Zdrowie

Krzywa cukrowa – kiedy wykonuje się doustny test obciążenia glukozą i o czym świadczy jego wynik?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 czerwca 2020
Krzywa cukrowa - na czym polega badanie, cena, normy , w ciąży
Fot. iStock
 

Krzywa cukrowa jest badaniem, które nie kojarzy się zbyt przyjemnie. Wykonuje się je u standardowo u kobiet ciężarnych oraz u każdej osoby z podejrzeniem cukrzycy. Badanie trwa ponad dwie godziny, które należy spędzić w placówce, gdzie jest wykonywane. Jak przygotować się do tego badania, jakie normy ma krzywa cukrowa i kiedy wykonuje się ją w ciąży?

Krzywa cukrowa – co to jest

Krzywa cukrowa (doustny test obciążenia glukozą, krzywa glikemiczna, test OGTT) jest badaniem pomagającym zdiagnozować cukrzycę typu 2. Wykonanie krzywej cukrowej zaleca się osobom z podejrzeniem cukrzycy, u których  cukier przewyższa normy lub wyniki badań są w normie, ale występujące objawy wskazują na chorobę. Jeśli w rodzinie były przypadki cukrzycy, również dobrze jest profilaktycznie oznaczyć krzywą cukrową.

Krzywa cukrowa w ciąży wykonywana jest standardowo między 24 a 28 tygodniem ciąży, gdy jest największe ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej.

Fot. iStock

Doustny test obciążenia glukozą polega na sporządzeniu i wypiciu bardzo słodkiego roztworu – 75 g glukozy/szklankę wody (300 ml). Warto zapytać wcześniej w laboratorium o konieczność zakupu glukozy – najczęściej glukozę pacjenci kupują samodzielnie w aptece. Na wykonanie całego badania potrzeba aż dwóch godzin. W tym czasie najpierw pobierana jest krew na czczo, po czym wypija się rozpuszczoną glukozę. Roztwór wypija się w ciągu maksymalnie 5 minut. Po upływie najpierw godziny, a następnie  dwóch godzin od chwili wypicia glukozy, pobierana jest krew do oznaczenia krzywej glikemicznej.

Krzywa cukrowa w ciąży

W ciąży krzywa cukrowa traktowana jest jako badanie obowiązkowe i wykonywane standardowo u każdej ciężarnej, by wykluczyć cukrzycę ciążową. Krzywa cukrowa w ciąży wykonywana jest standardowo między 24 a 28 tygodniem ciąży, gdy jest największe ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa polega na zaburzeniu tolerancji węglowodanów. W efekcie następuje hiperglikemia, czyli zwiększa się stężenie glukozy we krwi. Zazwyczaj ten stan mija samoistnie po porodzie, jednak może w trakcie ciąży rzutować na dziecko. Najczęstsze powikłania cukrzycy ciążowej to: poronienia, przedwczesny poród, żółtaczka noworodkowa, waga dziecka po urodzeniu powyżej 4,2 kg, wady rozwojowe u dziecka (np. niedojrzałość płuc, mózgu i serca), nadciśnienie u ciężarnej oraz stany przedrzucawkowe. Nieprawidłowa krzywa cukrowa w ciąży, a dokładniej rozpoznana cukrzyca, wymaga kierowania ciężarnej do diabetologa i szczególnej kontroli sytuacji.

Krzywa cukrowa - na czym polega badanie, cena, normy , w ciąży

Fot iStock

Krzywa cukrowa – normy

Wynik badania krzywej cukrowej zazwyczaj dostępny jest na drugi dzień od wykonania badania. Prawidłowy poziom cukru powinien wynosić:

 • Na czczo – mniej niż 92 mg/dl;
 • Po 60 minutach od wykonania testu – poniżej 180 mg/dl;
 • Poziom cukru po 120 minutach od wykonania testu – poniżej 140 mg/dl.

Krzywa cukrowa spełnia normy, gdy glukoza pobrana na czczo osiągnęła wartość między 70 a 99 mg/dl. Po dwóch godzinach (120 minut) od wypicia roztworu prawidłowy wynik nie może przekroczyć 140 mg/dl.

Wynik po upływie dwóch godzin, oscylujący pomiędzy 140 a 199 mg/dl poziomu glukozy we krwi, może wskazywać na ryzyko pojawienia się cukrzycy u osoby badanej.

