Uroda

Wampirzy lifting bez tajemnic. Poprawa gęstości i napięcia skóry to nie wszystko, co potrafi osocze bogatopłytkowe

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
18 stycznia 2017
Wampirzy lifting
Fot. iStock / GeloKorol
 

Wampirzy lifting jest bardzo modny i popularny, szczególnie odkąd zagościł w sieciach społecznościowych dzięki wielu gwiazdom. Specjaliści trochę z przymrużeniem oka przyglądają się temu zjawisku, jako „modzie”, ponieważ tak naprawdę za hasłem „wampirzy lifting” kryje się wyjątkowa terapia osoczem bogatopłytkowym. 

Metoda ta swoją wyjątkowość zawdzięcza swojej naturalności, co w medycynie estetycznej jest dość rzadkim zjawiskiem. Jedno jest pewne – bez względu na to jak zechcemy ją nazywać, to genialne narzędzie w rękach dobrego specjalisty – i jak się okazuje, nie tylko w popularnym „odmładzaniu”, ale również w leczeniu i walce z poważniejszymi problemami niż „jędrność skóry”.

Terapia osoczem bogatopłytkowym – wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Procedura polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnie spreparowanym osoczem pacjenta. Jej naturalność kryje się w autotransplantologii – czyli w fakcie, że podczas zabiegu pacjentowi jest podawane jego własne, uprzednio pobrane i przygotowane osocze.

Z punktu widzenia medycyny estetycznej zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, może być stosowany przez cały rok, jest w pełni bezpieczny i w żaden sposób nie zmienia rysów twarzy czy mimiki.

Jakie działanie ma zabieg?

 • rewitalizacja skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi)
 • leczenie blizn potrądzikowych
 • leczenie łysienia
 • poprawa kolorytu, gęstości i napięcia skóry
 • przyśpieszenie gojenia po zabiegach laserowych
 • profilaktyka starzenia się skóry

Jak przebiega zabieg?

cytat-wampirzy lifting1a

 

Pobrania krwi nie trzeba się obawiać, samo „ukłucie” niczym nie różni się od tego, gdy pobierana jest krew do wykonania zwykłych badań. Magia zaczyna się później.

Krew jest preparowana przy pacjencie, a produktem ostatecznym jest koncentrat osocza bogatopłytkowego. Czyli osocza, w którym znajduje się więcej płytek krwi. To właśnie te elementy sprawiają, że fibroblasty zostają pobudzone do produkcji kolagenu.

Efekty jakie przynosi zabieg są bardzo dobre, ponieważ działa on na naszą naturalną zdolność skóry do regeneracji, pobudza mechanizm, a nie jedynie „maskuje” pewną niedoskonałość.

Wampirzy lifting – dla kogo?

Tu również terapia osoczem bogatopłytkowym „wygrywa” z wieloma innymi zabiegami. Bo tak naprawdę prawie każdy może z niej skorzystać. W zależności od wieku i stanu skóry można uzykać różne efekty.

Zabieg poprawia strukturę i koloryt skóry – więc doskonale sprawdza się jako zabieg „odmładzający”. Dzięki swojemu mechanizmowi działania jest jednak polecany również młodszym pacjentom, którzy chcą skórę zrewitalizować, nie poddając się jednocześnie działaniom odbieranym jako „bardziej radykalne czy agresywne”.

Kolejnym wskazaniem do wykonania tego zabiegu są problemy takie jak: łysienie czy leczenie blizn potrądzikowych. W przypadku leczenia łysienia i problemów z włosami osocze bogatopłytkowe daje bardzo dobre rezultaty i z pewnością jest profesjonalnym postępowaniem, zanim sięgnie się po ostateczne sposoby – takie jak transplantacja włosów.

Rewitalizacja – jak często należy powtarzać zabiegi?

Wampirzy lifting

Na efekty zabiegu czekamy niedługo, te pierwsze pojawiają się już po około 7 dniach. Jednak prawdziwy efekt „WOW” zaczyna się po koło 3 miesiącach. Właśnie po takim czasie pełną parą rusza nasza naturalna kolagenowa fabryka. Niemniej jednak można śmiało stwierdzić, że od zabiegu – z każdym dniem – efekt jest coraz lepszy i bardziej widoczny.

Osocze bogatopłytkowe jest również świetnym uzupełnieniem terapii laserowej. Przyspieszy bowiem gojenie i całą rekonwalescencję po zabiegu. Oprócz tego wampirzy lifting tworzy swego rodzaju ochronę dla skóry – dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakeryjnym.

