Go to content

Peeling z soli lub domowe SPA – niedoceniony kosmetyk z kuchennej półki… sól

Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain

Peeling z soli jest doskonałym sposobem na usunięcie martwego naskórka. Do tej pory sól kojarzyła się przede wszystkim z gotowaniem i przyprawianiem potraw. Jej zaletą jest nie tylko smak, ale zawartość wielu mikro- i makroelementów, a cenne właściwości wykazuje zarówno sól wydobywana z ziemi, jak i Morza Martwego. Czas odkryć ciekawe zastosowania tych niepozornych kryształków, które każda z nas trzyma na półce w kuchni.

Właściwości soli morskiej 

Sól morska, w porównaniu do zwykłej kuchennej, jest zdecydowanie bogatsza w naturalne minerały – potas, magnez, wapń czy sód. Sól z morza martwego zawiera dodatkowo żelazo, krzem, jod, glin i potas. Z kolei różowa sól himalajska została uznana za najlepszą sól świata. Wydobywana jest z miejsca, do którego przez tysiące lat nie docierały zanieczyszczenia – to najczystsze złoże soli.

Peeling z soli gruboziarnistej

To prosty sposób na wykorzystanie soli gruboziarnistej podczas kąpieli. Peeling z soli posiada wiele zastosowań. Najczęściej służy do peelingu całego ciała – wystarczy wymieszać garść soli z oliwką i energicznie wetrzeć w ciało, a następnie spłukać, najlepiej na końcu zabiegu chłodnym prysznicem. Dzięki temu złuszczysz martwy naskórek i zregenerujesz skórę. Doskonale spisuje się jako środek pomagający w walce z cellulitem. Sól wzmacnia skórę i pomaga w usunięciu toksyn nagromadzonych w organizmie. Sprawia, że skóra staje się gładsza, jędrniejsza, a uporczywa skórka pomarańczowa znacznie się zmniejsza. Co ciekawe, peeling z soli normalizuje gospodarkę wodną i pomaga w walce z rozstępami.

Relaks dla stóp

Po długim, ciężkim dniu kąpiel stóp w soli, przyniesie ukojenie, zmniejszy obrzęk. Woda z solą sprawia, że skóra na stopach stanie się gładsza, delikatniejsza i bardziej miękka. Regularne kąpiele pomagają w pozbyciu się łuszczącego naskórka Aby zafundować sobie tę przyjemność, wsyp łyżkę soli kuchennej do miski z ciepłą wodą, jeśli lubisz, dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Zrelaksuj się i mocz nogi przez 10 – 15 minut, poczujesz zdecydowaną ulgę, oraz wygładzoną i nawilżoną skórę. Kąpiel stóp w wodzie z solą nie powinna trwać krócej niż 10 minut. Dobrym pomysłem, po kilkunastominutowym moczeniu stóp, jest wykonanie pedicure. Należy pamiętać, że wspomniane kąpiele nie są wskazane, gdy na stopach są mocne otarcia i skaleczenia. Sól podrażnia skaleczone miejsca.

Zobacz również: Sól Epsom (sól gorzka) na obrzęki, dla zdrowej skóry i lepszego samopoczucia. Jest znacznie więcej powodów, by pokochać kąpiele z jej dodatkiem

Kąpiel z solą z Morza Martwego

Jeśli tylko masz do dyspozycji wygodną wannę i sól z Morza Martwego, możesz wyczarować dla siebie wyjątkowy wieczór SPA w domowym zaciszu. Poza chwilą wyciszenia i regeneracji, dostarczysz swojemu ciału wyjątkowej pielęgnacji. Taka kąpiel dzięki wcześniej wspomnianym mikro- i makroelementów wzmacnia skórę i ujędrnia. Regularne stosowanie ma działanie wyszczuplające i wspiera walkę z cellulitem. Zapobiega wysuszaniu skóry, przyczynia się do jej regeneracji. Pobudza krwioobieg, złuszcza martwy naskórek, ujędrnia, zmiękcza i wygładza skórę. Grzechem byłoby więc choć raz nie wykorzystać pomysłu na taką kąpiel. To proste, garść soli z morza martwego (opcjonalnie może być kuchenna, lub gotowa mieszanka do kąpieli) wsyp do wanny, wlej gorącą wodę by sól się rozpuściła, i dolej chłodniejszej, by temperatura sprzyjała relaksowi i rozluźnieniu mięśni. Możesz użyć również pachnących olejków eterycznych. 10 minut spędzone w takiej kąpieli zagwarantują odprężenie po męczącym dniu.

Prawda, że proste?