Kuchnia Zdrowie

9 powodów, by zacząć pić sok aloesowy. Możesz zrobić go sama

Redakcja
Redakcja
31 marca 2017
Fot. iStock / penguiiin
 

Aloes to roślina lecznicza, której niezwykłe właściwości znane są od ponad 5000 lat. Jej liście wypełnia żelowa substancja, pełna wartości odżywczych, składająca się z około 99% wody. Właśnie tu kryje się ponad 200 aktywnych składników: witaminy, minerały, aminokwasy, enzymy, polisacharydy i kwasy tłuszczowe. To dlatego dobroczynne działanie aloesu jest tak szerokie i coraz chętniej po niego sięgamy. 

Aloes wchodzi w skład suplementów diety, leków czy kosmetyków. Także w domu można korzystać z jego dobrodziejstw — pewnie niejednej z nas mama przykładała przecięty liść aloesu do oparzonego czy stłuczonego miejsca na ciele. Warto sięgać po pełen zdrowych substancji sok z aloesu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

9 powodów, by zacząć pić sok aloesowy

1. Pomaga w trawieniu

Sok z aloesu działa oczyszczająco na jelita, wspomaga naturalne funkcje oczyszczania wątroby, nerek i skóry. Podczas trawienia w układzie pokarmowym, wchłania toksyny wydalane następnie przez jelito grube. Pomaga zmniejszyć ilość nieprzyjaznych bakterii w jelicie, usprawniając działanie układu pokarmowego. Pomaga przy zaparciach, dzięki dużej zawartości wody i błonnika. Ułatwia również pozbycie się z organizmu pasożytów.

2. Oczyszcza organizm

Sok aloesowy przyspiesza usunięcie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii odkładających się w wątrobie, nerkach i krwiobiegu. Obecne w soku biologicznie czynne polisacharydy, łączą się z niektórymi toksynami, które bardzo słabo rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu mogą być usunięte z ciała.

3. Odchudza

Dzięki oczyszczeniu organizmu, poprawie trawienia i metabolizmu pozytywnie wpływa na przyspieszenie procesu odchudzania. Spożywany w niewielkich ilościach, sok aloesowy ogranicza także napady głodu i powstrzymuje przed podjadaniem.

4. Działa przeciwzapalnie

Aloes zawiera 12 substancji, w tym beta-sitosterole, które wpływają na spowolnienie lub zahamowanie stanu zapalnego. Warto go wypróbować w walce z bólami stawów spowodowanych ich sztywnością, zespole jelita drażliwego, chorobach układu krążenia, chorobie Crohna.

5. Wyrównuje niedobory witamin

Sok z aloesu to bogactwo wielu witamin, w tym A, C, E, kwasu foliowego (B9), choliny, B1, B2, B3 (niacyna), B6, B12. Zawiera wiele niezbędnych nam mikroelementów np.: wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź, mangan.

6. Reguluje poziom cukru we krwi

Obecna w aloesie substancja o nazwie glukomannan wspomaga zmianę cukru w energię, dzięki czemu nie odkłada się on w krwiobiegu.

7. Obniża poziom złego cholesterolu

Według badań opublikowanych w British Medical Journal z 2000 roku, beta-sitosterol obecny w aloesie pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu w krwi. Ponadto reguluje ciśnienie w żyłach i tętnicach, poprawia krążenie i utlenienie krwi, oraz zmniejsza lepkość krwi, co może pomóc w obniżaniu ryzyka chorób serca.

8. Chroni dziąsła i zęby

Antybakteryjne właściwości soku pomagają zapobiegać infekcjom dziąseł, owrzodzeniom jamy ustnej oraz dolegliwościom takim jak nieprzyjemny zapach z ust czy płytka nazębna.

9. Wspiera odporność

Dzięki obecności takich składników aktywnych biologicznie jak: siarka, lupeol, kwas salicylowy, kwas cynamonowy, azot mocznika i fenol, chroni organizm przed osłabieniem. Polisacharydy zawarte w soku stymulują makrofagi, których główną funkcją jest obronna organizmu, substancje aktywne zapobiegają wzrostowi chorobotwórczych mikroorganizmów, pomagają w eliminowaniu różnych zakażeń.

Przepis na domowy sok z aloesu

Jeśli mamy w domu aloes, miąższ lub sok, którego używamy, powinien pochodzić z roślin przynajmniej 3-letnich. Po oberwaniu liście przechowuje się w lodówce maksymalnie 2 tygodnie.

Składniki:

  • 1 łodyga aloesu
  • 1/2 szklanki wody (100 ml)
  • opcjonalnie 1 łyżka stołowa miodu (25 g) lub kilka kropel soku z cytryny

Sposób przygotowania

  • przekrój łodygę aloesu nożem i wyciśnij żel,
  • przepłucz żel wodą, aby usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia,
  • żel umieść w blenderze, dodaj wodę, zmiksuj,
  • opcjonalnie dodaj odrobinę miodu lub soku z cytryny dla smaku.

