Dieta Zdrowie

Jak zadbać o zbilansowaną dietę wegańską?

Redakcja
Redakcja
18 września 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Wykluczenie produktów odzwierzęcych z diety często rodzi obawy o to, czy organizmowi będą dostarczane wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Weganizm może być bezpieczny dla naszego zdrowia, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Zbilansowana dieta wegańska to duże wyzwanie, szczególnie dla początkujących. To ważne, by dostarczać sobie witamin i minerałów, węglowodanów złożonych, zdrowych tłuszczy i białka.

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały idealnie pokryją owoce i warzywa, których w diecie wegańskiej mamy pod dostatkiem. Nienasycone tłuszcze znajdziemy w orzechach, takich jak orzechy nerkowca, włoskie czy pekan, które szybko zaspokajają głód, ale niestety dostarczają organizmowi bardzo dużo kalorii. Dlatego trzeba uważać, by nie zjeść ich za dużo.

Wyzwaniem w diecie wegańskiej jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka. Zdrowe osoby o prawidłowej masie ciała potrzebują 0,9 g białka na kilogram wagi. W przypadku osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie to wzrasta do 1,5 – 2 g. W diecie wegańskiej wartościowego białka dostarczają rośliny strączkowe, na przykład fasola i soczewica, ale należy pamiętać, że większość strączków nie zawiera wszystkich aminokwasów, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Fot. Materiały prasowe

Idealnym rozwiązaniem na zaspokojenie zapotrzebowania na pełnowartościowe białko są w tym przypadku preparaty proteinowe. Jednym z nich jest Tri Blend Select Herbalife Nutrition. Ten wegański koktajl białkowy zawiera ponadto dużą ilość błonnika oraz składników pochodzących z naturalnych, ekologicznych źródeł, optymalnie odżywiając nasz organizm. Mieszanka pochodzącego z Francji grochu, kolumbijskiej komosy ryżowej i kanadyjskiego siemienia lnianego, to nie tylko idealnie dobrana porcja wegańskiego białka, ale też bogate źródło błonnika, który zapewnia prawidłową pracę jelit. Dodatkowo 40 gramów produktu to jedynie 151 kalorii!

Fot. Materiały prasowe

O wartościach odżywczych grochu, komosy ryżowej i siemienia lnianego mówi dr nauk medycznych, prof. WSG Członek Rady Naukowej Herbalife Nutrition, Paweł Rajewski:

Groch jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, powoduje mniejsze ryzyko alergii w porównaniu do nabiału czy soi. Siemię lniane znane jest jako środek tradycyjnie stosowany do łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Jest bogatym źródłem kwasu alfa-linolenowego (omega3), białka, błonnika i składników mineralnych takich jak np. fosfor. Komosa ryżowa (guinoa) nie zawiera glutenu, jest natomiast bogata w białko, kwasy tłuszczowe, witaminy i ważne składniki mineralne, jak miedź czy molibden. Miedź pomaga w prawidłowym transporcie żelaza w organizmie, utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów i skóry oraz prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Molibden zaś uczestniczy w syntezie tauryny, która bierze udział w transporcie kreatyny do mięśni. Dzięki temu przyspiesza ona regenerację mięśni po wysiłku.

Jak widać, składniki roślinne mogą zastąpić produkty odzwierzęce w diecie. Dzięki koktajlom zapewniającym komplet aminokwasów egzogennych, takim jak Tri Blend Select, możemy mieć pewność, że nasza dieta została odpowiednio zbilansowana.


