Psychologia

20 sposobów na uniknięcie własnych uczuć i emocji… i jak tego NIE robić

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 lipca 2019
Fot. iStock / dragana991
 

Nie możemy wybrać tego, co czujemy… właśnie o tym najczęściej zapominamy lub nie wiemy. Uczucia, które w naturalny sposób odczuwamy są biologiczne, nasze emocje pojawiają się automatyczne. Powstają samoistnie z naszej najgłębszej jaźni, głęboko osobistej ekspresji tego, kim jesteśmy, czego chcemy, czego potrzebujemy i co lubimy. Mówią nam, kiedy musimy się chronić (strach), kiedy się przygotować (niepokój), kiedy wyciągnąć rękę (samotność), kiedy odpuścić (smutek) i czego potrzebujemy (tęsknota). Opowiadają nam także więcej o nas samych, jeśli tylko potrafimy się w nie wsłuchać.

Jednak jest też druga strona medalu. Bez względu na to, jak potrzebne i pożyteczne są nasze emocje, mogą nas również głęboko zranić. Uczucie smutku, wściekłości, żalu lub bólu może być bardzo nieprzyjemne. Zwłaszcza, gdy nie wiemy, co z nim zrobić.

Naszym obowiązkiem jest zarządzać uczuciami, ale zanim się to uda, trzeba umieć je usłyszeć i zrozumieć.

Jeśli dorastałeś w rodzinie, która nie wiedziała, jak działają emocje i nikt nie nauczył cię, jak słuchać swoich uczuć, używać ich i zarządzać nimi (w rodzinie zaniedbanej emocjonalnie), nie wiesz, jak obchodzić się z własnymi (i cudzymi) emocjami. Gdy pojawia się problem najprostszym sposobem na radzenie sobie z uczuciami, jest ucieczka przed nimi.

Unikanie uczuć i emocji

Naprawdę możesz stać się mistrzem znikania przed samym sobą. Możesz odkryć genialne sposoby na uniknięcie swoich własnych, niewygodnych uczuć. Niewielu ludzi podejmuje świadomą decyzję, aby uniknąć swoich uczuć – jest jeden z naszych mechanizmów obronnych. Twój mózg dokonuje wyboru dla ciebie z konieczności, prawdopodobnie poza twoją świadomością.

Dr Jonice Webb, psycholog, który ukuł termin CEN (Childhood Emotional Neglect), wymienia najpopularniejsze sposoby, w jakie ludzie rozpraszają i unikają swoich uczuć. Poniżej znajduje się niekompletna lista – dlaczego niekompletna? To proste, możliwości wypierania niewygodnych emocji są dosłownie nieskończone.

Wiesz, jak zachowuje się ktoś, kto był w dzieciństwie zaniedbany emocjonalnie? Według psychologa, najczęstszym znakiem rozpoznawczym takiej osoby, jest… nadmierne uśmiechanie się i żartowanie.

Dlaczego to tak skomplikowane? Tu kryje się prawdziwa istota problemu. Większość z tych czynności to zdrowe, pozytywne działania, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Nie daj się temu zwieść.

Zastanów się głęboko nie tylko nad tym, co robisz, ale także dlaczego to robisz. Czy „używasz” tych sposobów w zdrowy sposób? Czy używasz ich, aby uniknąć swoich uczuć?

