Go to content

Interesują cię odpowiedzialne podróże? Oto miasta, które musisz znać

Młoda kobieta jeździ na rowerze po mieście
fot. Andriyko Podilnyk/Unsplash

W miarę rosnącego zainteresowania świadomym stylem życia, coraz więcej osób szuka sposobów na włączenie tych wartości we wszystkie aspekty swojego życia, w tym w wybory podróżnicze. Aby sprostać nowym wymaganiom, miasta na całym świecie podnoszą swoje standardy, priorytezując ekologię, poprawę transportu publicznego i ofertę kulturową. Dlatego powstał ranking miast na odpowiedzialne podróże utworzony przez KAYAK. Poprzez wyróżnienie dziesięciu najlepszych miast na odpowiedzialne podróże, umożliwia on poznanie miejsc, które są idealnym połączeniem zrównoważonego rozwoju i kultury.

Przyjedź do Rotterdamu dla pięknych kanałów, imponujących ścieżek rowerowych i bogatego życia nocnego. Zostań dla miasta, które ma właściwe priorytety, jeśli chodzi o odpowiedzialną podróż. Holenderskie miasto portowe uzyskało najwyższe wyniki, a to za sprawą lotniska posiadającego zaawansowany system zarządzania emisją dwutlenku węgla, który został certyfikowany przez Airport Carbon Accreditation, dużej liczby konkurencyjnych obiektów zakwalifikowanych przez Booking.com do programu „Zrównoważone podróże”*, wspaniałej sieci kolei miejskiej oraz najdłuższych tras rowerowych.

Tętniące życiem holenderskie miasto, które nie wymaga przedstawiania – Amsterdam, zajmuje drugie miejsce na świecie. Słynie ono z przyjaznych dla rowerzystów opcji oraz ulic wyłączonych dla ruchu samochodowego, z możliwymi do wyboru eko-samochodami i dużą liczbą stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ale odpowiedzialna podróż w Amsterdamie nie dotyczy tylko transportu – to styl życia. Podczas pobytu łatwo jest segregować śmieci, ponieważ punkty recyklingu znajdują się wszędzie. Amsterdam ma wszystko – od muzeów światowej klasy po osobliwe galerie sztuki i wiele więcej – mnóstwo opcji rozrywki pozwalających jednocześnie wspierać lokalną społeczność.

Amsterdam - widok na kamienice
fot. Tobias Kordt/Unsplash

Urocze austriackie miasto Graz zajmuje trzecie miejsce w rankingu KAYAK najlepszych miast dla podróżników praktykujących uważność, zdobywając uznanie dzięki świetnym połączeniom kolejowym i dużej liczbie stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Historyczne centrum tego miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oferuje strefę dla pieszych, wiele lokalnych targów, piesze wycieczki i mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, koneserem jedzenia, czy entuzjastą przyrody, Graz to miasto, które z pewnością zachwyci i da wiele możliwości do eksploracji w sposób bardziej zrównoważony.

View of Graz (Austria): Uhrturm

Trzecie co do wielkości miasto Norwegii zajmuje czwarte miejsce w silnej konkurencji krajów nordyckich dzięki temu, że ma najwyższy udział obiektów, które stosują praktyki eliminacji jednorazowego użytku plastiku, działają na źródłach energii odnawialnej lub inwestują pewien procent zysków w lokalną społeczność. Jest też bardzo przyjazne dla rowerzystów z jednym z najwyższych udziałów tras rowerowych na km² i jednym z najwyższych wskaźników dojazdów rowerowych ogółem. Dodaj do tego świetną jakość powietrza i najwyższy wskaźnik wycieczek pieszych ze wszystkich miast analizowanych w indeksie, a można zrozumieć, dlaczego Trondheim zdobyło czwarte miejsce.

Monachium, stolica Bawarii w Niemczech, oferuje znacznie więcej niż tylko piwo i kiełbasę. Z pierwszorzędnym systemem transportu kolejowego, atrakcyjnymi wycieczkami kulturowymi, lokalnymi muzeami i teatrami, Monachium zajmuje piąte miejsce na świecie jako najlepszy cel dla podróżujących świadomie. Po zwiedzeniu kulturalnej strony miasta, turyści mogą cieszyć się czasem spędzonym w licznych parkach i terenach zielonych, co stanowi doskonałą okazję do docenienia natury i oddychania świeżym powietrzem.

