Zdrowie

Zrównoważona dieta – jak ją skutecznie stosować?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 lipca 2016
zrównoważona dieta
Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros
 

W dzisiejszych czasach nie łatwo jest zadbać w pełni o swoje zdrowie. Umykające godziny pozwalają się skupić nam w głównej mierze na czekających obowiązkach, gdzieś z tyłu pozostawiając kwestię troski o zdrowie. I to jest częstą przyczyną kłopotów, choć w praktyce wcale nie tak trudno zadbać maksymalnie o funkcjonowanie organizmu.

Tak naprawdę nie wymaga to spożytkowania dużej ilości czasu, ale zastosowania przydatnej wiedzy na temat sposobu naszego żywienia.

Czym jest zrównoważona dieta?

Zrównoważona dieta, zwana również dietą zbilansowaną to najlepszy sposób na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Założenia tego rodzaju diety, opierają się głównie na konieczności dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych, które są niezbędne do zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Należy wziąć tu pod uwagę, że nie jest to dieta opierająca się na wykluczeniach żadnych produktów spożywczych, ale należy zachować równowagę pomiędzy codzienną aktywnością a ilością dostarczanych kalorii. Co ważne, dieta zrównoważona nie jest odgórnie określana terminem trwania, tu bardziej chodzi o trwałą zmianę nawyków żywieniowych na lepsze, tak by zdrowiej żyć i minimalizować ryzyko pojawienia się różnych chorób cywilizacyjnych.

Główne założenia diety zrównoważonej

Aby móc zastosować tego rodzaju sposób żywienia, należy ustalać jadłospis w oparciu o własne, indywidualne potrzeby, stosując się do zasad określonych w piramidzie zdrowego żywienia. Pewnymi wyjątkami, które wymagają konsultacji z dietetykiem lub lekarzem odnośnie do sposobu żywienia, są osoby cierpiące na różne choroby, kobiety ciężarne i karmiące, dzieci oraz osób stosujących intensywną aktywność fizyczną.

Najważniejszymi zasadami, których należy przestrzegać, są:

 • Spożywanie 4–5 posiłków w ciągu dnia, pamiętając, że przerwy nie mogą być dłuższe niż 4 godziny. Dłuższe przerwy wpływają na spadek poziomu glukozy we krwi, co wpływa na zmniejszenie wydolności fizycznej i umysłowej.
 • Należy pić minimum 1,5 litra wody w ciągu dnia, unikając sztucznie słodzonych napojów.
 • 50-60% energii powinno pochodzić z węglowodanów (to podstawowe źródło energii dla organizmu, pochodzące z pełnoziarnistych produktów), od 20 do 30% energii ze zdrowych tłuszczów (ich źródłem powinny być ryby morskie oraz oleje np.: rzepakowy, kukurydziany, słonecznikowy, sojowy), 10-15% energii z białek, najlepiej pochodzenia zwierzęcego.
 • Należy komponować posiłki z uwzględnieniem ilości dostarczanej przez nie energii. Śniadanie — najważniejszy posiłek w ciągu dnia — powinno dostarczyć do 25% energii, II śniadanie do 20%, obiad do 40%, podwieczorek 5-10%, a kolacja 10-15% dziennego zapotrzebowania na energię.
 • Warto wprowadzić produkty bogate w błonnik pokarmowy.
 • Owoce i warzywa włączać do każdego posiłku

Należy ograniczyć: 

 • rafinowany cukier oraz inne cukry proste, zawarte w słodyczach, białym pieczywie, makaronie oraz ryżu, a także w produktach wysoko przetworzonych.
 • sól, którą można zastąpić przyprawami (np.pieprz czarny i ziołowy, ocet winny, kurkuma, curry),
 • tłuste gatunki czerwonego mięsa, ograniczając ich spożycie do kilku razy w miesiącu.
 • alkohol i inne używki

Co ważne, nie trzeba rezygnować z ulubionych produktów, ale odpowiednio dobierać je z pozostałymi w diecie. w ten sposób, organizm już po 2 tygodniach przywyknie do zbilansowanej diety i zacznie czerpać z niej więcej dobrych składników, niż miało to miejsce dotychczas.

