Zdrowie

Siniaki na nogach. To powinnaś o nich wiedzieć

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 grudnia 2018
Fot. iStock/p_saranya
 

Siniaki na nogach pojawiają się dość często, ponieważ drobne urazy, np. uderzenie o mebel, przytrafiają się nawet tym bardziej ostrożnym osobom. Trudno uniknąć siniaków, ale gdy pojawiają się zbyt często lub długo się nie wchłaniają, warto im się przyjrzeć bliżej. Niekiedy to błahostka, w innym przypadku może świadczyć o istnieniu poważnych chorób.

Siniaki na nogach – czym są siniaki? 

To, co potocznie określamy mianem siniaków, to krwiaki powstające pod skórą w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Krew, która z nich się rozlewa, gromadzi się pod skórą i powoduje jej ciemne, charakterystyczne zabarwienie. Najczęściej, po uderzeniu, od razu pojawia się w tym miejscu ciemnofioletowy lub niebieskawy krwiak, który może w wyniku procesu gojenia zmieniać kolory na jaśniejsze, wręcz żółtawe. Ciemny kolor wynika początkowo z obecności hemoglobiny w wylanej krwi. Gdy hemoglobina się rozpada, powstaje biliwerdyna o zielonym kolorze, z której wreszcie powstaje bilirubina o żółto-brązowym odcieniu. Etap zażółcenia siniaka poprzedza jego zniknięcie.

Siniaki na nogach – przyczyny

Siniaki na nogach, jak już zostało wyżej wspomniane, najczęściej powstają na skutek mechanicznego urazu. Ale to nie jedyna przyczyna. Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe, które prowadzą do rozwoju żylaków, umiejscowione są tuż pod skórą i przybierają wygląd  różnych rozmiarów siniaków. Innym powodem tworzenia się siniaków są niedobory witamin takich jak: witamina C, witamina K oraz witamina B12. Ich niedostateczna ilość w organizmie powoduje kruchość naczyń krwionośnych i tendencję do występowania siniaków. Siniaki mogą częściej występować podczas przyjmowania leków rozrzedzających krew. Zaliczamy do nich m.in: aspirynę, ibuprofen, naproksen, hydrokortyzon.

Inną przyczyną występowania samoistnych wylewów podskórnych, mogą być choroby. Najbardziej „osławioną” przyczyną wylewów krwi do tkanek jest hemofilia, która wynika z niedoboru czynnika krzepnięcia krwi. Przypadków hemofilii u kobiet na całym świecie zdiagnozowano jedynie kilkadziesiąt — kobiety są nosicielkami wadliwego genu, a mężczyźni chorują objawowo. Inne choroby, które powodują występowanie podskórnych wylewów i siniaków na nogach to m.in.: niewydolność wątroby, małopłytkowość, zespół Cushinga, anemia, choroby nerek oraz białaczka.

Siniaki na nogach w ciąży 

Pajączki i siniaki na nogach to jedne z ciążowych „dolegliwości”. Podczas ciąży, niemalże o połowę zwiększa się objętość krwi w organizmie. Tym samym, układ krążenia musi pomieścić tę „dodatkową” ilość krwi – naczynia żylne stają się bardziej elastyczne i rozszerzają się, co może doprowadzić do ich pękania, powstawania pajączków i siniaków.

Siniaki po drapaniu 

Siniaki na nogach mogą mieć rozmaite podłoże. Zdarza się, że powstają na skutek ucisku, niewygodnej pozycji czy intensywnego drapania. Jednak w ostatnim przypadku najczęściej mamy do czynienia z wybroczynami czyli niewielkimi zmianami skórnymi, wynaczynieniami krwi z naczyń włosowatych.

Zobacz również: Siniaki bywają nie tylko mało estetyczną „ozdobą” na ciele. Kiedy ich obecność powinna skłonić do wizyty u lekarza?

Leczenie siniaków

Zazwyczaj, gdy siniak jest już od jakiegoś czasu widoczny na skórze, niewiele można z nim zrobić. Im szybsza reakcja na podskórny wylew krwi, tym mniejsze „szkody” i krwiak. Przede wszystkim warto zimny okład przyłożyć do miejsca urazu, aby zminimalizować szkody. Należy przy tym pamiętać, że nie nakładamy bezpośrednio na skórę okładu z zamrażalnika, a owijamy go czystym materiałem, by nie spowodować odmrożeń na skórze. Miejsce z siniakiem warto smarować żelem lub maścią z kasztanowca, arniki lub nagietka, by przyspieszyć procesy gojenia. W przypadku podejrzenia niedoboru witamin lub choroby należy skonsultować się z lekarzem, aby zalecił odpowiednią diagnostykę oraz wyznaczył skuteczne leczenie pacjenta.