20 sposobów na uniknięcie uczuć

 1. Praca…  praca, praca

 2. Ćwiczenia i aktywność fizyczna (żeby nie myśleć, zmęczyć się i zasnąć)

 3. Obsesja na jakimś punkcie (żeby odwrócić uwagę – np. sprzątanie)

 4. Netflix / TV (kilka sezonów do 3. w nocy – brzmi znajomo?)

 5. Zakupy (zróbmy sobie małe przyjemności na pocieszenie…)

 6. Pogoń za hobby lub zainteresowaniami

 7. Przewlekła i nadmierna krzątanina

 8. Opowiadanie o przeszłości lub przyszłości (unikanie tego, co dzieje się teraz)

 9. Nadmierne skupianie się na problemach lub potrzebach innych ludzi

 10. Gry wideo

 11. Surfowanie online

 12. Media społecznościowe

 13. Telefon

 14. Spanie (szybciej minie czas… no i się nie myśli…)

 15. Planowanie i chorobliwe organizowanie wszystkiego wokół

 16. Frasobliwość (zasmucenie, pogrążanie w smutku i czarnych myślach)

 17. Uśmiech / żart / humor

 18. Picie

 19. Jedzenie

 20. Leki i suplementy (np. uspakajające)

20 sposobów na uniknięcie własnych uczuć i emocji

Fot. iStock

Dlaczego żaden z tych sposobów nie działa?

Ważnym faktem dotyczącym emocji jest to, że ich ignorowanie, ucieczka i unikanie NIE powoduje ich odejścia.

Odrzucone, unikane lub uciekające uczucia w rzeczywistości stają się silniejsze, ponieważ nie zostały przepracowane. Nieprzetworzone uczucia pozostają pod powierzchnią, czekając, aż coś ich dotknie. Potem następuję olbrzymi wybuch.

Im dłużej i skuteczniej unikasz swoich uczuć, tym silniejsze, bolesne i potencjalnie szkodliwe mogą się stać.

W tym procesie tracisz na dwa sposoby. Nie tylko zwiększasz moc tego, czego próbujesz uniknąć, ale także tracisz wszystkie niezbędne wskazówki, które twoje uczucia powinny ci zapewniać, by rozwiązać problem lub po prostu być zadowolonym ze swojego życia.

3 sposoby na uniknięcie unikania uczuć

 1. Zaakceptuj , że masz uczucia. Bez przerwy, każdego dnia. Przyjmij, że posiadanie ich jest normalne i zdrowe.
 2. Zdecyduj , że zamierzasz zmienić sposób radzenia sobie ze swoimi uczuciami. Zacznij zwracać uwagę na to, co czujesz. Zaciekaw się swoimi uczuciami, co oznaczają i jak ich słuchać. Jak używać ich tak, jak mają być używane. Ta umiejętność odmieni twoje życie.
 3. Naucz się emocji od nowa, jeśli nikt nie pokazał ci ich w dzieciństwie. Nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się żyć jako istota emocjonalna, nawet gdy te uczucia są bolesne. Możesz nauczyć się nazywania i zarządzania swoimi uczuciami, a także wyrażania tego, co czujesz innym.

Dzieciństwo Emocjonalne Zaniedbanie jest często niewidoczne i niezauważalne,  może być trudno dostrzec, że dotyczy również ciebie.


Na podstawie: psychcentral.com

Psychologia

Czujesz niepokój przez urlopem? Czy to normalny stan, czy oznaka większego problemu?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 lipca 2019
Fot. iStock
 

Z jednej strony cieszysz się, że już wakacje i za chwilę długo wyczekiwany urlop, bo przecież wszyscy się cieszą nie mogą się tego czasu doczekać. Z drugiej jednak wypełnia cię niezrozumiały lęk, być może podszyty obawą, że stracisz kontrolę nad swoim zawodowym życiem, że wycofanie się na kilkanaście dni nie będzie dla ciebie nic dobrym, a może boisz się swoich oczekiwań co do wolnego czasu? Jeśli tak jest, warto pochylić się nad tym problemem, bo może być oznaką kłopotów z twoją ogólną kondycją psychiczną.

