Zdrowie

Produkty bogate w wapń. Nie musisz jeść nabiału – mamy aż 6 propozycji

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 lutego 2019
Produkty bogate w wapń. Nie musisz jeść nabiału - 6 propozycji
Fot. iStock – Produkty bogate w wapń. Nie musisz jeść nabiału - 6 propozycji
 

Wapń jest składnikiem mineralnym, który kojarzymy głównie z reklam o mocnych zębach i kościach. Tymczasem pełni on bardzo ważne funkcje w organizmie i bez niego nie jest możliwe jego poprawne funkcjonowanie. Wapń bierze udział w pracy mięśni — w tym serca —, w wysyłaniu impulsów nerwowych, procesie krzepnięcia krwi oraz wpływa na gospodarkę hormonalną. Produkty bogate w wapń są niezbędne w diecie.

Ponieważ wapń w 99% jest magazynowany w kościach i zębach, w przypadku jego niedostatku, organizm zabiera go kościom, co prowadzi do utraty ich gęstości i osteoporozy. Dlatego tak ważne jest, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość tego składnika mineralnego.

Dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej to około 800 mg. Dzieci i młodzież w okresie dorastania, a także osoby w podeszłym wieku potrzebują aż 1500 mg na dzień. Tymczasem wg Komitetu Żywienia Człowieka PAN, zazwyczaj zjadamy jedynie 400 mg wapnia dziennie. Coraz częściej rezygnujemy z mleka i nabiału, ulegając modom na różne diety. Tym bardziej warto wiedzieć, po jakie produkty sięgać, by uzupełnić i tak uszczuploną podaż wapnia.

Produkty bogate w wapń. Nie musisz jeść nabiału – mamy aż 6 propozycji

1. Pomarańcze

Dwie duże pomarańcze zapewniają tyle wapnia co szklanka mleka — jeden owoc może zawierać nawet 70 mg wapnia. Pomarańcze dostarczają także witaminę C, A, B, B12, P, sole mineralne.

2. Figi

W 100 gramach fig znajdziemy taką ilość wapnia, jaką dostarcza szklanka mleka.  Figi są również źródłem fosforu, który wspiera wchłanianie wapnia. Poza tym figi obfitują w witaminy: C, B1, B2, B6, PP, prowitaminę A oraz żelazo i magnez.

3. Migdały

W 100 g migdałów znajdziemy 240 mg wapnia. Migdały dostarczają również witaminę E, witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, cynk, potas, mangan, miedź.

Mat. prasowe

4. Biała fasola

W 100 g białej fasoli możemy znaleźć 175 mg wapnia. W różnych odmianach fasoli znajdziemy także roślinne białko,  witaminy z grupy B (B1, B2), C i E, a także magnez, żelazo i fosfor.

5. Zielone liściaste warzywa

Szczególnie dużo wapnia zawierają brokuły, szpinak, jarmuż, szczypiorek. Najlepiej wybierać warzywa bez zawartości szczawianów (szpinak), które utrudniają wchłanianie wapnia przez organizm. Oczywiście warzywa są także skarbnicą innych witamin i minerałów, bez których organizm nie może funkcjonować.

Fot. iStock/knape

6. Sardynki

100 g sardynek z kręgosłupami, w oleju, dostarcza aż 400-500 mg wapnia. W dodatku zawierają też duże ilości witaminy D, która jest niezbędna do dobrego przyswajania wapnia i utrzymania kości w dobrym stanie.

Warto również wiedzieć, że witamina D, magnez i bor, ułatwiają absorpcję wapnia w jelitach. Natomiast utrudniają ją kwas fitynowy, kwas szczawiowy i błonnik.

źródło:  www.menshealth.comportal.abczdrowie.pl 


Zdrowie

Jeśli czujesz, że psychicznie nie dajesz już rady, powtarzaj sobie te 12 zdań

Redakcja
Redakcja
2 lutego 2019
Fot. iStock/DGLimages
 

Nie od dziś wiadomo, że świadomość tego, co się z nami dzieje i odpowiednie nastawienie pomaga nam zwalczyć lekkie stany depresyjne i złagodzić niepokój. Praktyka powtarzania pewnych zdań, dopóki nie poczujesz się lepiej, była znana od wieków. Oczywiście, chorym na depresję nie pomogą. Ale jeśli twój stan jest przejściowym załamaniem, zaufaj w ich siłę i moc.

„Nie rozmyślaj nad swoimi przeszłymi błędami i porażkami, ponieważ to napełni twój umysł żalem i depresją. Nie powtarzaj ich w przyszłości. „- Swami Sivananda

12 zdań, które warto powtarzać w chwilach słabości

Jestem silny

To błędne przekonanie, że tylko słabi cierpią na depresję. To także mit, że ci, którzy proszą o pomoc, są w rzeczywistości najsłabsi, ponieważ zależą od kogoś innego. Samoświadomość jest oznaką siły.

Stanę się lepszy

Depresja wyzwala poczucie beznadziejności. Rzeczywistość jest taka, że ​​powtarzając te słowa w końcu staniesz się lepszy.