Gdy po upływie dwóch godzin od spożycia roztworu glukozy cukier jest na poziomie 200 mg/dl lub go przekracza, wynik wskazuje na cukrzycę.

Krzywa cukrowa w ciąży ma te same, powyżej określone normy. Nieprawidłowy wynik krzywej cukrowej i rozpoznanie cukrzycy, wymaga skierowania pacjenta pod opiekę lekarza diabetologa.

Krzywa cukrowa – jak się do niej przygotować?

Badanie wymaga od pacjenta pewnego przygotowania przed przystąpieniem do niego. Aby krzywa cukrowa i jej wynik był jak najbardziej wiarygodny, należy przestrzegać poniższych zasad:

Krzywa cukrowa w ciąży wykonywana jest standardowo między 24 a 28 tygodniem ciąży, gdy jest największe ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej.

Fot. iStock

 • co najmniej 8-12 godzin przed wykonaniem badania nie można spożywać posiłków;
 • badanie wykonuje się na siedząco, nie można nic jeść oraz popijać glukozy,
 • na 72 godziny przed wykonaniem badania nie stosuje się restrykcyjnych diet niskokalorycznych lub niskowęglowodanowych, które mogą wpływać na pogorszenie wchłaniania węglowodanów i fałszować wynik;
 • palenie papierosów jest zabronione na 24 godziny przed badaniem, oraz w jego trakcie;
 • 24 h przed badaniem nie należy spożywać alkoholu oraz trenować intensywnie;
 • jeśli jest taka możliwość, należy zaczekać z badaniem 72h po sterydoterapii, leczeniu środkami moczopędnymi, oraz beta-mimetykami stosowanymi w astmie.

Krzywa cukrowa – dlaczego uznana jest za nieprzyjemne badanie?

Badanie, ze względu na konieczność wypicia niezwykle słodkiego roztworu glukozy, nie cieszy się sympatią pacjentów. Nie każdy bez problemu wypije słodki aż do granic możliwości płyn. Wiele osób skarży się przy tym na pojawiającą się niechęć do tego smaku, mdłości, wymioty, zawroty głowy, problem z potliwością. Nie jest to jednak reguła, a indywidualna reakcja organizmu. Inną kwestii jest czas na wykonanie całości badania – dwie godziny w jednym miejscu, by wynik nie został zafałszowany. Z tego powodu trudno jednak uznać badanie za szybkie i przyjemne.

Krzywa cukrowa – cena

To badanie przeprowadzane jest bezpłatnie, na skierowanie w ramach NFZ. Jeśli ktoś ze względu na czas lub wygodę chce je wykonać na własną rękę, musi za nie zapłacić. W tym przypadku cena badania zależy od laboratorium i zazwyczaj wynosi około 20-25 zł, a krzywa cukrowa nie wymaga skierowania od lekarza.


źródło: www.gyncentrum.pl , www.mp.pl

Zdrowie

Najlepsze przychodzi, gdy się tego nie spodziewasz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 czerwca 2020
Fot. iStock / sankai
 

Nie czekaj. Nie trać czasu. Nie uciekaj w krainę marzeń. Nie obwiniaj wszystkich dokoła i nie przeklinaj złego losu za to, że twoje życie nie wygląda tak, jak byś tego chciała. Znasz powiedzenie: „Dobre rzeczy dzieją się, gdy najmniej się ich spodziewasz?”. Jeśli trwasz wyczekując, nic nie toczy się tak, jak naprawdę tego pragniesz. Jeśli jednak odpuścisz, skoncentrujesz się na czymś innym, to co dobre samo się pojawi. Nie szukaj zatem nigdy gorączkowo partnera, miłości w ogóle. Nie dąż „za wszelką cenę” do realizowania planów, które wymagają od ciebie morderczych wyrzeczeń. Nie „spalaj się”, nie zatracaj w emocjach, bo tak bardzo czegoś chcesz. Nie dąż na siłę do relacji, kiedy jesteś jedyną stroną

To, co dla ciebie dobre w końcu przyjdzie. Wiesz dlaczego właśnie tak to działa?