Oczywiście, że wakacje powinny nam przynosić poczucie wolności o ogólnego zadowolenia, ale prawda jest taka, że mogą nieść także dodatkowe obowiązki, presję i ogromne oczekiwania. Są to twoje oczekiwania i oczekiwania innych, ma być pięknie, bezstresowo, tymczasem nie jest? Zupełnie naturalne jest odczuwanie stresu związanego z obciążeniem finansowym, jakie (nie ma co ukrywać) niosą za sobą wakacje, sytuacjami społecznymi, wspomnieniami z przeszłości. Dla kogoś, kto w ogóle jest osobą lękową, te dodatkowe typowe stresory mogą być nie do zniesienia.

Czy niepokój wakacyjny jest czymś normalnym? Czy jest to coś, czego powinnaś się spodziewać i nad czym zapanować? Otóż nie jest, nie o tej porze roku, która powinna dawać ci odprężenie i relaks. Jeśli wakacje są dla ciebie czasem lęków, a nie radości, czas to zmienić. Jak rozpoznać, czy oznaki poważnego niepokoju wakacyjnego?

Niezależnie od tego, czy martwisz się o własne zdrowie psychiczne o tej porze roku, czy o cudze, istnieją pewne znaczące znaki, które możesz dostrzec, a które mogą być sygnałem większego problemu.

Nadmierne zmartwienia, które nie ustępują lub po prostu zmieniają się w inne zmartwienia. Być może jest to analizowanie wydarzeń, które już się zdarzyły, a może sytuacjami, które dopiero nadejdą.

Objawy lęku fizycznego, takie jak szybkie bicie serca, duszność, drżenie, zawroty głowy, pocenie się, rozstrój żołądka, suchość w ustach i niepokój.

Ataki paniki, które sprawiają wrażenie utraty kontroli. Mogą obejmować uczucie omdlenia, trudności w oddychaniu, kołatanie serca, nudności lub inne intensywne objawy.

Wycofanie społeczne i izolacja mogą być mechanizmem radzenia sobie lub niefortunnym skutkiem poważnego lęku. Być może unikasz sytuacji, o których wiesz, że wywołają uczucie niepokoju lub paniki. A być może lęk odbiera ci energię do działania i kontaktów z przyjaciółmi.

Zmiany apetytu, utrata lub nagły wzrost wagi to także sygnał o poważnych zaburzeniach lękowych.

Bezsenność i inne zaburzenia snu często towarzyszą zaburzeniom lękowym. Niepokój nie daje odetchnąć twojej głowie, więc nie możesz odpocząć. Z drugiej strony brak snu staje się twoim kolejnym zmartwieniem i koło się zamyka.

Objawy psychotyczne, takie jak omamy wzrokowe lub słuchowe, myślenie urojeniowe lub paranoja. Objawy te mogą być bardzo niepokojące i niebezpieczne, a gdy się pojawią, ważne jest, aby zgłosić się po profesjonalną opiekę.

Jeśli czujesz się bezradnie i beznadziejnie pod wpływem przygniatającego cię lęku, warto pomyśleć o pomocy. Być może wystarczy jedna wizyta i terapeuty, który wytłumaczy ci mechanizm twojego strachu, a może na początku warto skupić się na różnych technikach relaksacyjnych, iść na długi spacer, przestać za czym nieustannie gonić i dać się przewietrzyć swoim myślom, pobyć z nimi sam na sam. Można też spisać na kartce swoje lęki, a obok napisać czy są one uzasadnione. Zrób to jeszcze przed urlopem, abyś faktycznie mogła wypocząć.

9 oznak, że wakacyjny lęk stwarza realne ryzyko dla zdrowia psychicznego

Z jednej strony cieszysz się, że już wakacje i za chwilę długo wyczekiwany urlop, bo przecież wszyscy się cieszą nie mogą się tego czasu doczekać. Z drugiej jednak wypełnia cię niezrozumiały lęk, być może podszyty obawą, że stracisz kontrolę nad swoim zawodowym życiem, że wycofanie się na kilkanaście dni nie będzie dla ciebie nic dobrym, a może boisz się swoich oczekiwań co do wolnego czasu? Jeśli tak jest, warto pochylić się nad tym problemem, bo może być oznaką kłopotów z twoją ogólną kondycją psychiczną.

