Go to content

4 wskazówki, które pomogą ci przestać żyć w strachu

Fot. iStock/PeopleImages

Kiedy opanowuje cię lęk, stracisz grunt pod nogami. Chcesz się pozbyć uczucia, które cię paraliżuje, ale wiesz, że tak naprawdę powinieneś stanąć z nim oko w oko, dotrzeć do jego źródła, poradzić sobie. Jak to zrobić? Jak oswoić swoje lęki i przestać żyć w strachu?

4 wskazówki, które pomogą ci przestać żyć w strachu

1. Naucz się odróżniać strach od niepokoju

Różnica jest znacząca. Strach to stan emocjonalny wywołany przez realne niebezpieczeństwo, podczas gdy odczuwanie niepokoju jest związane w wywoływanym obrazem, wizualizacją zagrożenia, które nie jest w tej danej chwili rzeczywistością. Niepokój jest natomiast twoim własnym dziełem. Tak, sam reżyserujesz i produkujesz swój niepokój, używając obrazów z wielu, różnych źródeł.

Skoro już to wiesz, spójrz na swój strach jak na pozytywną, instynktowną emocję, który służy Ci lojalnie, by ostrzec cię przed niebezpieczeństwem. I uświadom sobie, że jesteś w stanie kierować swoim niepokojem. Nie ma sensu skupiać się na pokazywaniu zagrożeń, których nie ma.

2. Opanuj swoje myśli

Przeanalizuj swoje myśli i sprawdź, które z nich dotyczą prawdziwych, realnych dla ciebie bezpośrednio zagrożeń. Jeśli znajdujesz się właśnie w swoim domu, siedzisz wygodnie w pokoju i przejmujesz zamachem terrorystycznym w Wielkiej Brytanii, sam „wytwarzasz” swój niepokój. Twoją rzeczywistością jest w tej chwili jest to, że siedzisz w ulubionym fotelu, w bezpiecznym miejscu – nic ci tu nie grozi.

Uczucie współczucia i empatii w odniesieniu do tak przerażającej sytuacji to coś innego. Możesz odczuwać współczucie dla ofiar zamachu i ich rodzin, ale to nie jest twoja rzeczywistość.

Jeśli twoje myśli uciekają w stronę „niebezpiecznej”, ale obcej ci rzeczywistości, skoncentruj się na jakimś obiekcie w zasięgu twojego wzroku, przez około 10 oddechów. Zrelaksuj się. Zwróć uwagę na kolor, kształt, fakturę twojego przedmiotu. Ta najprostsza z możliwych forma medytacji pozwoli ci kontrolować swoje myśli.

3. Praktykuj medytację codziennie

To działanie, które przynosi długofalowe skutki. Jest tak wiele sposobów, aby medytować. Możesz po prostu czy po prostu obserwować niebo, siedzieć w pozycji lotosu, lub zapisać się na specjalny kurs. Wystarczy upewnić się, że podczas medytowania jesteś świadomy swojego oddechu, a następnie nauczyć się obserwować/zauważać swoje myśli.

4. Celebruj swoje poranki

W momencie, kiedy się budzisz, twój mózg zaczyna zbierać informacje jak to robisz i jakie uczucia ci wówczas towarzyszą. Tak więc, jeśli wstajesz i od razu zaczynasz przeglądać wiadomości w twoim smartfonie to najprawdopodobniej zwiększasz swój poziom lęku, już od rana. Nie bierz telefonu do sypialni, nie używaj go jako budzika. Kiedy budzisz się, staraj się medytować przez co najmniej 10 minut. W kuchni, przygotowując śniadanie, słuchaj muzyki, nie newsów z radia. Masz cały dzień na to, by dowiedzieć się, co wydarzyło się przez ostanie kilka godzin na świecie.


Na podstawie: psychologies.com.uk