Olympic Park and Olympic Tower of the 1972 Summer Olympics – Munich, Bavaria, Germany

Helsinki przyjmują bardzo aktywne podejście do zrównoważonego rozwoju, rozwijając inteligentne dzielnice oraz oferując znacznie więcej opcji wygodnego i niskoemisyjnego transportu niż wiele innych miast. Fińska stolica jest jednym z najlepszych miast dla podróżujących świadomie, jeśli chodzi o długość tras rowerowych na kilometr kwadratowy, a ponadto posiada wiele przestrzeni dla pieszych i wózków inwalidzkich. Helsinki mają także jeden z najwyższych udziałów sklepów z odzieżą używaną, co oznacza, że podróżujący świadomie mogą robić zakupy poza oczywistymi miejscami i zagłębić się w lokalną modę.

Beautiful cityscape, Helsinki, the capital of Finland, view of the embankment with boats and houses at sunset, travel to Northern Europe

Ze względu na dobrze zaplanowany system transportu publicznego oraz doskonałą infrastrukturę dla pieszych, Sztokholm jest miastem zaprojektowanym z myślą o łatwej eksploracji bez samochodu. Nic dziwnego, że Sztokholm ma jeden z najniższych odsetków osób dojeżdżających do pracy samochodem na świecie. Oprócz zrównoważonych opcji transportu, Sztokholm ma godną pozazdroszczenia jakość powietrza i zdatną do picia wodę z kranu, co czyni go idealnym miejscem do napełnienia wielokrotnego pojemnika na wodę przed udaniem się na zwiedzanie licznych cudów miasta. Turyści mogą cieszyć się pięknymi parkami, takimi jak Djurgården, lub zwiedzać liczne atrakcje. Sztokholm faktycznie ma wszystko, czego podróżni potrzebują do uważnej i przyjemnej podróży.

Zurych, tętniąca życiem metropolia położona w sercu Szwajcarii, zajęła ósme miejsce, co wynika z wielu czynników w kilku kategoriach, w tym stosunkowo dużej liczby obiektów zakwalifikowanych przez Booking.com do programu „Zrównoważone podróże”*** oraz sporej liczby dróg wyłączonych z ruchu samochodowego. Ze względu na swoją bogatą historię i kulturę, Zurych to miasto, które zachęca do eksploracji, a nie ma lepszego sposobu na to niż spacer po jego krętych uliczkach i ukrytych zaułkach. Zurych jest także domem dla największej liczby lokalnych targów na km². Targi te oferują odwiedzającym szansę na zakup lokalnych produktów, próbowanie pysznej kuchni i interakcję z mieszkańcami.

Göteborg i jego niezwykły archipelag stanowią jedno z najpiękniejszych i najbardziej ekscytujących celów podróży do odkrywania w sposób bardziej świadomy. Oczywiście, będąc w Skandynawii, można spodziewać się wielu opcji transportu pozwalających przemieszczać się po mieście z mniejszymi emisjami dwutlenku węgla. Kultowe tramwaje, które kursują po mieście, są w pełni elektryczne i stanowią świetny sposób na bardziej odpowiedzialną podróż po wspaniałych ulicach drugiego co do wielkości miasta Szwecji. Ponadto w Göteborgu turyści kierujący się ideą odpowiedzialnego podróżowania, mogą rozważyć wynajem samochodów elektrycznych lub hybrydowych bez obaw o ładowanie. Miasto ma dużą liczbę stacji ładowania EV na km², przewyższając w tym względzie wiele innych europejskich destynacji.

Coastal village in fall

Wiedeń naprawdę odzwierciedla idealne połączenie inkluzywności, kultury i odpowiedzialności ekologicznej. Stolica Austrii znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu, osiągając wysoką ocenę za dostępność dla osób na wózkach inwalidzkich, co jest jednym z wskaźników tego, jak dobrze miasto zaspokaja potrzeby wszystkich grup podróżnych. Centrum miasta Wiednia, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyni to wyjątkowe miasto jednym z najlepszych miejsc docelowych dla podróżnych, którzy chcą wchodzić w interakcje z lokalną kulturą i dziedzictwem, zachęcając do nauki i integracji poprzez doświadczenia turystyczne. Wiedeń ma jedną z najwyższych liczb punktów recyklingu na km², co oznacza, że podróżni mogą wygodnie i w sposób bardziej zrównoważony utylizować swoje odpady podczas zwiedzania zabytków miasta.

*** Zrównoważone podróże to program po raz pierwszy zainicjowany przez Booking.com, w którym bierze już udział ponad 400 tyś. obiektów noclegowych na całym świecie. Dostarcza on wiarygodne informacje na temat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju podejmowanych przez wiele obiektów na całym świecie. Zapewnia także podróżnym przejrzysty, spójny i łatwy do zrozumienia sposób na znajdowanie większej liczby bardziej zrównoważonych obiektów w dowolnym miejscu na świecie. Więcej informacje o programie Zrównoważone podróże znajduje się na https://partner.booking.com/pl/travel-sustainable-properties.