Oczywiście, że wakacje powinny nam przynosić poczucie wolności o ogólnego zadowolenia, ale prawda jest taka, że mogą nieść także dodatkowe obowiązki, presję i ogromne oczekiwania. Są to twoje oczekiwania i oczekiwania innych, ma być pięknie, bezstresowo, tymczasem nie jest? Zupełnie naturalne jest odczuwanie stresu związanego z obciążeniem finansowym, jakie (nie ma co ukrywać) niosą za sobą wakacje, sytuacjami społecznymi, wspomnieniami z przeszłości. Dla kogoś, kto w ogóle jest osobą lękową, te dodatkowe typowe stresory mogą być nie do zniesienia.

Czy niepokój wakacyjny jest czymś normalnym? Czy jest to coś, czego powinnaś się spodziewać i nad czym zapanować? Otóż nie jest, nie o tej porze roku, która powinna dawać ci odprężenie i relaks. Jeśli wakacje są dla ciebie czasem lęków, a nie radości, czas to zmienić. Jak rozpoznać, czy oznaki poważnego niepokoju wakacyjnego?

Niezależnie od tego, czy martwisz się o własne zdrowie psychiczne o tej porze roku, czy o cudze, istnieją pewne znaczące znaki, które możesz dostrzec, a które mogą być sygnałem większego problemu.

Nadmierne zmartwienia, które nie ustępują lub po prostu zmieniają się w inne zmartwienia. Być może jest to analizowanie wydarzeń, które już się zdarzyły, a może sytuacjami, które dopiero nadejdą.

Objawy lęku fizycznego, takie jak szybkie bicie serca, duszność, drżenie, zawroty głowy, pocenie się, rozstrój żołądka, suchość w ustach i niepokój.

Ataki paniki, które sprawiają wrażenie utraty kontroli. Mogą obejmować uczucie omdlenia, trudności w oddychaniu, kołatanie serca, nudności lub inne intensywne objawy.

Wycofanie społeczne i izolacja mogą być mechanizmem radzenia sobie lub niefortunnym skutkiem poważnego lęku. Być może unikasz sytuacji, o których wiesz, że wywołają uczucie niepokoju lub paniki. A być może lęk odbiera ci energię do działania i kontaktów z przyjaciółmi.

Zmiany apetytu, utrata lub nagły wzrost wagi to także sygnał o poważnych zaburzeniach lękowych.

Bezsenność i inne zaburzenia snu często towarzyszą zaburzeniom lękowym. Niepokój nie daje odetchnąć twojej głowie, więc nie możesz odpocząć. Z drugiej strony brak snu staje się twoim kolejnym zmartwieniem i koło się zamyka.

Objawy psychotyczne, takie jak omamy wzrokowe lub słuchowe, myślenie urojeniowe lub paranoja. Objawy te mogą być bardzo niepokojące i niebezpieczne, a gdy się pojawią, ważne jest, aby zgłosić się po profesjonalną opiekę.

Jeśli czujesz się bezradnie i beznadziejnie pod wpływem przygniatającego cię lęku, warto pomyśleć o pomocy. Być może wystarczy jedna wizyta i terapeuty, który wytłumaczy ci mechanizm twojego strachu, a może na początku warto skupić się na różnych technikach relaksacyjnych, iść na długi spacer, przestać za czym nieustannie gonić i dać się przewietrzyć swoim myślom, pobyć z nimi sam na sam. Można też spisać na kartce swoje lęki, a obok napisać czy są one uzasadnione. Zrób to jeszcze przed urlopem, abyś faktycznie mogła wypocząć.


