Zdrowie

Atak serca u kobiet. 8 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła twój organizm przed zawałem

Redakcja
Redakcja
25 stycznia 2018
Fot. iStock/Zinkevych
 

Atak serca – większość z nas, wiedzę na jego temat czerpie z telewizji. W filmach zawsze wygląda to tak samo – człowiek jedną ręką dotyka klatki piersiowej na wysokości serca, a drugą próbuje czegoś się chwycić, by nie upaść. Ma szeroko otwarte oczy i nie może złapać tchu. Po chwili upada. Wydaje ci się, że właśnie tak wygląda atak serca? Niekoniecznie. Szczególnie w przypadku kobiet. Nasz organizm często daje nam znać, że zawał serca zbliża się wielkimi krokami. I wcale nie chodzi tylko o drętwienie ręki, bo i ten objaw wszystkim nam kojarzy się jednoznacznie.

Atak serca u kobiet 

Niewiele osób ma świadomość, że atak serca może nastąpić bez bólu w klatce piersiowej. Dotyczy to w dużej mierze kobiet. Jeżeli zauważysz u siebie któryś z poniższych objawów, nie wahaj się odwiedzić lekarza. Bardzo możliwe, że twój organizm właśnie ostrzega cię przed zawałem. Jeśli natomiast objawy te są wyjątkowo intensywne lub w szybkim tempie pogarsza się twój stan, czym prędzej wezwij pogotowie ratunkowe. Szczególnie, jeśli jesteś sama i nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby odpowiednio zareagować.

Oto kilka nieswoistych objawów, występujących u kobiet w stanie przedzawałowym:

Zawroty głowy

Chociaż większość ataków serca nie powoduje nagłej utraty przytomności, zaburzony przepływ krwi, która doprowadza tlen do mózgu może powodować zawroty głowy, ogólne osłabienie, problem z koncentracją. Możesz poczuć, że robi ci się słabo i usiąść, żeby się nie przewrócić. To ten moment, w którym masz jeszcze szansę wezwać pomoc lub zaalarmować kogoś bliskiego, że dzieje się z tobą coś złego.

Ból górnych partii ciała

Niektóre kobiety mówią, że tuż przed zawałem miały wrażenie, jakby słoń siedział im na plecach. Ból w trakcie ataku serca może promieniować do ramion, barków, szyi, a nawet szczęki. Może też być jednostronny, ale nie musi. Gdy się pojawi, warto zastanowić się nad jego przyczyną – nadwyrężyłaś się albo uderzyłaś? Jeśli nie, a dolegliwości nie słabną, powinnaś rozważyć wizytę u lekarza.

Zmęczenie

To normalne, że jesteśmy przemęczeni po ciężkim dniu lub kompletnie nieprzespanej nocy. Zaniepokoić powinno jednak zmęczenie niezwiązane z żadnym wysiłkiem. Można być skrajnie wycieńczonym nawet przez kilka tygodni zanim dojdzie do ataku serca.

Uczucie pełności

Ból w klatce piersiowej może przyjąć formę rozpierania lub ucisku. Oba te odczucia potrafią być mylące. Możemy zwalać je na przejedzenie, problem z wątrobą lub reakcję na stres. Co więcej, uczucie to może na jakiś czas zniknąć, by po za chwilę znów dać znać, że zbliża się zawał serca. Może się też zdarzyć, że ból i pieczenie za mostkiem pomylimy ze zgagą lub niestrawnością.

Zobacz również: Czy ból brzucha może oznaczać zawał serca?

Lęk i niepokój

Niektóre kobiety, mające za sobą zawał serca, mówią, że chwilę wcześniej odczuwały silny niepokój. Taki, jakiego nigdy wcześniej u siebie nie zauważyły.

