachowanie osoby uzależnionej wobec partnera może się na początku związku podobać. Wydaje się, że poświęcenie całego wolnego czasu, bliższych i dalszych planów, marzeń, dążenie do spełnienia każdej zachcianki, są po prostu wyrazami głębokiego uczucia. W momencie, gdy nie jesteś w stanie oderwać myśli od drugiej osoby, przytłaczasz partnera swoją obecnością, pojawia się problem emocjonalnego uzależnienia. W efekcie twoich działań, partner nie może „złapać oddechu”, czuje się przytłoczony twoją osobą, niezdolny do funkcjonowania w obrębie wspólnej relacji. Doprowadzony do ostateczności, ucieka od twojego towarzystwa, być może przechodzi mu nawet przez myśl, by zakończyć ograniczający go związek. Zanim dojdzie do ostateczności, sprawdź, czy ciebie dotyczy problem uzależnienia emocjonalnego. Z tym można walczyć.

10 znaków świadczących o tym, że jesteś osobą emocjonalnie uzależnioną od partnera

1. Twoje życie kręci się wokół swojego partnera

Rezygnacja ze spotkań z rodziną i dawnymi przyjaciółmi, odłożenie na bok swoich dotychczasowych hobby, aby cały czas poświęcić partnerowi, to pierwsze sygnały uzależnienia emocjonalnego. Gdy nawet na spacer z psem wychodzisz wyłącznie w towarzystwie partnera, masz problem.

2. Zmieniasz swoje plany pod zachcianki partnera

Planowałaś sobotnią imprezę z partnerem, ale on wolał mecz? Nie ma problemu, odkładasz swoje plany na kiedy indziej i zamiast szaleć z przyjaciółmi przy muzyce, zanudzasz się, gapiąc się na mecz. Najważniejszy dla ciebie jest on i tylko dla niego jesteś w stanie przełożyć najważniejsze spotkanie, byle tylko był zadowolony.

3. Wydaje ci się, że możesz zrobić dla niego jeszcze więcej

Jesteś w stanie nieba mu przychylić, mimo że on nie zawsze wymaga od ciebie więcej. A ty mu to „więcej” oddajesz bez mrugnięcia okiem, nawet gdy on nie czuje za to wdzięczności.

4. Bezkrytyczne zgadzasz się na wszystko

On wie lepiej, więc nie starasz się przeforsować własnych pomysłów. Chcesz mu się przypodobać, pozwalasz więc decydować za siebie i odkładasz własne plany i marzenia, jeśli jego są odmienne. Poświęcasz swój czas i energię, aby dogodzić partnerowi na każdym polu. Nie stawiasz granic.

5. Tkwisz w relacji z osobą uzależnioną 

Często niska samoocena oraz brak wiary we własne siły powoduje, że uzależnienie emocjonalne dotyczy partnera z nałogami. Lub za wszelką cenę chcesz mu pomóc, odczuwając swoistą” misję”.

6. Jesteś dla niego zawsze w dobrym humorze

Uśmiechasz się, bo on cię taką lubi. Być może nawet wymaga, być była zawsze zadowolona, uśmiechnięta i gotowa do działania, zgodnie z jego wolą. A ty, mimo pewnej niewygody w przyjmowaniu masek, robisz to, bo wierzysz, że dzięki twoim staraniom, on również będzie zadowolony.

7. Wcielasz się w rolę opiekuna

Uważasz, że ty najlepiej zadbasz o wszystko, co dotyczy partnera i waszego wspólnego życia. Przejmujesz jego kompetencje, dyrygujesz min zgodnie z własnym przekonaniem, co generuje konflikty w związku.

8. Czujesz się więźniem układu

Jesteś głęboko przekonana, że nie poradzisz sobie bez partnera, nie dasz rady samodzielnie funkcjonować. Może to dotyczyć emocji, ale także rzeczy materialnych, które on zapewnia. Jest ci bezpiecznie, wygodnie i mimo pewnego dyskomfortu wcale nie chcesz tego zmieniać. Nie ufasz własnym sądom lub zdolnościom podejmowania decyzji, nie podejmujesz więc żadnych działań, prowadzących do zmiany sytuacji.

9. Nie chcesz rozmawiać o tym, co się dzieje w związku

Wolisz, by wszystko wyglądało dobrze — ty i on, prawdziwe i głębokie uczucie, które wygląda na idealne, a idealne wcale nie jest. Ucinasz temat, bo nie chcesz ani myśleć, ani rozmawiać o tym, że coś jest nie tak, nawet gdy twój partner daje ci takie sygnały.

10. Boisz się opuszczenia przez partnera

Robisz wszystko, by tylko on był przy tobie. Wolisz, by to on brał na siebie odpowiedzialność za większość istotnych sfer twojego życia. Być może masz przykre doświadczenia z dzieciństwa, z powodu opuszczenia przez jednego lub obu rodziców i robisz wszystko, by tylko nie być samą. Jednak taki związek, który pochłania cię zupełnie, pustkę wypełnia tylko iluzorycznie.

Można i trzeba leczyć uzależnienie emocjonalne od partnera. Ważną rolę odgrywa włączenie psychoterapii a w niektórych przypadkach nawet leczenia farmakologicznego. Proces separacji od partnera nie jest łatwy, ale przepracowanie problemu pozwala wytworzyć relację, opartą na nowych, zdrowych zasadach.


źródło: psychcentral.comwww.psychiatria.pl, www.psychologiczny.com.pl


Zobacz także

Tapioka — jak ją gotować? Wartości odżywcze, kalorie

Przezroczyste kuleczki i neutralny smak po ugotowaniu to jej cechy charakterystyczne. Czym jest tapioka?

szafran przyprawa cena

Szafran – przyprawa na wagę złota

Dzień #10. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO