Go to content

Zrównoważona dieta – jak ją skutecznie stosować?

zrównoważona dieta
Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros

W dzisiejszych czasach nie łatwo jest zadbać w pełni o swoje zdrowie. Umykające godziny pozwalają się skupić nam w głównej mierze na czekających obowiązkach, gdzieś z tyłu pozostawiając kwestię troski o zdrowie. I to jest częstą przyczyną kłopotów, choć w praktyce wcale nie tak trudno zadbać maksymalnie o funkcjonowanie organizmu.

Tak naprawdę nie wymaga to spożytkowania dużej ilości czasu, ale zastosowania przydatnej wiedzy na temat sposobu naszego żywienia.

Czym jest zrównoważona dieta?

Zrównoważona dieta, zwana również dietą zbilansowaną to najlepszy sposób na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Założenia tego rodzaju diety, opierają się głównie na konieczności dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych, które są niezbędne do zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Należy wziąć tu pod uwagę, że nie jest to dieta opierająca się na wykluczeniach żadnych produktów spożywczych, ale należy zachować równowagę pomiędzy codzienną aktywnością a ilością dostarczanych kalorii. Co ważne, dieta zrównoważona nie jest odgórnie określana terminem trwania, tu bardziej chodzi o trwałą zmianę nawyków żywieniowych na lepsze, tak by zdrowiej żyć i minimalizować ryzyko pojawienia się różnych chorób cywilizacyjnych.

Główne założenia diety zrównoważonej

Aby móc zastosować tego rodzaju sposób żywienia, należy ustalać jadłospis w oparciu o własne, indywidualne potrzeby, stosując się do zasad określonych w piramidzie zdrowego żywienia. Pewnymi wyjątkami, które wymagają konsultacji z dietetykiem lub lekarzem odnośnie do sposobu żywienia, są osoby cierpiące na różne choroby, kobiety ciężarne i karmiące, dzieci oraz osób stosujących intensywną aktywność fizyczną.

Najważniejszymi zasadami, których należy przestrzegać, są:

  • Spożywanie 4–5 posiłków w ciągu dnia, pamiętając, że przerwy nie mogą być dłuższe niż 4 godziny. Dłuższe przerwy wpływają na spadek poziomu glukozy we krwi, co wpływa na zmniejszenie wydolności fizycznej i umysłowej.
  • Należy pić minimum 1,5 litra wody w ciągu dnia, unikając sztucznie słodzonych napojów.
  • 50-60% energii powinno pochodzić z węglowodanów (to podstawowe źródło energii dla organizmu, pochodzące z pełnoziarnistych produktów), od 20 do 30% energii ze zdrowych tłuszczów (ich źródłem powinny być ryby morskie oraz oleje np.: rzepakowy, kukurydziany, słonecznikowy, sojowy), 10-15% energii z białek, najlepiej pochodzenia zwierzęcego.
  • Należy komponować posiłki z uwzględnieniem ilości dostarczanej przez nie energii. Śniadanie — najważniejszy posiłek w ciągu dnia — powinno dostarczyć do 25% energii, II śniadanie do 20%, obiad do 40%, podwieczorek 5-10%, a kolacja 10-15% dziennego zapotrzebowania na energię.
  • Warto wprowadzić produkty bogate w błonnik pokarmowy.
  • Owoce i warzywa włączać do każdego posiłku

Należy ograniczyć: 

  • rafinowany cukier oraz inne cukry proste, zawarte w słodyczach, białym pieczywie, makaronie oraz ryżu, a także w produktach wysoko przetworzonych.
  • sól, którą można zastąpić przyprawami (np.pieprz czarny i ziołowy, ocet winny, kurkuma, curry),
  • tłuste gatunki czerwonego mięsa, ograniczając ich spożycie do kilku razy w miesiącu.
  • alkohol i inne używki

Co ważne, nie trzeba rezygnować z ulubionych produktów, ale odpowiednio dobierać je z pozostałymi w diecie. w ten sposób, organizm już po 2 tygodniach przywyknie do zbilansowanej diety i zacznie czerpać z niej więcej dobrych składników, niż miało to miejsce dotychczas.

Picie wody wspiera zachowanie zrównoważonej diety

Picie wcześniej wspomnianego minimum 1,5 litra wody, jest niezwykle istotne dla zachowania równowagi kwasowo- zasadowej oraz poprawnego funkcjonowania organizmu. Dorosły człowiek składa się aż w 70% z wody! Woda umożliwia wymianę cieplną, chroni przed nagłymi zmianami termicznymi i wpiera transport rozpuszczonych substancji pomiędzy tkankami w organizmie. Ponieważ wydalamy ją regularnie z organizmu, szczególnie podczas stresu, gorączki i upałów, należy uzupełniać jej niedobory.

Diu Vitam wesprze zbilansowaną dietę, skuteczniej od zwykłej wody

Picie samej wody, nie przynosi aż tak znacznych korzyści dla organizmu, jak zastosowanie kuracji napojem alkalizowanym. Napój zjonizowany Diu Vitam swoje właściwości zawdzięcza dwóm współczynnikom: ujemnemu ORP (woda alkaliczna zawiera dużo wolnych elektronów, które mogą być oddane wolnym rodnikom) i pH sięgającemu 9,5 (neutralizuje kwasy). Napój ten odkwasza organizm, pomaga wzmocnić odporność poprzez łatwe wchłanianie i dotlenienie organizmu. Woda zjonizowana może łatwiej przedostać się do komórek, dzięki temu zdolność nawodnienia organizmu jest większa, przez co poprawia się również skuteczność metabolizmu. Woda zjonizowana ma korzystny wpływ na zdrowie w wielu jednostkach chorobowych jak: cukrzyca, kamienie nerkowe, choroby przewodu pokarmowego, zapalenie gardła, osteoporoza, choroby układu krążenia, bóle mięśni i stawów, czy chroniczne zmęczenie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Woda alkaliczna ma bardzo wiele zalet:

  • Jest naturalnym przeciwutleniaczem, skutecznie ogranicza utleniającą działalność wolnych rodników.
  • Powoduje alkalizację organizmu.
  • Powoduje odpowiednie nawodnienie komórek. Klastry wody zjonizowanej są dwu lub nawet trzykrotnie mniejsze od klastrów normalnej wody pitnej. Taka woda może o wiele łatwiej przechodzić np. przez błony komórkowe i bezpośrednio uczestniczyć w procesach życiowych.
  • Pijąc wodę alkaliczną dostarczamy organizmowi więcej tlenu. I wtedy nasza krew jest regularnie zaopatrywana w tlen, a my odczuwamy większy przypływ energii.
  • Mamy mniejsze napięcie powierzchniowe. Im mniejsze napięcie powierzchniowe, tym woda jest rzadsza bardziej płynna, mokra.

Warto podejść do przeprowadzenia detoksu poważnie, korzystając ze sprawdzonych zdobyczy nauki. Więcej informacji na temat dostępnych kuracji i czasu ich trwania, znajdziecie na stronie diuvitam.com


Wpis powstał we współpracy z Diu Vitam