Go to content

Codzienne nawyki, które postarzają cię o co najmniej 10 lat

Starzenia się nie można uniknąć ani powstrzymać – choć próbujemy, walczymy z jego oznakami i staramy się oszukać metrykę, jesteśmy wobec tego procesu bezsilne. Często jednak nieświadomie pomagamy naturze i same sobie wyrządzamy krzywdę – niektóre z naszych codziennych nawyków skutecznie postarzają nas i dodają naszej urodzie dobrych kilka lat. Najwyższy czas z nimi skończyć! Niewielkie zmiany zadziałają o niebo lepiej, niż najdroższy krem ujędrniający.


Na podstawie: www.firstforwomen.com

Fot. iStock/ AlexRaths

1/12 Codzienna dawka alkoholu

Lubisz wypić wieczorem lampkę wina lub małe piwko? Nic w tym złego, byle nie zdarzało się to codzienne – alkohol w niewielkich dawkach może działać korzystnie na nasze zdrowie, ale nadużywany źle wpływa na wygląd cery i zębów (czerwone wino je odbarwia), a nawet prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

Fot. iStock/ Anaiz777

2/12 Zbyt mało tłuszczów w diecie

Chcesz schudnąć, więc obcinasz kalorie pochodzące z tłuszczów? Nie tędy droga! Tłuszcze, wbrew pozorom, są dla nam bardzo potrzebne i niezwykle pożyteczne – ale te dobre, pochodzące np. z awokado, orzechów czy oliwy z oliwek. Bez nich nasz organizm nie będzie przyswajał odpowiedniej ilości niektórych witamin, skóra stanie się sucha, a włosy i  paznokcie słabe.

Fot. iStock/ VladimirFLoyd

3/12 Pocieranie oczu i twarzy

Pocieranie oczu i naciąganie skóry twarzy prowadzi do uszkodzenia jej włókien kolagenowych i zmniejszania elastyczności. Postaraj się pozbyć nawyku ciągłego dotykania twarzy, podpierania głowy na ręce, a zmęczone lub szczypiące oczy ratuj zimnym kompresem lub okładami np. z herbaty.

Fot. iStock/ portishead1

4/12 Niedosypianie

Sen jest zbawienny dla naszego zdrowia i urody – podczas gdy my odpoczywamy, komórki naszego ciała regenerują się i odbudowują. Śpisz za mało? Dajesz swojemu organizmowi mniej czasu na zyskanie sił i urody! Optymalny czas snu wynosi od siedmiu do dziewięciu godzin – zadbaj o jego odpowiednią ilość i jakość dla własnego piękna.

Fot. iStock/ stock_colors

5/12 Gorące kąpiele i prysznice

Zbyt długie stanie pod prysznicem lub kąpiele w gorącej wodzie prowadzą do pozbawienia skóry jej naturalnej warstwy ochronnej, mogą też wysuszać ją i podrażniać. Osoby z cera naczynkową powinny szczególnie uważać, gdyż gorąca woda wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Dla dobra urody powinnyśmy znaleźć inna formę relaksu…

Fot. iStock/ Eva-Katalin

6/12 Słodko, szybko i byle jak

Zbyt dużo cukrów i tzw. śmieciowe jedzenie negatywnie wpływają na nasz wygląd – i nie chodzi tutaj wyłącznie o ekstra kilogramy! Zawarta w fast foodach i słonych przekąskach sól może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie i opuchlizn, a zbyt wiele słodyczy w diecie powoduje szybsze powstawanie zmarszczek – cukier przyspiesza rozkład kolagenu i elastyny. Zatem kobieto! Odłóż tego pączka i w zamian weź marchewkę!

Fot. iStock/ iprogressman

7/12 Przesuszone dłonie

Smarujesz twarz kremem na noc, na dzień, pod oczy, masz do ciała balsam nawilżający, antycellulitowy, wyszczuplający, ale czy pamiętasz o dłoniach? One, obok twarzy oczywiście, są najbardziej widoczne, więc zadbaj o ich odpowiednie nawilżenie (przesuszone i zniszczone wyglądają znacznie starzej), a dla ich lepszej ochrony wszelkie prace domowe wykonuj w rękawiczkach.

Fot. iStock/ LittleBee80

8/12 Brak ruchu

Badania mówią, że siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej jest szkodliwy tak samo jak np. palenie papierosów! Gnijąc na kanapie przed telewizorem pozbawiasz się dobrej kondycji, sprawności, zastrzyku endorfin dającego „kopa” i błysku w oku – czy to nie czasami cechy młodości?

Fot. iStock/ Mixmike

9/12 Trzymanie urazy i żalu

Odpuść! Trzymanie dawnej urazy i pielęgnowanie w sobie żalu z przeszłości to dodatkowy stres, depresja i zmarszczki. Zrzuć z siebie ten emocjonalny ciężar i zyskaj nie tylko dobre samopoczucie, ale też dobry wygląd.

Fot. iStock/ RapidEye

10/12 Permanentny stres

Nie trzeba być ekspertem, by stwierdzić, że stres wyniszcza nas nie tylko psychicznie, ale także i fizycznie. Na pewno znasz opowieści o tym, jak ze stresu ktoś posiwiał w błyskawicznym tempie lub wyglądał jak cień samego siebie. Zadbaj o odpowiednią formę relaksu, odpoczynek i jeśli możesz, unikaj ciągłego stresu jak ognia.

Fot. iStock/ Terroa

11/12 Palenie papierosów

Zmarszczki, szara cera, przebarwione zęby, pożółkłe od nikotyny palce, matowe włosy i osłabione paznokcie – to efekty palenia papierosów. O nadciśnieniu, zawale serca, nowotworach zapewne już wiesz z oznakowań na paczkach – pytanie, dlaczego wciąż kupujesz to świństwo?

Fot. iStock/ Casarsa

12/12 Zły demakijaż

Albo nawet jego brak – zbrodnia dla naszej cery! Jeśli chcesz by twoja twarz wyglądała promiennie i zdrowo, każdego wieczoru przyłóż się do usunięcia makijażu i jej porządnego oczyszczania. Inaczej czekają cię zatkane pory, wypryski i trudności z regeneracją komórek skóry.