Cienie pod oczami mogą wynikać z niedostatecznej ilości snu, niewłaściwej pielęgnacji, a także istniejących chorób. Jeżeli towarzyszą komuś od zawsze, nie ma się czym przejmować. Natomiast jeśli przebarwienia i sińce pod oczami pojawiły się niedawno i towarzyszą im inne objawy, warto przyjrzeć się bliżej problemowi. Czym są cienie pod oczami i co je powoduje? Jak pozbyć się efektu „podbitych” oczu?
Cienie (sińce) pod oczami — dlaczego się pojawiają?
Cienie pod oczami to problem wielu osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Najczęściej przybierają ciemniejszy od skóry, siny kolor, czasem nieco fioletowy, gdy mocniej widać przez skórę siateczkę naczyń krwionośnych. Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i cienka, a problem cieni pojawia się szczególnie często u kobiety z cerą naczynkową. Bardzo często pojawienie się zasinień jest kwestią genetyki.
Cienie (sińce) pod oczami mogą być nieco zażółcone (przy ciepłym kolorycie skóry), natomiast ciemniejsze bywają efektem nadmiernej ekspozycji na słońce. Wpływ na powstawanie cieni ma także wiek. Im starsza jest skóra, tym bardziej nasilony problem.
Przyczyny cieni pod oczami
Przyczyny powstawania cieni pod oczami są różne. Począwszy od prozaicznych, takich jak zbyt mała ilość snu, skończywszy na możliwych objawach różnych chorób.
Co powoduje cienie pod oczami?
- odwodnienie — wypijanie zbyt małych ilości wody w ciągu dnia oraz sięganie po większe ilości kawy może przyczyniać się do nasilenia problemu;
- niedożywienie — sińce pod oczami mogą wynikać z niedoboru elektrolitów, żelaza, witaminy K i innych witamin w organizmie;
- spożywanie alkoholu;
- palenie tytoniu — nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych i utrudnia dotlenienie i odżywienie skóry, przez co wygląda ona znacznie gorzej;
- przewlekły stres i nadmiar obowiązków, brak wypoczynku;
- praca przy komputerze — spędzanie wielu godzin przy monitorze powoduje duży wysiłek i przekrwienie okolicy wokół oczu, przez co skóra wygląda na zasinioną;
- alergie — osobny cierpiące na atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa oraz alergiczne zapalenie spojówek, często skarżą się na zasinienia pod oczami. Także alergia na dany kosmetyk przyczynia się do powstania problemu;
- anemia (niedokrwistość) — niedobór żelaza jest częstą przyczyną cieni pod oczami;
- choroby nerek — zasinieniom towarzyszą obrzęki twarzy, problemy z oddawaniem moczu;
- niedoczynność tarczycy — towarzyszą jej obrzęki na twarzy i szereg innych, uogólnionych objawów;
- pasożyty — bytujące w ludzkim układzie pokarmowym pasożyty również przyczyniają się do powstawania cieni pod oczami przez zabieranie ważnych dla zdrowia składników z pożywienia.
Cienie pod oczami u dziecka
Mimo że cienie pod oczami kojarzą się z przemęczonymi dorosłymi, to mogą pokazać się także na twarzy dziecka. U dzieci przyczyn stale towarzyszących cieni pod oczami można doszukiwać się w płytko unaczynionej i cienkiej skórze. Jeśli cienie pod oczami u dziecka pojawiają się z dnia na dzień, należy obserwować czy nie towarzyszą jakieś niepokojące objawy. Najczęściej sińce pod oczami u dzieci są efektem alergii, pasożytów i niedoborów żelaza, ale mogą wynikać także z poważniejszych chorób. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.
Jak zlikwidować cienie pod oczami?
W przypadku, gdy cienie pod oczami pojawiły się nagle, mimo że dotychczasowy styl życia nie uległ zmianie, warto zaobserwować swoje ciało. Pojawienie się zasinień wokół i pod oczami może być oznaką tego, że w organizmie zaczyna się dziać coś niedobrego. Nie zawsze cienie pod oczami wynikają z choroby, jednak warto ten problem omówić z lekarzem. Najpewniej specjalista skieruje na proste badania, które mogą dać odpowiedź na pytanie, czy coś dzieje się w organizmie:
- morfologia krwi obwodowej;
- badanie ogólne moczu;
- poziom glukozy na czczo;
- TSH;
- parametry funkcji wątroby oraz nerek.
Jeżeli cienie pod oczami to kwestii genetyki lub typu urody, można po prostu sięgnąć po krem pod oczy (np. z witaminą C lub zieloną herbatą), który zamaskuje nieco zasinienia. Warto także zwrócić uwagę na styl życia, dietę, ilość i jakość snu.
Domowe sposoby na cienie pod oczami
Jeżeli taka jest po prostu uroda i ze zdrowiem nie dzieje się nic złego, można próbować domowymi sposobami rozjaśnić cienie pod oczami. Metod jest kilka, w dodatku łatwo dostępnych, więc można pokusić się o ich wypróbowanie i wybranie dla siebie najlepszej.
Kostki lodu/żelowy okład
Aby ukryć nieco cienie pod oczami, wykorzystaj schłodzony w lodówce żelowy okład na okolicę oczu lub kostki lodu. Zimno obkurczy naczynka krwionośne i pobudzi krążenie krwi. Lepiej odżywiona skóra będzie wyglądała bardziej świeżo. Na tę metodę powinny uważać właścicielki cery naczynkowej z tendencją do pękania, ponieważ zimno nasila tę tendencję.
Napar z ziół
Napar z ziół to rozwiązanie na doraźną pomoc przy cieniach pod oczami. Dwie torebki rumianku, świetlika lub lipy zaparz, następnie wystudź (możesz schłodzić w lodówce) i połóż je na 15 minut na powieki. Taki ziołowy okład poprawi krążenie krwi w skórze wokół oczu. W ten sam sposób może zadziałać napar z czarnej lub zielonej herbaty.
Plastry surowego ziemniaka lub ogórka
Ogórek lub ziemniak pokój na grubsze plastry i połóż na zamknięte powieki na ok. 15- 20 minut. Woda, witaminy i mikroelementy sprawią, że cienie będą o wiele mniej widoczne.
Okład z aloesu
Przetnij na pół liść aloesu i przyłóż go rozciętą stroną pod oczy. Jego bogaty w wartościowe dla zdrowia substancje nawilżą i odżywią, poprawią wygląd skóry wokół oczu.