Go to content

Sucha skóra twarzy, głowy, nóg, stóp. Jak dbać o nadmiernie przesuszone ciało?

Sucha skóra twarzy, pod oczami, głowy, nóg, stóp
Fot. iStock

Sucha skóra twarzy, głowy lub całego ciała to dokuczliwy problem wielu kobiet i mężczyzn. Nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także może swędzieć, pękać, łuszczyć się. Jest wiele sposobów na to, jak pozbyć się problemu suchej skóry i warto z nich skorzystać. Z czego się bierze sucha skóra i jak należy o nią dbać, by nie sprawiała problemów?

Sucha skóra — przyczyny

Sucha skóra może dotyczyć twarzy, głowy, nóg i innych rejonów ciała. Jest ona efektem nadmiernego złuszczania się zewnętrznej warstwy skóry i problemów z utrzymaniem właściwego jej nawilżenia. Niedostateczna ilość sebum wpływa na niedostatek lipidów w skórze, co powoduje obniżenie działania ochronnego na jej powierzchnię, oraz utratę wody i nadmierne rogowacenie. To powoduje suchość skóry i problemy, jakie z niej wynikają.

Sucha skóra twarzy, pod oczami, głowy, nóg, stóp

Fot. iStcok

Najczęściej jest to kłopot przejściowy, spowodowany niewłaściwą dietą, brakiem odpowiedniej pielęgnacji skóry, nadmiernymi, gorącymi kąpielami, opalaniem, czy też korzystaniem z basenu z chlorowaną wodą. U wielu osób skarżących się na suchą, swędzącą skórę, problem może wynikać z obciążenia genetycznego. Również przewlekły stres i życie w ciągłym biegu bez odpowiedniego odpoczynku mogą wpływać na pogorszenie kondycji skóry. Sucha skóra może także wynikać z poważnych chorób przewlekłych, takie jak łuszczyca, cukrzyca, zaburzenia pracy tarczycy, czy atopowe zapalenie skóry.

W każdym z tych przypadków należy podjąć odpowiednie kroki, by jak najszybciej pozbyć się kłopotu i uniknąć przykrych efektów. Nieodpowiednio pielęgnowana, często także drapana sucha skóra, może doprowadzić do powstania ranek, nadkażeń bakteryjnych, egzemy, wypadania włosów. Jeśli działania łagodzące nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto udać się do lekarza dermatologa, który, jeśli suchej skórze towarzyszą także inne objawy, zleci pacjentowi wykonanie odpowiednich badań.

Sucha skóra głowy — jak temu zaradzić?

Sucha skóra głowy, podobnie jak na reszcie ciała, może powodować świąd i konieczność drapania swędzących miejsc. Nie wygląda to najlepiej i może prowadzić do wyżej wymienionych konsekwencji. Na szczęście jest kilka sposobów na to, jak zaradzić suchej skórze głowy i przywrócić ją do normalności.

Sucha skóra twarzy, pod oczami, głowy, nóg, stóp

Fot. iStock

Właściwy szampon do włosów

Odpowiednio dobrany szampon do włosów ma niebagatelne znaczenie w łagodzeniu problemu suchej skóry. Kosmetyki stosowane do suchej skóry głowy powinny być oparte na delikatnych substancjach, bez środków zapachowych, które podrażniają jej powierzchnię. Warto wybierać kosmetyki przebadane dermatologicznie, dedykowane skórze z problemem nadmiernej suchości. One pomagają odbudować skórze warstwę lipidową, która zatrzymuje wodę w skórze.

Odpowiednia dieta

Sucha skóra wymaga przyjrzeniu się diecie. Szczególnie ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia — minimum 1,5-2 litry. Pomocne jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu owoców takich jak jabłka, arbuzy, melony, truskawki, czy warzyw takich jak ogórek, które wspierają właściwe nawodnienie od wewnątrz. Warto sięgnąć także po zdrowe tłuszcze, które poprawiają stan skóry. Mowa tu o tłustych rybach morskich, zdrowym oleju lnianym czy oliwie z oliwek, orzechach i ziarnach. Dodatkowo produkty bogate w witaminy A i E, kolagen czy wyciąg ze skrzypu, wzmocnią osłabioną skórę.

Susz włosy chłodniejszym strumieniem powietrza

Sucha skóra nie lubi suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza z suszarki. Mocno nagrzane powietrze dodatkowo ją wysusza i może powodować podrażnienia. Z tego samego powodu myj i płucz głowę chłodniejszą wodą i nie trzyj mocno ręcznikiem skóry głowy.

Sucha skóra twarzy — sposoby na łagodzenie dolegliwości

Sucha skóra twarzy bywa wyjątkowo denerwująca. Nie tylko powoduje uciążliwe swędzenie, ale może też się łuszczyć czy być podrażniona i zaczerwieniona, co nie wygląda najlepiej.