Pij pół szklanki soku aloesowego dziennie. Możesz stworzyć na jego bazie inne napoje typu koktajl. Pamiętaj, że aloes jest rośliną o silnym działaniu i należy używać jej z umiarem.


źródło: krokdozdrowia.comwww.naturalna-medycyna.com.pl


Kuchnia Zdrowie

Czy twój nastolatek jest gotowy do życia? Oto, co powinien umieć zrobić samodzielnie

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
31 marca 2017
Fot. iStock / Nikada
 

Ile razy zastanawiałaś się, dlaczego ten czas tak szybko leci, a dzieci rosą w mgnieniu oka? Jak to możliwe, że jeszcze wczoraj tuliłaś do piersi bezbronne niemowlę, a teraz mieszkasz pod jednym dachem z prawie dorosłą kobietą lub prawie dorosłym mężczyzną? Czy są gotowi na samodzielność i opuszczenie rodzinnego gniazda? Czy poradzą sobie, będą potrafili zatroszczyć się o siebie, o innych? Dla własnego spokoju i dobra wszystkich sprawdź, czy twój nastolatek jest nauczony niezależności i samodzielności – oto, co powinien umieć zrobić bez twojej pomocy.

Prosty posiłek

Przygotowanie prostego posiłku nie przekracza kompetencji przeciętnego nastolatka. To nie musi być trzydaniowy obiad z deserem, ale zwykła jajecznica, omlet, kanapki czy szybki makaron to naprawdę proste zadanie. Oczywiście, wszystko wymaga praktyki i pokazania co, gdzie i do czego w kuchni służy – jeśli wcześniej podstawiałaś nastolatkowi talerz pod nos, nie dziw się, że przy gotowaniu ma dwie lewe ręce! Wspólne gotowanie będzie idealnym pomysłem na pierwszą lekcję.

Pranie

Młodsze dzieciaki należy zaangażować do składania i segregowania ubrań, czy wieszania prania, a nastolatki powinny być już w stanie samodzielnie zatroszczyć się o czystość swojej garderoby. Tak, ta duża szafka z szybką, która stoi w łazience ma magiczne guziczki i pokrętła – warto nauczyć nastolatka ich znaczenia i praktycznego zastosowania.

Sprzątanie

Można utwierdzać dzieciaki w przekonaniu, że bałagan sprzątają dobre wróżki, a śmieci wynoszą nocą skrzaty, ale nic dobrego to nie przyniesie. Najprostsza metoda na naukę porządku to stworzenie tabeli obowiązków i podzielenie prac domowych między wszystkimi mieszkańcami. A przy odkurzaniu szybka powtórka przed maturą – skąd pochodzi cytat „tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”? 😉

Praca domowa i organizacja nauki

Za to absolutnie nie powinnaś brać odpowiedzialności! Zadania domowe i przygotowanie się do lekcji, sprawdzianów i klasówek to obowiązek ucznia. Przestrzeganie terminów, rozłożenie materiału do nauczenia „na raty”, poszukanie źródeł do referatu, zaplanowanie pracy – oto zadania, z którymi nastolatek powinien sobie poradzić. Jeśli poprosi cię o pomoc, to w porządku, ale pamiętaj, że wyręczając go lub dając zbyt wiele wskazówek i wytycznych „dla dobrej oceny” nie uczysz go samodzielnego myślenia i utwierdzasz w przekonaniu, że bez rodziców nie jest w stanie sobie poradzić.

Pobudka i przygotowanie do szkoły

To nie będzie łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli twój nastolatek nie należy do rannych ptaszków, ale nie będziesz przecież go budzić do czterdziestki! Wstanie na dźwięk budzika, poranna toaleta, zabranie wszystkich potrzebnych rzeczy, zjedzenie śniadania – z tym twoje dorastające dziecko powinno dać sobie radę samo. A jeśli zaśpi… no cóż, konsekwencje odczuje na własnej skórze – wszak najlepiej uczymy się na błędach. Później dwa razy zastanowi się nim naciśnie drzemkę w budziku.

Zarządzanie własnymi pieniędzmi

To bardzo ważna umiejętność – docenianie pieniędzy, zarządzanie nimi i rozsądne gospodarowanie. Jeśli nie chcesz wychować przyszłego bankruta i utracjusza, ustal kieszonkowe i cele, na które będzie je przeznaczał.  A jeśli otrzymaną kwotę wyda zbyt szybko, cóż… będzie musiał poczekać do kolejnego miesiąca lub znaleźć sobie pracę – w ten sposób poczuje najlepiej, ile tak naprawdę znaczą pieniądze.

Korzystanie z komunikacji miejskiej

Nastolatek powinien bez problemu znaleźć dogodne połączenie, odczytać rozkład jazdy, kupić odpowiedni bilet i skasować go. Ale to nie wszystko – równie ważne jest, by wiedział, jak zachować się w transporcie publicznym. Słuchanie muzyki  z telefonu, przekleństwa czy zajmowanie miejsca osobie starszej lub kobiecie w ciąży wprawdzie nie robią z niego niesamodzielnego, za to niekulturalnego owszem.

