Psychologia

4 wskazówki, które pomogą ci przestać żyć w strachu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 maja 2017
Fot. iStock/PeopleImages
 

Kiedy opanowuje cię lęk, stracisz grunt pod nogami. Chcesz się pozbyć uczucia, które cię paraliżuje, ale wiesz, że tak naprawdę powinieneś stanąć z nim oko w oko, dotrzeć do jego źródła, poradzić sobie. Jak to zrobić? Jak oswoić swoje lęki i przestać żyć w strachu?

4 wskazówki, które pomogą ci przestać żyć w strachu

1. Naucz się odróżniać strach od niepokoju

Różnica jest znacząca. Strach to stan emocjonalny wywołany przez realne niebezpieczeństwo, podczas gdy odczuwanie niepokoju jest związane w wywoływanym obrazem, wizualizacją zagrożenia, które nie jest w tej danej chwili rzeczywistością. Niepokój jest natomiast twoim własnym dziełem. Tak, sam reżyserujesz i produkujesz swój niepokój, używając obrazów z wielu, różnych źródeł.

Skoro już to wiesz, spójrz na swój strach jak na pozytywną, instynktowną emocję, który służy Ci lojalnie, by ostrzec cię przed niebezpieczeństwem. I uświadom sobie, że jesteś w stanie kierować swoim niepokojem. Nie ma sensu skupiać się na pokazywaniu zagrożeń, których nie ma.

2. Opanuj swoje myśli

Przeanalizuj swoje myśli i sprawdź, które z nich dotyczą prawdziwych, realnych dla ciebie bezpośrednio zagrożeń. Jeśli znajdujesz się właśnie w swoim domu, siedzisz wygodnie w pokoju i przejmujesz zamachem terrorystycznym w Wielkiej Brytanii, sam „wytwarzasz” swój niepokój. Twoją rzeczywistością jest w tej chwili jest to, że siedzisz w ulubionym fotelu, w bezpiecznym miejscu – nic ci tu nie grozi.

Uczucie współczucia i empatii w odniesieniu do tak przerażającej sytuacji to coś innego. Możesz odczuwać współczucie dla ofiar zamachu i ich rodzin, ale to nie jest twoja rzeczywistość.

Jeśli twoje myśli uciekają w stronę „niebezpiecznej”, ale obcej ci rzeczywistości, skoncentruj się na jakimś obiekcie w zasięgu twojego wzroku, przez około 10 oddechów. Zrelaksuj się. Zwróć uwagę na kolor, kształt, fakturę twojego przedmiotu. Ta najprostsza z możliwych forma medytacji pozwoli ci kontrolować swoje myśli.

3. Praktykuj medytację codziennie

To działanie, które przynosi długofalowe skutki. Jest tak wiele sposobów, aby medytować. Możesz po prostu czy po prostu obserwować niebo, siedzieć w pozycji lotosu, lub zapisać się na specjalny kurs. Wystarczy upewnić się, że podczas medytowania jesteś świadomy swojego oddechu, a następnie nauczyć się obserwować/zauważać swoje myśli.

4. Celebruj swoje poranki

W momencie, kiedy się budzisz, twój mózg zaczyna zbierać informacje jak to robisz i jakie uczucia ci wówczas towarzyszą. Tak więc, jeśli wstajesz i od razu zaczynasz przeglądać wiadomości w twoim smartfonie to najprawdopodobniej zwiększasz swój poziom lęku, już od rana. Nie bierz telefonu do sypialni, nie używaj go jako budzika. Kiedy budzisz się, staraj się medytować przez co najmniej 10 minut. W kuchni, przygotowując śniadanie, słuchaj muzyki, nie newsów z radia. Masz cały dzień na to, by dowiedzieć się, co wydarzyło się przez ostanie kilka godzin na świecie.


Na podstawie: psychologies.com.uk

 


Psychologia

„[…]Chciałabym podziękować Ci mamo…”. Wiersz dla mamy. Akcja „Dziękuję Ci, Mamo”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
26 maja 2017
Napisz list do swojej mamy, my wyślemy go do niej z upominkiem. Nasza nowa akcja na Dzień Matki
Fot. iStock / freemixer
 

Chciałabym podziękować Ci mamo,

że byłaś przy mnie: wieczorem, rano,

za obiad gdy ze szkoły wracałam,

że pocieszałaś – kiedy płakałam,

że mnie słuchałaś – do późnej nocy,

że miałaś w sobie tak dużo mocy

by mi pomagać sama, bez taty,

że kupowałaś mi sprzęt na raty,

abym komputer i rower miała,

że powtarzałaś bym się nie bała

złych ludzi, których też spotka kara…

i że do dzisiaj wciąż się tak starasz!

Kinga


Akcja „Dziękuję Ci, Mamo”

Trwa  nasza akcja: „Dziękuję Ci, Mamo”, w której zachęcać was będziemy do przesyłania nam listów, które chciałybyście wysłać swojej mamie. My opublikujemy najpiękniejsze  z nich oraz nagrodzimy te najlepsze!

Zadanie konkursowe: jeśli chcesz wziąć udział w akcji „Dziękuję Ci, Mamo”, prześlij do nas swój list, napisz o tym, za co jesteś wdzięczna swojej mamie, za co chcesz jej podziękować. Na wasze prace czekamy pod adresem: [email protected]. Najciekawsze z nich opublikujemy i nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Akcja potrwa od 19 maja do 31 maja. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 07 czerwca 2017 roku na stronie www.ohme.pl

Nagrody:

5 x Remington Prostownica Air Plates S7412

Remington

Prostownica Air Plates posiada unikalny system podwieszanych płytek, zapewniający ich maksymalne przyleganie podczas kontaktu z włosami. Technologia Cool Touch sprawia, że nienagrzewająca się obudowa daje większą kontrolę i lepsze rezultaty. Zawierające 10 razy więcej powłoki ceramicznej* płytki Black Titanium Ceramic gładko suną po włosach, zapewniając im jedwabistą gładkość na długi czas.

S7412_-_AirPlates_Straightener

5 x Niezbędnik marzeń sennych

LOGO JANPOL 10 cm_szer

Codzienne układanie się do snu wydaje się być rutynową czynnością. Ale może właśnie dlatego ciągle jesteś niewyspana? Spróbuj tej chwili dodać odrobinę przyjemnego ceremoniału. „Niezbędnik marzeń sennych” to zestaw, który uprzyjemni wieczorne układanie się do snu. Znajdziesz w nim m.in. poradnik „Twoje uśmiechnięte poranki”, inspirujące magnesy na każdy dzień tygodnia, świecę zapachową i… Przekonaj się sama 🙂

nagroda_niezbednik marzen sennych

5 x zestaw kosmetyków marki Lirene

LireneKażdy z zestawów składa się z: Lirene C+ DPRO Vitamin Energy (krem na dzień, żel pod prysznic i serum) wchodzących w skład  nowoczesnej linii kosmetyków stworzonej przez Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene z myślą o potrzebach kobiecej skóry po 30. roku życia. Dzięki potrójnemu kompleksowi witamin C + DPRO + E, działa odmładzająco i wzmacniająco, skutecznie chroniąc DNA komórek i walcząc z pierwszymi oznakami starzenia

lirene

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.


Psychologia

6 sposobów, by przestać się martwić tym, na co nie masz wpływu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 maja 2017
Fot. iStock / LeoPatrizi

Tej brutalnej prawdy o życiu, wielu z nas nie chce przyjąć do świadomości: nad większością rzeczy, które ci się przydarzają, po prostu nie masz kontroli. Niektórzy próbując się temu sprzeciwiać, starając się maniakalnie zmusić innych do zmian, panicznie zapobiegać temu, co może się wydarzyć. Inni wiedzą, że nie można uniknąć niektórych złych rzeczy, ale nie przestają się nimi zamartwiać. Niepokoi ich wszystko, od klęsk żywiołowych po śmiertelne choroby. Tracą czas i energię, które mogliby spożytkować na dobre życie „tu i teraz”.

