Siniaki na nogach pojawiają się dość często, ponieważ drobne urazy, np. uderzenie o mebel, przytrafiają się nawet tym bardziej ostrożnym osobom. Trudno uniknąć siniaków, ale gdy pojawiają się zbyt często lub długo się nie wchłaniają, warto im się przyjrzeć bliżej. Niekiedy to błahostka, w innym przypadku może świadczyć o istnieniu poważnych chorób.
Czym są siniaki?
To, co potocznie określamy mianem siniaków, to krwiaki powstające pod skórą w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Krew, która z nich się rozlewa, gromadzi się pod skórą i powoduje jej ciemne, charakterystyczne zabarwienie. Najczęściej, po uderzeniu, od razu pojawia się w tym miejscu ciemnofioletowy lub niebieskawy krwiak, który może w wyniku procesu gojenia zmieniać kolory na jaśniejsze, wręcz żółtawe. Ciemny kolor wynika początkowo z obecności hemoglobiny w wylanej krwi. Gdy hemoglobina się rozpada, powstaje biliwerdyna o zielonym kolorze, z której wreszcie powstaje bilirubina o żółto-brązowym odcieniu. Etap zażółcenia siniaka poprzedza jego zniknięcie.
Najczęstsze przyczyny siniaków
Siniaki, jak już zostało wyżej wspomniane, najczęściej powstają na skutek mechanicznego urazu. Ale to nie jedyna przyczyna. Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe, które prowadzą do rozwoju żylaków, umiejscowione są tuż pod skórą i przybierają wygląd różnych rozmiarów siniaków. Innym powodem tworzenia się siniaków są niedobory witamin takich jak: witamina C, witamina K oraz witamina B12. Ich niedostateczna ilość w organizmie powoduje kruchość naczyń krwionośnych i tendencję do występowania siniaków. Siniaki mogą częściej występować podczas przyjmowania leków rozrzedzających krew. Zaliczamy do nich m.in: aspirynę, ibuprofen, naproksen, hydrokortyzon.
Inną przyczyną występowania samoistnych wylewów podskórnych, mogą być choroby. Najbardziej „osławioną” przyczyną wylewów krwi do tkanek jest hemofilia, która wynika z niedoboru czynnika krzepnięcia krwi. Przypadków hemofilii u kobiet na całym świecie zdiagnozowano jedynie kilkadziesiąt — kobiety są nosicielkami wadliwego genu, a mężczyźni chorują objawowo. Inne choroby, które powodują występowanie podskórnych wylewów to m.in.: niewydolność wątroby, małopłytkowość, zespół Cushinga, anemia, choroby nerek oraz białaczka.
Leczenie siniaków
Zazwyczaj, gdy siniak jest już od jakiegoś czasu widoczny na skórze, niewiele można z nim zrobić. Im szybsza reakcja na podskórny wylew krwi, tym mniejsze „szkody” i krwiak. Przede wszystkim warto zimny okład przyłożyć do miejsca urazu, aby zminimalizować szkody. Należy przy tym pamiętać, że nie nakładamy bezpośrednio na skórę okładu z zamrażalnika, a owijamy go czystym materiałem, by nie spowodować odmrożeń na skórze. Miejsce z siniakiem warto smarować żelem lub maścią z kasztanowca, arniki lub nagietka, by przyspieszyć procesy gojenia. W przypadku podejrzenia niedoboru witamin lub choroby należy skonsultować się z lekarzem, aby zalecił odpowiednią diagnostykę oraz wyznaczył skuteczne leczenie pacjenta.
źródło: portal.abczdrowie.pl