Picie wody wspiera zachowanie zrównoważonej diety

Picie wcześniej wspomnianego minimum 1,5 litra wody, jest niezwykle istotne dla zachowania równowagi kwasowo- zasadowej oraz poprawnego funkcjonowania organizmu. Dorosły człowiek składa się aż w 70% z wody! Woda umożliwia wymianę cieplną, chroni przed nagłymi zmianami termicznymi i wpiera transport rozpuszczonych substancji pomiędzy tkankami w organizmie. Ponieważ wydalamy ją regularnie z organizmu, szczególnie podczas stresu, gorączki i upałów, należy uzupełniać jej niedobory.

Diu Vitam wesprze zbilansowaną dietę, skuteczniej od zwykłej wody

Picie samej wody, nie przynosi aż tak znacznych korzyści dla organizmu, jak zastosowanie kuracji napojem alkalizowanym. Napój zjonizowany Diu Vitam swoje właściwości zawdzięcza dwóm współczynnikom: ujemnemu ORP (woda alkaliczna zawiera dużo wolnych elektronów, które mogą być oddane wolnym rodnikom) i pH sięgającemu 9,5 (neutralizuje kwasy). Napój ten odkwasza organizm, pomaga wzmocnić odporność poprzez łatwe wchłanianie i dotlenienie organizmu. Woda zjonizowana może łatwiej przedostać się do komórek, dzięki temu zdolność nawodnienia organizmu jest większa, przez co poprawia się również skuteczność metabolizmu. Woda zjonizowana ma korzystny wpływ na zdrowie w wielu jednostkach chorobowych jak: cukrzyca, kamienie nerkowe, choroby przewodu pokarmowego, zapalenie gardła, osteoporoza, choroby układu krążenia, bóle mięśni i stawów, czy chroniczne zmęczenie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Woda alkaliczna ma bardzo wiele zalet:

 • Jest naturalnym przeciwutleniaczem, skutecznie ogranicza utleniającą działalność wolnych rodników.
 • Powoduje alkalizację organizmu.
 • Powoduje odpowiednie nawodnienie komórek. Klastry wody zjonizowanej są dwu lub nawet trzykrotnie mniejsze od klastrów normalnej wody pitnej. Taka woda może o wiele łatwiej przechodzić np. przez błony komórkowe i bezpośrednio uczestniczyć w procesach życiowych.
 • Pijąc wodę alkaliczną dostarczamy organizmowi więcej tlenu. I wtedy nasza krew jest regularnie zaopatrywana w tlen, a my odczuwamy większy przypływ energii.
 • Mamy mniejsze napięcie powierzchniowe. Im mniejsze napięcie powierzchniowe, tym woda jest rzadsza bardziej płynna, mokra.

Warto podejść do przeprowadzenia detoksu poważnie, korzystając ze sprawdzonych zdobyczy nauki. Więcej informacji na temat dostępnych kuracji i czasu ich trwania, znajdziecie na stronie diuvitam.com


Wpis powstał we współpracy z Diu Vitam

 


Zdrowie

Gorąco i chce ci się ciągle pić? Jedz owoce i warzywa, które skutecznie nawodnią twój organizm

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 lipca 2016
owoce
Fot. iStock / Sami Sert
 

Podczas upalnych dni mało kto ma ochotę pochłaniać duże ilości gorącego, ciężkostrawnego jedzenia. Raczej szukamy lekkiego pożywienia, które doda energii ale nie obciąży nas, zachęcając do drzemki. W sezonie letnim chętnie sięgamy również po świeże owoce i warzywa, których teraz pod dostatkiem. Lepszej okazji do doładowania organizmu witaminową bombą nie będzie!

Odważnie sięgajcie po owoce i warzywa, bo wiele z nich nie tylko karmi organizm, ale skutecznie i szybko go nawadnia. Ich spożywanie będzie smaczną pomocą dla spożywania przynajmniej półtora litra wody dziennie.

Nie tylko wodą i sokami możesz ratować się przed skutkami wysokich temperatur

1. Arbuz i melon

Te soczyste owoce, szczególnie schłodzone w lodówce genialnie nadają się na lekką przekąskę oraz orzeźwienie i nawodnienie organizmu. Arbuzy zawierają 92% wody, trochę składników mineralnych i witamin, a także dużą ilość przeciwutleniaczy, chroniących przed nowotworami. Melony natomiast zawierają w sobie 90% wody, wiele witamin i są niskokaloryczne.

energia

Fot. Pixabay / PDPics / CC0 Public Domain

2. Pomarańcze

A także inne smaczne, aromatyczne cytrusy składają się w 85 proc. z wody, zawierają wiele wartościowych składników odżywczych. Można je serwować w deserach, jeść na surowo czy też serwować świeżo wyciśnięte, orzeźwiające soki z lodem.