Dr n. med. Paweł Rajewski, prof. WSG

Członek Rady Naukowej Herbalife, zajmuje się diagnostyką i leczeniem otyłości oraz zaburzeń metabolicznych. Specjalista od chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatolog, w trakcie specjalizacji z transplantologii klinicznej. Prowadzi badania naukowe nad etiologią, patogenezą
i nowoczesnym leczeniem otyłości. Profesor Akademicki WSG w Bydgoszczy oraz Dyrektor ds. Medycznych Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. Jest członkiem wielu medycznych i edukacyjnych organizacji, m.in. Polskiego oraz Europejskiego i Światowego Towarzystwa Badań nad Otyłością, jak również Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego czy Towarzystwa Internistów Polskich,  Laureat wielu nagród, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu „Anioły Medycyny”, „Laur Pacjenta” oraz „SuperTalenty Medycyny”.

Aby otrzymywać najświeższe informacje od Herbalife Nutrition, śledź nasz fan page, konto na Instagramie oraz odwiedzaj nutriportal.pl


Dieta Zdrowie

Silna kobieta prędzej wybierze samotność niż stracony czas z nieodpowiednim facetem

Redakcja
Redakcja
19 września 2019
Kim jest samica alfa?
Fot. iStock / utkamandarinka
 

Brzmi banalnie. Bo nawet „silna” ma chwile słabości, niepoczytalności uczuciowej, kiedy wybiera na partnera kogoś, kto nigdy nie powinien nim zostać. Ale taka jest miłość – nieprzewidywalna, zaskakująca. Odchodzisz i zastanawiasz się „Jak mogłam tkwić w tym związku tak długo?”. W miłości z czasem nabierasz doświadczenia, ale nie oznacza to, że już zawsze będziesz podejmować dobre decyzje.

Silna kobieta prędzej czy pózniej wybierze samotność, a nie zły związek. Czy potrafisz policzyć wszystkie nieudane relacje w swoim życiu? Czy choć jedna z nich zakończyła się z powodu winy partnera, który przestał cię szanować lub okazał się kimś innym, niż myślałaś?

Nie potrzebujesz osoby, która Cię okłamie lub partnera, który będzie chciał cię zmienić na swoich warunkach, nie dając nic w zamian.

Na pewno był wspaniały i pociągał cię, a wiesz, że nikt nie jest idealny, więc może mogłabyś dać mu jeszcze jedną szansę. „On się zmieni” – mówisz, próbując w to uwierzyć. Ale rzeczywistość jest brutalna: to prawdopodobnie nie nastąpi. Każdy ma wady, ale oszukiwanie i kłamstwo to wybór – nie wada. Wybór, którego on dokonał świadomie. Nie potrzebujesz tego w swoim życiu.

Wspaniale jest żyć będąc po prostu szczęśliwą. Żyć, wiedząc, że osoba, którą kochasz nie ocenia cię na każdym kroku. Bycie singielką nie ma nic wspólnego z samotnością. Możesz czuć się samotna, nawet jeśli jesteś w związku. Bycie singielką po nieudanych związkach jest wyzwalające.

Nie potrzebujesz kolejnego „uroczego” faceta, który okaże się zwykłym… dupkiem. Nie chcesz tego! Chcesz być sobą – odkrywać i podbijać świat! Czuć się swobodnie. Nie cierpieć. Nie płakać w poduszkę.

Nic cię teraz nie powstrzyma. Nie potrzebujesz faceta, aby odnieść sukces lub podróżować po świecie.  Nie daj się zwieść pustym słowom. Nie pozwalaj na powroty do tego, co już było.

Nie bój się być sama. Nie potrzebujesz być w związku, aby być szczęśliwą. Szczęście to o wiele więcej.

Ciesz się życiem singielki. Czas płynie bardzo szybko i nie chcesz go marnować, prawda? W końcu chcesz mieć pewność, że masz wszystko, czego pragniesz, i nie żałować że zmarnowałaś nerwy, energię i czas na kogoś, kto po prostu nie był tego wart.

Zawsze pamiętaj o tym, że jeśli nie kochasz samej siebie, inni też cię nie pokochają. A kochać siebie, to również czasem znaczy odejść zamiast poświęcać się dla kogoś, kto cię nie szanuje.

„Ty sam, tak jak wszyscy w całym wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość i przywiązanie” – Budda


Dieta Zdrowie

Kto rano wstaje, ten… dobrze spał! A jak sypia twoje dziecko? Akcja #Oh!Szkoło, zadanie #6

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 września 2019
Fot. iStock / Adene Sanchez

Wysypianie się to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb każdego człowieka. Okazuje się jednak, że wcale nie tak łatwo osiągnąć w tej dziedzinie doskonałość. To jak śpimy, zależy od kilku czynników. Tu nie ma kompromisów – ważna jest i ilość i jakość. Dlaczego to takie ważne? Bo od tego czy się wysypiamy, zależy to, czy jesteśmy zdrowi, szczęśliwi i wydajni.

Czy wiesz, jak długo powinno spać twoje dziecko?

Każdy z nas potrzebuje snu, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak długo powinniśmy spać, żeby wypocząć? Niektórzy dorośli  czują się dobrze przesypiając jedynie 6 godzin w ciągu nosy, inni potrzebują znacznie więcej. W przypadku dzieci te wartości są inne. Czy wiecie, ile snu potrzebuje wasze dziecko? Przygotowaliśmy dla was małą ściągawkę.

Wiek dziecka

Czas snu

4 – 12 miesięcy od 12 do 16 godzin dziennie
1 -2 lata od 11 do 14 godzin dziennie
3-5 lat od 10 do 13 godzin dziennie
6-12 lat od 9 do 12 godzin dziennie
13-18 lat od 8 do 10 godzin dziennie

Co utrudnia zdrowy sen, a co mu sprzyja?

Żeby sen miał swoje dobroczynne właściwości, potrzeba nieco więcej niż czas. O jakości naszego snu decyduje to ile śpimy, gdzie śpimy, co robimy i co jemy przed snem!

O czym warto pamiętać?

 • Zadbaj o zdrową dietę i racjonalne rozplanowanie posiłków.
 • Wywietrz pokój przed snem.
 • Nie przegrzewaj pomieszczenia.
 • Napij się wody.
 • Weź odprężającą kąpiel lub prysznic.
 • Jeśli lubisz, zadbaj o delikatny, usypiający zapach. np. zapach lawendy, szałwii, rumianku czy  rozmarynu. Pamiętaj, by zapachy nie były nachalne.
 • Unikaj ekranów!
 • Poczytaj, posłuchaj muzyki lub muzyki relaksacyjnej – zadbaj o to, by ciało mogło się wyciszyć!

Co szkodzi zasypianiu?

 • Tłuste, ciężkie jedzenie i obżarstwo.
 • Niebieskie światło.
 • Rozbrykanie i pobudzenie.
 • Nieregularność!
 • Zbyt wysoka temperatura i duchota w pokoju.

Materac dla dziecka – obalamy mity!

Mit nr 1. Dobry materac musi być twardy

Twardość materaca zawsze powinna być dostosowana do osoby, która będzie na nim spała. Im cięższy użytkownik, tym twardszy materac. Materac powinien współpracować z ciałem. Ciężar ciała powinien się równomiernie rozkładać, ale śpiący nie powinien się w nim zapadać.

Mit nr 2. Dziecko jest lekkie, każdy, prosty materac jest wystarczający

Nie jest aż tak kolorowo. Cienka pianka szybciutko się odkształci. Choć masa ciała dziecka wydaje się niewielka, również wywiera nacisk na materac. Do tego należy wziąć pod uwagę cyrkulację powietrza i rozwój drobnoustrojów. Nie zapominajmy o tym!

Mit nr 3. Najlepszy jest materac sprężynowy, bo lateks nie oddycha

Lateksowe materace są bardzo elastyczne, sprężyste, świetnie oddychające, są nieprzyjaznym środowiskiem dla rozwoju roztoczy.

Zajrzyjcie koniecznie na stronę www.janpol.pl, to prawdziwi eksperci. Ich cud miód materace możecie wygrać w naszej zabawie. Wyśpijcie się porządnie i wygodnie! Wtedy szkoła nie będzie taka straszna, nawet o siódmej rano!