Oddycham

Praktyka koncentrowania się na oddechach, które wykonujesz, podczas intonowania tego zdania, pomaga umysłowi zjednoczyć się z ciałem, tym samym przynosząc poczucie spokoju.

Odpuszczam

Jeśli znajdziesz się w obsesyjnym stanie lęku, kiedy martwisz się o rzeczy, które się nie wydarzyły lub nie będą prawdopodobnie miały miejsca po prostu powtarzaj te słowa: „przestaje się martwić tym, na co nie mam wpływu”.

Nie boję się

Wypowiadanie tych zdań daje ci moc kontrolę nad twoim strachem.

Nie ma się czego bać

Depresja może wywoływać myśli i uczucia, które mogą sprawić, że poczujesz, że twoje życie jest zagrożone. Wielokrotne powtarzanie tych słów powinno uspokoić twoje myśli i otworzyć oczy na tę rzeczywistość, że niebezpieczeństwo znajduje się jedynie w twoim umyśle.

Jestem spokojny

Zaproś wewnętrzny spokój do swojego umysłu i ciała aby złagodzić depresję i jej fizyczne objawy. Zaczniesz odczuwać rozluźnienie.

Moje myśli słowa i działania przyczyniają się do mojego szczęścia i wolności

Ta fraza zachęca do życia z pozytywnym nastawieniem, współczuciem i empatią.

Pewnego dnia zrozumiesz sens tego bólu

Ludzie, którzy nie doświadczyli smutku lub bólu, nie są interesujący, ponieważ nie ma w nich głębi i chęci rozwoju.

Potrzebuję oswoić moje cierpienie

​​Ważne jest, aby uznać swój ból i cierpienie, aby móc leczyć się swoim własnym współczuciem w chwilach trudności. Uczucie depresji powinno pomóc ci zobaczyć, co jest istotne w twoim życiu i powinno cię skłonić cię do pokonania słabości. W końcu życie polega na przetrwaniu.

Dam radę, wyjdę z tego

Depresja może wzrosnąć, ponieważ odczuwasz utratę kontroli nad sytuacją, która powoduje stres. Ta fraza pomaga przypomnieć sobie, aby pokonać to uczucie depresji powoli, ale z pewnością.

Ufam, że ten moment to tylko etap

Problemy są częścią  naszego życia, ale depresja czasami prowadzi do zadawania pytań typu: „Dlaczego ja?” lub „Dlaczego to się dzieje? Warto myśleć o tym momencie jako o czymś przejściowym.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zdrowie

Kobieta czy czaszka? To, co zobaczysz, jako pierwsze na obrazku, świadczy o twojej obecnej sytuacji emocjonalnej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 lutego 2019
Fot. Screen Facebook/Tattoos

Nie od dziś wiadomo, że to, w jakim stanie emocjonalnym się znajdujemy i to, jak w danym momencie życia patrzymy na siebie, na świat i otaczających nas ludzi determinuje nasze wybory, wpływa na pierwsze impulsy. Zrób sobie test: spójrz na ten obrazek i powiedz, co na nim widzisz. Łatwiej ci dostrzec kobietę, czy czaszkę? Przeczytaj interpretację i dowiedz się, co oznacza twój wybór.

Interpretacja

Jeśli zobaczyłeś postać kobiety

Widzisz postać kobiecą, z opuszczoną głową, w pozycji obronnej lub takiej, jakby dziewczyna chciała uniknąć twojego wzroku. To oznaka twojego emocjonalnego zmęczenia i wewnętrznego żalu.  umysłowego zmęczenia lub wewnętrznego żalu. Może przechodzisz teraz trudne chwile i obawiasz się poważnych, nieuniknionych zmian. Postrzegasz te zmiany jako coś, co może wywrócić cały świat do góry nogami.

Jeśli widzisz kobietę, to może również oznaczać, że znajdujesz się w toksycznym związku, w którym twój partner jest dla ciebie źródłem zmartwienia i wiecznego niepokoju.

Rada: Zaakceptuj zmiany. Przestań analizować, skoncentruj się na swoich potrzebach i naturalnych impulsach.

Jeśli zobaczyłeś czaszkę

Twój stan emocjonalny jest obecnie stabilny. Nie wierzysz za bardzo w przeznaczenie, zrządzenie losu, przypadki. Starasz się polegać na swojej wiedzy i umiejętnościach, a nie na przysłowiowym „farcie”. Pracujesz niezwykle ciężko, aby osiągnąć określony cel, dążysz do stabilizacji. Znajdujesz się w sytuacji, w której masz szansę zdobyć ogromne doświadczenie. Przed tobą wyzwanie, które pozwoli ci wykorzystać całą twoją dotychczas zdobytą mądrość.


Na podstawie: tapoos.com


Zobacz także

Naturalne suplementy, które ułatwiają odchudzanie

Lubisz cytrusy? Świetnie! Flawonoidy kontra komórki tłuszczowe

8 grzechów, które w przyszłości spowodują problemy ze stawami. Które z nich ty teraz popełniasz?

Tańcz, kiedy tylko możesz! Taniec pomaga zachować sprawny umysł na dłużej