Fot. Pixabay / Wikilmages / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Wikilmages / CC0 Public Domain

3. Jabłka

Te swojskie, łatwo dostępne owoce są nie tylko pyszne i zdrowe ale doskonale nawadniają. Jedno jabłko może zawierać w miąższu nawet do 150 ml wody! Idealna przekąska nie tylko na gorące dni.

4. Pomidory

Lubiane w naszej kuchni, jedzone pod różnymi postaciami, zawierają w miąższu 94 proc. z wody. Pozytywnie wpływają na zdrowie dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy oraz potasu, który reguluje gospodarkę elektrolitową, ulegając zaburzeniom na wskutek intensywnego pocenia się podczas upałów.

 Fot. Pixabay / Couleur / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Couleur / CC0 Public Domain

5. Rzodkiewka

Zawiera 94 proc. wody i podobnie jak pomidory ogrom potasu, który reguluje pracę serca, obniża ciśnienie krwi i wspomaga dotlenienie mózgu, przez co dobrze wpływa na pamięć i koncentrację. Można ją zjeść na surowo, w sałatkach lub wykorzystać do zupy – chłodnika, idealnej na upalne dni.

6. Kalafior

Może i nie wygląda, jakby zawierał w twardawych różyczkach dużo wody, a jednak skrywa w sobie  91 proc. wody, dużo potasu oraz sporo magnezu i witaminy C. Najlepszy gotowany i podany z masełkiem i zrumienioną tartą bułką.

 Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain

7. Cukinia

Zapiekana, zasmażana, w zupach kremach, to królowa letnich, lekkich potraw. Zawiera zawiera aż 95 procent wody, jest niskokaloryczna i bogata w proteiny, błonnik, potas, kwas foliowy, witaminy A i C.

Fot. Pixabay / webandi / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / webandi / CC0 Public Domain

8. Ogórek

Swojskie warzywo w zależności od odmiany, rewelacyjnie sprawdza się na kanapkach, w mizerii, chłodnikach, sałatkach, jako małosolny oraz kiszony. Świetnie nawadnia, ponieważ zawiera aż 95% wody. idealny pod każdą postacią na upalne dni.

Fot. Pixabay / Kaz / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Kaz / CC0 Public Domain

9. Sałata

Niezbędna na kanapki i do kolorowych sałatek, w zależności od odmiany zawiera nawet 90% wody. Skutecznie nawadnia i jest niskokaloryczna.

 Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

10. Seler naciowy

Do pochrupania na surowo jak i w sałatkach. Zawiera 96% wody, witaminy, aminokwasy, minerały i sole mineralne, które tracimy wraz z potem.

Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain

źródło: www.womenshealth.plbonavita.pl


Zdrowie

Detoks – czynność konieczna w naszej współczesności?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 lipca 2016
detoks
Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros

Chcesz żyć długo i zdrowo, chcesz być aktywna i szczęśliwa. I zapewne robisz wszystko, co w twojej mocy, by twój każdy dzień właśnie taki był. Potrzebujesz sporo energii i entuzjazmu, ale nie zawsze twój organizm jest w stanie nadążyć za twoimi potrzebami. 

Czasem nie masz sił wstać z łóżka

Tłumaczysz to sobie niskim ciśnieniem, złym samopoczuciem, stresem i zmęczeniem codziennymi obowiązkami. Choć nie tak dawno aż biła od ciebie siła i gotowość pokonywania przeszkód. Zamiast szukać przyczyn niezależnych od ciebie i machać ręką na te niedogodności, przyjrzyj się swojemu zdrowiu. Czasem wręcz błahe na pierwszy rzut oka przyczyny, mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiedz sobie uczciwie, czy dobrze i mądrze traktujesz swoje ciało, czy pijesz odpowiednią ilość wody, jesz zdrowe produkty, uprawiasz aktywność fizyczną i dbasz, by stres nie zjadał cię od samego rana? Jeśli wcale nie jesteś pewna czy należycie dbasz o sobie, koniecznie przeczytaj o destrukcyjnym dla zdrowia zakwaszeniu organizmu.