źródło: portal.abczdrowie.pl

Zdrowie

35 zastosowań sody oczyszczonej. Musisz je wypróbować!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 grudnia 2018
Fot. iStock/Boogich
 

Osławiona, doskonale znana każdemu soda oczyszczona, to inaczej wodorowęglan sodu, związek nietoksyczny i bezpieczny dla człowieka i otaczającej go przyrody. Sodę wykorzystuje się zarówno w kuchni, kosmetyce, jak i podczas różnych czynności domowych, np. do sprzątania

Zwolennicy działania sody zalecają ją do odkwaszania organizmu i przy niestrawności. Trzeba wiedzieć, że poza tym ona naprawdę wiele zastosowań, które warto wypróbować.

35 zastosowań sody oczyszczonej

1. Odświeża lodówkę

Węglan sodu pozbywa się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. Wystarczy otwarte pudełko włożyć do lodówki, by pozbyć się niechcianego aromatu.

2. Czyści mikrofalówkę

Nasyp trochę sody na wilgotną gąbkę i umyj nią środek mikrofalówki. Wytrzyj do sucha i gotowe.

3. Usuwa zapieczony brud z piekarnika

Aby oczyścić piekarnik, wieczorem wysyp sodę na dno piekarnika i spryskaj delikatnie wodą. Rano przetrzyj wilgotną gąbką, by usunąć brud i resztki sody.

4. Odświeża deski do krojenia

Wysyp węglan sodu na deskę do krojenia, następnie wyszoruj ją i opłucz.

5. Usuwa brzydki zapach z kosza

Aby kosz na śmieci miał neutralny zapach, należy wysypać na jego dno opakowanie sody. Brzydki zapach zostanie zneutralizowany.

6. Soda do mycia naczyń 

Łyżeczkę sody dosyp do 500 ml wody w butelce ze spryskiwaczem. Umyjesz nim naczynia.

7. Usuwa tłuszcz z prania

Dodaj sodę oczyszczoną do prania lub przed nim nałóż pastę z sody i wody na plamę. Po pewnym czasie wypierz.

8. Odświeży odpływ

Soda poradzi sobie także w sytuacji, gdy z rur w domu brzydko pachnie. Pół szklanki sody wsyp do odpływu i zalej goracą wodą. Zneutralizujesz przykry zapach, naturalnie udrożnisz rury.

9. Usunie osad z kubków

Nieestetyczne ślady po kawie i herbacie bez problemu usuniesz mokrą gąbką posypaną sodą.

10. Czysty dywan

Żeby odświeżyć kolor dywanu i pozbyć się zapachu, wyspy na noc sodę. Rano odkurz.

11. Czyste legowisko pupila

Nie każde legowisko należące do zwierzaka można po prostu wyprać. Gdy zaczyna brzydko pachnieć, podobnie jak w przypadku dywanu, wysyp sodę na materiał i odkurz po pewnym czasie.

12. Świeża szafa

Soda oczyszczona zapobiegnie przechodzeniu ubrań zapachem szafy. Wystarczy wysypać ją na spodeczek włożony na półkę w szafie.

13. Soda oczyszczona na wielorazowe pieluchy

Jeśli twoje dziecko używa pieluch wielorazowych, posypanie ich sodą zapobiegnie rozchodzeniu się w łazience brzydkiego zapachu, zanim je upierzesz.

14. Dla czystej łazienki

Soda oczyszczona, szczególnie z dodatkiem soku z cytryny lub octu, doskonale pozbędzie się  brudu w łazience i toalecie. Wystarczy taką pastą wyczyścić brudną powierzchnię i spłukać.

15. Soda na świeże obuwie

Jeśli pod ręką nie masz dezodorantu do obuwia, posyp wnętrze buta sodą oczyszczoną na noc. Rano wysyp. Zapobiegnie to powstawaniu przykrych zapachów i zneutralizuje już istniejące.