Pocenie się

Jeśli nie uprawiałaś przed chwilą sportu, a nagle zaczęłaś się pocić, powinnaś podejść do sprawy poważnie. Być może jest to związane z menopauzą (bardzo prawdopodobne!), ale nawet jeśli tak, nie zaszkodzi wybrać się do lekarza. Lepiej dmuchać na zimne.

Nudności

Zawał serca mogą poprzedzać nudności. Niektórym osobom wydaje się wręcz, że dopadło ich zatrucie lub grypa żołądkowa. Do tego może pojawić się ucisk w klatce piersiowej.

Problem z oddychaniem

Jeżeli nieoczekiwanie poczułaś się tak, jakbyś właśnie wbiegła po schodach, wiedz, że dzieje się coś niedobrego z twoim sercem. Być może zostało ci niewiele czasu, żeby wezwać pomoc, bo duszności za chwilę się nasilą. Problemy z oddychaniem mogą spowodować utratę przytomności.

Pamiętaj, że zawsze lepiej wezwać pogotowie niż bagatelizować któryś z niepokojących objawów. Nie możesz czekać szczególnie wtedy, gdy chorujesz na serce lub masz za sobą zawał serca. Ogromne znaczenie ma czas. Im szybciej trafisz pod opiekę lekarzy, tym większe szanse na udrożnienie zatkanego naczynia krwionośnego i uniknięcie obumarcia fragmentu serca. Tzw. „małe zawały” mogą przebiegać bezobjawowo, jeśli uszkodzeniu uległ niewielki fragment. Właśnie dlatego czasem zupełnie przypadkiem, w trakcie rutynowych badań dowiadujemy się, że jeden zawał mamy już za sobą. W przypadku rozległej martwicy serca, może jednak dojść do zatrzymania krążenia.


Źródło: Woman’s Day

Zdrowie

Rozwój intelektualny dziecka po 1. roku życia. Jak mama może go wspierać?

Redakcja
Redakcja
25 stycznia 2018
Fot. iStock / FatCamera
 

Mamo, Twój mały odkrywca każdego dnia angażuje wszystkie swoje zmysły w poznawanie świata, a jego mózg pracuje niezwykle intensywnie, starając się zrozumieć wszystko, co go otacza. 1000 pierwszych dni życia to kluczowy okres dla „supernarządu” – mózgu, który wówczas rozwija się najbardziej dynamicznie. Młody organizm ma w tym czasie wyjątkowe potrzeby – dowiedz się, jak możesz o nie zadbać, by wspierać rozwój układu nerwowego dziecka po 1. urodzinach.

  • To ciekawe! Mózg koordynuje wszystkie procesy poznawcze – to dzięki nim dziecko jest w stanie poznawać otoczenie oraz poszerzać wiedzę i umiejętności. Na przykład w wieku 6 miesięcy dziecko chwyta przedmioty, a w okolicach 1. urodzin zaczyna chodzić, a także wypowiadać pierwsze słowa. Dwu- i trzyletnie dzieci potrafią już tworzyć zdania.
  • Czy wiesz, że… możesz stymulować pracę mózgu dziecka, zaczynając od tak prostych rzeczy, jak dobór odpowiednich zabawek? Do działania pobudzą go te o wyrazistych kolorach, rozmaitych fakturach oraz wydające dźwięk. Zabawki nie powinny jednak generować jednocześnie zbyt wielu bodźców dla wciąż kształtującego się umysłu. By dziecku zabawki nie nudziły się zbyt szybko, dobrym pomysłem może okazać się schowanie jednej z nich na tydzień. Po jej oddaniu nabierze ona dla małego odkrywcy zupełnie nowego charakteru i stanie się innym, ciekawym obiektem.
  • Warto pamiętać, żeby do dziecka mówić jak najwięcej od samego początku. Czytanie, opowiadanie i nazywanie otaczających przedmiotów ma ogromne znaczenie, gdyż głos mamy buduje poczucie bezpieczeństwa i poszerza horyzonty dziecka. Ćwiczy ono w ten sposób koncentrację i pamięć, a także zaczyna bardzo wcześnie rozumieć znaczenie często powtarzanych mu słów.
  • Interesujące! Dzieci uczą się poprzez modelowanie, czyli naśladowanie dorosłych. Dotyczy to nie tylko gestów, ale i słów. Takie naśladownictwo ma ogromne znaczenie dla rozwoju – najmłodsi przejmują od dorosłych nawyki i sposób widzenia świata. To dlatego warto zadbać o różnorodność wrażeń dostarczanych dziecku – czytać mu, chwalić je, okazywać mu czułość i uwagę, zachęcać do nowych form aktywności, a także wyboru własnych pasji i zainteresowań.
  • Czy wiesz, że… dla prawidłowego rozwoju mózgu niezbędna jest właściwa dieta? Mózg jest najbardziej energochłonnym organem w organizmie i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. W żywieniu dziecka zdecydowanie należy uwzględnić kwasy tłuszczowe omega 3, w tym szczególnie istotny dla rozwoju mózgu kwas alfa-linolenowy (ALA).