Ważne gdzie… i jak

Jak się okazuje, nie zawsze wykonanie zabiegu da nam sto procent satysfakcji… bo nie każda klinika czy centrum medycyny estetycznej sprawdza na bieżąco jakość pobieranego osocza. Dr n. med. Piotr Niedziałkowski, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, zwraca uwagę na ważną kwestię, o którą warto zapytać przed wykonaniem zabiegu:

cytat-wampirzy lifting2a

 

Nie tylko marka kliniki czy nazwisko lekarza powinny być dla nas miarą rzetelności. W przypadku tego zabiegu, możemy mieć gwarancję, że osocze, które zostanie nam podane po spreparowaniu, naprawdę jest wartościowe. Pytajcie czy preparaty są badane pod względem zawartości płytek po spreparowaniu!

Oczywiście to, czy wybieracie wiarygodną klinikę, zawsze wpływa na bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Nie bójmy się medycyny estetycznej i zawsze wybierajmy prawdziwych fachowców.

 

linia 2pxawatar dr n med Piotr Niedzialkowskidr n. med. Piotr Niedziałkowski

Kierownik Centrum Zdrowej Skóry, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.

Obejrzyj film


Uroda

Peeling w domu to nie wszystko. Czyli peelingi ziołowe i chemiczne w dermatologii estetycznej

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
18 stycznia 2017
Fot. iStock / gilaxia
 

Prawie każdy poradnik i artykuł urodowy zaczyna się od nieśmiertelnego peelingu. Mówimy, piszemy i zgodnie kiwamy głowami, że to filar domowej pielęgnacji, ale czy zastanawiałyśmy się nad tym, po co wybierać się na peeling do kliniki urodowej czy dermatologicznej?

Dlatego dziś przyjrzymy się peelingom nieco uważniej, i nie chodzi nam o te w tubkach i saszetkach, które kupujemy w drogeriach czy aptece.

peelingi2Peeling służy złuszczeniu zewnętrznej warstwy skóry, a wszystko po to, by pobudzić ją do „pracy” i odnowy. Jednak, jeśli będziemy korzystać z peelingów profesjonalnych – w zależności od tego jak głębokie będą oraz jakimi preparatami wykonane, możemy uzyskać różne efekty.

Podczas peelingu możemy usunąć częściowo lub całkowicie warstwę rogową naskórka, a jego wykonanie wpływa na głębsze warstwy skóry. I właśnie tutaj kryje się różnica między peelingiem, który trzymamy w łazience a tym medycznym. Specjalistyczne peelingi wykonywane w dermatologii estetycznej potrafią wiele. Możliwa jest przede wszystkim regulacja głębokości złuszczania. A to z kolei wpływa na jakość efektów, które obserwujemy po zabiegu.

A na jakie efekty możemy liczyć decydując się na profesjonalny peeling?

Oczywiście rodzaj zabiegu dobierze specjalista – tak, aby najlepiej pasował do potrzeb i problemów naszej skóry. W zależności od stężenia i rodzaju preparatu możemy uzyskać różne efekty zabiegu.

Jakie efekty daje peeling medyczny?

odnowa komórek naskórka

wzmożenie syntezy kolagenu i elastyny

regulację wydzielania sebum

działanie przeciwbakteryjne

działanie przeciwzapalne

zmniejszenie drobnych zmarszczek

rozjaśnienie przebarwień

dermostymulację skóry

spłycenie głębokich zmarszczek

wygładzenie zrogowaciałej skóry

pobudzenie i wzmożenie  odbudowy naskórka oraz skóry właściwej

odwrócenie naskórkowych i skórnych objawów fotostarzenia

świetlistość, poprawę struktury skóry

peelingi1Ważne, aby podczas wizyty lekarz skupił się na całościowym spojrzeniu na pacjenta i oprócz peelingu przygotował nasz indywidualny plan działania, aby rewitalizować skórę. Pamiętajmy, że oprócz dobrze wykonanego zabiegu niezmiernie ważne jest przestrzeganie ogólnych zaleceń dotyczących codziennej pielęgnacji i właściwego odżywiania.

Po peelingach profesjonalnych efekty obserwujemy długofalowo.

A dla kogo taki peeling? Główne wskazania do wykonania peelingu chemicznego to:

 • zmiany i uszkodzenia skóry spowodowane jej starzeniem,
 • chęć odświeżenia i wygładzenia skóry
 • zredukowanie pierwszych, drobnych zmarszczek,
 • chęć poprawy ogólnej kondycji skóry, jej sprężystości i napięcia,
 • redukowanie rozstępów skórnych,
 • poprawa kondycji skóry w przypadku cery tłustej o rozszerzonych porach,
 • zmiany chorobowe skóry: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy,
 • powikłania po trądziku – przebarwienia, blizny zanikowe,
 • zaburzenia rogowacenia: suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe, rogowacenie słoneczne,
 • redukowanie przebarwień.