Jak oswoić szkołę? To wcale nie takie trudne, jak się wydaje. Żeby było przyjemniej, dla laureatów naszej akcji, dzięki uprzejmości sponsorów mamy wspaniałe nagrody!​

Dodaj swój komentarz i weź udział w zabawie z nagrodami!

Będziemy podpowiadać wam kochani rodzice, jak to robić. Będziemy pisać m.in. o tym, z czym dzieci mają problemy, jak ważne jest, by zwracać uwagę na ich talenty, rozwój, by ich słuchać, by nie naciskać, by dbać o ich naukę, rozwój, ale i odpoczynek, relaks, zabawę, bezpieczeństwo. Będziemy Was wspierać, byście potrafili w odpowiednim momencie puścić swoje dzieci ciut dalej. Posmakować samodzielności, znaleźć swoją dróżkę.

Od samego początku rodzicielstwa, to najtrudniejsze zadanie:
wspierać – nie wyręczać,
pokazywać możliwości – a nie decydować o wszystkim,
dodawać skrzydeł – nie być przeszkodą.
pozwalać dzieciom, by szły własną, najlepszą dla nich drogą.

Akcja „Oh!Szkoło”

Wszystkim rodzicom – tych małych i tych większych dzieci, dedykujemy naszą nową akcję „Oh!Szkoło”.  Chcielibyśmy pomóc wam jak najlepiej przeżyć wrzesień, początek roku szkolnego, kiedy odnosimy wrażenie, że żyjemy w chaosie zmiany planów, lekcji, nauczycieli, czasami szkół, dostosowywania zajęć pozaszkolnych do rytmu tygodnia… Eh dużo jest tego do ogarnięcia. Ale nie martwcie się – jesteśmy z wami, będziemy was wspierać psychologicznie i życiowo – w końcu same jesteśmy rodzicami i wiemy, z czym za chwilę przyjdzie się nam mierzyć.

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zadanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś. Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy dla was cud miód nagrody!

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis w ramach naszej akcji, a w nim mini wyzwanie, by chociaż trochę polubić się ze szkołą! Bądźcie z nami – wspaniałe nagrody czekają!

#Zadanie 6:

Wprowadź przynajmniej jeden zdrowy nawyk dotyczący snu w waszej rodzinie. W komentarzu napisz, co zrobiliście, by lepiej wypoczywać!

Nagrody:

3 x materac marki Janpol – do wyboru przez zwycięzcę jeden z dwóch prezentowanych modeli i rozmiarów:

Materac LIO (wymiary do wyboru: 60×120 cm, 70×140 cm, 80×160 cm)

Piankowo – lateksowy materac dziecięcy o perforowanej powierzchni. Zapewnia stabilne wsparcie ciała dziecka oraz odpowiednią wentylację. W materacyku zastosowano innowacyjny lateks Ocean Blue – sprężysty, niezwykle trwały i antybakteryjny materiał o właściwościach termoregulacyjnych. Żelowe kapsułki zatopione w jego wnętrzu pochłaniają wydzielane przez ciało dziecka ciepło, redukując ilość wilgoci przedostającej się w głąb materaca. Opcja ta doskonale sprawdza się, kiedy Twoje dziecko gorączkuje. Ocean Blue przechwytuje nadmiar nagromadzonej temperatury i uwalnia ją, dzięki czemu maleństwo nie przegrzewa się.

Dostępny w pokrowcu Puroactive.

lub

Materac LIBERA (wymiary do wyboru: 80×200 cm, 90×200 cm)*

Materac piankowy o średniej twardości dedykowany dla starszych dzieci i młodzieży. To trwały i bardzo plastyczny model, w którego składzie znajdziemy olejek Neroli pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy.  Ma on kojący wpływ na układ nerwowy. Ponadto działa uspokajająco, łagodzi bezsenności i wspiera efektywny sen. Materac doskonale dopasowuje się do kształtów ciała dziecka przy każdym jego ruchu.

