Gotowanie Porady

Jak szybko ugotować ziemniaki? Poznajcie ten sprytny trik

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 maja 2019
Jak szybko ugotować ziemniaki? Poznajcie ten sprytny trik
Fot. iStock – Jak szybko ugotować ziemniaki? Poznajcie ten sprytny trik
 

Też zawsze łapiesz się na pułapkę pt.: „o nie, jeszcze ziemniaki…”? Wszystko gotowe, a tu pach, jak nic 20 minut czekania. W zależności od tego jakie ziemniaki mamy, jak drobno je pokroimy będą się gotować te nieszczęsne 20 minut. Okazuje się jednak, że można ugotować je dwa razy szybciej! Wystarczy jeden sprytny trik!Jak szybko ugotować ziemniaki?

Ziemniaki to niekończące się źródło kuchennych przepisów. Jeśli wpiszesz w internetową przeglądarkę „przepisy na ziemniaki”, zdziwisz się, jak wiele rzeczy można z nich zrobić. Ziemniaki są doskonałą bazą do niemal każdego potrawy – od przystawek, przez sałatki po dania główne.

Jak szybko ugotować ziemniaki?

Standardowo ziemniaki gotują się dość długo. Wiele zależy od tego, jaki gatunek ziemniaków wybierzemy i jak drobno je pokroimy. Zazwyczaj gotują się około 20 – 30 minut. Można jednak ten czas znacznie skrócić i co najważniejsze, bez większego zachodu…

Trik jest tak prosty, że zapytacie siebie – „dlaczego wcześniej na to nie wpadłam?!” i wcale nie potrzeba żadnych szybkowarów i innych cudów!

Jak szybko ugotować ziemniaki? To proste! Zamiast zalewać je zimną wodą, zagotuj wodę w czajniku i zalej wrzątkiem! Pamiętaj, żeby gotować je pod przykryciem – to również wpłynie na czas ich gotowania! Tak gotowane ziemniaki będą gotowe w ok. 10 minut, a jeśli dodatkowo pokroisz je na drobne kawałki ten czas skróci się nawet do 5 minut!

PS: Pamiętajcie, żeby nie obierać ziemniaków dzień wcześniej. To bardzo zły pomysł, żeby zostawiać je na wiele godzin w wodzie. Tracą wartości odżywcze, no i są niesmaczne!

Dlaczego warto jeść ziemniaki?

  • białe ziemniaki są bardzo pożywne
  • mogą być doskonałym dodatkiem do diety odchudzającej
  • są zdrowe – wszelkie mity o ich wpływie na otyłość obalono!
  • twoja dieta będzie kompletna pod względem odżywczym
  • ziemniaki to odżywcza potęga
  • są bardzo tanie!
Fot. iStock

Gotowanie Porady

Większość z nas popełnia ten błąd goląc pachy!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 maja 2019
Fot. iStock / AdamRadosavljevic
 

Co to za filozofia ogolić pachy? Wystarczy pod prysznicem przeciągnąć maszynka i gotowe… A jednak! Okazuje się, że większość z nas popełnia ten sam, podstawowy błąd!

Wcale tym razem nie chodzi o starą maszynkę, czy golenie na sucho – choć to niekwestionowane grzechy podczas golenia jakiejkolwiek części ciała. Zastanawiałaś się kiedyś, w jakim kierunku golisz włosy pod pachami i dlaczego akurat tak?

Zazwyczaj pachy golimy biorąc prysznic. Mydełko albo żel pod prysznic (zamiast żelu do golenia – zgroza! Przeczytajcie dlaczego lepiej postawić na żel lub piankę), w górę lub w dół i gotowe… I tu właśnie popełniamy błąd. Chodzi o kierunek golenia. W jakim kierunku golisz pachy? W górę czy w dół? Nieważne, żaden z kierunków nie zachwyciłby dermatologa.

Jeśli przyjrzysz się włoskom pod pachy, zauważysz, że rosną w bardzo różnych kierunkach. Żeby nie podrażania skóry i zapobiegać wrastającym włoskom najlepiej wybrać sposób golenia na krzyż!

Po pierwsze, krzyżujemy ręce – czyli jedną rękę podnosimy za głowę, napinając w ten sposób skórę, drugą – „na krzyż” golimy pachę :).