Potrzebujesz przerwy, aby spojrzeć na rzeczy z dystansem

Kiedy zaangażujesz się w inną aktywność, skupisz się na czymś innym niż swój jedyny do tej pory cel w życiu, nabierzesz innej perspektywy. Próbowałaś kiedyś bezskutecznie rozwiązać jakiś spędzający sen z powiek problem? Zrezygnowana odłożyłaś go w końcu „na potem”. Przestałaś o nim myśleć, po prostu. I nagle, w najmniej oczekiwanym momencie rozwiązanie pojawiło się samo. Z dystansu wszystko przestaje być przerażające, przytłaczające. Z dystansu okazuje się, że jednak potrafimy żyć bez kogoś, kto wydawał się być całym naszym światem. Z dystansu rozpacz okazuje się przejściowym smutkiem. Pojawia się nadzieja i dobre przeczucia.

Kontrolowanie wszystkiego jest szkodliwe i stresujące

Czasem trzeba pozwolić rzeczom „wydarzać się”. Wkładasz ogromne pokłady energii i emocji w kontrolowanie czegoś, co może być poza twoim zasięgiem, poza kontrolą, której tak pragniesz. Dlaczego? Jakim kosztem? Wydaje ci się, że jeśli czegoś nie dopilnujesz osobiście, świat się zawali. Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza, że desperacja często prowadzi do błędów i rozczarowań. Uważasz się za osobę niezastąpioną? Nie ma ludzi niezastąpionych. I nie ma ludzi nieomylnych. Życie nie polega na ciągłym dążeniu do stawania się „jakimś”, do osiągania celu – jednego za drugim. Czasem sens życia pojawia się wtedy, gdy stawiasz bosą stopę na miękkiej, zielone trawie lub gdy pierwszy raz od dawna oddychasz spokojnie i głęboko.

Życie tu i teraz jest receptą na twoje niepokoje

To jest najbardziej naturalna postawa. Nie wybiegaj zbyt daleko w przyszłość, nie przewiduj rzeczy, które z dużym prawdopodobieństwem się nie wydarzą. Ciągłe analizowanie przeszłości szkodzi ci, bo nie pozwala zauważać okazji i możliwości, które pojawiają się teraz. Nie doceniasz tego co masz, nie doceniasz ludzi wokół. Tak bardzo intensywnie koncentrujesz się na tym, co już nieosiągalne lub na tym, czego jeszcze nie możesz doświadczyć… Gdy uda ci się od tego uwolnić, poczujesz spokój, przestaniesz się „szarpać”.  Nie oczekuj tak mocno. Twoje lęki mają zródło w doświadczeniach z przeszłości. Twoje obawy dotyczą niewiadomej przyszłości. Tymczasem życie samo pisze scenariusze.

Nie chodzi o to, by stać się marionetką w rękach ślepego losu, ale o to, by pozwolić rzeczom toczyć się swoim biegiem, czasem w wolniejszym tempie. Najlepsze przychodzi, gdy się tego nie spodziewasz.

 


Zdrowie

Krzywa insulinowa – kto powinien zdecydować się na to badanie, o czym może świadczyć jego wynik?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 czerwca 2020
Krzywa insulinowa - badanie, cena, normy, jak się przygotować
Fot. iStock

Krzywa insulinowa (insulina po obciążeniu) jest badaniem, w którym oznacza się stężenie insuliny we krwi na czczo i po określonym czasie.  Krzywą insulinową często wykonuje się wraz z krzywą cukrową w podejrzeniu insulinooporności. Na czym polega badanie, jak się do niego przygotować i jakie normy ma krzywa insulinowa?

Krzywa insulinowa – co to za badanie?

Krzywa insulinowa (insulina po obciążeniu, krzywa 3 punktowa) to badanie polegające na oznaczeniu stężenia insuliny na czczo oraz po obciążeniu pacjenta 75 g roztworu glukozy, po upływie 1h i po 2h. Wyznaczenie krzywej insulinowej po podaniu glukozy zaleca się w oznaczaniu insulinooporności, a także w podejrzeniu cukrzycy. U kobiet ciężarnych często wykonuje się je wraz z krzywą cukrową.

Zazwyczaj zalecana jest krzywa insulinowa trzypunktowa: najpierw pobierana jest krew i określany poziom insuliny przed podaniem glukozy, następnie godzinę po podaniu, ostatni raz dwie godziny po podaniu.

Krzywa insulinowa - badanie, cena, normy, jak się przygotować

Fot. iStock

Krzywa insulinowa – normy

Za normy dla trzypunktowej krzywej insulinowej uznano:

 • na czczo do 10 μIU/ml,
 • po godzinie od przyjęcia roztworu glukozy do 50 μIU/ml,
 • po dwóch godzinach od przyjęcia roztworu glukozy do 30 μIU/ml.