Poznaj fascynujący proces rozwoju SuperOdporności i MegaMózgu na www.bebiprogram.pl. Dzięki sześciu czytanym przez Krystynę Czubównę odcinkom możesz przenieść się w wyjątkowy świat superbohaterów i obejrzeć rozwój dziecka z innej perspektywy.


 

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.


Artykuł powstał we współpracy z Bebilon


Zdrowie

Marzysz o seksownych, czerwonych ustach? Dzięki tym trikom idealnie nałożysz szminkę

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
25 stycznia 2018
Fot. iStock/PeopleImages

Widziałam ostatnio w metrze przepiękną kobietę. Miała kręcone, rude włosy i mnóstwo piegów na twarzy. Największe wrażenie zrobił na mnie jej makijaż. Delikatny podkład, subtelnie podkręcone rzęsy i żadnych cieni na powiekach. Całą robotę zrobiła intensywnie czerwona szminka. Była idealnie dobrana, choć wydawało mi się, że w przypadku rudych włosów każda czerwona szminka będzie wyglądała źle. Widać było, że pomalowała usta bardzo starannie i równo. I wtedy zaczęłam się zastanawiać, czy to kwestia dobrej, drogiej szminki, czy odpowiedniej techniki? 

Muszę przyznać, że przez wiele lat nie używałam żadnej szminki. Po prostu nie potrafiłam się nią posługiwać. A to wyszłam poza kontur ust, a to pomalowałam się tak, że i zęby były kolorowe. Nawet szminki w stonowanych kolorach prezentowały się kiepsko, a co dopiero mówić o tych intensywnie czerwonych. W takim przypadku każde niedociągnięcie rzuca się w oczy. Byłam już kompletnie zrezygnowana i pogodzona z faktem, że szminka po prostu nie jest dla mnie. A potem zaczęłam trochę szperać i dopiero wtedy zorientowałam się, jak wielką ignorantką byłam! Umiejętne noszenie czerwonej szminki to prawdziwa sztuka. Sam wybór najlepszego odcienia to jedno, ale jak właściwie ją aplikować, to dopiero wyzwanie!

Znajdź SWÓJ kolor

Najważniejsze, by pasowała do koloru i tonacji cery. Blondynki z jasną skórą powinny wybierać odcienie koralowe lub niebiesko-różowe. Panie ze skórą oliwkową mogą sięgać po czerwone szminki z nutką brązu. Sprawdzi się też odcień ceglasty. Przy opalonej, brązowej skórze warto postawić na kolory wpadające w pomarańcz. Pasować będzie także krwista czerwień. Kobietym, które nie mogą się poszczycić śnieżnobiałym uśmiechem, powinny unikać odcieni ciepłych, wpadających w pomarańcz. Możesz porównać różne kolory od wielu producentów np. tutaj.