16. Usuwanie spalenizny

Trudno jest doczyścić mocno przypalony garnek czy patelnie tak, by jej nie porysować. A warto przed myciem zasypać spaleniznę  gorącą wodą i zostawić na noc. Rano wyczyść i spłukać.

17. Czyste srebro

Sodę oczyszczoną i wodę zmieszaj w proporcji 3: 1. Następnie użyj czystej gąbki lub szmatki, aby wymyć pastą srebro. Po wszystkim spłucz wodą i wypoleruj miękką szmatką.

18. Soda do podłogi

Do wiadra z ciepłą wodą wsyp pół szklanki sody oczyszczonej. Umyj tym podłogę.

19. Zmiękczenie wody do prania 

Sodę oczyszczoną warto dodawać do prania, aby zmiękczyć twardą wodę. Pranie będzie czystsze i bardziej miękkie.

20. Usuwanie plam z oleju

Pasta z wody i sody poradzi sobie z tłustymi plamami w kuchni, w garażu czy aucie.

21. Czyszczenie fug

Papkę z sody oczyszczonej (byle była gęsta) nałóż na zabrudzone fugi. Zostaw na pół godziny, następnie wyczyść fugi starą szczoteczką do zębów.

22. Soda na zgagę

Jedną łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w filiżance ciepłej wody. Pij maksymalnie dwa razy dziennie, ale nie dłużej niż przez trzy dni, by odczuć ulgę.

23. Soda na afty

Rankę w jamie ustnej smaruj wacikiem nasączonym wodą z odrobiną sody, co najmniej cztery razy dziennie.

24. Soda na ciemieniuchę

Zrób z sody i wody pastę, posmaruj nią miejsca na główce z ciemieniuchą. Pod koniec kąpieli spłucz i wyczesz główkę dziecka.

25. Soda na świeże włosy

Dodaj sodę oczyszczoną do szamponu i myj nim włosy. Czupryna będzie świeższa, a włosy zyskają zdrowy wygląd.

26. Soda oczyszczona do kąpieli

By oczyścić skórę, dodaj 4 łyżki sody do kąpieli. Możesz także wymoczyć w niej stopy i wykonać peeling.

27. Odświeżanie oddechu

1 łyżeczkę sody rozpuść w 1 szklance wody. Stosuj to jako płyn do płukania jamy ustnej.

28. Bielsze zęby 

Sodę oczyszczoną możesz dosypywać na szczoteczkę z pastą do zębów, by lepiej usunąć z nich osad i lekko je wybielić. Bardziej skuteczną, ale agresywną metodą jest czyszczenie pastą z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Nie stosuj tego jednak zbyt często, by nie uszkodzić szkliwa.

29. Peeling z sody

3 łyżeczki sody oczyszczonej wymieszaj z płaską łyżką ciepłej wody. Papkę wetrzyj w skórę po czym spłucz.

30. Dezodorant pod pachy

Gdy zabraknie dezodorantu, do 1/4 szklanki sody oczyszczonej dodaj 10 kropli olejku eterycznego. Palcami wetrzyj to w skórę pod pachami.

31. Łagodzenie miejsc po ukąszeniach owadów

Pastę z sody i wody nałożyć na ślad po ukąszeniu i pozostawić do wyschnięcia

32. Soda do wazonu

Żeby cięte kwiaty dłużej wyglądały świeżo, należy dodać łyżeczkę sody do wody w wazonie.

33. Puszysty omlet

Dodaj 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej do 3 jaj i dopiero usmaż omlet. Będzie bardziej delikatny i puszysty.

34. Kalafior bez zapachu

Do gotującej się wody na kalafior, dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Kalafior zachowa biel oraz nie będzie czuć charakterystycznego zapachu.

35. Miękkie mięso

Kawałek mięsa natrzyj na noc (przynajmniej na kilka godzin) sodą, a rano dokładnie wypłucz i osusz.

źródło:  www.powerofpositivity.com 


Zdrowie

Dobra książka, świetny film, czyli relaksujące święta. Prezentownik Oh!me 2018

Oh!Prezenty
Oh!Prezenty
10 grudnia 2018
Fot. iStock / svetikd
Następny

Na co najbardziej czekasz w świętą? Zapach pierników, kilka dni wolnego, a może na barszcz z uszkami? A czy ty też czekasz na czas bez pośpiechu? Na wieczór z książką i gorącą czekoladę? Na wieczorny seans pod miłym , ciepłym kocem i po relaksującej kąpieli? Dobra książka i świetny film – to małe synonimy świątecznych wieczorów. Nie ma lepszego prezentu niż bilet na czas dla siebie.