Zbyt wysoka insulina na czczo sugeruje insulinooporność, natomiast zbyt niski poziom insuliny na czczo może wskazywać na cukrzycę typu 1. Wyniki zawsze powinien interpretować indywidualnie lekarz.

Często wraz z krzywą insulinową wykonuje się krzywą cukrową i z nich wylicza się wskaźnik HOMA-IR. Wskaźnik pozwala ocenić proporcje wydzielanej insuliny w odpowiedzi na stężenie glukozy w warunkach podstawowych. Wynik pokazuje, czy wrażliwość komórek na insulinę jest prawidłowa.

Krzywa insulinowa – wskazania  do wykonania

Najczęstszym powodem, dla którego zostaje zlecona krzywa insulinowa jest podejrzenie insulinooporności lub cukrzycy typu 2.

Insulinooporność jest obniżoną wrażliwością tkanek na działanie insuliny. Insulina to hormon wpływający na metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białka. Wpływa ona na pozyskiwanie energii z glukozy przez komórki. Insulina powoduje, że poziom glukozy we krwi obniża się, a zaczyna wzrastać w komórkach, odżywiając je i dając energię do funkcjonowania.Na skutek insulinooporności trzustka musi produkować coraz większą ilość insuliny, by efektywnie pozyskiwać dla komórek energię. Nadmiar insuliny powoduje nasilone odkładanie tłuszczów w tkance tłuszczowej, a przez to tycie. Gdy ten stan trwa długo, wpływa poważnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, charakteryzującą się nieprawidłowym (zbyt niskim) wydzielaniem insuliny przez trzustkę. Taka sytuacja powoduje problemy w wykorzystaniu glukozy, która jest źródłem energii, przez komórki. Następuje hiperglikemia, czyli wzrost stężenia glukozy we krwi, oraz wydalanie glukozy z moczem. Zaburzenia w przemianie glukozy negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

W obu tych zaburzeniach krzywa insulinowa i krzywa cukrowa informują o istnieniu choroby lub też zwiększonym ryzyku jej wystąpienia.

Krzywa insulinowa - badanie, cena, normy, jak się przygotować

Fot. iStock

Krzywa insulinowa – jak przygotować się do badania?

Wykonanie badania takiego jak krzywa insulinowa wymaga pewnych wcześniejszych przygotowań. Zaleca się w odpowiednim czasie przed badaniem:

 • na trzy dni przed badaniem pacjent nie powinien stosować restrykcyjnej diety, ponieważ może ona wpływać na
  na pogorszenie wchłaniania węglowodanów i zafałszowanie wyniku;
 • trzy dni przed pacjent powinien zrezygnować z papierosów, alkoholu, kawy, herbaty i innych napojów kofeinowych;
 • pacjent powinien być zdrowy – nie wykonuje się badania w czasie infekcji czy leczeni antybiotykami, by wyniki krzywej były wiarygodne;
 • kilka dni przed planowanym badaniem należy obniżyć intensywność treningów, a dzień przed badaniem zrobić sobie od nich wolne;
 • należy zgłosić lekarzowi przyjmowane leki. Szczególnie na poziom glukozy wpływają np. leki sterydowe, leki moczopędne;
 • należy skonsultować z lekarzem czy, i na jaki okres należy odstawić metforminę (lek stosowany w cukrzycy typu 2);
 • ostatni posiłek należy zjeść co najmniej 8 godzin przed badaniem (badanie wykonuje się rano);
 • po obciążeniu glukozą i w przerwie pomiędzy pobraniami, pacjent powinien zostać na miejscu, w spoczynku, nie jeść, nie pić i nie palić papierosów.

Krzywa insulinowa – cena

Badanie wykonywane ze skierowania na NFZ jest dla pacjentów bezpłatne. Jeśli ktoś chce wykonać badanie bez skierowania, krzywa insulinowa nie jest kosztowna – cena wynosi ok. 30 zł, w zależności od indywidualnego cennika laboratorium.


źródło:  cukrzyca.pl ,www.alablaboratoria.pl 

Zobacz także

Co zrobić, gdy ktoś cię molestuje? „(…) nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku…”

6 błędów higienicznych, które mogą przytrafić się każdemu

Ketonal Sprint – czy granulat jest skuteczniejszy niż kapsułka?