Zakwaszenie organizmu jest niebezpieczne dla zdrowia

Zachowanie równowagi  kwasowo – zasadowej jest niezwykle ważne. Organizm stara się utrzymać pH krwi na stałym poziomie 7,35 do 7,43. Jeżeli nadmiar kwasów  nie może być wydalony, uszkodzeniu ulegają narządy i tkanki. Im jesteśmy starsi, tym bardziej praca nerek ulega osłabieniu, a wydalanie toksyn, a w tym także wszelkich kwasów jest coraz słabsze. Mogą pojawić się kłopoty, które wynikają właśnie z zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Jeśli cierpisz na niedobór energii i często jesteś zmęczona, często cierpisz z powodu na bakteryjnych i wirusowych infekcji, czujesz się obolała, masz kłopoty z kondycją cery i włosów, oraz z utrzymaniem wagi i stabilnym nastrojem, pomyśl poważnie o detoksie.

Detoks jest niezbędny dla przywrócenia równowagi w organizmie 

Ponieważ w dzisiejszych czasach nie funkcjonujemy w czystym środowisku, z którego pochodziłyby nieskażone, wartościowe pokarmy, jesteśmy poddawani stale presji więc nasze organizmy są stale obciążane. Organizm potrafi usuwać zbędne i szkodliwe substancje, jednak detoks jest konieczny, aby usprawnić powrót do poprawnego funkcjonowania. Warto sięgać po produkty, które wspomagają oczyszczanie organizmu,  np. woda z cytryną, świeże warzywa (szczególnie zielone liściaste),  owoce i soki wyciskane oraz picie dużej ilości wody. Porzucenie nałogów  i biernego trybu życia, również wesprze powrót do równowagi. Jednak profesjonalne odkwaszanie za pomocą kuracji opartej na regularnym piciu napoju alkalicznego, przyniesie lepsze i trwalsze efekty.

Napój alkaliczny Diu Vitam przyspieszy oczyszczanie organizmu

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Napój zjonizowany Diu Vitam swoje właściwości oczyszczające zawdzięcza dwóm współczynnikom: ujemnemu ORP (woda alkaliczna zawiera dużo wolnych elektronów, które mogą być oddane wolnym rodnikom) i pH sięgającemu 9,5 (neutralizuje kwasy). Napój ten odkwasza nasz organizm, pomaga wzmocnić odporność poprzez łatwe wchłanianie i dotlenienie organizmu. Woda zjonizowana może łatwiej przedostać się do komórek, dzięki temu zdolność nawodnienia organizmu jest większa, przez co poprawia się również skuteczność metabolizmu. Woda zjonizowana ma korzystny wpływ na zdrowie w wielu jednostkach chorobowych jak: cukrzyca, kamienie nerkowe, choroby przewodu pokarmowego, zapalenie gardła, osteoporoza, choroby układu krążenia, bóle mięśni i stawów, czy chroniczne zmęczenie. Picie samej wody, nie przynosi aż tak znacznych korzyści dla organizmu, jak zastosowanie kuracji napojem alkalizowanym. W leczeniu lub w celach zapobiegawczych trzeba wodę zalkalizowana pić codziennie w ilości około 2 litrów dziennie, a przed śniadaniem dwie szklanki.

Woda alkaliczna ma bardzo wiele zalet

Podsumowując informację o wartości wody alkalizowanej, warto podkreślić, że:

 

 • Jest naturalnym przeciwutleniaczem, skutecznie ogranicza utleniającą działalność wolnych rodników.
 • Powoduje alkalizację organizmu.
 • Powoduje odpowiednie nawodnienie komórek. Klastry wody zjonizowanej są dwu lub nawet trzykrotnie mniejsze od klastrów normalnej wody pitnej. Taka woda może o wiele łatwiej przechodzić np. przez błony komórkowe i bezpośrednio uczestniczyć w procesach życiowych.
 • Pijąc wodę alkaliczną dostarczamy organizmowi więcej tlenu. I wtedy nasza krew jest regularnie zaopatrywana w tlen, a my odczuwamy większy przypływ energii.
 • Mamy mniejsze napięcie powierzchniowe. Im mniejsze napięcie powierzchniowe, tym woda jest rzadsza bardziej płynna, mokra.

Warto podejść do przeprowadzenia detoksu poważnie, korzystając ze sprawdzonych zdobyczy nauki. Więcej informacji na temat dostępnych kuracji i czasu ich trwania, znajdziecie na stronie diuvitam.com


 

Wpis powstał we współpracy z Diu Vitam

 

 

 


Zobacz także

7 sygnałów, że to nie jest zwykły smutek, ale depresja sezonowa

Przysiady już znacie. Przyszła pora na przeskoki w przysiadzie

Krew pępowinowa – czy to naprawdę działa? Komórki macierzyste mają coraz więcej zastosowań