Go to content

Babka jajowata – remedium na uciążliwe zaparcia i pomoc w odchudzaniu. Jak stosować nasiona babki?

Babka jajowata — zastosowanie, przeciwwskazania
Fot. iStock

Babka jajowata to doskonałe źródło błonnika pokarmowego, który jest niezbędny nie tylko dla zachowania szczupłej sylwetki, ale także dla zdrowia. Nasiona tej rośliny są naturalnym remedium na uciążliwe zaparcia oraz problemy z układem pokarmowym. W jaki sposób można włączyć nasiona babki jajowatej do diety?

Babka jajowata 

Babka jajowata (Plantago ovata) to roślina lecznicza, która w naturalnym  środowisku rośnie w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich. Na większą skalę uprawia się ją w Indiach, Pakistanie, USA i Brazylii. Nazwa babki wzięła się od jej charakterystycznych, delikatnie owłosionych liści, o nieco lancetowatym kształcie. Kwiatostany w kształcie kłosa wydają drobne, zielonożółte kwiaty, z których następnie wykształcają się torebki z maleńkimi nasionami.

Babka jajowata a babka płesznik

Zarówno babka jajowata jak i babka płesznik, mimo że są odrębnymi gatunkami, posiadają podobne zastosowanie. Można je kupić osobno, lub jako mieszankę nasion. Oba gatunki działaniem porównywane są do naszego lokalnego siemienia lnianego. Produkty można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością oraz sklepach zielarskich.

Babka jajowata — zastosowanie, przeciwwskazania

Fot. iStock 

Babka jajowata — właściwości dla zdrowia

Babka jajowata to świetne źródło błonnika oraz śluzu (w łupinie rośliny). Błonnik jest cennym wsparciem podczas prowadzenia terapii odchudzającej, wpływa na poprawę procesu trawienia i przemiany materii, pozwala efektywniej usunąć toksyny z organizmu. Stosowany przed i po posiłku pozwala zmniejszyć napady głodu, ogranicza wchłanianie tłuszczu.

Nasiona i łupiny babki jajowatej są naturalnym wsparciem dla osób cierpiących na zaparcia oraz hemoroidy. Duża zawartość błonnika wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL na korzyść „dobrego” HDL, zmniejsza tym samym ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Błonnik wpływa także na regulację poziomu glukozy we krwi.

Jako osłaniający napar śluzowy, nasiona babki jajowatej polecane są osobom zmagającym się z chorobą wrzodową oraz zespołem jelita drażliwego.

Babka jajowata — zastosowanie, przeciwwskazania

Fot. iStock

Jak stosować babkę jajowatą?

Można spożyć od 5 do 10 łyżeczek nasion babki 3 razy dziennie, dodając je do płynu lub pokarmu. Nie należy przesadzać z ilością babki, ponieważ nadmiar błonnika w diecie może skutkować biegunką lub zaparciami, a nawet powodować niedobory żywieniowe z powodu zmniejszonego wchłaniania składników odżywczych w jelitach.

Babka jajowata dostępna jest w formie nasion, proszku, oraz kapsułek. Najlepiej sięgać po całe nasiona i łuski, dodając je do koktajli, jogurtów czy owsianki. Babka jajowata jest pozbawiona wyraźnego smaku i zapachu, więc można potraktować ją jako uniwersalny zdrowy dodatek do napojów i posiłków. Należy jedynie pamiętać o tym, że w przypadku przyjmowania leków, nasiona babki można spożyć najpóźniej pół godziny przed połknięciem lekarstw i 30-60 minut po nim. Większa ilość błonnika stosowana jednocześnie z lekami utrudnia wchłanianie substancji czynnych z leku.

Babka jajowata — stosowanie w ciąży

Babka jajowata jest na tyle łagodnym i bezpiecznym naturalnym produktem, że nie ma przeciwwskazań, do tego, by sięgały po nią także kobiety w ciąży. Dodatek babki w diecie może być dobrym sposobem na uniknięcie dokuczliwych podczas ciąży zaparć. Przed wprowadzeniem zmian do diety przyszłej mamy warto skonsultować je z lekarzem.

Babkę jajowatą można włączyć bezpiecznie do diety dzieci powyżej 6 roku życia.

Babka jajowata — zastosowanie, przeciwwskazania

Fot. iStcok

Babka jajowata — przeciwwskazania  

Babki jajowata (łupiny i nasiona) zaliczana jest do bezpiecznych naturalnych produktów leczniczych. Nie każdy jednak może sięgać po nią bez obaw. Istnieją przeciwwskazania takie jak:

  • patologiczne zwężenie przewodu pokarmowego i niedrożność jelit;
  • choroby przełyku i wpustu żołądka;
  • krwawienia z odbytu;
  • nadwrażliwość na błonnik;
  • częste i niezdiagnozowane bóle brzucha i nudności.

Znane są także nieliczne przypadki nadwrażliwości na pył pochodzący ze sproszkowanych łusek. Rzadko łupiny babki powodują reakcje alergiczne, takie jak katar sienny, kaszel, czy obrzęk powiek.


źródło:  dietetycy.org.pl