Do wyboru pokrowiec Gandalf (dwukolorowy) lub Grey. Gwarancja 4 lata.

*Cena detaliczna: – 80×200 cm – 965 PLN; – 90×200 cm – 1076 PLN.  Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sponsor dodatkowo przyznaje laureatowi nagrodę finansową w wysokości odpowiadającej wysokości należnego podatku od wygranej oraz w imieniu laureata ureguluje zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wygranej. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.


2 x Plecak Hama „Blue Unicorn”

2 x Plecak Hama „ Racer”

Plecaki Hama są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniając solidne wsparcie każdego dnia szkoły. Praktyczne rozwiązania oraz ergonomiczna konstrukcja sprawiają, że jest to doskonały wybór dla uczniów klas początkowego nauczania.

 • Lekki i wygodny plecak
 • Pasy stabilizujące
 • Pojemny i dobrze zorganizowany
 • Dziecko widoczne na drodze

 

2 x zestaw nagród składający się z:

 • 2 szt. leżaków
 • rodzinnego zestawu bajecznych skarpet (dla niej, dla niego i dla dziecka)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Cudowny zestaw do chilloutowania po szkole 🙂

Fundacja Orange od 14 lat zajmuje się edukacją cyfrową dzieci i młodzieży. W ponad 1000 szkół w całej Polsce prowadzi zajęcia, które pomagają korzystać z sieci mądrze, bezpiecznie i kreatywnie.


1 x zestaw rodzinny składający się z:

1 x zestaw składający się z:

1 x zestaw składający się z:

2 x zestaw składający się z:

Toniki oraz suplementy w tabletkach Floradix to naturalne źródło witamin i mikroelementów zawartych w wyciągach z warzyw, owoców i ziół dla całej rodziny.
Floradix Kindervital wspiera prawidłowy rozwój dziecka.
Floradix Odporność i Energia 250 ml wspomaga układ odpornościowy.
Floradix Żelazo i witaminy uzupełnia niedobór żelaza.
Floradix Wapń i Magnez 250ml   wpływa pozytywnie na gęstość kości i dobrą
kondycję zębów.


 

3 x zestaw preparatów Pipi Nitolic®  składający się z:

 • Pipi Nitolic® 50 ml
 • Pipi Nitolic® prevent plus 75ml

Pipi Nitolic® 50 ml zestaw do kompleksowego leczenia wszawicy, wyrób medyczny

Gwarantuje 100% skuteczność po jednym zabiegu, bez konieczności powtarzania kuracji po 7-10 dniach.

Zalety preparatu:

– likwiduje aktywne stadia rozwojowe wszy

– likwiduje jaja wszy (gnidy)

– jest bezpieczny, nie zawiera środków owadobójczych

– umożliwia eliminację wszy i gnid z otoczenia osoby zarażonej

– wygodny w aplikacji

– wydajny ( poj. 50 ml wystarcza dla 1 osoby o włosach długich lub 2 osób o włosach średnich)

Pipi® Nitolic® prevent plus 75 ml, wyrób medyczny, wygodny w użyciu spray do codziennej ochrony przed zarażeniem wszawicą.

Zalety preparatu:

–  nie tłuści włosów i nie pozostawia plam

–  zawiera składniki pochodzenia naturalnego

– chroni do umycia włosów

– ma przyjemny zapach

– wydajny (opakowanie 75 ml wystarcza na 60 dni)

Akcja trwa od 02.09.2019 do 31.09.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.10.2019 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Młodzież chce o seksie, rodzice o wartościach. Wychowanie do życia w rodzinie poprowadzi katechetka

7 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że masz cukrzycę typu 2. Nie ignoruj ich

Dieta jabłkowa - 3-dniowa, 7-dniowa, zasady, jadłospis, efekty

Dieta jabłkowa w dwóch wariantach. Na czym polega i jakich efektów można się po niej spodziewać ?