Go to content

10 nawyków, które zabijają twoją produktywność

10 nawyków, które zabijają twoją produktywność
Fot. iStock

Większość z tych rzeczy robimy bezwiednie, gdzieś między wypiciem kawy a przeczesaniem włosów palcami, ot tak, zupełnie się nad tym nie zastanawiając. Bo to tylko 5, 20, 40 sekund naszego życia, czasem pięć minut. Niewiele, prawda? Zbyt mało by zwrócić na nie uwagę. A jednak te drobiazgi, brzydkie nawyki i przyzwyczajenia, podkradają nam o wiele więcej czasu, uwagi i energii – niż byśmy się spodziewali. Zabijają naszą produktywność i chęci – tak bezszelestnie, że często jeszcze ich bronimy…

Jak dokonujemy naszych zbrodni na swoim czasie? Z niewielką pomocą telefonu, internetu, pokusy odpoczynku i przede wszystkim panicznej chęci bycia „naj” – bo przecież te wszystkie grzeszki popełniamy w nadziei na najlepszy wynik. Na więcej, szybciej, równocześnie… perfekcyjnie. A jednak to, co czeka na samym końcu nie jest podobne ani do perfekcji, ani produktywności. To raczej rozczarowanie. Dlaczego?

Bo mimo wrażenia, że wykonaliśmy wiele zadań (a przynajmniej zaczęliśmy), robiliśmy sporo naraz i do tego długo – wynik nie jest adekwatny do włożonych wysiłków. Poznajcie 10 drobnych grzeszków, które codziennie popełniamy, a które skutecznie obniżają naszą życiową produktywność i zwalniają nasze tempo.

10 nawyków, które zabijają twoją produktywność

1. Impulsywnie przeglądasz sieć.

2. Nawykowo sprawdzasz folder wiadomości.

3. Rozpraszasz swoją uwagę wykonując kilka zadań równocześnie.

4. Odkładasz w czasie najważniejsze zadania.

5. Planujesz zbyt szczegółowo (tracąc na to czas) lub nie planujesz wcale.

6. Nie ustalasz priorytetów swoich zadań.

7. Upierasz się przy byciu perfekcyjnym.

8. Włączasz w kółko drzemkę w budziku.

9. Używasz telefonu przed zaśnięciem.

10. Nie podejmujesz żadnej aktywności fizycznej.


Na podstawie: Lifehack