Sucha skóra twarzy, pod oczami, głowy, nóg, stóp

Fot. iStcok

Właściwa dieta

Tu, podobnie jak w przypadku suchej skóry głowy, zalecenia są takie same — pij więcej wody, sięgaj po nawadniające owoce oraz zdrowe tłuszcze wspierające barierę ochronną skóry.

Zewnętrzna pielęgnacja 

Sucha skóra twarzy potrzebuje łagodnego traktowania. Konieczne są delikatne, nawilżające kosmetyki, które ukoją skórę. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie żele do mycia twarzy oraz nawilżające maseczki. Kosmetyki powinny zawierać w składzie łagodzące i nawilżające substancje, np. wyciąg z aloesu, kwas glikolowy, algi, glicerynę, alantoinę, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, mocznik, biotynę, ceramidy, a także witaminy A, B5, C i E. Zdecydowanie trzeba zrezygnować ze zwykłego mydła, które bardzo wysusza, oraz gruboziarnistych peelingów, zbyt agresywnie działających na delikatną i podrażnioną skórę. Należy unikać korzystania z solarium, stosować odpowiednie kremy przeciwsłoneczne, oraz szczególnie nawilżać skórę po wizytach na basenie.  Ważna jest także ochrona przed mrozem i wiatrem, które przesuszają i tak wrażliwą już skórę.  Przy okazji warto także rzucić palenie, ponieważ ono bardzo negatywnie wpływa na jej wygląd.

Sucha skóra pod oczami

Sucha skóra pod oczami to również często występujący problem. Nie można go bagatelizować, ponieważ przesuszona skóra pod oczami staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Do mycia warto stosować delikatne preparaty, podobnie jak do demakijażu. Zdecydowanie unikaj produktów zawierających w swoim składzie alkohol lub detergenty. Nie ma mowy o szorowaniu i rozciąganiu tego wrażliwego obszaru.  Sucha skóra pod oczami wymaga rano i wieczorem nałożenia intensywnie nawilżającego i odżywczego kremu lub serum. Pamiętaj także, by okolicę oczu zabezpieczyć przed promieniowaniem słonecznym, na które sucha skóra wyjątkowo źle reaguje. Słońce szczególnie wysusza skórę w tym obszarze, tym bardziej że jest ona bardzo delikatna — ma grubość zaledwie ok. 0,5 mm, w dodatku jest niemal pozbawiona tkanki podskórnej i gruczołów łojowych!

Fot. iStock

Sucha skóra na nogach i reszcie ciała

Sucha skóra na nogach to bardzo często pojawiający się problem. Bywa nasilony szczególnie wtedy, gdy kobieta korzysta z maszynek do golenia, lub innych sposobów depilacji, podrażniających skórę. Poza tym na nogach jest znacznie mniej gruczołów łojowych, niż np. na twarzy, więc szybciej dochodzi do przesuszenia. Sucha skóra staje się błyszcząca, mocno napięta i łuszcząca się, co jest bardzo widoczne i powoduje dyskomfort. Z tego powodu najpierw należy sprawdzić, jaka metoda usuwania zbędnego owłosienia będzie najłagodniejsza dla skóry. Koniecznie po zabiegu trzeba zastosować balsam nawilżający.

Niewskazane są długie kąpiele w gorącej wodzie, warto także zrezygnować z obcisłej, ocierających ciało spodni. Ta sama zasada dotyczy także pozostałych partii ciała, na których także może pojawić się problem przesuszonej skóry. Zastosowanie 1-2 razy w tygodniu delikatnego peelingu pozwoli usunąć zrogowaciały naskórek. Po tym należy wsmarować balsam odżywczy i nawilżający.

Fot. iStock

Sucha skóra na stopach

Sucha skóra na stopach, a do tego jeszcze pękające pięty, to problem, który jest dobrze znany wielu kobietom. Im bardziej wysuszona skóra, tym gorzej wyglądają stopy, są szorstkie i powodują dyskomfort. Sucha skóra na stopach aż prosi się o zdecydowane działanie. Zrogowaciały naskórek należy usunąć przy pomocy peelingu raz w tygodniu, by odsłonić gładkie pięty. Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli lub olejków nawilżających. Po upływie 10-15 minut pumeksem (tarką do stóp), lub przy pomocy specjalnego peelingu do stóp, usuń zrogowaciały naskórek. Na stopy nakładaj regularnie nawilżający krem i maskę, dobraną do potrzeb skóry stóp. Po każdej kąpieli sięgaj po regenerujące kosmetyki, a jeśli na stopach są odciski i zrogowacenia, pomóc powinien krem z mocznikiem, który rozpuszcza martwe komórki i wygładza skórę.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl