Niektórzy ludzie posiadają pewien zestaw cech, którym przyciągają nas do siebie, urzekają i sprawiają, że z miejsca obdarzamy ich zaufaniem. To właśnie tym osobom chętniej powierzymy tajemnice, opowiemy o problemach, podzielimy się z nimi radosnymi wiadomościami, czy zapytamy o ich zdanie. Gdy oni sami mówią – słuchamy, niemal spijając z ich ust każde słowo i wierząc w to, co chcą nam przekazać. Charyzma, urok, magia, wewnętrzny magnetyzm – czym przyciągają naszą uwagę i sympatię? A może to po prostu sprawa dobrych nawyków, dzięki którym osoby te cieszą się powszechnym zaufaniem?
Odpowiednio używają mowy ciała
Nasze gesty, mimika i sygnały niewerbalne stanowią nawet do 80 procent całego przekazu! Osoby cieszące się zaufaniem dobrze o tym wiedzą i posługują się mową ciała po mistrzowsku. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są małe gesty (np. dotknięcie ramienia naszego rozmówcy, odpowiednie ułożenie dłoni), a ich postawa wyraża otwartość, szczerość i chęć konwersacji. I wcale nie robią tego z wyrachowania czy kalkulacji – w większości dzieje się tak instynktownie, podświadomie i wypływa z ich naturalnych instynktów.
Są szczerze zainteresowani innymi i ich historiami
Osoby te rozumieją, że każdy ma jakąś historię do opowiedzenia i są nimi autentycznie zaciekawieni, pragną je poznać i usłyszeć. Zachęcają innych do zwierzeń, zadają pytania, próbują wczuć się w ich sytuacje i zrozumieć towarzyszące im odczucia i emocje. Podczas wypowiedzi innych godni zaufania nie myślą też o tym, co powinni odpowiedzieć i nie boją się przerwy w rozmowie, która może krępować i onieśmielać – presja, by nie dopuścić do najmniejszej chwili ciszy jest im zupełnie obca.
Dzielą się z innymi przestrzenią i zainteresowaniem
Godni zaufania ludzie nie stawiają sobie za cel bycie w centrum zainteresowania i skupienie na sobie uwagi wszystkich dookoła, nie znajdziecie wśród nich szkolnych błaznów, czy żartownisiów obracających wszystko w żart i oczekujących gromkich oklasków. Obca jest im postawa samolubna i egoistyczna, czy rywalizacja o sympatię i względy otoczenia. Chętnie dzielą się przestrzenią i zainteresowaniem, traktują wszystkich, jak równych sobie, chwalą inne osoby, podkreślają ich dobre cechy, sukcesy i osiągnięcia, są szczerze radośni z powodu innych.
Noszą w sobie wartościowe przesłanie
Swoje życiowe doświadczenia i przeżycia przekuwają w przesłanie, które chcą pokazać światu – ale nie jako sensację, lecz cenną lekcję, sposób, by uczyć się na błędach innych. Jeśli opowiadają o sobie i dzielą się swoją historią, to nie po to, by zaimponować i zdobyć czyjeś uznanie, ale by inni mogli skorzystać z ich doświadczeń i wyciągnąć korzyści dla siebie! Potrafią pocieszyć, podnieść na duchu, zmotywować i zawsze służą dobrą radą.
Słuchają aktywnie
Oni nie SŁYSZĄ co do nich mówmy – oni SŁUCHAJĄ! Ludzie, którzy cieszą się powszechnym zaufaniem wiedzą, że w rozmowie równie ważne jak mówienie (a może nawet ważniejsze!) jest słuchanie. Zadają pytania, parafrazują, potakują, dociekają, a takimi zachowaniami sprawiają, że nie trudno jest nam się zwierzać i słowa jakby same wypływają z naszych ust. Czasami aż jesteśmy zdziwieni własną otwartością i szczerością wobec pewnych ludzi, ale atmosfera zaufania, bezpieczeństwa i pełnej akceptacji, którą roztaczają wokół siebie, tak właśnie na nas działa!
Nie muszą mieć zawsze racji
Każdy z nas lubi mieć rację – to bardzo ludzkie zachowanie – jednak godni zaufania ludzie wiedzą, że nie zawsze jest to konieczne. Nie będą za wszelką cenę starali się udowodnić, że to oni wiedzą lepiej i przekonywać wszystkich dookoła o zasadności ich twierdzeń. Potrafią ustąpić, przyznać innym rację, przyjąć ich punkt widzenia lub podejść do niego z tolerancją i życzliwością.
Myślą pozytywnie
Bo dobrze wiedzą, jak istotne jest to dla szczęścia! Rozpoczynają dzień pozytywnymi myślami i w każdej sytuacji starają się dostrzegać coś dobrego. Nie tracą czasu na marudzenie, narzekanie czy wyolbrzymianie problemów i zamartwianie się tym, co może się wydarzyć- dobrze wiedzą, że takie nawyki działają destrukcyjnie na nasze samopoczucie i nie przynoszą nic dobrego.
Okazują słabości
Ludzie cieszący się powszechnym zaufaniem nie są krystaliczni i perfekcyjni, przeciwnie – nie boją się pokazać własnych słabości i wad! Wbrew pozorom, ta niedoskonałość działa na ich korzyść i przyciąga do nich innych. Nie wywierają na nas presji pt. „musisz być idealny i bez skazy”, ale dają przyzwolenie na odpuszczanie sobie i wyluzowanie, a dzięki temu są bardziej ludzcy, tacy jak my wszyscy.
Uśmiechają się
Bo wiedzą, że uśmiech to jedna z najpotężniejszych broni człowieka! Powoduje, że z miejsca inni obdarzają nas większym zaufaniem, czują większą sympatię i mniejszy strach, są ośmieleni i bardziej chętni do kontaktu. Zatem uśmiechajmy się częściej do innych, do świata i do samych siebie!
Na podstawie www.powerofpositivity.com