Psychologia

Jak się zmienia organizm mężczyzny, który zostaje ojcem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 lipca 2019
Fot. iStock/Light-Lab

Pewnie nieraz spotkaliście się z opinią, że ponieważ ciała ojców nie przeszły niezliczonych zmian biologicznych związanych z ciążą, porodem i karmieniem piersią, nie są tak biologicznie i psychologicznie „przygotowani” do opieki, jak ciała kobiety. W rezultacie czują się oni mniej pewni siebie i kwestionują swoje zdolności rodzicielskie: czy będą „dobrymi” rodzicami? Czy będą w stanie nawiązać więzi ze swoimi dziećmi? Skąd będą wiedzieć, co robić?

Naukowcy uważają, że takie rozumowanie jest błędne. Zapominamy, że rodzicielstwo w ogóle nie jest dla większości z nas, niezależnie od płci, instynktowne. I chociaż zmiany biologiczne, których doświadczają ojcowie, nie są tak ewidentne, jak zmiany u matek, badacze dopiero zaczynają dostrzegać, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety przechodzą zmiany hormonalne i mózgowe, które zwiastują „nowe” w życiu przyszłych rodziców.

W istocie bycie tatą jest zjawiskiem tak biologicznym, jak bycie mamą. Co takiego dzieje się z zatem organizmem ojców?

Po pierwsze, spada poziom testosteronu. W pionierskim, trwającym aż pięć lat badaniu opublikowanym w 2011 r. dr Lee Gettler, amerykański antropolog, obserwował grupę 624 samotnych, początkowo bezdzietnych mężczyzn w wieku od 21 do 26 lat. Dr Gettler zauważył, że podczas gdy wszyscy mężczyźni doświadczyli normalnych, związanych z wiekiem spadków poziomu testosteronu, aż 465 mężczyzn, którzy zostali ojcami w tym pięcioletnim okresie, doświadczyło bardziej znaczącego spadku – średnio o 34 procent – niż ci, którzy pozostali bezdzietni.

Zmniejszenie poziomu testosteronu może nastąpić tuż przed i zaraz po narodzinach pierwszego dziecka mężczyzny. I chociaż nie jest jasne, co dokładnie wywołuje ten spadek, dr Gettler twierdzi, że im bardziej jest znaczący, tym większy wydaje się mieć wpływ na zachowanie ojca jako opiekuna dzieci. „Odkryliśmy, że jeśli nowi ojcowie mają niższy poziom testosteronu następnego dnia po urodzeniu dziecka”, powiedział dr Gettler, „wykonują więcej czynności opiekuńczych i związanych z dzieckiem kilka miesięcy później”.

Mózg również wydaje się podlegać pewnym zmianom, aby  zapewnić ojcom kluczowe umiejętności rodzicielskie. W 2014 r. Dr Pilyoung Kim, neurolog-naukowiec z Uniwersytetu w Denver, odkrył zmiany w mózgu, które odzwierciedlały te, obserwowane wcześniej u świeżo upieczonych matek: niektóre obszary w obrębie mózgu związane z przywiązaniem, pielęgnacją, empatią i umiejętnością właściwego interpretowania i reagowania na zachowanie dziecka znacznie się rozwinęły.

Badacze obserwowali również wzrost poziomu oksytocyny u ojców, którzy bawili się ze swoimi dziećmi (podobny jak ten, który następuje u matki wykonujące czynności pielęgnacyjne przy swoim dziecku).

Jak widać, biologia przygotowuje przyszłych ojców do ich nowej roli. Choć wciąż wiele pozostaje w tej dziedzinie o odkrycia, naukowcy są pewni, że natura nikogo tutaj nie dyskryminuje.


Na podstawie: parenting.nytimes.com


Zobacz także

Chłopaki nie płaczą? To źle. Dlaczego mężczyźni nie powinni wstydzić się łez

11 oznak, że jesteś o wiele bardziej zestresowana, niż ci się wydaje i jak sobie z tym poradzić

Stwórz siebie na nowo. Zobacz, skąd możesz czerpać pozytywną energię