Go to content

9 powodów, by zacząć pić sok aloesowy. Możesz zrobić go sama

Fot. iStock / penguiiin

Aloes to roślina lecznicza, której niezwykłe właściwości znane są od ponad 5000 lat. Jej liście wypełnia żelowa substancja, pełna wartości odżywczych, składająca się z około 99% wody. Właśnie tu kryje się ponad 200 aktywnych składników: witaminy, minerały, aminokwasy, enzymy, polisacharydy i kwasy tłuszczowe. To dlatego dobroczynne działanie aloesu jest tak szerokie i coraz chętniej po niego sięgamy. 

Aloes wchodzi w skład suplementów diety, leków czy kosmetyków. Także w domu można korzystać z jego dobrodziejstw — pewnie niejednej z nas mama przykładała przecięty liść aloesu do oparzonego czy stłuczonego miejsca na ciele. Warto sięgać po pełen zdrowych substancji sok z aloesu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

9 powodów, by zacząć pić sok aloesowy

1. Pomaga w trawieniu

Sok z aloesu działa oczyszczająco na jelita, wspomaga naturalne funkcje oczyszczania wątroby, nerek i skóry. Podczas trawienia w układzie pokarmowym, wchłania toksyny wydalane następnie przez jelito grube. Pomaga zmniejszyć ilość nieprzyjaznych bakterii w jelicie, usprawniając działanie układu pokarmowego. Pomaga przy zaparciach, dzięki dużej zawartości wody i błonnika. Ułatwia również pozbycie się z organizmu pasożytów.

2. Oczyszcza organizm

Sok aloesowy przyspiesza usunięcie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii odkładających się w wątrobie, nerkach i krwiobiegu. Obecne w soku biologicznie czynne polisacharydy, łączą się z niektórymi toksynami, które bardzo słabo rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu mogą być usunięte z ciała.

3. Odchudza

Dzięki oczyszczeniu organizmu, poprawie trawienia i metabolizmu pozytywnie wpływa na przyspieszenie procesu odchudzania. Spożywany w niewielkich ilościach, sok aloesowy ogranicza także napady głodu i powstrzymuje przed podjadaniem.

4. Działa przeciwzapalnie

Aloes zawiera 12 substancji, w tym beta-sitosterole, które wpływają na spowolnienie lub zahamowanie stanu zapalnego. Warto go wypróbować w walce z bólami stawów spowodowanych ich sztywnością, zespole jelita drażliwego, chorobach układu krążenia, chorobie Crohna.

5. Wyrównuje niedobory witamin

Sok z aloesu to bogactwo wielu witamin, w tym A, C, E, kwasu foliowego (B9), choliny, B1, B2, B3 (niacyna), B6, B12. Zawiera wiele niezbędnych nam mikroelementów np.: wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź, mangan.

6. Reguluje poziom cukru we krwi

Obecna w aloesie substancja o nazwie glukomannan wspomaga zmianę cukru w energię, dzięki czemu nie odkłada się on w krwiobiegu.

7. Obniża poziom złego cholesterolu

Według badań opublikowanych w British Medical Journal z 2000 roku, beta-sitosterol obecny w aloesie pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu w krwi. Ponadto reguluje ciśnienie w żyłach i tętnicach, poprawia krążenie i utlenienie krwi, oraz zmniejsza lepkość krwi, co może pomóc w obniżaniu ryzyka chorób serca.

8. Chroni dziąsła i zęby

Antybakteryjne właściwości soku pomagają zapobiegać infekcjom dziąseł, owrzodzeniom jamy ustnej oraz dolegliwościom takim jak nieprzyjemny zapach z ust czy płytka nazębna.

9. Wspiera odporność

Dzięki obecności takich składników aktywnych biologicznie jak: siarka, lupeol, kwas salicylowy, kwas cynamonowy, azot mocznika i fenol, chroni organizm przed osłabieniem. Polisacharydy zawarte w soku stymulują makrofagi, których główną funkcją jest obronna organizmu, substancje aktywne zapobiegają wzrostowi chorobotwórczych mikroorganizmów, pomagają w eliminowaniu różnych zakażeń.

Przepis na domowy sok z aloesu

Jeśli mamy w domu aloes, miąższ lub sok, którego używamy, powinien pochodzić z roślin przynajmniej 3-letnich. Po oberwaniu liście przechowuje się w lodówce maksymalnie 2 tygodnie.

Składniki:

  • 1 łodyga aloesu
  • 1/2 szklanki wody (100 ml)
  • opcjonalnie 1 łyżka stołowa miodu (25 g) lub kilka kropel soku z cytryny

Sposób przygotowania

  • przekrój łodygę aloesu nożem i wyciśnij żel,
  • przepłucz żel wodą, aby usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia,
  • żel umieść w blenderze, dodaj wodę, zmiksuj,
  • opcjonalnie dodaj odrobinę miodu lub soku z cytryny dla smaku.

Pij pół szklanki soku aloesowego dziennie. Możesz stworzyć na jego bazie inne napoje typu koktajl. Pamiętaj, że aloes jest rośliną o silnym działaniu i należy używać jej z umiarem.


źródło: krokdozdrowia.comwww.naturalna-medycyna.com.pl