Go to content

Żel aloesowy odmładza, koi i leczy skórę. Jak stosować na twarz, ciało i włosy ten naturalny kosmetyk?

Żel aloesowy
Fot. iStock

Żel aloesowy to naturalny produkt do pielęgnacji urody o szerokim zastosowaniu. Cieszy się popularnością w pielęgnacji skóry, włosów, a także brwi i rzęs, dzięki właściwościom regenerującym, nawilżającym, odżywczym i łagodzącym. Za co warto pokochać żel aloesowy, i jak go stosować, by najlepiej wykorzystać jego potencjał?

Siła aloesu 

Aloes od stuleci uznawany jest za roślinę leczniczą. Z jej ponad 360 różnych gatunków tylko 20 z nich posiada prozdrowotne działanie. Szczególnie ceniona jest odmiana Aloe vera (aloes zwyczajny), którą najczęściej spotykamy w domach, jako roślinę ozdobną. W jej mięsistych liściach kryje się gęsta galaretowata masa złożona aż w 96% z wody, a reszta to składniki odżywcze i substancje bioaktywne. W miąższu aloesu znajdziemy m.in.: witaminy z grupy B, witaminę C, mikroelementy takie jak: sód, potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, żelazo, chrom, mangan, miedź, kobalt, nikiel, molibden, stront i bar. Do substancji bioaktywnych zaliczamy m.in.: polisacharydy, glikoproteiny, enzymy roślinne oraz związki polifenolowe. Dzięki ich obecności aloes wykazuje szereg cennych dla zdrowia i urody działań. Miąższ aloesu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, grzybobójczo, przeciwutleniająco, przeciwbólowo, ochronnie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Z jego dobrodziejstwa można korzystać wewnętrznie, pijąc sok z aloesu, lub też zewnętrznie, stosując żel aloesowy do pielęgnacji urody.

Żel aloesowy

Fot. iStock

Czym jest żel aloesowy? 

Żel aloesowy to jedna z form gotowych i wygodnych w użyciu produktów opartych na aloesie. Im więcej w nim wyciągu z aloesu (najlepiej więcej niż 90%), tym więcej  cennych składników i lepsze działanie. Dzięki niemu, zamiast pozyskiwać żel ze świeżych liści aloesu, można nałożyć go bezpośrednio z opakowania na skórę czy włosy. Dzięki jego gęstej konsystencji można stosować go w codziennej pielęgnacji cery, całego ciała i włosów, bez obaw, że będzie spływał.

Żel aloesowy na włosy

Żel aloesowy jest cenionym specyfikiem stosowanym na włosy. Szczególnie cenią go osoby zmagające się z przesuszoną skórą głowy oraz suchymi, łamliwymi włosami. Radzi sobie w walce z suchym łupieżem. Dzięki swojemu działaniu zapewnia odpowiednie nawilżenie pasmom, które stają się gładsze, miękkie i błyszczące, odporniejsze na uszkodzenia. Żel aloesowy wzmacnia nie tylko włosy, ale i skórę głowy, przywracając jej właściwe pH, łagodząc podrażnienia, swędzenie czy wypadanie włosów.

Żel aloesowy

Fot. iStock

Żel aloesowy na twarz

Kosmetyk taki jak żel aloesowy jest niezrównany w pielęgnacji skóry twarzy. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i kojącym sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej, nadmiernie przesuszonej, z tendencją do podrażnień i łuszczenia się. Jest znakomitym  wsparciem nie tylko suchej skóry twarzy, przesuszonej i zrogowaciałej skóry łokci, kolan, oraz pięt. Wspiera on równowagę hydrolipidową każdej cery. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i łagodzącym wspiera walkę z trądzikiem, łagodzi stany zapalne skóry, niweluje rozszerzone pory. Głęboko oczyszcza, nawilża i ściąga skórę. Żel aloesowy stosowany na twarz głęboko odżywia i regeneruje skórę dojrzałą, nadaje jej właściwe napięcie i gładkość, poprawia koloryt.

Jego właściwości kojące i regenerujące są polecane po kąpieli słonecznej, ukąszeniu owadów, czy goleniu. Łagodzi podrażnienia, pieczenie i swędzenie, wspiera naprawę uszkodzonej skóry. Stosuje się go jako ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (ostre słońce, wiatr), oraz naturalny sposób na poparzenia i odmrożenia.

Żel aloesowy

Fot. iStock

Jak stosować żel aloesowy?

Żel aloesowy nie sprawia problemów z aplikacją na twarz, ciało, czy włosy, w dodatku efekty stają się szybko widoczne.

Stosując go na skórę twarzy trzeba pamiętać o wcześniejszym oczyszczeniu i tonizowaniu jej. Następnie żel aloesowy nakładany jest na twarz jak zwykły krem, lub tylko na skórę pod oczy. Po aplikacji wystarczy poczekać chwilkę, aż się wchłonie. Nie ma konieczności stosowania na niego innych kosmetyków. Żel z aloesu sprawdzi się jako domowy tonik do skóry. Aby go przygotować, łyżeczkę żelu trzeba rozcieńczyć w wodzie lub w soku z ogórka. Można wykorzystać go jako bazę do domowych peelingów, np. łącząc żel z aloesu z brązowym cukrem lub innym produktem o właściwościach ściernych dla skóry.

Żel aloesowy na ciało może być stosowany jak zwyczajny balsam. Szczególnie dobre rezultaty przynosi po zaaplikowaniu na skórę wcześniej poddanej peelingowi. Produkt ten posłuży również jako środek łagodzący podrażnienia i regenerujący skórę po goleniu.

Żel aloesowy

Fot. iStock

Z kolei żel aloesowy na włosy można nakładać jak maskę do włosów, lub dodać go do gotowej maski, lub odżywki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wetrzeć go tylko w końcówki pasm, bez spłukiwania żelu. Sprawdzi się również jako sposób na wzmocnienie brwi i rzęs. Wystarczy zamoczyć szczoteczkę w żelu i nałożyć żel na brwi lub rzęsy. Taką naturalną odzywkę można wzmocnić kilkoma kroplami olejku rycynowego.
Przed skorzystaniem z pełni właściwości aloesu należy wziąć pod uwagę, że żel z aloesu może uczulić. Dlatego przy pierwszym zastosowaniu warto użyć go na niewielkiej powierzchni skóry.

Domowy żel z aloesu

Jeśli uprawiasz kilkuletni aloes w doniczce, możesz samodzielnie przygotować z jego liści żel. Zadanie jest proste. Odetnij liść, przekrój go wzdłuż nożem i zdejmij ze środka żel. Żel wypłucz pod wodą, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Tak przygotowany żel z liścia aloesu włóż do blendera i zmiksuj. Gotowe.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl