Go to content

Jak pozycja w jakiej śpisz wpływa na twoje zdrowie

Fot. iStock / Yuri_Arcurs

Sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Bez odpowiedniej dawki snu, możemy zapracować sobie na przykre skutki w postaci zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby serca, nerwowość, nudności i zawroty głowy. Cierpi na tym również uroda, strasząc nas z rana pogorszeniem stanu cery, podkrążonymi oczami. 

Ale problemem nie jest tylko fakt braku czasu na sen, który sami sobie ograniczamy na rzecz ponadwymiarowej pracy, czy imprezowania. Szkodzi również nieodpowiednia pozycja, która wpływa na to, czy nas nocny odpoczynek jest tak wartościowy, jak być powinien. To, jak śpisz w nocy, wpływa na twoje samopoczucie w ciągu dnia.

1. Spanie na plecach działa niczym joga

O dobrym wpływie jogi na równowagę fizyczną i emocjonalną, wiadomo od dawna. Warto również przekonać się, jakie pozytywy niesie ze sobą spanie na plecach w ciągu nocy. A jest to zdecydowanie najlepsza pozycja na sen, wpływająca na zachowanie prawidłowej postawy, zmniejszenie bólu głowy, zwiększenie energii i zapobieganie bezsenności. Jeśli w dodatku dysponujesz odpowiednim, stabilizującym kręgosłup materacem, pozytywnie wpłyniesz na stabilność szyi i kręgosłupa, niwelując przykre objawy bólu czy dyskomfortu z ich strony. Jedyny minus, jakiego można się w tej pozycji dopatrzyć, to problem ze swobodnym oddychaniem, będący zagrożeniem u osób cierpiących na bezdech senny.

2. Pozycja na brzuchu szkodzi płucom i nie tylko

Wiele osób chętnie sypia na brzuchu, z głową ułożoną na boku. Po prostu lubimy tę pozycję i niespecjalnie zastanawiamy się nad jej skutkami, po kilku godzinach zalegania w niej nocą. A przecież spanie na brzuchu nie tylko nie należy do najwygodniejszych ze względu na naciągnięcie mięśni kręgosłupa odcinka szyjnego, co powoduje bóle oraz zagrożeniem utratą czucia w kończynach w ekstremalnych przypadkach. Cierpią także inne organy, takie jak płuca, które uciskane systematyczne, nie wypełniają się powietrzem, tak jak powinny, ograniczając dotlenienie organizmu. A przecież noc powinna być czasem głębokiej regeneracji.

Fot. iStock / Yuri_Arcurs

Fot. iStock / Yuri_Arcurs

3. Pozycję na lewym boku pokocha twoje serce

Sen na lewym boku ułatwia pracę sercu i wątrobie, ale nie tylko. To bardzo komfortowa dla organizmu pozycja, ponieważ na lewej stronie kumuluje się główna część układu limfatycznego, odpowiedzialnego za prawidłowe krążenie limfy, a w niej białka, glukozy, metabolitów i innych składników filtrowanych przez węzły chłonne. Ponadto 80% masy serca znajduje się po lewej stronie ciała, więc śpiąc na lewym boku, ułatwiamy krążenie. Ta pozycja zbawienna jest także dla naszego układu trawiennego, który głównie znajduje się po lewej stronie ciała, co pomaga w wydzielaniu soków i enzymów trawiennych, a przez to w lepszym trawieniu.

4. Zapomnij o prawym boku, gdy cierpisz na chorobę refluksową

Gdy śpimy na prawej stronie, możemy nabawić się refluksu lub wzmocnić jego nieprzyjemne objawy. W tej pozycji kwasy żołądkowe będą przemieszczać się do przełyku, co jeszcze bardziej zaszkodzi sprawie.


źródło: www.lifehack.org, krokdozdrowia.pl