Go to content

Kluski śląskie – niezawodny przepis na pyszne, sycące danie

Kluski śląskie przepis
Fot. Kluski śląskie / iStock

Tradycyjne kluski śląskie z mięsem i sosem? Jak najbardziej! Miłośników tej ziemniaczanej potrawy nie brakuje. Pyszne i sycące, idealnie pasują do wspomnianych mięs i zawiesistych sosów, nawet same z podsmażaną cebulką smakują znakomicie. Przygotowanie ich zajmuje trochę czasu, ale nie jest to czas zmarnowany. Wystarczy znać przepis podstawowy na kluski śląskie, które zachwycą każdego.

Kluski śląskie bez dwóch dań kojarzą się z tradycją Śląska, ale ich smak zna i kocha cała Polska. Jako że z ziemniakami nam po drodze, smak klusek również jest bliski sercom łasuchów. Idealne kluski powinny być mięciutkie i elastyczne. Niestety bywa, że na skutek złego przepisu, wychodzą nam nie pyszne kluski, a ciężkie kluchy, które w konsystencji przypominają twardą gumę lub kamienie. Porażki w kuchni w starciu z tradycyjną potrawą można oczywiście uniknąć. Dobry przepis na kluski śląskie to podstawa!

Kluski śląskie przepis z mięsem, z sosem

Fot. Kluski ziemniaczane / iStock

Kluski śląskie – przepis podstawowy

Składniki na 3 porcje (ok. 30 klusek):

  • 500 g ugotowanych ziemniaków,
  • mąka ziemniaczana / skrobia ziemniaczana,
  • 1 jajko (nie jest obowiązkowe),
  • sól.

Przepis podstawowy na kluski śląskie – wykonanie:

  • Ziemniaki obierz, ugotuj w osolonej wodzie, następnie odcedź i odparuj.
  • Jeszcze ciepłe ziemniaki rozgnieć praską lub zmiel w maszynce, by stanowiły gładką masę.
  • Ostudzone ziemniaki wyłóż na talerz i uklep. Wydziel 1/4 część ziemniaków, wyjmij je i odłóż na bok. W miejsce po ziemiankach wsyp mąkę (skrobię) ziemniaczaną, by uzupełniła lukę po ziemniakach.
  • Do ziemniaków i mąki dołóż odłożone wcześniej ziemianki i dodaj jajko, posól i zagnieć jednolitą masę. Jeśli masa będzie się kleić do rąk, dosyp odrobinę mąki ziemniaczanej. Gotowa masa powinna być gładka i elastyczna.
  • Uformuj z masy kulę. Odrywaj od niej palcami kawałki ciasta, wielkości orzecha włoskiego i uformuj z nich kulki. Palcem lub trzonkiem drewnianej łyżki zrób w nich wgłębienie. Gotowe kluski śląskie odłóż na bok, na deskę lub stolnicę posypaną mąką.
  • W międzyczasie w dużym garnku zagotuj osoloną wodę. Gdy będzie wrzała, zmniejsz ogień, by się uspokoiła i wrzuć delikatnie do garnka pierwszą partię klusek. Woda nie powinna się gotować, wtedy kluski będą miały gładką powierzchnię. Od czasu do czasu możesz delikatnie przemieszać kluski, by nie przykleiły się do dna garnka. Po 10-12 minutach w wodzie na minimalnym ogniu, wyłów kluski śląskie łyżką cedzakową na talerz. Czynność powtórz z kolejną partią klusek, aż wszystkie będą gotowe.
Kluski śląskie przepis, z mięsem, z sosem

Fot. Kluski z ziemniaków / iStock

Kluski śląskie z sosem, z mięsem, czy jeszcze inaczej?

Nie ma jedynego słusznego sposobu serwowania tej potrawy. Wgłębienie pozostałe po ucisku palca lub trzonka drewnianej łyżki zatrzymuje gęsty, aromatyczny sos. Kluski śląskie można serwować z mięsem i sosem – jako dodatek do rolady lub pieczeni – i kapusty na gęsto, czy surówki ze świeżych warzyw. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do gulaszu. Kluski śląskie wspaniale smakują z sosem grzybowym, można także podać je jako osobne danie, okraszone cebulką z tłuszczykiem. Sposób podania to przede wszystkim kwestia smaku i często też tradycji wyniesionej z rodzinnego domu.

Kluski śląskie przepis z sosem z mięsem

Fot. Kluski ziemniaczane / iStock

Kluski śląskie – kaloryczność (kcal)

Osoby będące na diecie często wystrzegają się w swoim menu potraw mącznych. Konsekwencja to podstawa sukcesu  podczas diety, jednak czasem można sobie pozwolić na zaserwowanie klusek ziemniaczanych. Wbrew pozorom same kluski nie są aż tak zabójcze dla figury. W 100 g kluski śląskie dostarczają 169 kcal. To nie tak dużo, choć zazwyczaj nakładamy podwójną porcję. Kaloryczność tej pysznej potrawy wzrasta wraz z dodatkami – sosy i tłuste mięso mocno podnosi ilość kalorii w śląskich kluskach.

Kluski śląskie – jakie ziemniaki wybrać?

Często pojawia się pytanie, jakie ziemniaki będą najlepsze do klusek śląskich. Wybór ma ogromne znaczenie, ponieważ nie wszystkie odmiany ziemniaków pozwolą osiągnąć nam wymarzony efekt. Im więcej skrobi ma w sobie ziemniak, tym lepsze kluski śląski będą. W dużych sklepach pakowane ziemniaki są podpisane, a w mniejszych można zapytać sprzedawcę o typ ziemniaka, do czego można go wykorzystać. Można wyszukać nie tyle nazwę, co grupę A, B lub C, która określa przeznaczenie ziemniaków.

Typ A – odmiany sałatkowe. Są twarde, mają niewiele skrobi i dużo wody. Nie licząc wykorzystania do sałatek, można je z powodzeniem piec, i gotować w mundurkach.

Typ B – odmiany uniwersalne. Ziemniaki oznaczone w ten sposób są średnio twarde, przy pieczeniu pozostają miękkie w środku i chrupią na zewnątrz. Idealnie sprawdzą się jako frytki, placki i chrupiące pieczone ziemniaczki.

Typ C – odmiany ziemniaków najbardziej mączystych, idealne na kluski śląskie. Zawierają dużo skrobi, po ugotowaniu łatwo się rozpadają, stają się dość sypkie. Typ C idealnie sprawdzi się także jako podstawa pieczonych babek ziemniaczanych, purée, pyz i kopytek.


źródło:  www.kwestiasmaku.com