Dla niej

Okruchy dobra

Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska

Autorki Ogrodu Zuzanny prezentują bożonarodzeniową opowieść, która rozgrzeje każde serce!

W Boże Narodzenie samotność staje się wyjątkowo dokuczliwa. Dla Anny to pierwsze święta po rozwodzie. Jowita również nie ma nadziei na powrót męża do domu, co więcej, musi to jakoś wytłumaczyć swojej córeczce. Roman samotnie wychowuje dorastającego syna, jednak ich relacja jest bardzo burzliwa. Małgorzata w ogóle nie ma kontaktu z córką, jeśli nie liczyć kartek pocztowych przesyłanych kilka razy do roku.

Losy siedmiorga bohaterów krzyżują się podczas dwóch przedświątecznych grudniowych dni w Krakowie. Każda z osób, mimo że pogrążona we własnych problemach, zdobywa się na drobny altruistyczny gest wobec bliźniego. W ten sposób uruchamiają lawinę wydarzeń, które nieoczekiwanie zmienią życie bohaterów.

🎁Obejrzyj prezent🎁

Ocean’s (4 DVD) Kolekcja 4 filmów

Pełna kolekcja wszystkich części przygód złodziejskich gangów Ocean’s! Wydanie zwiera hit kinowy Ocean’s 8 o brawurowym skoku zaplanowanym przez Debbie Ocean’s oraz filmy – Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, Ocean’s Twelve: Dogrywka, Ocean’s 13 – traktujące o przygodach szajki dowodzonej przez Danny’ego. Gwiazdorska obsada, akcja i szalona zabawa!

🎁Obejrzyj prezent🎁

Dwanaście życzeń

Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska

Magia świąt dosięga nawet tych, którzy w nią nie wierzą…

Dziennikarka z wielkiego miasta, fryzjerka z małej wsi, niedoszła panna młoda, pokłócona z ojcem córka, kobieta w obliczu przemijania i staruszka przeżywająca drugą młodość. Bohaterki tej książki są różne, tak jak ich życzenia. Zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka, ich życie wywróci się do góry nogami. Będzie dużo śmiechu i trochę łez, bez których nie da się odnaleźć właściwej drogi. Komu życzenia się spełnią, a kto dostanie w prezencie coś, czego się nie spodziewał?

Kobieca, ciepła opowieść, idealna lektura na przedświąteczną gorączkę!

🎁Obejrzyj prezent🎁

Nowakowie

Barbara Sęk

Czy małżeństwo z rozsądku może być udane? Historia Małgorzaty i Krzysztofa Nowaków zdaje się mówić, że tak. On – wzięty adwokat prowadzący rodzinną kancelarię, czuły i opiekuńczy, spełniający się jako ojciec. Ona – piękna, błyskotliwa, całkowicie oddana roli żony, matki i gospodyni. Czwórka dzieci, duży dom i pies. Wizja idealnej rodziny pryska, gdy na horyzoncie pojawia się ta druga. Monika jest spełnieniem marzeń Krzysztofa o towarzyszce życia. W obliczu miłości rozsądek traci głos, ale nie na tyle, by Nowak zdecydował się na jedną z kobiet. Obie kochają Krzysztofa i są gotowe o niego walczyć, byle tylko nie stanąć do walki twarzą w twarz. To opowieść o tym, że w życiu nic nie jest czarne lub białe, a każda decyzja lub jej brak wpływa na los wielu osób. Jak zbudować na nowo relacje w rodzinie, której dwudziestoletnia konstrukcja upada? Pierwsza część trylogii Barbary Sęk o Nowakach to historia różnych osobowości, motywacji i wyborów. Ich ocena należy tylko do czytelnika.

Nowakowie to rozszerzone i zmienione wydanie debiutanckiej powieści Barbary Sęk.

🎁Obejrzyj prezent🎁

Zobacz prezenty dla niego i dla dziecka na następnej stronie

Zobacz także

Sprawdź, kiedy koniecznie powinnaś zbadać poziom cukru we krwi

Olejek CBD naturalnie reguluje odporność

„To nie fanaberia czy moda, czasem to konieczność”. O ginekologii plastycznej wreszcie otwarcie