Po drugie, maszynkę przesuwamy po skórze w kształt litery X. W ten sposób najdokładniej ogolisz pachy i unikniesz podrażnień.

Pamiętajcie, że najlepiej ogolić pachy podczas wieczornej kąpieli. Skóra będzie miała czas odpocząć. I nigdy, przenigdy nie nakładajcie na świeżo ogolone pachy blokerów lub dezodorantów, które mają na opakowanie ostrzeżenie, żeby tego nie robić. Dlaczego? Podrażnienie może być ogromne i przypominać „sznyty” po mieczu dwuręcznym a nie zwykłej maszynce – dodamy, że nie warto, ból jest ogromny.

Wypróbujecie?


Gotowanie Porady

Kilka korzyści płynących z wczesnego wstawania

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 maja 2019
Fot. iStock / ArthurHidden

Niektórzy z nas już to wiedzą, inni boją się odkryć, bo kochają sobie dłużej pospać. Ale jest naprawdę wiele korzyści wypływających z wczesnego wstawania. Niezależnie od tego jak bardzo wam się ta informacja nie podoba, wczesne wstawanie sprawia, że jesteśmy… bardziej wypoczęci. Zresztą, sami się przekonajcie.

Kilka korzyści płynących z wczesnego wstawania

Jest cisza i spokój

Kiedy się obudzisz wcześnie, wstajesz przed resztą świata. Nie słyszysz klaksonów, zgiełku miasta. Zasadniczo masz dla siebie miły, spokojny moment – coś niezwykle cennego w naszym zabieganym i głośnym życiu. Masz ten moment, aby naprawdę usłyszeć swoje myśli. Jeśli obudzisz się wystarczająco wcześnie, możesz pozwolić sobie na medytację i relaks. Możesz poczytać książkę lub po prostu siedzieć w ciszy. Spójrz przez okno i podziwiaj świat lub wykorzystaj czas na naukę oddychania.

Czas na zaplanowanie i zorganizowanie dnia

Kiedy wstajesz późno, resztę dnia spędzasz biegnąc, by ze wszystkim zdążyć. Ledwo masz czas na zatrzymanie się i zastanowienie, a tym bardziej na sporządzenie planu dnia lub listy rzeczy do zrobienia. A bycie zorganizowanym jest ważne dla naszej wydajności i nauki zarządzania stresem.

Czas na dobre śniadanie

Kiedy wstajesz późno, nie masz czasu na przygotowanie pożywnego śniadania. Zamiast tego łapiesz kanapkę, płatki z cukrem lub, co gorsza, po prostu tylko pijesz kawę. Zdrowy posiłek rano może wpłynąć na twoje dobre samopoczucie przez resztę dnia.

Twój mózg funkcjonuje lepiej

Ludzie, którzy budzą się wcześniej, mają lepsze umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Są bardziej kreatywni, zabawniejsi, a nawet znacznie łatwiej angażują się w pracę dzięki lepszej koncentracji i pamięci.

Masz więcej energii

Pod warunkiem, że spałeś snem głębokim i rzeczywiście wypocząłeś.

Twoje zdrowie psychiczne jest w lepszej kondycji

Budzenie się przynosi wiele korzyści, ale największa prawdopodobnie dotyczy zdrowia psychicznego. Zbyt dużo snu, gdy nie budzisz się wcześnie, może nawet spowodować większe ryzyko rozwoju depresji. To samo dotyczy innych chorób i zaburzeń psychicznych. Badanie opublikowane w czasopiśmie Cognitive Therapy and Research ujawniło, że ci, którzy kładą się spać później i budzą się również pózniej, są narażeni na ataki paniki i negatywnego myślenia.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

Przepis na bigos staropolski i ze świeżej kapusty

Przepis na bigos staropolski i z młodej kapusty. Tradycyjne dania nie tylko na święta

Gołąbki klasyczne i bez zawijania - z ryżem i mięsem, kaszą

Gołąbki klasyczne lub bez zawijania. Przepisy pełne smaku

Placki po węgiersku - z mięsem gulaszowym, kurczakiem lub kiełbasą

Placki po węgiersku – z mięsem gulaszowym, kurczakiem lub kiełbasą