6 sposobów, by przestać się martwić tym, na co nie masz wpływu

1. Określ, co rzeczywiście możesz kontrolować

Kiedy zaczynasz się martwić, zatrzymaj się na chwilę, przeanalizuj, czy masz na to, co cię smuci, wpływ. Nie możesz zapobiec burzy, ale możesz się do niej przygotować. Nie możesz kontrolować czyjegoś zachowania, ale możesz kontrolować swoją reakcję na nie. To prawdy stare jak świat. Zrozum, że czasem wszystko na co masz wpływ, to twój własny wysiłek i postawa wobec danej sytuacji. Tam skieruj swoją energię, a okażesz się o wiele bardziej skuteczny.

2. Skup się na wpływie, jaki masz na innych

Można wpływać na ludzi i okoliczności, ale nie można zmuszać nikogo, by zadziałał tak, jak tego chcesz. Możesz dać dziecku narzędzia, żeby się dobrze uczyło – spokój w domu, wsparcie, pomoce naukowe, ale ono musi samo zapracować na dobre wyniki. Można zaplanować świetną imprezę, nie można sprawić i być pewnym, że ludzie będą się na niej dobrze bawić.

Aby mieć większy wpływ na ludzi i okoliczności, koncentruj się na zmianie twojego zachowania. Bądź dobrym wzorem do naśladowania i ustanawiaj zdrowe granice dla samego siebie. Jeśli masz wątpliwości dotyczące cudzych wyborów i decyzji, podziel się swoją opinią, ale tylko raz. Nie należy próbować naprawiać ludzi, którzy nie chcą być „naprawieni”.

3. Zidentyfikuj swoje lęki

Zadaj sobie pytanie, czego się boisz. Czy przewidujesz jakiś katastrofalny rezultat? Czy wątpisz w swoją zdolność do radzenia sobie z rozczarowaniem? Zazwyczaj nawet najgorszy scenariusz nie jest tak tragiczny, jak można sobie wyobrazić. Jest duża szansa, że ​​jesteś silniejszy niż myślisz.

4. Rozróżniaj dwie rzeczy: ciągłe analizowanie a rozwiązywanie problemów

Odtwarzanie rozmowy w głowie lub ciągłe wyobrażanie katastrofalnych skutków nie jest pomocne. Zadaj sobie pytanie, czy twoje myślenie jest wydajne. Jeśli naprawdę działasz, próbujesz znaleźć jakieś sposoby, zwiększasz swoje szanse na sukces.

Jeśli jednak tracisz czas na rozmyślania, natychmiast skoncentruj się na czymś bardziej produktywnym.

5. Stwórz plan zarządzania stresem

Brzmi jak plan wynikowy na siłowni? Możliwe, ale naprawdę działa.

Ćwiczenia, zdrowe jedzenie, odpowiednia ilość  snu, to tylko kilka najważniejszych rzeczy, które trzeba zrobić, aby zadbać o siebie. Trzeba też nauczyć się zarządzania stresem, a zbyt często o tym zapominamy.

Znajdź zdrowe antidotum na stres, takie jak medytacja, hobby, lub czas z przyjaciółmi. Wyeliminować niezdrowe umiejętności radzenia sobie ze stresem, takie jak nieuzasadniona agresja wobec innych i używki.

6. Znajdź swoje zdrowe afirmacje

Znajdź dwa lub trzy zdania, które będziesz sobie przypominać, by się uspokoić. To może być na przykład: „Poradzę sobie”. Podstawową rzeczą, jaką musisz zrozumieć jest fakt, że „poradzenie sobie” z jakąś sytuacją wcale nie musi oznaczać dopięcia ostatecznego celu… ;).


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Zobacz także

Boimy się menopauzy, bo ubywa nam kobiecości. Być może jest w tym jakiś błąd natury - kobiecość, to przecież o wiele więcej

Boimy się menopauzy, bo ubywa nam kobiecości. Być może jest w tym jakiś błąd natury – kobiecość, to przecież o wiele więcej

Czy masz „starą duszę”?

7 zasad miłości własnej, która nie rani innych