Załatwienie prostej sprawy urzędowej

Nastolatek powinien poradzić sobie z załatwieniem prostej sprawy urzędowej, np. w sekretariacie szkoły, w banku czy  na poczcie. Wypełnienie prostego druku, uzyskanie potrzebnych informacji, złożenie dokumentów czy opieczętowanie ich – to podstawy. Nie da się uniknąć życia bez papierów, rozmaitych świstków i biurokracji, dlatego wdrażaj go w załatwianie różnych spraw i nie pozwól, by za kilka lat doznał szoku po wizycie w ZUS-ie czy przy składaniu PIT- a 😉

Rozmowa z dorosłymi

Małe dzieci często zwracają się do wszystkich po imieniu i nawet dorosłych traktują jak kolejną koleżankę lub kolegę. Nastolatkom takie zachowanie już nie przystoi – powinni wiedzieć, że do starszych, nauczycieli, wykładowców, a potem przełożonych powinni zwracać się z szacunkiem, a pewne teksty, żarty i zachowania są nie na miejscu i będą źle odebrane. Staraj się, by twoja pociecha miała jak najwięcej możliwości wypracowania swoich kompetencji społecznych i komunikacyjnych – zamiast powtarzać „nie rozmawiaj z obcymi” pokaż, że poznawanie innych to cenne doświadczenie.

Zaopiekowanie się gościem

Wprawdzie nie samymi obowiązkami człowiek żyje, ale nawet przy przyjemnościach, takich jak odwiedziny przyjaciół i znajomych, mamy pewne zobowiązania. Zaoferowanie czegoś do picia lub poczęstunku, zaproszenie do miejsca, gdzie można wygodnie usiąść, zajęcie się wierzchnią garderobą, miła rozmowa – takie umiejętności i nawyki zrobią z twojego nastolatka nie tylko samodzielnego, ale także sympatycznego i wartego poznania człowieka.


Kuchnia Zdrowie

Czasami niepodejmowanie żadnej decyzji, to najlepsza decyzja. 8 wskazówek, jak podjąć te najtrudniejsze

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 marca 2017
Fot. iStock

Nieustannie coś się zmienia. Dla jednych to powód do radości i ekscytacji, dla innych to tylko stres i sygnał do ucieczki… ale na końcu każdej myśli o zmianach czeka decyzja.

Decyzja, którą musisz podjąć.

Zastanów się na spokojnie czy naprawdę chcesz i potrzebujesz zmiany, czy raczej jesteś zmuszony odo podjęcia trudnej decyzji. To olbrzymia różnica. Rozważ czy chcesz i potrafisz teraz podejmować decyzję, wybierać.

Bez względu na to, jakie wybory przyszło ci rozważać, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Pamiętaj, że:

Nie musisz podejmować decyzji, które  nie należą do ciebie

Nie rób tego. Nie każda decyzja musi być, podobnie jak nie każda odpowiedzialność za nie. Pozwól sobie na komfort.

Są decyzje, które podejmujesz codziennie. Takie, które podejmujesz raz na jakiś czas. I te, które podejmujesz tylko raz. RAZ

Te ostatnie podejmuj po swojemu, w swoim tempie i czasie.

Decyzje potrzebują czasu tak, jak ty

Podjęcie „dobrej” decyzji w nieodpowiednim czasie niewiele różni się od złego wyboru. Decyduj, gdy jest na to odpowiedni czas.

Wybieraj ze względu na to, co jest słuszne, a nie kto ma rację

Choć czasem bardzo trudno nam to dostrzec, ze względu na łączące nas z innymi relacje.

Nie pozwól im się gromadzić

Czasem trudniej jest podjąć wiele małych, mniej istotnym decyzji, niż jedną ważną i dużą. Nie daj się przytłoczyć.

Nie trać czasu na podejmowanie decyzji, których nie możesz „wykonać”

Czasem rozmyślania przed podjęciem decyzji zjadają nas do żywego i czasem, gdy już starczy nam sił do ich podjęcia, okazuje się, że nic z tych decyzji nie wyniknęło. Że wykonanie ich okazało się niemożliwe.

Czasami niepodejmowanie żadnej decyzji, to najlepsza decyzja

Inni ludzie, czas, obowiązki, sytuacja… jest wiele czynników, które wywierają na tobie presję czasu, ty nie musisz tego sobie robić.

Zamiast żałować, szukaj przyszłości

Kiedy już podejmiesz decyzję nie oglądaj się za siebie. Idź do przodu. Rozważania „co by było gdyby” czy roztrząsanie z zupełnie innej perspektywy podjętych działań w niczym ci nie pomogą. Swoja energię poświęć na przewidywanie problemów/błędów, które mogą się teraz pojawić na twojej drodze (a nie tych, które pojawiłyby się lub nie „GDYBY”).


źródło: liraz.com


Zobacz także

Rak skóry - typy, objawy, leczenie, rokowania

Rak skóry to nie tylko czerniak. Co należy wiedzieć o różnych typach raka skóry?

cukrzyca objawy typu 1 i 2

Cukrzyca rozwija się w ukryciu. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

7 oznak niedoboru witamin w twoim organizmie