Zdrowie

Kolory, których nie lubi rak. Dieta antynowotworowa

Redakcja
Redakcja
15 lutego 2018
Fot. iStock
Następny

Nowotwory są poważnym zagrożeniem dla życia, którego nie można bagatelizować. Co roku różne typy nowotworów zbierają śmiertelne żniwo. Niestety nie ma sposobu, który dałby 100 procent pewności, że nie zachorujemy, a w wielu przypadkach leczenie bywa nieskuteczne. Wiele mówi się o badaniach profilaktycznych, roli zdrowego trybu życia w zapobieganiu ich rozwojowi. 

Bardzo ważną funkcję pełni dieta, której nie sposób przecenić nie tylko w kwestii zapobiegania zachorowaniom, jak i podczas procesu leczenia i zdrowienia. Tzw. dieta antyrakowa polega na racjonalnym podejściu do żywienia, opierając się na dużej ilość warzyw i owoców. Zrezygnować należy z soli, tłuszczów trans i nasyconych, a także cukrów prostych, które szkodzą zdrowiu. Największy nacisk położony został na produkty, które  zawierają witaminy i minerały, dużą ilość antyokdsydantów, a także błonnika czy zdrowych tłuszczów. Związki aktywne obecne w nich wpływają na zahamowanie ryzyka występowania raka m.in. jamy ustnej, żołądka, sutka, piersi, prostaty, a nawet gardła.

Poznaj produkty podzielone względem ich koloru, na które kładzie się największy nacisk w diecie antynowotworowej.


 

źródło: bonavita.plwww.zycie.pl

Zdrowie

Syndrom Atlasa. 5 wskazówek, jak przestać pomagać innym ponad swoje siły

Redakcja
Redakcja
15 lutego 2018
Fot. iStock/kieferpix
Następny

Empatia i altruizm są nie do przecenienia. Umiejętność dostrzeżenia i zrozumienia potrzeb innych ludzi, chęć niesienia bezinteresownej pomocy są postawami, które cechują szlachetnych ludzi. Otwartość na drugą osobę czyni nas bardziej wrażliwymi, lepiej odnajdującymi się w relacjach z otoczeniem. Jednak dobre serce czasem staje się przekleństwem i zatrzymuje nas w miejscu, jak przysłowiowa kula u nogi.

Kiedy pomaganie staje się koszmarem?

Wyobraźcie sobie osobę — kobietę, która nie potrafi odmówić pomocy. Syn o coś prosi, ona z samego rana w trybie natychmiastowym spełnia prośbę. Następnie w drodze do pracy pamięta, by krawcowej zawieźć spodnie męża, bo nie będzie miał w czym chodzić. W pracy pomaga z zadaniem „na wczoraj”, jak zawsze trochę nieporadnej koleżance. W międzyczasie robi dla kogoś kilka innych „drobnostek”. Już jest zmęczona, a przed nią jeszcze cała, wypełniona po brzegi lista spraw koniecznych do załatwienia. Dla brata, siostry, matki, sąsiadki… Bo przecież jak odmówić komuś pomocy? Dzień kończy chwilę po północy, z poczuciem winy w głowie, że nie wszystko udało się jej zrobić, komuś musiała odmówić, z czymś nie zdążyć. A jutro nowy dzień i nowe obowiązki.

W ten sposób zwykła chęć pomocy zamienia się w obowiązek pomagania i wyręczania innych. Za dziękuję, za uśmiech, a może i bez tego, skoro to jest tak bardzo normalne. Jednak taka sytuacja, ta wdrukowana w głowę konieczność udzielania pomocy własnym kosztem, nie jest zdrowa.

Syndrom Atlasa  

Syndrom Atlasa jest określeniem postawy, przez którą dotknięta nią osoba ponad własne sprawy stawia potrzeby innych. Nazwę zaczerpnięto z mitologii greckiej, wg której tytan Atlas ukarany przez Zeusa, dźwigał na swoich barkach sklepienie niebieskie. Osoba dotknięta tym syndromem pomaga ponad swoje siły, bo chce się czuć lepsza, bardziej wartościowa, ale efekt jest odmienny. Toczy walkę o innych, jednocześnie rezygnując z siebie. Pojawia się poczucie niemocy, cierpienia, nieumiejętność zawalczenia o własne interesy. W wyniku przekroczenia granic troski i chęci zwykłej pomocy, staje się ofiarą własnych przekonań. Pomaganie ponad siły staje się jednocześnie i obowiązkiem i karą. To trudna sytuacja, z której niełatwo jest zrezygnować.

5 wskazówek, jak przestać pomagać innym ponad swoje siły

Mimo że Syndrom Atlasa jest niszczycielski i trudno w jednej chwili wyjść z roli, która odgrywana była przez lata, można zrobić wiele, by wrócić do dobrej równowagi. Dzięki podjęciu odpowiednich kroków, uda się wyjść z chaosu.

strona 1 z 2
czytaj dalej

Zdrowie

Znajdź serduszko ukryte wśród słoni. Uda ci się rozwiązać tę zagadkę?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 lutego 2018
Fot. Screen z Facebooka/Gergely Dudás - Dudolf

Na gwiazdkę kazał nam już szukać pandy wśród bałwanów, a teraz przygotował nową niespodziankę. Węgierski artysta Gergely Dudás jest prawdziwą internetową sensacją.  Stworzył naprawdę imponującą ilość rysunkowych zagadek, a nawet wydał książkę pełną takich łamigłówek. Macie chwilę? Spróbujcie rozwiązać to przeurocze, „różowe” zadanie. Powodzenia!

Gdzie jest serduszko? I nie, nie chodzi wcale o te, które tworzy motyla, którego widzicie na każdym ze słoni.

Potrzebujesz podpowiedzi? Szukaj niedaleko białego słonia. Udało się? Gratulacje! Jesteś naprawdę spostrzegawczy :). <3 dla ciebie!

Rozwiązanie zagadki…

 

 

 

… znajduje się na tym obrazku:

 

 

Więcej zagadek znajdziecie tutaj.


Zobacz także

Jak usunąć kleszcza? Wszystko, co powinniście wiedzieć

Celiakia - przyczyny, objawy, dieta bezglutenowa

Celiakia – choroba, której nie wolno lekceważyć. Czym jest celiakia, jak się objawia i na czym polega leczenie?

Magnes, który diagnozuje. Czyli co ci powie rezonans?