Wygładź powierzchnię

Szminka będzie się źle prezentować na suchych i spierzchniętych ustach. Skóra na wargach złuszcza się tak, jak w pozostałych miejscach, dlatego należy regularnie wykonywać peeling ust. Połącz cukier z miodem i uzyskaną papkę wcieraj w wargi. To najprostszy sposób na domowy peeling.

Nawilż usta

Aby szminka idealnie się prezentowała, musisz nawilżyć usta. Najlepiej nadaje się do tego odrobina olejku arganowego. Nie stosuj niczego, co nabłyszcza, ponieważ możesz zmienić odcień szminki lub zmniejszyć krycie. Jeśli zależy ci na osiągnięciu maksymalnie naturalnego efektu, na tym etapie powinnaś nałożyć szminkę na usta opuszkami palców. Nawet jeśli delikatnie się rozmaże, nikt tego nie zauważy. Usta będą czerwone, ale znacznie subtelniejsze niż przy użyciu konturówki.

Podkład

Jeżeli chcesz przedłużyć trwałość szminki, jeszcze przed jej nałożeniem i zanim obrysujesz usta konturówką, wklep w wargi odrobinę korektora lub podkładu.

Obrysuj usta konturówką

To niezwykle ważne, ponieważ pozwala przedłużyć trwałość makijażu. Obrysowanie ust ułatwia też aplikację szminki. Osoby niewprawione mogą mieć z tym problem, a tak skupiają się tylko na tym, by nie wyjść poza linię. Ważne, by kredka była w tym samym odcieniu, co szminka. Nawet najdrobniejsza różnica będzie się rzucać w oczy. Konturówka może być o jeden ton ciemniejsza niż szminka, ale musi być w tym samym odcieniu. Jeżeli wybierasz chłodną czerwień, nie kupuj konturówki wpadającej w pomarańcz.

Dokładnie pomaluj usta

Najlepiej nakładać ją pędzelkiem, zaczynając od środka warg i stopniowo rozprowadzać kosmetyk w stronę kącików. Pędzelek zapewnia precyzję, a to bardzo ważne. Czerwone szminki mają to do siebie, że długo pozostają na skórze. Jeśli rozmaże się poza wargą, bardzo trudno będzie ci to naprawić. Gdy już pomalujesz usta, odciśnij je w chusteczkę higieniczną. Następnie przypudruj (najlepiej transparentnym pudrem) i nałóż pędzelkiem drugą, cieniutką warstwę.

Specjalne triki

Jeśli chcesz sprawić, by usta wyglądały na pełniejsze, nałóż odrobinę błyszczyka na sam środek ust. To też odpowiedni moment na poprawki. Jeśli w którymś miejscu wyszłaś niego poza linię, możesz nanieść w tym miejscu odrobinę korektora lub podkładu. Najlepiej zrobić to cieniutkim pędzelkiem, by jeszcze bardziej nie rozmazać szminki. Aplikacja palcami nie wchodzi w rachubę.

Nie przesadź z resztą makijażu

Seksowna, czerwona szminka świetnie komponuje się z delikatnie pomalowanymi oczami. Wystarczy kreska na powiece i wytuszowane rzęsy. Intensywny makijaż może być przytłaczający, szczególnie w ciągu dnia. Na wieczór możesz rozważyć smoky eye.

Pamiętaj o uśmiechu

Czerwona szminka przyciąga męskie spojrzenia, więc bądź na to gotowa. Najlepsze wrażenie zawsze robi uśmiech. Nie pozostaniesz niezauważona…


 

Źródło: Reader’s Digest/Wizaż


Zobacz także

Zaparcia, ból głowy i depresja. Poznaj 10 sygnałów świadczących o tym, że twój organizm wymaga oczyszczenia

rak trzustki

10 nietypowych i wczesnych objawów raka trzustki, których nie wolno ignorować

Zielony koktajl dodający energii - Koktajle - najzdrowszy fast food

Koktajle – najzdrowszy fast food